Časopis Myslivost

Květen / 2018

Kulovnice RÖSSLER TITAN - kvalita z Rakouska

Myslivost 5/2018, str. 56  Jiří Hanák
Kulovnice Rössler Titan si našly na našem trhu již pevné místo a jsou zřejmě nejpočetnější kulovnice z dovozu na našem trhu. Lovecké kulovnice Rössler Titan vyrábí rodinná firma Rössler v podhůří Tyrolských Alp v malebném městečku Kufstein nedaleko horských středisek zimních sportů Kitzbühel a dalších. Firma je také známá pod zkratkou Röwa Austria.
Soukromou výrobu loveckých kulovnic založil pan Rösler starší, který získal bohaté konstrukční a výrobní zkušenosti během svého dlouholetého působení u známého rakouského výrobce zbraní a vojenské techniky firmy Voere, odkud si přinesl velmi významné know how k výrobě kvalitních zbraní.
Kulovnice Rössler je vyráběna ve dvou základních provedeních - Titan 3 pro ráže 5,6 mm a Titan 6 pro ráže ostatní. Rozdíl, který je patrný v označení, je v použití počtu uzamykacích ozubů závěru. Titan 3 má tři a Titan 6 jich má šest ve dvou řadách za sebou.

Uspořádání ozubů umožňuje malý úhel otáčení kliky závěru – pouze 60°, což je výhodné pro rychlé a operativní ovládání závěru při přebíjení i při nízké montáži puškohledu a použití rukavic.
Závěrový systém je v zásadě typu Mauser, kde ovšem místo původních dvou uzamykacích ozubů je jich u výkonnějších ráží šest. Závěr má tedy výrazně vyšší bezpečnost a pevnost s bezproblémovou schopností přenášet síly i nejsilnějších ráží.
Řadu kulovnic doplňuje ještě Titan 16, která má přímočarý odsuvný závěr, který se stává populárnější pro pohotovou střelbu například na naháňkách. Pokud bude zavedeno nařízení evropské komise o zákazu samonabíjecích zbraní, potom pro možnost rychle opakovaných výstřelů za sebou s minimálním odsazením zbraně a při zachování zamíření, má tento systém stále větší perspektivu. Hlava závěru má 16 uzamykacích ozubů a funguje v podstatě jako u systému Mauser, jen není ovládaná klikou závěru, ale kulisou v těle závěru, která hlavou otáčí při přímočarém pohybu závěru.
Výrazným konstrukčním prvkem, který se dnes uplatňuje u všech moderních a dokonalých loveckých kulovnic, je systém uzamykání závěru do vybrání přímo v hlavni za nábojovou komorou. Tento systém, oproti staršímu a překonanému systému, kdy se závěr uzamyká do lůžka závěru má řádu výhod.
Přímé uzamčení náboje závěrem v hlavni je velmi přesné a zabezpečuje tím základní předpoklad pro přesnou střelbu bez rizika pozdějšího zvyšování závěrové vůle s důsledkem zhoršování přesnosti střelby, zvyšování zpětného rázu a dalších negativních důsledků.
Sekundárním, ovšem nikoliv nevýznamným, efektem je možnost snadné výměny hlavně komorovanou jinou ráží. Tak lze snadno mít vlastně několik zbraní v jedné, s jednou pažbou, která „sedí“ a s jedním mechanismem.
Systém uzamykání závěru do hlavně je inovací vyššího řádu, vysoce zkvalitňuje celou zbraň, a proto tento systém už používají i jiní výrobci, ovšem jen těch nejdražších značek. Uzamykání do hlavně má výše uvedené velké výhody, ale z praxe vidím, že potenciálními zájemci je zatím často ještě nedoceňováno, což je škoda, a proto rád výhody zdůrazňuji.
Možnost snadné výměny hlavní umožňuje volit vhodné ráže pro aktuální lovecké příležitosti. Často se mě myslivci ptají, jaké bych doporučil ráže, jak je zkombinovat tak, aby se dal pokrýt celoroční lov a různé druhy zvěře. Například moje osobní volba kombinace ráží by byla .243Win nebo nejlépe 6,5x65 jako „letní“ ráže k lovu srnčí zvěře a selat, „podzimní a zimní“ 8x57 JS nebo 9,3x62 k lovu zvěře černé a větší spárkaté, a potom pro přesnou střelbu na větší vzdálenosti 7 mm Rem Mag. Soubor bych ještě případně doplnil hlavní s ráží 8x68 S pro africké lovy.
Vybavení vyměnitelnými hlavněmi je možné provést postupně podle finančních možností. Potom je třeba možné zvolit jako první některou ráži s širší universálností jako například 7x64 nebo 308 Win a později doplnit menší či silnější, aniž by se musela pořizovat zcela nová zbraň.
Jak jsem již konstatoval, nejvýraznější výhodou přímého uzamykání náboje závěrem v hlavni, je přesnost a trvanlivost přesného uzamčení, které je prvním předpokladem pro správné navedení střely do vývrtu a pro přesnost střelby. Vyplývající návazná možnost výměny hlavní je pak výraznou technickou a zejména ekonomickou výhodou.
 
