Časopis Myslivost

Červenec / 2018

Teplo ze Želetavy

Myslivost 7/2018, str. 84  Marcela Kasinová
Musím hned v úvodu říci, že je pro mne na chalupě symbolem klidu a pohody bohulibé teplíčko, praskání polen v kamnech a plápolající plameny za okénkem ve dvířkách. Kamna jsou to samozřejmě zelená, kachlová. Vždy jsem obdivovala krásná kachlová kamna, proto jsem byla doslova fascinována expozicí stylových kachlových kamen s mysliveckými motivy v jedné z výstavních hal na letošní výstavě Natura Viva v Lysé nad Labem. Letos poprvé se na výstavě představila firma Želetavská kamna, která nabízela stylová kachlová kamna, dotazy od návštěvníků výstavy nebraly konce, evidentně expozice zaujala nejenom mne.
 
A tak jsem se domluvila s paní majitelkou, Evou Bervidovou, na návštěvě přímo v podnikové prodejně v Želetavě, ve vcelku nenápadném domku plném mnoha vystavených kachlových skvostů.
 


Kdy a jak firma vznikla?
 
Praděda založil firmu v roce 1922 v Lesonicích a v roce 1930 se přestěhoval do Želetavy. Mezi válkami to byla hlavně výroba a opravy zemědělské techniky, včetně několika patentových návrhů, jako lis na slámu nebo technologie sušení krve a brambor. Kamna se vyráběla náhodně, protože v takové strojírně se vyrábělo a opravovalo všechno od sekyrek po auta. V roce 1950 přišlo znárodnění a začlenění do podniku Zemědělské techniky a služeb. Po revoluci přišla restituce a obnovení firmy od roku 1993.
Vyráběla se tu litinová kamna, takové malinké kostky, používala se často do unimobuněk a různých dílen. Kamna byla z litinových dílů a u nás se vlastně jen montovala, díly jsme si tu sami neodlévali. Pak se začala dělat i jiná kamna, venkovní ohniště. Po revoluci nebyl žádný velký výběr, přitom každý si chtěl domov zvelebit, zákazníci přicházeli s obrázky. Dělali jsme proto, a stále vlastně okrajově i děláme, zakázkové drobnější výrobky, jako jsou například dvířka k otevřeným krbům nebo venkovní ohniště, ale to jsou takové dílčí zakázky, kdy vycházíme zákazníkům vstříc, ale je to pouze okrajově.
 
Takže zde v Želetavě jste začínali znovu?
 
Po restituci jsme začínali se strojírenskou výrobou se specializací na výrobu ověřovacích stanic na vodoměry. Kamna přišla před dvaceti lety.
Začalo to tím, že otec sháněl kamna domů, prošel hobby markety a nemohl najít nic rozumného, co by se mu líbilo a zároveň bylo technicky na úrovni. Nebyl žádný velký výběr z kvalitních kamen. Sice nakonec koupil nějaká kamna, ale ta neměla výkon, a tak si řekl, že když máme strojírenskou výrobu, tak si uděláme kamna vlastní.
Vlastní kamna měla úspěch a brzy se začali hlásit známí, že by taky chtěli. Museli jsme tedy udělat certifikaci vložek, abychom mohli kamna oficiálně vyrábět, a pomalu jsme se rozbíhali. Nejdříve jsme dělali sériovou výrobu, čtyři modely ve třech barevných odstínech a jeli jsme spíš na větší množství vyrobených kusů. Vše se distribuovalo přes sesterskou společnost Enbra. Před lety ale otec z výrobního koloběhu vyskočil, také trh s kamny se dále vyvinul a rozdělil a tak jsem se musela vydat cestou změny od sériové výroby k zakázkovým kamnům.
 
A to jste nebyla asi ani z oboru, navíc žena…?
 
