Časopis Myslivost

Březen / 2018

TEST KULOVNICE REMINGTON 783

Myslivost 3/2018, str. 64  Petr Novák
Když jsem v roce 2010 napsal svůj první článek, týkající se kulovnic Marlin řady x7, byly reakce různé. Někteří hanili, někteří chválili, no a někteří se vyjadřovali, že prostě ukázaná platí. Nejvíce mě rozesmáli ti, kteří na různých forech psali, že za peníze vychválím i dvouhlavňový námořní prak. Jisté však je, že kulovnice Marlin se na pultech dlouho neohřály a šly velmi dobře na odbyt. Největším zklamáním bylo ukončení výroby.
Mnoho lidí mi volalo, zda nevím, kde by se dal ještě nějaký Marlin sehnat. Mnoho dotazů se týkalo i ráží 7-08 Rem. a 25-06 Rem., ve kterých se Marlin standardně vyráběl, ale k nám se nedovážel.
Opravdu nevím, protože toto je spíše dotaz na dovozce. Ukončení výroby, bylo údajně zdůvodněno dohodou, mezi firmami Marlin a Remington. Nakonec se rozhodlo, že výrobu nové opakovací kulovnice převezme Remington Arms. Vše proběhlo rychle, a tak světlo světa spatřila nová kulovnice Remington 783.


 
První seznámení
Po rozhovoru s majiteli Zbraně Jirkovský-Janeček, s.r.o. bylo dohodnuto, že firma Cairo, by stála o provedení uživatelského testu této kulovnice. Netrvalo dlouho a já v ruce držel nového Remingtona 783, v ráži 243 win. Firma Cairo rovněž dodala montáž, puškohled Vortex, a náboje Remington se střelou core-lokt o váze 6,5 gramu.
Kulovnice je proti Marlinovi těžší, což je způsobeno několika faktory. Pouzdro závěru je výrazně masivnější, není otevřené jako u Marlina. Na pravé straně je pouze výhozní okénko, jako u Sauerů, Steyrů apod. Hlaveň o délce 56 cm standard a 61 cm u magnum ráží má silnější konturu magnum, což hmotnost také navýší.
Pažba je rovněž masivnější, tužší a je již zpevněna skelnými vlákny.
Tělo závěru je stejně jako u Marlina dvoudílné z důvodu zjednodušení výroby. Přední díl se dvěma uzamykacími ozuby je zasunut do těla závěru a zajištěn čepem.
Závěr hlavně překvapil svojí demontáží. Do pravé ruky uchopíme závěrovou matici, pootočíme ve směru hodinových ručiček a lehce vytáhneme. Stejný postup znají majitelé kulovnic Howa a Weatherby model Vanguard. Je to velmi jednoduché a perfektně zpracované.
Další novinkou je dvouřadý vyjímatelný zásobník. Náboje se do něj nezasouvají jako třeba u kulovnice CZ 550, ale namačkávají.
Překvapilo mne ale i uložení zásobníku, ten z pažby nevyčnívá a je usazen zároveň s pažbou. Zásobník jsem založil a s překvapením zjistil, že je absolutně bez vůlí, a to jak výškově, tak stranově. Sedí jak přilepený k pažbě, což se u některých známých a podstatně dražších kulovnic říci nedá. Zásobník je ocelový s plastovým dnem, na kterém najdeme logo firmy Remington.
Po rozebrání kulovnice jsem pozorně prohlédl pouzdro závěru s hlavní, nenajdu-li nějakou vadu na kráse, stopy po obrábění apod. Nenašel jsem, vše je čisté a perfektně zpracované.
Upevnění hlavně v pouzdru závěru je provedené nejjednodušším možným způsobem. Hlaveň je našroubovaná do pouzdra závěru po dosažení správné závěrové vůle pomocí komorového kalibru, je dotažena a zajištěna hlavňovou maticí s drážkami pro klíč na povolení, který je shodný s klíčem firmy Savage.
Američané jsou národem stavitelů a ladičů zbraní, a proto známí američtí výrobci hlavní nabízejí sady pro výměnu hlavně v dané skupině ráží a délce pouzdra závěru. Sada obsahuje klíč pro demontáž a montáž hlavňové matice, komorový kalibr a samozřejmě hlaveň požadované ráže. Uvádí, že zručnému člověku netrvá výměna déle než třicet minut.
Hlaveň je u této kulovnice vyrobena technologií „precision button proces“, což je výroba hlavně protlačováním, kterou používá například i Lothar Walther a většina renomovaných amerických firem vyrábějících hlavně.
Povrch zbraně je opatřen efektním matným černěním.
Součástí kulovnice jsou sedla pro upevnění kroužků Weaver. Musím upozornit, že sedla nejsou ani podlepená, ani dotažená. Pod sedly je dokonce olej, a proto je třeba vše odmastit, podlepit a upevnit tak, abychom se vyhnuli problémům při nastřelení a dalším používání zbraně.
Pažba je z pevného plastu zpevněného skelnými vlákny. Na úchopových částech je příjemné zdrsnění, které výrazně zlepšuje úchop zbraně. Součástí pažby je velmi měkká botka Remington recoil pad.
Hlaveň s pouzdrem závěru je standartně připevněna k pažbě dvěma šrouby. Šrouby procházejí duralovým uložením - bedingem, které přispívá k pevnému uložení a přesnosti zbraně.
Spoušť je stená jako u Marlina s bezpečnostním jazýčkem a velmi příjemným chodem.
Jediná moje připomínka je pouzdro závěru, které má pouze výhozní okénko. Kdyby bylo otevřené jako u Remingtonu 700 nebo Howa 1500, dal by se zásobník plnit shora, aniž bych ho musel vytáhnout. Po vybití bych náboj namáčknul zpět a ušetřil bych si manipulaci se zásobníkem. Toto řešení nabízí například kulovnice Sako 85. Ale to je jen můj osobní pohled a ne každý s ním musí souhlasit.
 
