Časopis Myslivost

Červenec / 2018

Lov tetřeva a tetřívka v Rusku

Myslivost 7/2018, str. 29  Jan Štach
Tetřev hlušec (Tatrao urogallus) bohužel v posledních padesáti letech ztratil ve střední Evropě převážnou část svého území. Znatelný úbytek je hlavně v rovinách a pahorkatinách, kde zůstaly jen zbytky jeho původního stavu, většinou je podporován vysazováním mladých ptáků odchovaných ve voliéře.
Jeho stavy mírně stoupají ve Skotsku, kde byli vysazeni tetřevi ze Švédska před druhou světovou válkou. Tetřevy najdeme v Německu, kde jsou hájeni. Loví se v Alpách během toku, ve Skandinávských zemích je obvyklý lov se psem, který vyžene kohouta na strom a lovec se ho snaží našoulat a ulovit. Skoti loví většinou ploužením.
Naše lovecké výprava se rozhodla pro Rusko, kde se drží s relativně menšími výkyvy dobré stavy, je možné lovit v toku nebo také na podzim se psem.
Co se týká tetřívka obecného (Lyrurus tetrix), původně se areály rozšíření kryly s tetřevem, dnes mizí z nížin střední Evropy.
Cestu na lov těchto krásných lesních ptáků je nutno naplánovat s dostatečným předstihem, hlavně k vůli nutné administrativě. Do Ruska potřebujete vízum a také dřívější rezervací můžete ušetřit na ceně letenek. Základem je dostat se do Moskvy, Pro myslivce z Čech nejlépe z Prahy, pro Moraváky nejblíže z Vídně nebo Katowic.
Je třeba počítat s tím, že tetřev se loví v odlehlých močálech. Je nezbytné mít vysoké holínky a nepromokavé oblečení. Vhodná je také baterka a pro ověření vzdálenosti střelby u tetřívků se nám osvědčil dálkoměr.
Po příletu do Moskvy nás očekávali naši průvodci a absolvovali jsme ještě několikahodinovou cestu autem. Čím více jsme se vzdalovali od Moskvy, tím se zhoršovala kvalita cest a posledních šest kilometrů jsme jeli hodinu.
Po příjezdu na místo a tradičním přivítání panákem vodky naši loveckou výpravu ubytovali v krásném srubu u břehu Volhy. Kvalita ubytování a místní gastronomie nás velmi překvapila, nevím, zda je to pravidlem. Mluvili jsme také s lovci ze Slovenska, kteří měli daleko horší podmínky.
Tok tetřeva začíná za úplné tmy, ještě dříve než začnou zpívat ptáci a končí brzo po východu slunce. Vyjížděli jsme po půlnoci, čekala nás asi dvouhodinová cesta, poté se šoulalo asi jeden až dva kilometry na tokaniště.
Když lovecký průvodce zaslechl klepání tetřeva, šlo se za zvukem, čím jsme se dostávali blíže ke kohoutovi bylo nutné udělat vždy jen dva kroky, když tetřev brousil (v této fází je kohout hluchý).
Průvodce nám také radil, že až se dostaneme na dostřel, máme vystřelit také při broušení, kdybychom chybili, je možné, že kohout neodletí.
Loví se do rozednění, poté následuje odjezd zpátky na chatu. Když máte štěstí, narazíte na losa, medvěda nebo uvidíte bobry. Záleží ale na tom, kde lovíte, velká úspěšnost je například v Kostromské oblasti.
Přes den si pořádně odpočiňte, večer je možné lovit také sluky na tahu.
Naše lovecká výprava byla úspěšná, při zpáteční cestě jsme si prohlédli Moskvu a také se náš pobyt v zahraničí nečekaně prodloužil o jeden den ve Varšavě, let z Moskvy měl zpoždění a nestihli jsme letadlo v Katowicích. 
Bc. Jan ŠTACH
 
vychází v 5:52 a zapadá v 20:06 vychází v **:** a zapadá v 8:31 Nákupní košík 0
 
Zpracování dat...