Spoušťový mechanismus je po úpravách převzat z typu Mauser 96. Spoušťový mechanismus je celý usazen do samostatné skříňky připevněné k pouzdru závěru.
Skříňkový spoušťový systém má řadu výhod. Jedná se jednak o přesné nastavení z výroby bez možnosti vzniku pozdějších vůli, a jednak je chráněn před vnikem nečistot a tím možnosti vzniku poruch.
Spoušť má velmi přímý, suchý chod bez prodlev nebo stupňů s chodem pouze 0,3 – 0,5 mm. Spuštění je velmi přesné a prakticky lze docílit stejné přesnosti střelby jako při spouštění s napínáčkem. Samozřejmě, že odpor spouště je individuálně seřiditelný, stejně jako případný napínáček. S dalšími kolegy jsme se shodli, že bychom v podstatě pro přesnou střelbu napínáček ani nepotřebovali.
Čelo závěru je osazeno krátkým vytahovačem nábojnic a plunžrovým vyhazovačem. Celé řešení je maximálně funkčně spolehlivé. Uvnitř závěru je uložen krátký plovoucí úderník, na který bije svorník s bicí pružinou. Konstrukce závěru je nápaditá nejen pro řešení krátkého samostatného plovoucího úderníku, který je tak odolnější proti zlomení a také je možno ho v případě potřeby snadno vyměnit. Závěr lze jednoduše rozebrat bez použití jakéhokoliv nářadí pouhým otočením hlavy závěru a uvolněním z bajonetového uzamčení.
Napínání úderníku je prováděno prostřednictvím dvojité pružiny, což umožňuje snadnější a lehké přebíjení, protože k napnutí úderníku není třeba velká síla a současně urychluje pohyb úderníku při spuštění, takže spolu s dokonalým spoušťovým systémem je reakce k odpálení pouze 1,6 milisekundy.
 
Vynikající je dílenské zpracování zbraní s dokonalým finišem hlubokého černění, které má vyšší odolnost proti korozi i proti otěru. Zajímavostí je, že lze obdržet i černěný válec závěru, takže na zbrani se nic neleskne. Provedení zbraně lze obdržet i pro klimaticky náročnější podmínky v nerezovém provedení.
 
Pažbení kulovnic Rössler Titan je pažbami vyrobenými v Itálii, jejichž provedení je obecně uznáváno jako nejlepší. Materiálem je vybraný turecký ořech.
Pažba se dodává v provedeních Standard, Luxus a Exclusive. Rozdíl je v kvalitě dřeva a ve tvaru pažby, kdy u vyšších stupňů je použita pažba bavorská s lícnicí. Je faktem, že kvalita vybraného dřeva už u základního stupně Standard je na velmi vysoké úrovni a pokud bych to porovnal s jinými výrobci, podobnou kvalitu již konkurence často dodává za zvláštní příplatek.
Pro zájemce je také připravena celopažba. Je vyrobena velmi nápaditě vhodným oddělitelným nástavcem k polopažbě. Estetické pojetí je stejné jako u běžné celopažby, ovšem oddělitelná část má jednak výhodu ve snadnější a levnější výrobě, a pro uživatele větší jistotu zachování přesnosti střelby. Slabostí celopažbených zbraní totiž je, že dřevo pažby, zejména v předpažbí u nových zbraní, pracuje a může se dotknout hlavně. V tom případě v místě dotyku vzniká při výstřelu a kmitání hlavně vnucený uzel a dochází ke značné odchylce zásahu. Řešením oddělitelné přední části předpažbí systémem Rössler je uvedený problém eliminován.
Pažba je dodávána také pro levoruké míření (semi links) a stejně tak i závěrový mechanismus (voll links).
Kromě loveckých pažeb firma dodává i pažby sportovní pro terčovou střelbu s možností individuálního nastavení podle proporcí střelce, případně lovecké pažby s výraznou pistolovou rukojetí a otvoru pro palec pro pevnější usazení do ramene.
Kromě masivního dřeva lze obdržet i velmi pevnou a mechanicky odolnou pažbu z lepených vrstev, případně pažbu z karbonových vláken nebo polymeru.


