Časopis Myslivost

Leden / 2018

Policie versus divočáci

Myslivost 1/2018, str.55  Lubomír Hajný
O odstřelu divočáků na Zlínsku Do lovu černé zvěře ve Zlínském kraji, kde propukla nákaza Africkým morem, se zapojila v říjnu loňského roku také Policie České republiky. Jak probíhala spolupráce mezi myslivci a policií a jak samotný lov probíhal, jsem se pro čtenáře Myslivosti dotazoval policejního prezidenta genmjr. Tomáše Tuhého.
 
Pane prezidente, jak proběhlo zapojení policie do lovu černé zvěře v oblasti nákazy Africkým morem prasat?
 
Policie se zapojila do lovu černé zvěře na Zlínsku v říjnu loňského roku, a to na základě požadavku Ministerstva zemědělství České republiky. Požadavek nasazení policie schválila vláda České republiky. Naši profesionální odstřelovači jsou nasazováni do míst, která určují podle svých odborných znalostí zástupci Státní veterinární správy a myslivci. Podle informací, které mám, soudím, že vzájemná spolupráce probíhá na výborné a profesionální úrovni.
 
Můžete popsat samotný lov zvěře?
 
Celý lov a nasazení policistů probíhá velmi specificky. Na Zlínsku mají naši odstřelovači vždy takzvaný týdenní turnus, kdy přijíždějí v pondělí a svoji práci končí ve čtvrtek ráno. Takže lov probíhá tři noci v týdnu. Zapojeno je šestnáct odstřelovačů a čtyři policisté obsluhující vozidlo s termovizí. Jak jsem zmínil, lovy zvěře probíhají v noci. Policisté ale často přicházejí do místa lovu již kolem 16. hodiny, aby se připravili ještě za světla. Celá směna a lov končí šestou hodinou ranní. Do přiděleného sektoru lovu vyráží většinou dvoučlenný tým. V případě, že to povětrnostní podmínky dovolují, využíváme také vrtulník letecké služby, který pomocí termovize pomáhá zjišťovat a lokalizovat výskyt zvěře, a tak zefektivňovat činnost odstřelovačů.
 
Jakou zbraní a střelivem se loví? Používají policisté k lovu speciální výstroj a výzbroj?
 
Policisté mají k dispozici služební zbraně, pušku SAKO a také útočnou pušku HK 417 jako záložní zbraň. Samozřejmě je na odstřelovači, jakou zbraň použije. Zbraně mají optiku na noční vidění a používají se také tlumiče. Je tomu tak zejména z důvodu, že černá zvěř je chytrá a zvuk běžného výstřelu už dobře pozná. Při tomto typu lovu je nutné, aby se divoká prasata pomaleji zorientovala v nastalé situaci a lovec měl šanci rychlého druhého výstřelu na stejné místo. Při realizaci tohoto opatření používáme lovecké střelivo ráže 308 WIN. 11,7g. SP, které nám k tomuto účelu firma Sellier&Bellot poskytla jako dar.
 
V kolika honitbách policisté stříleli? Kolik zvěře bylo odloveno?
 
Náš tým v současnosti loví v 18 honitbách a do konce listopadu 2017 bylo odloveno 101 kusů černé zvěře.
 
Jak je dále po odstřelu nakládáno se zvěří?
 
Když policisté zvěř zasáhnou, označí místo reflexním sprejem a nahlásí na dispečink souřadnice GPS pro lepší dohledání ulovené zvěře. Po ukončení směny, tedy v ranních hodinách, se o odvoz zvěře starají pracovníci krajské hygienické stanice.
 
Jak se Vám jeví účinnosti nasazení policistů do odstřelu prasat?
 
Domnívám se, že jsme se zapojili do velice užitečné práce a naši policisté během krátké chvíle zúročili svoje profesionální zkušenosti a dovednosti. Takže moje hodnocení je pozitivní. Pro příklad mohu uvést, že za první tři noci během prvního týdne lovu se podařilo ulovit 11 kusů divokých prasat. Sami policisté tuto aktivitu vnímají jako zpestření jejich běžných služebních činností.
 
Jak dlouho bude Policie České republiky nasazena do lovu zvěře ve Zlínském kraji?
 
Doba lovu černé zvěře s pomocí příslušníků Policie České republiky bude probíhat podle potřeb krajské veterinární správy a Ministerstva zemědělství.
 
Myslíte si, že by bylo možné v případě zamoření větší oblasti nasadit plošně policisty k odstřelu prasat?
 
Policie České republiky se ze své podstaty zabývá ochranou majetku a zdraví obyvatel. Takže pokud by došlo k nějaké situaci, kdy by bylo třeba posílit nasazení policistů, abychom zabránili škodám na majetku či ohrožení života, jistě bychom hledali všechny dostupné možnosti. Pokud by došlo k nějakému zamoření opravdu velkého území, patrně by do hry vstoupila i armáda a problém by se řešil plošně na republikové úrovni.
 
Jak hodnotíte spolupráci mezi myslivci a policisty v rámci řešení problematiky Afrického moru prasat?
 
Jsme velice rádi, že dochází k profesionální spolupráci. Naši odstřelovači jsou profesionálové, kteří jsou cvičení k preciznímu zásahu, kdy musí přesně zasáhnout pachatele, který například drží rukojmí. Lov zvěře má zase svá specifika, které znají lovci – myslivci, a tyto důležité zkušenosti našim příslušníkům předávají, aby byl odstřel nakažené zvěře co nejefektivnější. Spolupráce je tedy na velmi dobré a profesionální úrovni.
Děkuji za rozhovor
připravil Lubomír HAJNÝ
 
 
 
 
 
 
vychází v 7:26 a zapadá v 18:03 vychází v 15:51 a zapadá v 0:17 Nákupní košík 0
 
Zpracování dat...