Ale byla, předtím jsem prodávala i jiné značky kamen, orientovala jsem se v byznysu kamen a výrobců. Když jsem dostala možnost firmu dál směřovat, už jsem věděla, že jen cenou nic neprorazíme, že dělat zakázkové věci je jediná možnost pro další rozvoj. Už předtím jsem se totiž setkávala s tím, že třeba přišli zákazníci a chtěli kamna na určitou výšku, protože už měli vývod do komína a nemohli ho předělávat a my jsme byli jediní, kteří jsme byli schopni nabídnout jim kamna na míru.
Sháněla jsem kachle a různé vzory, s výrobci keramiky jsem se domluvila, že nám vyrábí různé kachle s více vzory, ať už loveckými nebo potom i kytičky, luční kvítí apod.. Troufám si tvrdit, že teď si už u nás vybere každý.
Filozofie naší firmy je, že neděláme spotřební věci, nechci dělat kamna na dva roky, ale na celý život. A tomu odpovídá i výroba, použité materiály, vše je z těch nejlepších materiálů, které jsou pro nás dostupné.
Opravdu to nejsou cenově levná kamna z tenkých plechů na pár let, kterých jsou plné hobbymarkety. Děláme ze čtyřmilimetrového kotlového plechu, z českých a slovenských kachlí, ale stejně všichni výrobci používají jako surovinu německou hlínu, protože u nás kvalitní hlína na kachle není. Troufám si tvrdit, že kvalita českých kachlí je dnes na takové úrovni, že se dá porovnat s Německem nebo Rakouskem, už jsme přeskočili období, kdy české kachle byly druhořadé.
 
Jako neznalec se zeptám, jak tedy kamna vznikají?
 
Sami si vyrábíme krbové vložky, svařujeme a stavíme je z kvalitního kotlového plechu přímo u nás ve výrobě. Vložky splňují veškerá kritéria a normy. Vydrží dlouho spalovat, mají externí přívod vzduchu, který je požadovaný jako standardní záležitost ke kamnům. Zákazníkovi můžeme udělat na míru přívod vzduchu zezadu nebo zespodu kamen, všechny vložky mají vrchní nebo zadní vývod kouřovodu, jak zákazník potřebuje.
Krbová vložka se pak obkládá v různých tvarech a velikostech či provedeních kachlemi, které tu sestavujeme na míru. Kachle si nevyrábíme, ty si necháváme vyrábět na míru u kachlářů podle našich představ a přání zákazníka. Základem je tedy krbová vložka naší výroby, která je obestavěná kachlovým pláštěm.
 
A co teplovodní kamna?
 
I ta jsme schopni nabídnout, máme dvě vložky na teplou vodu, menší je 8kW, potom větší 17kW. Většina tepla jde do vody, do radiátorů. Ta větší je na půlmetrová polena, jinak klasicky topíme na výšku s 35 cm dlouhými polínky.
S teplovodní vložkou se dá vytopit celý rodinný dům. Například přímo tady v našem objektu máme dole teplovodní kamna, která vytopí prodejnu, patro nad prodejnou s kancelářemi a ještě nad námi jedno patro s bytovou jednotkou. Celkem je to asi tři stovky metrů čtverečních plochy a 14 radiátorů, kamna jsou napojena na tisícilitrovou akumulační nádrž, přes den topíme kamny a přes noc je teplo z akumulační nádrže. Takže plynový kotel nám spíná jen na víkendy, kdy tady na prodejně nikdo není.
 
Určitě máte modelové řady kamen…
 
Základem kamen je krbová vložka a od ní se odvíjí rozměry a výkon kamen. My máme šest modelových řad krbových vložek, které bereme jako standard a z toho vycházíme.
Nejprve tedy vybereme vhodnou vložku a ostatní se ladí zákazníkovi na míru. Kamna můžeme udělat pak různá podle výšky, na šířku jít více nemůžeme. Zákazník si ale může namyslet, zda chce kulaté nožičky, hranaté nožičky nebo zda chce, aby kamna seděla přímo na soklu, může si vybrat typ kachle, tvar kachle, glazuru, může si vybrat z asi 200 základních barevných odstínů.
A když si nevybere, tak můžeme i barvu domíchat. Jsou zákazníci, kteří ladí barvu kamen s barvou oken, s barvou sedačky, hodně se v roubenkách dávají zelená, červená nebo bledě modrá kamna naladěná právě s barvou oken.
Pak si ale také může zákazník vybrat barvu vložky, nabízíme standardně černou, šedou a hnědou barvu plechu. K tomu si může vybrat kachlovou, plechovou nebo nerezovou kličku, vždy podle charakteru kamen, někdo chce retro, někdo spíš modernu. Vybrat se ale dají i různé typy větracích kachlí.
Velmi důležité je i z hlediska budoucí tepelné pohody počet akumulačních kobek nad kamna, můžeme dát jednu, dvě, tři i více řad, záleží na výšce zaústění komína a zda chce zákazník taky schovat rouru do komína.
 
