Aktuality

Nový výskyt Afrického moru prasat!

Daniel Švrčula | Diskuzní fórum
Nový výskyt Afrického moru prasat!

Ještě předtím, než se objevil Africký mor prasat na českém území, rozšiřovaly se pomalu v kuloárech informace o výskytu AMP v Maďarsku. Pravděpodobnost, že se i v Maďarsku AMP objeví, podporovaly navíc i varující skutečnosti, například nález divokého prasete s AMP na hranicích s Rumunskem asi jen 1,5 km od hranic. Další nakažený kus byl objeven i na hranicích Maďarska s Ukrajinou, a to pouhých 900 m od hranic

Zajímavé scénáře, které provázejí informace o objevení a přítomnosti AMP v Maďarsku mi nepřísluší komentovat, ale v současné době, konkrétně 21.4., oznámili maďarští myslivci nález uhynulého divočáka v oblasti Heves v obci Gyöngyös Gyöngyöshalász, který je pouhých 45 km vzdálený od hranic se Slovenskem a 27.4. byl potvrzený další nález již jen 33 km od hranic. Virus AMP byl identifikovaný a oficiálně potvrzen laboratoří Národního úřadu pro bezpečnost potravin (Nébih).

Vyšetření ještě probíhají a příslušné orgány již podnikají potřebná opatření. Kromě jiného byly vytyčeny nárazníkové zóny a byla stanovena infikovaná zóna. V oblasti bude zakázaný individuální lov černé zvěře a společné lovy.

Nyní se budou ve vytyčené oblasti aktivně vyhledávat uhynulé kusy za účelem zjištění, do jaké míry je virus rozšířen a na jak velkém území. Lze předpokládat, že při aktivní vyhledávání počet nalezených kadáverů bude narůstat.

Momentálně je vytyčená infikovaná oblast poměrně veliká, a to z toho důvodu, že zatím nebyla oblast důkladně prohledána. Současné vytyčené zóny se ještě v nejbližší době mohou měnit.

Maďarsko má v plánu využít zkušenosti z České republiky a využít obdobný postup tomu našemu.

O vývoji situace vás budeme informovat, zejména informačními kanály Českomoravské myslivecké jednoty, z.s. a Myslivosti, s.r.o.


Na výřezu mapy lze vidět rozdělení zón – červeně ohraničená – mimořádně kontrolovaná oblast, fialově ohraničená – infikovaná oblast a zbytek Maďarska. Červené čtverce značí nález kadáverů uhynulých divočáků. Mapový podklad dostupný zde: http://airterkep.nebih.gov.hu/aaijo/asp/asp.htm
 Africký mor prasat a jeho pravá tvář. Takový pohled není ničím neobvyklým při procházce přírodou v Lotyšsku.
Snímek Ivars Koloda

 

Časopis Myslivost - Aktuální číslo

vychází v 5:08 a zapadá v 20:46 vychází v 22:32 a zapadá v 6:24 Nákupní košík 0
 
Zpracování dat...