 
Výroba zbraní Rössler probíhá v relativně velmi malé dílně, kde je kombinovaná výroba na velmi přesných a výkonných CNC strojích s ruční výrobou malých komponent a montáží. Pro poznání všech vlastností zbraně je vždy velmi užitečné poznat výrobu a její způsob, zejména přesnost a systém kontroly kvality tak, jak jsme to měli možnost poznat na vlastní oči.
Majitel firmy má svoji obchodní kancelář přímo u dílny, kde je prakticky v neustálém kontaktu s výrobou, nad kterou má průběžnou kontrolu. Každá součást projde několikanásobnou kontrolou a při ručním řemeslném sestavování zbraně je prakticky vyloučeno, že by se použil vadný kus. Výsledkem jsou velmi kvalitní kulovnice za bezkonkurenční cenu, které si dobyly místo nejen v Evropě, ale úspěšně jsou vyváženy i na nejnáročnější trh zbraní USA nebo nově i do Ruska. Na doplnění uvádím, že kvalita a přesnost výroby firmě umožnila vstoupit i na nejnáročnější pole jakým jsou sportovní a speciální odstřelovačské zbraně, které má firma také v nabídce.
 
Ovládání zbraně je snadné a jednoduché. Za velkou výhodu považuji její nízkou hmotnost – u běžných ráží pouze 2,9 kg, kdy se tak zbraň snadněji nosí na větší vzdálenosti nebo v horách, kde člověk cítí doslova každé „deko“.
Hlavně jsou vyrobeny z nejlepší hlavňové oceli, které jsou vyráběny v Německu u špičkového výrobce Heym. Pro běžné ráže jsou hlavně dodávány s délkou 56 cm, u Magnum 61 cm. Hlaveň o délce 56 cm je velmi operativní se snadnou manipulací zbraně ve stísněném prostoru. Někdy panuje mýtus v tom, že kratší hlaveň je méně přesná při střelbě na velké vzdálenosti. Ve skutečnosti je naopak hlaveň výjimečně přesná z důvodu menší amplitudy kmitů ústí hlavně při výstřelu, které ovlivňují stabilizaci střely při jeho průchodu.
Sečteme-li množství nabízených ráží a varianty pažeb a dalších provedení dojdeme k nabídce několika stovek variant, což dokazuje i připojená přehledná tabulka.
 
Při testování zbraně je nejsympatičtějším prvním dojmem dokonalá estetika zbraně a perfektní dílenské zpracování detailů. Dalším je ergonomika zbraně, která perfektně „sedne“ i při pudovém zamíření. Ovládání mechanismů je snadné, závěr má klouzavý příjemný chod a přebíjení je, díky již zmíněné dvojité pružině úderníku, velmi lehké, nevyžadující téměř žádnou sílu.
Při praktickém testu, který jsme prováděli střelbou za použití nábojů RWS HT a Geco Plus, se prokázala vysoká přesnost, kdy bylo docilováno systémem bench rest běžně přesnosti 10 ran kolem 1 MOA/ 100 m.
Podle mého názoru kulovnice Titan Rössler vyhoví i nejnáročnějším uživatelům, ale vzhledem k velmi výhodné ceně je vhodná i pro začínající myslivce. Užitná hodnota zbraně podle mého názoru vysoce přesahuje prodejní cenu.
Dr.Ing. Jiří HANÁK
 
 
 
 
vychází v 7:00 a zapadá v 17:28 vychází v 19:58 a zapadá v 8:14 Nákupní košík 0
 
Zpracování dat...