Takže vlastně každá kamna jsou individuální výrobek podle přání zákazníka…
 
Ano, je to tak, na prodejně máme asi padesát ukázkových kamen s tím, že se snažím vybírat, aby tu bylo od každého něco, aby zákazník viděl různé glazury, kachle, různé sokly, kličky, když se podívá, aby si udělal představu, co se mu líbí. Když vidí vzorek kachle, tak z toho si málokdo představí, jak budou vypadat celá kamna.
Málokterá kamna děláme dvakrát, většinou jsou každá kamna originál a máme hodně zákazníků, kteří mají kamna dvacet let a mění interiér. Teď zrovna na výstavě přišli zákazníci, že je mají naše kamna mnoho let a mění chalupu a chtějí nové kachle, takže si objednali kachle a kamna se znovu postaví na stejné vložce. Dost často se stává, že si zákazníci přinesou fotografii kamen a chtějí něco podobného, pak tu společně řešíme, co je v našich výrobních možnostech.
 
Dokážu si představit, že si přivezu nějaká menší kamna dodávkou nebo na vozíku za autem, ale co ta velká kamna? Ta se přece montují na místě…
 
I malá kamna převážet na vozíku má svá rizika. Zvláště ta kachlová. Většinu kamen děláme s montáží, opravdu není tak snadné je vcelku převážet. Ale i v tom spočívá náš servis od A do Z. Zákazník přijde, probereme a prodiskutujeme podobu kamen, vyrobíme, spasujeme, rozebereme a přivezeme na místo. Sestavíme, zaústíme do komína, zákazník si následně pozve kominíka, který provede revizi na kamna i na komín.
Naše kamna jsou vlastně taková stavebnice sestávající z jednotlivých částí kachlového pláště a krbové vložky. Je to výhodné nejen na převážení, ale přímo na místě se i přesně dolícují a přespárují některé díly, správně se usadí římsa, je potřeba, aby bylo vše precizně provedené, zákazník musí být spokojený s každým detailem. Krásná a pečlivě sestavená kamna pak nejen dobře slouží svému účelu, ale jsou přece i ozdobou interiéru.
 
A co kdybych chtěla do baráku pec?
 
To si musíte pozvat mistra kamnáře. My nejsme klasičtí kamnáři, to je jiný obor, my děláme skládaná kamna, dá se ale samozřejmě udělat leccos. Jsme schopni například udělat kamna tak, že se vyzdí lavice, k té se posadí kamna, která jsou na soklu, aby měla spodek přímo na té lavici, a vy si tu lavici uděláte tak, že se dá obložit kachlemi nebo je dřevěná. A když si na lavici sednete, můžete si nahřívat záda.
Umíme kamna udělat i částečně akumulační. Ale klasicky stavěná pec, s ležením a troubou na buchty, to je pec od kamnáře, to je něco jiného. Jedná se o kamnářskou stavbu na místě.
Rozdíl oproti kamnům je mimo jiné i v době roztopení. Když zatopíte v kachlové peci, tak trvá den nebo den a půl než začnou dávat teplo. V pátek přijedete na chalupu a až v neděli je tam super. Kamna pak topí ještě do úterý, ale to už je vám celkem jedno.
Výhodou našich kamen je, že máte skoro okamžitě teplo, krbová vložka dává hned teplo a zároveň sálají přes kachlový plášť. A pro ty, kteří chtějí akumulaci tepla prodloužit, děláme akumulační prstence, které se dají na kouřovod. V prstencích je hmota ze žárobetonu, jak prochází spaliny, tak prstence do sebe akumulují teplo a po vyhasnutí další čtyři nebo pět hodin teplo zase vydávají. Klasickým kamnům od kamnáře se to sice nevyrovná, ale to ani není účelem. Prodlouží se sálání tepla po posledním přiložení například v noci.
 
Jak je to s vlastním navrhováním kamen? Je na to třeba nějaký speciální architekt nebo návrhář?
 
