Aktuality

Nedělní probuzení…

| Diskuzní fórum
Nedělní probuzení…
Srna se srnčetem v dubnu?!?
Je překrásné dubnové ráno, mírný opar a teplota 16°C jsou jakousi předzvěstí letního dne, dne 22. 4. 2018. Vracím se z ranního nákupu. Telefon. Z vyzváněcího tónu poznávám, že volá některý kolega – myslivec. No jo, je to tak.
„Ty , poslóché“, ozývá se z volající strany. „právě se vracím z venku, je možné, že jsem viděl srnu se srnčetem“? „
Proč ne, v poslední době je všechno možné a prakticky zima vůbec nebyla, tedy kromě několika březnových dnů“. A
něco na tom patrně bude. Vzpomínám, kdy jsem vidíval „ranná“ srnčata. U nás v Sudetech to bývalo na počátku května, zde na Hané jsme objevili hlavu srnčete při norování liščí nory 8. května… Ale přes to.
S plnou srnou bylo možné setkat se ještě počátkem června, obětmi novodobých senosečí na přelomu května a června jsou především srnčata. Jenže – vše asi souvisí se vším.
A tak mne napadlo: Nemůže toto časné a časnější kladení souviset opravdu s nějakou změnou klimatu, která se tak nějak plíživě dostavuje do našich zeměpisných šířek již několik let?
Nakonec, svědčila o tom i moje nedávná návštěva v Hostýnských vrších (jež jsou jakousi jižní výspou Beskyd). Naprostý kolaps smrkových porostů a za něj rozhodně nemůže jen a jen kůrovec. Nebylo by tudíž na čase se opravdu vědecky zamyslet nad případnými klimatickými turbulencemi?
Co vy na to páni myslivci?
 
Zdeněk Hlaváč

Časopis Myslivost - Aktuální číslo

vychází v 7:08 a zapadá v 17:21 vychází v 14:30 a zapadá v 5:42 Nákupní košík 0
 
Zpracování dat...