Aktuality

Virová nákaza způsobená hantaviry – nebezpečí pro myslivce?

MUDr. František Bláha | Diskuzní fórum
Virová nákaza způsobená hantaviry  – nebezpečí pro myslivce?
Vzhledem k tomu, že byl v ČR v relativně nedávné době zaznamenán případ akutní nákazy hantaviry s velmi těžkým průběhem u myslivce v souvislosti s úklidem krmelce, zasílám tento článek jako varování pro všechny myslivce a přátelé přírody.
 
O jakou nemoc se tedy vlastně jedná?
Jedná se o virovou infekci, způsobenou tzv. hantaviry. Tyto viry se dělí do několika podskupin, v České republice se vyskytuje několik podtypů těchto virů, např. Dobrava, Puumala, Tula, Kurkino. Výskyt těchto onemocnění je popisován především na Moravě a na severovýchodě Čech. Zdrojem nákazy jsou drobní hlodavci (myšice lesní, norník rudý, hraboš polní, myšice temnopásá), u kterých je nákaza bez příznaků a virus vylučují močí, stolicí a slinami. Konkrétní podtyp viru je vždy vázán na určitý typ hlodavce.
                                                                                    
Vnímavost populace je všeobecná. Infekce souvisí s přemnožením příslušného druhu hlodavce. Přenos infekce se děje nejčastěji vzdušnou cestou – inhalací kontaminovaného prachu či aerosolu, případně pokousáním nebo přímým kontaktem s hlodavci. Mezilidský přenos nebyl zatím popsán. 
 
Hantaviry způsobují krvácivou horečku s postižením ledvin. Po inkubační době dvou týdnů se dostaví horečka, zimnice, bolesti hlavy, žaludeční obtíže, přechodná náhlá krátkozrakost, pokles krevního tlaku, zvracení, selhání ledvin a pokles krevních destiček provázený těžkým krvácením. Smrtnost na toto onemocnění činí asi 10 %. 
Dalším onemocněním vyvolaným hantaviry je epidemická nefropatie (postižení ledvin), která má oproti krvácivé horečce výrazně mírnější průběh. Projevuje se jako akutní horečnaté onemocnění s bolestmi hlavy a postižením ledvin, smrtnost je nižší než 1 %. Na onemocnění vyvolané hantaviry v současné době bohužel neexistuje účinný lék.  
 
Mezi osoby ve zvýšeném riziku nákazy patří zemědělci, turisté během kempování, lesníci, myslivci a pracovníci s pobytem a ubytováním v terénu. Jako preventivní opatření je doporučováno vyhnout se kontaktu s hlodavci a při manipulaci se senem, při bouracích pracích, při vyklízení sklepů, skladů, kde jsou hlodavci a jejich exkrementy, používat ochrannou masku, případně respirátor. Pro myslivce tedy vyplývá jednoznačné varování, aby například při jarním úklidu sena z krmelců používali jednorázové roušky, zabraňující vdechnutí infikovaného prachu.
Staré seno je nutno spálit či zakopat, určitě není vhodné nechávat ho pohozené pár metrů od krmelce. Desinfekce krmelce je samozřejmostí. Tento článek rozhodně nemá za účel šíření paniky, ale vzhledem k závažnosti eventuálního onemocnění není však vhodné toto nebezpečí zcela ignorovat či podceňovat.
 

Časopis Myslivost - Aktuální číslo

vychází v 5:01 a zapadá v 20:54 vychází v 5:56 a zapadá v 21:32 Nákupní košík 0
Zpracování dat...