V drtivé většině případů si návrhy se zákazníky dělám sama, ale hodně zákazníků přijde, že má nějakou představu, o které někdy více, někdy méně diskutujeme. Hodně zákazníků chce kamna jen opakovat, nechtějí na nich nic měnit, jen si zvolí jinou glazuru nebo tvar kachle. Dá se ale samozřejmě jako vzor či inspirace brát i třeba snímek nějakých kamen ze zámku, z nějakého katalogu, je-li to v našich možnostech, vždy se snažíme vyhovět.
 
Existuje vůbec v případě kamen nějaká aktuální móda? Mění se taky vkus zákazníků?
 
Jsou určité trendy, dříve se hlavně požadovala kamna zelená a hnědá, to byly dvě barvy, které se prodávaly nejvíc, jsou to tradiční barvy. Do toho sem tam byla nějaká bordo nebo medová kamna. Ale momentálně, pokud vezmu v podstatě to, co jsme vyráběli minulý rok, jdou hodně světlé barvy, světlá bílá káva, bílá, smetanová, hodně béžové odstíny, medové. Ale do klasických chalup asi stále převažuje zelená a hnědá. Hodně taky momentálně „letí“ provance styl, to je zase asi i trendy v nábytku.
 
A existují kachle, aby byly spojené třeba s renesancí, barokem apod.?
 
Jsou základní oblíbené tvary, je jich asi deset, ze kterých si většina zákazníků vybere. Ale teď se lidé hodně vrací ke zdobeným kachlím, které byly jeden čas úplně zapomenuté. Mnoho zákazníků mi řekne, to jsme na chalupě před lety vybourali a teď to chceme zpět, asi i móda v kamnech se vrací. Možná to souvisí i s momentálním nástupem retro stylu.
 
Dají se kachle dotvořit malbou?
 
Dá se udělat vše, dá se objednat ruční malba, dají se udělat i dvoubarevné kachle, hodně se dělá kobaltově modrá s bílou, to co se dříve dělalo na sporáčky. Motivy mohou být vykreslené na hranách a dělají 3D efekt. Dá se udělat v podstatě cokoliv, dělali jsme i kachle malované čtyřiadvacetikarátovým zlatem.
Záleží na tom, kdo si co řekne a co si namyslí. Hodně se dělají květinové malby, takové, co se dělaly dříve na truhly a skříně, lidé chtějí mít na kamnech stejné motivy, jako mají na starém nábytku po babičce. I to se dá udělat.
 
Nejen mne na výstavě v Lysé nad Labem potěšily motivy zvěře. Kolik jich máte v nabídce?
 
Teď máme v nabídce z těch mysliveckých jelena, tetřeva, sluku a zajíce, chystáme divočáka a muflona a z rybářských motivů bude štika a kapr. Chystáme ale i další jak myslivecké, tak i rybářské motivy, bude záležet i na zájmu zákazníků, výstava Natura Viva nás docela pozitivně naladila, opravdu překvapil pozitivní zájem návštěvníků. A to jsme přitom nebyli na nějakém extra atraktivním místě.
A protože vedle byli včelaři, a i od nich byl překvapivý zájem, tak chystáme kachle včelařské, kde budou větrací kachle ve tvaru plástve a na kachlech budou včelky. Přírodní motiv pak dotvoří i medová barva kachlů.
 
A co kdyby přišel chovatel psů, třeba českých fousků a chtěl na kachle hlavu českého fouska? Měli jste v minulosti nějaké podobné speciální požadavky?
 
Dá se udělat prakticky cokoliv, je potřeba pouze kvalitní předloha, v podstatě jen záleží na vkusu zákazníka. Co kamna to originál, takže vyrobíme i speciální kamna. Na toto jsou experti Rusové, kteří chtěli na kamna fotky, my totiž umíme udělat i tisk na kachli.
Takže když přinesete fotografii nějakého oblíbeného zvířete, svého psa, svých dětí, rodiny a nebo třeba budete chtít na kamna svůj podpis, můžeme nabídnout tisk na kachle. A pokud by to měl být větší formát, jsme schopni motiv dát i přes více kachlů. Například nabízíme moderní závěsná kamna na zeď, na která se dá udělat motiv přes více kachlů, klidně přes celá kamna, motiv dokonce může přecházet až na zeď. Vše se schová pod glazuru, takže je motiv ochráněn proti poškození a oděru.
 