Střelecký test
 
Po pečlivém upevnění sedel a puškohledu jsem si to namířil na střelnici. Nejprve jsem si ověřoval puškohled Vortex Crossfire 2 v modelu 3-9x50. Tento model se pro Evropu dodává s červeným bodem a osnovou 4k-rd, který používá například Meopta. Jedná se o levnější model firmy Vortex, jehož maloobchodní cena se pohybuje 6000 korun. Tento model patří mezi levné, nikoliv však nekvalitní.
O firmě Vortex se toho napsalo již mnoho a víme, že v USA se jedná o jednu z nejpoužívanějších značek lovecké a sportovní optiky. Obraz je velmi čistý a ostrý až do krajů. Tuhý a precizní chod točítek mě rovněž překvapil.
Po nastřelení, které jsem si díky této kulovnici opravdu užil, jsem několikrát protáhl hlaveň na sucho šňůrou a připravil jsem se ke střelbě, kde jsem chtěl docílit co nejlepšího seskupení zásahů.
Střílel jsem vsedě ze stolu, na kterém byl kvalitní vak od firmy Caldwell. Střílel jsem tři položky po třech ranách. Střed terče měl průměr 25 milimetrů. Nejlépe dopadla třetí položka, kde byl průměr rozptylu tří ran 16 milimetrů. U dvou předešlých nebyl rozptyl větší než 22 milimetrů. Jak jsem se přesvědčil, tak firmě Remington nefunguje jen kulovnice, ale i standardní náboje se střelou Core-Lokt. Jsou kvalitní a přitom cenově dostupné.
 
Závěrečné hodnocení
 
Kulovnici bych hodnotil, jako velmi dobrou, zejména pro ty, kteří se věnují „outdoorovému“ způsobu lovu v jakýchkoliv podmínkách, ale samozřejmě i ostatním. V kombinaci s uvedeným puškohledem si myslím, že se jedná o onu mnohokrát diskutovanou „pracovní kulovnici“ s kvalitním zpracováním a nadstandardní přesností.
Za příležitost vyzkoušení bych chtěl poděkovat firmě Zbraně Jirkovský-Janeček, ale i firmě Cairo za zapůjčení kulovnice, puškohledu a poskytnutí nábojů pro střelecký test.
No a těm, kteří se rozhodnou pro koupi této kulovnice přeji mnoho přesných zásahů.
Petr NOVÁK
vychází v 6:04 a zapadá v 18:12 vychází v 17:25 a zapadá v 6:11 Nákupní košík 0
 
Zpracování dat...