Aktuality

Krátké vlčí příběhy od našich sousedů

| Diskuzní fórum
Krátké vlčí příběhy od našich sousedů
Nejen u nás přicházejí problémy s vlky...
V pátek 18. ledna 2019 byl na naháňce v Braniborsku uloven vlk, který napadl psy. Jak uvedl střelec, vlk se k němu přiblížil na deset metrů, když sledoval čerstvou srnčí stopu.
Po stopě vlka přiběhlo několik psů. Vlk se otočil a psy napadl. Někteří psi utekli, ale německý drátosrstý ohař a teriér se vlkovi postavili. Střelec, nizozemský lovecký host, sledoval situaci a snažil se křikem psy a vlka od sebe oddělit. Vlk nereagoval ani na výstřel do vzduchu. Lovec tedy vlka zastřelil.
O zdravotním stavu psů zatím nejsou známy přesné údaje. Ale podle aktuálních informací nebyli vážně zraněni.
Vedoucí lovu informoval policii a zodpovědného poradce pro vlky. Zabité zvíře bylo odvezeno na vyšetření. Policie podala trestní oznámení na podezření z porušení zákona o ochraně zvířat. Podle státního zástupce až další šetření ukáže, zda bude střelec obviněn.
 
Ministerstvo životního prostředí v Sasku zvažuje povolení lovu problémového vlka
 
Ministerstvo životního prostředí Dolního Saska chce zkušebně povolit odlov problémového vlka. Přinejmenším alfa samec vlčí smečky „Rodewald“ by mohl být po mnoha napadeních domácích zvířat v regionu považován za problémového, řekla mluvčí ministerstva. V současné době se zkoumá, zda existují podmínky pro udělení výjimky ze zákona a povolení odlovu.
"Zdá se, že zvýšené napadání skotu a poníků vlčí smečkou je problémem," řekla mluvčí. "Převážná většina desítek stržených kusů hospodářských zvířat, které lze prokazatelně připsat vlkům v oblasti, je napadena vlkem číslo GW717m.Ukázala to analýza DNA. Vlci překonávají i elektrické oplocení. Existuje riziko, že alfa samec předá své problematické chování ostatním členům smečky. K likvidaci celé vlčí smečky zatím není důvod.“

Vlk je povolen odlovit, hledá se lovec
 
Vzhledem k tomu, že napadá a zabíjí hospodářská zvířata, a to navzdory všem ochranným opatřením na ochranu stáda, měl by být nyní vlk ve Šlesviku-Holštýnsku odloven.
Zvíře, které překonává ploty v Šlesvicku-Holštýnsku a zabíjí hospodářská zvířata, je nepochybně vlk. V posledních čtyřech týdnech - navzdory vhodným opatřením na ochranu stáda – bylo vlkem zabito šest ovcí.
Ministerstvo zemědělství obdrželo žádost na ulovení vlka. V tiskové zprávě ministerstvo potvrzuje, že očekávají, že tento návrh bude schválen. Byl by to první případ v Německu, že by byl vlk uloven proto, že způsobuje příliš velké škody na hospodářských zvířatech.
Myslivecký svaz hledá vhodného lovce, který by mohl vlka ulovit.
Také podle ochránců přírody není jiná alternativa a odlov tohoto vlka je bohužel nutný. Ministerstvo je v úzkém kontaktu se mysliveckým svazem, který by měl vybrat vhodné kandidáty na ulovení vlka. Nejvyšší prioritou je zachování anonymity lovce.
 
Podle (www.jagderleben.de) přeložil PZ

Diskuzní fórum

Krátké vlčí příběhy od našich sousedů > hrozí ustálení rovnováhy v přírodě? Zobrazit módy:  
User avatar
Member
Member
M.T. - 29.1.2019 18:25:42
   
hrozí ustálení rovnováhy v přírodě?
Chov muflonů světových trofejí v Machově a mnohaleté úsilí myslivců
místního MS. A přidám osobní zásluhy pana Jiřího Scholze. Fotografie v Myslivosti 9/2018 a jeho komentář k nim nebyly zrovna povzbudivé. Aktuální zprávy nemám, nicméně současně uváděná přítomnost dvou smeček vlků na Broumovsku nedává velkou naději na udržení tohoto chovu, pokud ještě vůbec existuje. A že by tam myslivci nezvládali lovit vysokou nebo zvěř mufloní, tomu nevěřím. V minulosti tomu tak nebylo.

Pamatuji asi před 20-25 lety na paniku mezi myslivci ohledně výskytu rysů v jižních Čechách. Důvodem byla obava o stavy srnčí zvěře a navíc informace, že by se stavy rysa podle předpokládaných přírůstků měly časem pohybovat kolem 300 kusů.

Roky jsem situaci v jižních Čechách nesledoval. Před nedávnem jsem četl zprávu z NP Šumava. V roce 2018 tam bylo sečteno
20 ( slovy dvacet) rysů! Pravda, není to počet z celých jižních Čech. Jsou současné stavy rysa pouze díky úhynům, například srážkami s motorovými vozidly? Vypadá to, že se v jižních Čechách USTÁLILA ROVNOVÁHA MEZI MYSLIVCI A RYSY. Nikdo si už na škody na zvěři způsobené rysy, alespoň ne veřejně, nestěžuje.

Nemám představu o tom, jak je (ne)snadné ulovit vlka narozeného
v přírodě, navíc žijícího v organizované smečce. Není však vyloučené, že pokud nedojde k rozhodnutí odpovědných ministerstev, je nebezpečí, že může dojít k obdobnému USTÁLENÍ ROVNOVÁHY MEZI MYSLIVCI A VLKY. Navíc k tomu mohou motivovat i vysoké nájmy některých honiteb.

A to jsem nezmínil motivaci chovatelů domácích zvířat.

Na řadě je stát. Zatím chybí vůle a především odvaha. Řečí slyším dost, ale činy nevidím žádné. Bohužel. Jenom prosím nejmenovat "vlčí komise" nebo "vlčí poradní orgány" ministrů, ale přímou odpovědnost šéfů dotčených ministerstev. I za to jsou placení. Svoje osobní zájmy by mohli snad na chvíli upozadit.
Zatím jsou slyšet pouze ochránci přírody
a občas myslivci. Ani jedni z nich to však nevyřeší.

Doporučuji všem zájemcům o tuto problematiku přečíst si článek
jednatele ČMMJ pana Ing. Fischera v Myslivosti 2/2019. Je to čtení
přinejmenším k zamyšlení.
Nejenom pro myslivce.

A opomněl jsem zmínit článek pana Ing. Jaroslava Duríka, rovněž v Myslivosti 2/2019. Přečtěte si, pokud možno, oba. Stále marné čekání na nějaké vyjádření odpovědných ministrů. A nejspíš se ani nechystá.

Časopis Myslivost - Aktuální číslo

vychází v 6:47 a zapadá v 17:39 vychází v 8:54 a zapadá v 22:38 Nákupní košík 0
 
Zpracování dat...