Když jste zmínila kamna do Ruska, kam všude je vyvážíte?
 
My se orientujeme hlavně na český trh, dodáváme i na Slovensko a do Rakouska. Většina konkurence šla napřed cestou do světa a teď se zpátky vrací, protože i v zahraničí se trh zaplňuje a doba, kdy čeští výrobci vyváželi do zahraničí a byl problém v Česku sehnat jejich kamna, už je pryč. Hodně výrobců šlo do obchodních řetězců a hobbymarketů, kde nabízí kamna za atraktivní ceny, protože potřebují vyrábět sériově ve velkých počtech kusů. To se ale musí zákonitě odrazit na kvalitě a materiálech.
Myslím, že i pro neodborníka je pochopitelný rozdíl, kdy velikostně i vzhledově podobná kamna v marketu váží 150 kg a ta naše 300 kg, takže někde se asi na materiálu muselo ušetřit. My používáme kvalitní kotlový plech na vložky, do komory litý žárobeton, kachle od kachlářů lepené žárobetonem, do akumulačních částí používáme litou akumulační hmotu, a to se pak projeví na váze a hlavně na životnosti a užitných vlastnostech.
Chceme, aby kamna byla pro zákazníka co nejjednodušší na obsluhu a bezúdržbová, aby neměl s kamny zbytečné starosti. Aby po sezoně topení neřešil, že má popraskanou výstelku v topeništi.
Žárobeton má v sobě výztuhy, nechali jsme si ho vyrobit přímo pro naše kamna a vydrží deset až patnáct let, výrobce nám tvrdí, že vydrží napořád, zatím ale tak dlouhé zkušenosti nemáme. Za dalších patnáct let vám to asi ale potvrdím. Je to totiž velice kvalitní materiál, jednak prodloužíme životnost kamen, a jednak zlepšíme hoření kamen, protože dochází k lepšímu spalování. Takže celkově provoz kamen s žárobetonovou vystýlkou je daleko lepší a i interval přikládání se prodlouží. Když budete topit tvrdým dřevem, stačí přikládat po čtyřech hodinách.
Navíc pro spoustu zákazníků děláme i pravidelný servis. Mimo topnou sezónu přijedeme, provedeme kontrolu, rozebereme, vyčistíme, případně opravíme a vyměníme, co je potřeba.
 
Jak je vůbec velká konkurence na trhu s kamny?
 
Tady v Česku jsou tradiční výrobci kamen, kteří vyrábí sériové kusy. Vyrobí jich desetitisíce za rok. Ty pak najdete v hobbymarketech a na eshopech. Na druhé straně jsou tu klasičtí kamnáři, kteří staví akumulační stavby, typu sporák, pec, ležení…no a my jsme někde mezi. Snažíme si vzít z obou stran to dobré pro zákazníka, od sériových kamen mobilitu a variabilitu a od klasických kamnářů užitné vlastnosti kachlových kamen. Kdybychom to ale chtěli vzít ze široka, tak konkurence je každý, kdo dodává teplo do našich domovů.
 
Když za vámi někdo přijde, že chce kamna, za jak dlouho mu je dodáte?
 
Pokud si vybere kamna již vyrobená nebo vystavená, může je mít hned.
Pokud si vybere z našich běžných tvarů a barev, tak zhruba za tři měsíce, jediné, co může dodávku prodloužit, pokud by chtěl zákazník udělat nějaké speciální kachle s nějakými vzory nebo s něčím specifickým.
Samozřejmě i my ale někdy bojujeme s kapacitami, jako obvykle nechávají lidé i u kamen nákup na poslední chvíli. Myslím, že kamna jsou tak zásadním doplňkem domácnosti, navíc když chcete nějaká specifická a chcete se poradit, že by bylo vhodné přijít hned po ukončení topné sezóny a v klidu si vše vybrat, poradit se, nejen na výrobu, ale pak i na montáž je více času a klidu.
 
Jako odbornice na kamna jste se zákazníky v kontaktu, jaké nejčastější chyby dělají lidé při výběru a při topení v kamnech?
 
