Časopis Myslivost

Březen / 2018

Broková kozlice BLASER F 16

Myslivost 3/2018, str. 68  Jiří Hanák
Když v roce 1957 založil Horst Blaser výrobu loveckých zbraní v Isny v Badensku Würtenbersku, možná netušil, jak velká „rodina“ uživatelů a fandů zbraní Blaser se léty vytvoří. Hned na začátku výroby se proslavil zejména lehkými kulovými kozlicemi a později kulovou jednuškou s legendárním velmi spolehlivým a pevným výklopným blokovým závěrem Jäger, který je nejdokonalejším, nejpevnějším a nejspolehlivějším závěrem zbraní se sklopnou hlavní či hlavněmi vůbec, který je pro všechny zbraně se zlamovacími hlavněmi Blaser typický. Posléze přibyly opakovací kulovnice s přímotažným závěrem R 93 a zmodernizovaný typ R 8 a další typy kozlic a kombinovaných trojáků. Zejména v Německu se stále rozrůstá skupina „Blaseristů“, kteří nezůstávají jen u jednoho typu zbraně zn. Blaser, ale pořizují si postupně celé soupravy zbraní z celého výrobního programu.
 
Pro lov drobné zvěře a vyznavače sportovní brokové střelby ale chyběla ve výrobním programu brokovnice, proto v roce 2003 byla zavedena do výroby broková kozlice F 3 pro špičkové sportovní střelce a v loňském roce představen nový typ F 16 pro prestižní reprezentaci hobby sportovních střelců a lovců a to v loveckém provedení Game a sportovním F 16 Sporting.
Po doplnění výrobního programu zn. Blaser o brokovnice a v návaznosti na výše napsané se tedy stalo samozřejmostí u vlastníků kulovnic zn. Blaser, že si začali pořizovat i brokovnice stejné značky. Tento trend se prosazuje i u nás. Je to pochopitelné. Těžko si představit lovce, který si pořídí velmi kvalitní kulovnici Blaser a nedoplní si svoji soupravu zbraní a o brokovnici špičkové kvality stejné značky.
Na konstrukci inovovaného typu F 16 spolupracoval geniální konstruktér zbraní Sergej Popikov, který svoji konstruktérskou kariéru započal ještě u Kalašnikova, později pokračoval v továrně na lovecké zbraně TOZ v ruské Tule a finále své profesionální kariéry prožil v Německu ve skupině výroby loveckých zbraní Mauser, Sauer, Blaser.


 

Konstrukce zbraně
 
Na první pohled upoutá výrazně štíhlý elegantní tvar zbraně vycházející z nejužšího a nejnižšího tvaru baskule, co znám. Pokud by z předpažbí nevycházely dvě hlavně nad sebou, na první pohled bych řekl, že se jedná o baskuli zbraně jednohlavňové. Extrémně nízká baskule je dána celkovou, velmi nápaditou konstrukcí uzamykacího systému. Zbraně s nízkými baskulemi mívají bezhákový závěr, což znamená, že pod hlavňovým svazkem nejsou uzamykací háky, které zvyšují stavbu baskule. Hákové závěry jsou nejpevnější a nejtrvanlivější, bezhákové závěry mají sice velmi nízkou stavbu, ale jejich zásadní nevýhodou je nižší odolnost, pevnost a trvanlivost přesnosti uzamčení se sklonem ke vzniku závěrové vůle, a to i u nových řešení takových závěrů.
Závěr u brokovnice Blaser F 16 je řešen uzamčením s háky, ale ty nejsou umístěny pod hlavňovým svazkem, jako obvykle, ale vyplňují prostor v úhlu asi 45° od osy dolní nábojové komory v obou dolních čtvrtinách hlavňového monobloku do jeho stran, takže vyplňují jinak nevyužitý prostor. Brokovnice Blaser F 16 má spolehlivý a pevný hákový závěr, ale díky vtipnému umístění háků je umožněna minimální konstrukční výška monobloku, do kterého jsou vsazeny hlavně, a tím i baskule.
Dalším nápaditým řešením je doplňkové zajištění uzamčení závěru pomocí dvojice čepů, které se těsně před výstřelem vysunou z čela baskule a zasunou do vybrání v čelech čepů vyhazovačů nábojnic.
Systém funguje tak, že bicí kladívka mají dvě dopadové plochy. První po spuštění dopadne na čepy doplňkového jištění, které se vysunou do vybrání čepů vyhazovačů a druhé na zápalník, který iniciuje výstřel.
Bicí kladívka jsou tlačena vinutými pružinami, které jsou spolehlivější než používaná V pera. Spoušťové ústrojí je konstrukčně velmi jednoduché a tím spolehlivé. Hlavním prvkem je dvojramenná páka, která se horním koncem opírá o bicí kladívko a dolní konec je ovládán spouští. Celek funguje spolehlivě a především skutečně bleskově.
Systém je s jednou spouští, kdy je možné volit hlaveň pro první výstřel páčkou nad spouští. Na páčce je z boku z jedné strany označení O (over = první jde výstřel z horní hlavně) a na druhé straně U (under = spodní hlaveň). Zde musím uplatnit malou výtku, že označení není příliš zřejmé a orientace tak není jednoduchá.
Výstřel lze opakovat postupně z obou hlavní bez ohledu na to, zda dojde nebo nedojde k prvnímu výstřelu, např. v případě selhače náboje, což je velkou výhodou použitého systému brokovnice Blaser F 16.
Jen na vysvětlenou. Jiné jednospoušťové systémy se přepínají k druhému bicímu kladívku zpětným rázem prvního výstřelu a tedy pokud dojde k selhači, není možný výstřel z druhé hlavně provést.
Hlavně jsou vsazeny do monobloku, což je řešení velmi pevné a spolehlivé. Vývrty hlavní jsou tvrdě chromovány a testovány i pro střelbu ocelovým brokem.
Zvláštností konstrukce hlavní je vývrt tzv. Triplex, což znamená, že za nábojovou komorou následuje velmi pozvolný kuželový přechod do vývrtu hlavně, prakticky dvojnásobně delší než u jiných zbraní. Pozitivem tohoto řešení je výrazně pozvolnější a méně důrazný zpětný ráz a rovněž menší deformace okrajových broků, jejichž shluk potom má po opuštění hlavně kompaktnější tvar a vyznačuje se pravidelnějším krytím.
Dalším prvkem systému vývrtu Triplex je zvětšený vývrt hlavně tzv. „overbore“ s rozměrem 18,65 mm u ráže 12.
Ukončení hlavní je vyměnitelnými zahrdleními. Standardně jsou dodávány 3 ks zahrdlení ¼ - 0,250 mm, ½ - 0,500 mm, a ¾ - 0,625 mm. Na přání lze dodat i další zahrdlení včetně prodlužených v osmi druzích provedení.
Podle mého názoru základní dodávaná sada zahrdlení zcela vystačuje běžným loveckým i sportovním použitím.
Hlavňový svazek je na horní ploše osazen lištou s rybinovitým povrchem a s proměnnou šířkou od 9,5 mm u nábojové komory a se 7,5 mm u ústí s perličkovou stříbrnou muškou. Zúžení lišty zlepšuje přesnost zamíření zejména při pudové střelbě.
Délka hlavní u loveckého provedení Game je buď 71 nebo 76 cm a u typu Sporting 76 nebo 81 cm.
Pažba vyrobená z kvalitního ořechového dřeva má velmi přímý hřbet, který umožňuje vynikající přilícitelnost. Rukojeť pažby je robustnější, umožňující pevný úchop a jisté přitlačení do ramene.


