Aktuality

Čeští vábiči mistry Evropy!

| Diskuzní fórum
Čeští vábiči mistry Evropy!

V sobotu 1.9. se konalo jubilejní 20. Mistrovství Evropy ve vábení jelenů, hostiteli byli naši slovenští přátelé ve Svatom Antonu. Při jubilejním ročníku zvítězil český team ve složení Tomáš Třeský, Marek Peiker a Luboš Doležal!


Celkem se prezentovalo 13 delegací (Rakousko, Německo, Polsko, Belgie, Francie, Slovinsko, Bělorusko, Estonsko, Lotyšsko, Litva, Maďarsko, Slovensko a Česko). Do soutěže nastoupilo celkem 38 vábičů, kteří v první disciplíně předvedli hlas starého hledajícího jelena, ve druhé hlas jelena u laní, poté postoupilo 20 soutěžících do druhého kola, kde předvedli třetí hlasovou ukázku - hlas dvou jelenů na říjišti.

Vzhledem k počtu soutěžících trvala soutěž rekordní čtyři hodiny, což kromě soutěžících pocítili i rozhodčí, Českou republiku v rozhodcovských budkách zastupoval doyen ME ve vábení a sboru rozhodčích Jan Kupka, jako supervizor pak nastoupil Petr Novák.

I přes délku soutěže sledovalo hlasové souboje zaplněné nádvoří svatoantonského zámku. Prvním milým překvapením bylo 2. a 3. místo našich vábičů po prvních dvou disciplínách, do finále postoupili všichni tři, naopak se nedařilo Polákům a Němcům.

Ve finále bohužel klesl Tomík Třeský na třetí místo, Marek Peiker skončil čtvrtý, Luboš Doležal oficiálně devátý (ale vzhledem k chybě skrutátorů, kteří špatně sečetli výsledky pátého Litevce by skončil Luboš osmý!).

Naprosto překvapivým mistrem Evropy se stal Virgile Parpinelli, sympatický osmadvacetiletý řidič kamionu, který poprvé nastoupil vloni na francouzském mistrovství a tam byl třetí.  

V součtu umístění pak český team jasně opanoval pořadí družstev (druzí Maďaři, třetí Slováci), a tak na podium vítězů mohli nastoupit s našimi vábiči a rozhodčími také další členové výpravy - vedoucí Martina Novotná, Petr Šeplavý a Jiří Kasina. A velmi potěšilo, že poprvé ve dvacetileté historii jsme mohli nastoupit nejenom pod českou vlajkou, ale i pod praporem ČMMJ a také s předsedou ČMMJ Jiřím Janotou, který celou soutěž sledoval, fandil a podporoval! Bohužel, v minulých ročnících toto pravidlem nikdy nebylo.


 

Úspěchem jubilejního ročníku také je to, že se na poradě rozhodčích a vedoucích delegací přijal návrh českého Klubu vábičů na sjednocení posuzování jednotlivých hlasových ukázek jeleních hlasů, delegace dostaly od nás hlasové nahrávky s komentářem, česká strana pod vedením Jana Kupky byla pověřena uspořádáním setkání a školení rozhodčích v příštím roce na výstavě v Dortmundu s tím, že by se podle inovovaných pravidel mělo posuzovat již na dalším 21. ME ve vábení v Bělorusku, v květnu 2019 v Krásném Boru.


 

Je třeba i poděkovat slovenským přátelům za organizační úsilí a starost o jubilejní mistrovství, je pro nás výhodou, že do Svatého Antona jezdíme v podstatě jako domů, k dobrým přátelům. Ne nadarmo stáli slovenští vábiči při budování základů ME ve vábení po boku našich českých jelenářů, bylo proto trochu líto, že se nedostal nikdo ze slovenských jelenářů na stupně vítězů. Ale nevadí, ve Svatom Antonu proběhla důstojná oslava jak jubilejního ročníku, tak i samotného jeleního vábení, je na co vzpomínat, všem zúčastněným tisíceré díky!

Jelenímu vábení zdar!

Jiří KASINA

Časopis Myslivost - Aktuální číslo

vychází v 5:11 a zapadá v 21:01 vychází v 22:10 a zapadá v 6:26 Nákupní košík 0
 
Zpracování dat...