Někdy udělají bohužel chybu hned na začátku při výběru nebo stavbě nemovitosti. V mnoha případech už pak nelze do dané nemovitosti instalovat kamna ani jiný druh „romantického“ topení dřevem.
Další zkušenost je, že nemají vhodně vybrané topidlo. Velmi důležitý je už prvopočátek, rozhodnou se, že si koupí kamna, nějaká se jim líbí, ale neřeší správný komín, nemají správně spočítané kilowaty na prostor, který chtějí vytopit.
Důležité je i to, zda mají kamna na občasné topení nebo zda chtějí topit nonstop, zda je to chalupa, rodinný dům, jak moc je budova izolovaná, kde a jak velká mají okna, schodiště, počet podlaží a spojením mezi nimi. Všechno toto jsou kritéria, která se zákazníkem probereme a navrhneme, co bychom doporučovali. Design kamen je až třešnička na dortu, nejprve vybereme odpovídající vložku, které pak dáme hezký kabátek. Je ale jasné, že vzhled je to, co je bude těšit denně.
Asi nejčastější případ je, že mají lidé špatně zvolená kamna hlavně výkonově, dříve byl trend co největší výkon, abych to vytopil, ale nikdo neřešil, že do chalupy, která má ztrátu 6 kW si dají kamna, která mají výkon 16 kW a kamna pak špatně hoří, protože je pořád zavírají, dusí, nenechají jim přívod vzduchu a kamna dehtují. Každá kamna musí jet na optimální výkon, nemohou jet ani na nízký, ale ani stále na vysoký výkon, oba extrémy jsou špatné.
Ideální, kdo nemá plánek, protože většinou od chalup a domů je problém s plánky, stačí načrtnout místnosti, změřit si metry čtvereční, výšku stropů, umístění dveří a oken, abychom věděli, jak cirkuluje vzduch, zda prostor vytopíme teplým vzduchem nebo zda je potřeba teplovodní varianta. Zásadní skutečnost je také vědět, kde je umístěné schodiště, mnohdy tudy uniká mnoho tepla, mnohdy se ale zase naopak přes schodiště dá velmi vhodně vytopit i vyšší podlaží.
 
Jste schopni na místě poradit, dojedete na místo vše změřit?
 
Dá se, ale to je časově strašně náročné, takže lepší je varianta si doma vše v klidu změřit a nakreslit nějaký třeba i nedokonalý, ale názorný náčrtek. Mám zkušenosti takové, že to ve většině případů stačí, případně se zákazníka tady na prodejně zeptám na nějaké detaily.
Ale samozřejmě, pokud si nejsem jistá, mám nějaké pochybnosti, jsem schopna se dojet na konkrétní místo podívat. Obsluhuji tak nejen celou republiku, ale jezdím občas i na Slovensko a do Rakouska. Například teď z výstavy v Lysé jsem byla v podstatě každý den na výjezdu u zákazníků, abych se mohla podívat na konkrétní požadavky, které měli.
Dokonce si přímo z výstavy dva zákazníci odvezli kamna poté, kdy jsme se byli podívat, zda jsou kamna vhodná nebo ne. U jednoho zákazníka jsme řekli, že to je to pravé, tak jsme mu kamna jeli rovnou nainstalovat a dalšímu zákazníkovi jsme zvolili menší kamna, i když se jim líbila větší kamna, ale výkon nebyl vhodný pro jeho objekt.


 
Opravdu se mi z království kachlových kamen nechtělo, velmi zajímavá byla i návštěva výrobních prostor, kde vznikaly nové hřející skvosty. Závidím třeba tomu, kdo si objednal nádherná červená kamna na stole v dílně, ač neúplná a nehotová, barva a tvar kachlů mě doslova dostal a další kamna na naší chalupě asi budou stylová, ze Želetavy a hlavně červená.
A pro ty, kteří by také uvažovali o pořízení nových kamen, jsem si ze Želetavy odvážela zatím jen příslib, ale věřím, že brzy jistotu. Vzhledem k zájmu myslivců na výstavě v Lysé nad Labem paní majitelka vážně uvažuje o akci pro čtenáře Myslivosti, ať už to bude buď montáž zdarma, a nebo nabídka nějakých doplňků ke kamnům, určitě to bude nabídka zajímavá. Nechme se překvapit.
připravila Marcela KASINOVÁ
vychází v 7:08 a zapadá v 17:21 vychází v 14:30 a zapadá v 5:42 Nákupní košík 0
 
Zpracování dat...