 
Praktická zkušenost s brokovnicemi Blaser F 16
 
Každý, kdo prvně uchopí zbraň, vždy ji zkusí přilícit a zkouší s ní zamířit. Zkouší si tak tzv. přilícitelnost zbraně, tzn. jak padne při rychlém nasazení do ramene a přesnost pudového zamíření. Zde je obecným pravidlem, že „hlaveň střílí, ale pažba trefuje“. K tomu pomáhá i celková stavba zbraně.
V případě brokovnice Blaser F16 je ergonomie pažby z hlediska pudové střelby naprosto dokonalá. K přesnému rychlému zamíření dopomáhá i nízká a velmi kompaktní stavba celé zbraně.
Nicméně kriterium pravdivosti je praxe. Zbraně jsme vyzkoušeli na několika střelnicích v disciplínách malý parkur, skeet a trap a při lovu na bažanty. Při sportovní střelbě naše největší soustředění sledovalo reakci spoušťového ústrojí, přesněji rychlost reakce po tlaku na spoušť. Reakce spoušťového ústrojí byla prostě nezměřitelně blesková.
Se zbraněmi střílelo několik střelců a u všech bylo docíleno vyššího průměru úspěšných zásahů, než mají z jiných zbraní. Osobní dojmy z používání brokovnic Blaser F 16 byly více než příznivé.
Zasazení do ramene je přesné a botka podobná typu Pachmayer snadno klouže i po drsnějším povrchu oděvu. Kolegové, kteří mají „nastříleno“ i z jiných luxusních zbraní konstatovali, že Blaser F16 má výrazně nižší a příjemnější zpětný ráz než konkurence.
 
Závěr
Z hlediska konstrukce se jedná o špičkově promyšlené provedení s pevným a tuhým závěrem a přitom s velmi nízkou stavbou zbraně.
Předností mechanismu zbraně je blesková reakce spoušťového ústrojí.
Tvar a úhlové postavení pažby umožňují dokonalou přilícitelnost při pudové střelbě s přesnými zásahy.
Zbraň je ideálně vyvážená a i po velkém počtu výstřelů jdoucích rychle za sebou jsme nezaznamenali žádné známky únavy rukou nebo náznaků rázů do ramene.
Celkově se jedná o dokonale řešenou zbraň na velmi nadstandardní úrovni, která kromě své technické úrovně, je i velmi prestižním prvkem image majitele.
Dr. Ing. Jiří HANÁK
vychází v 6:04 a zapadá v 18:12 vychází v 17:25 a zapadá v 6:11 Nákupní košík 0
 
Zpracování dat...