Základní výchova štěňat

Základní výchova štěňat
Obecně je možné říci, že se stoupajícím množstvím psů v lidské společnosti se zvyšuje i výskyt psů s problematických. Tím není myšlena agresivita, ale to, že velké procento majitelů není schopné svého naučit psa slušnému chování.

Do této kategorie patří základní ovladatelnost od přivolání přes chůzi na vodítku až po krátkodobé odložení. Většina lidí určitě chce mít psa poslušného, bohužel ale nevědí, jak na to. Nejčastější příčinou problémů a to platí o společenském psovi stejně jako o psech pracovních nebo loveckých, je zanedbání výchovy v době, kdy je pes malým štěnětem, které právě prochází fází rané socializace. Asi je na místě připomenout, že něco jiného je výcvik, tedy činnost, při které člověk připravuje psa k výkonu určitě specifické činnosti a něco jiného výchova, která je nezbytným základem pro zmíněný výcvik.
Leckterému majiteli psa by mohla pomoci kniha Antona Fichtlmeiera Základní výchova štěňat. Je to srozumitelně napsaná publikace, která se nezabývá jen standardním postupem, jak určitý cvik trénovat, ale zároveň vysvětluje i příčiny z pohledu člověka žádoucího i nežádoucího chování psa. Kniha je plná praktických příkladů i jednotlivé situace vyjadřujících fotografií a je znát, že vše je podloženo dlouhodobými praktickými zkušenostmi s různými plemeny psů.
Autor je zastáncem výchovných a výcvikových metod postavených více na správném motivování psa než na tvrdém drilu.
Vyjadřuje to i pět tak zvaných "Fichtlmeierových přikázání" říkajících majiteli psa, že by měl:
1) Zachovat klid
2) Ztělesňovat suverenitu
3) Určovat cestu
4) Zmírňovat konflikty
5) Nechat psa přemýšlet se mnou
Mohlo by se zdát, že kniha je určená začátečníkům a že s výchovou a výcvikem loveckých psů nemá moc společného. Skutečnost je trochu jiná. I zkušený výcvikář zde může získat zajímavé informace a možná také trochu jiný pohled na některé problémy. V každém případě to je kniha zajímavá a určitě neudělá chybu ten, kdo ji zařadí do své knihovny.
Jen pro zajímavost. Autor knihy patří v Německu k velmi uznávaným kynologům - výcvikářům a na jeho webových stránkách (www.fichtlmeier.de) je možné najít celou řadu informací o jeho kynologické činnosti.
Vladimíra TICHÁ

vychází v 7:16 a zapadá v 16:14 vychází v 14:13 a zapadá v 0:09 Nákupní košík 0
 
Zpracování dat...