vychází v 5:46 a zapadá v 20:23
vychází v **:** a zapadá v 14:55
 

Časopis Myslivost

Mezinárodní výstava psů všech plemen - České Budějovice

Vladimíra TICHÁ
Mezinárodní výstava psů všech plemen - České Budějovice
Kalendář výstav psů pořádaných v roce 2001 je tak naplněný, že lze jen těžko najít sobotu nebo neděli, kdy by se ani jedna výstava nekonala. K zajímavým změnám dochází v oblasti klubových a speciálních výstav, tedy výstav pořádaných chovatelskými kluby. Dříve většina klubů využívala možnosti dané Výstavním řádem a pořádáním své "klubovky" či "speciálky" pověřila některou z oblastních výstav. Dnes se řada klubů snaží své výstavy pořádat jako samostatný podnik. Úspěch takové akce závisí na zájmu vystavovatelů nebo spíše počtu přihlášených psů a také organizační schopnosti příslušného klubu. Jsou prostě výstavy, které se povedou a jsou naopak výstavy, které nepotěší vystavovatele, rozhodčí a velmi často neúměrně zatíží klubovou pokladnu, která zvláště v případě loveckých plemen nebývá nijak naplněná. Podmínky pro pořádání oblastních, klubových, speciálních a národních výstav psů stanovuje Výstavní řád ČMKU. Mezinárodní výstavy se řídí Výstavním řádem FCI a Mezinárodní kynologická federace (FCI) má stanovená pravidla, která určují možný počet mezinárodních výstav pořádaných v jejích členských státech. Každý člen má právo pořádat jednu mezinárodní výstavu + na každých 5000 zapsaných štěňat výstavy další. Česká republika zapisuje ročně okolo 34 000 štěňat různých plemen psů (v roce 2000 to bylo přesně 33 500 psů a fen) a má tedy nárok na sedm mezinárodních výstav. Své právo opravdu využíváme a v letošním roce se u nás pořádá rekordní počet výstav s možností získat čekatelství mezinárodního šampionátu krásy CACIB. Uspořádat tak velkou výstavu není nic jednoduchého a velkým plus je skutečnost, že pracuje několik celkem zkušených výstavních výborů a že samotné výstavy mají slušnou úroveň.


Lovecká plemena jsou u nás na mezinárodních výstavách posuzována v sobotu a někdy se zdá, že zájem jejich majitelů není nijak závratný . Výjimku tvoří Mezinárodní výstavy psů všech plemen v Českých Budějovicích. Množné číslo je zcela na místě, protože v Českých Budějovicích se v posledních letech konají pravidelně výstavy dvě, jedna na jaře a druhá na podzim. Obě má na starost stejný výstavní výbor, obě mají vynikající atmosféru a obě přitahují zájem majitelů, chovatelů ale i přátel loveckých psů. Letošní "jarní Budějovice" zaznamenaly rekordní počet - 3010 přihlášených psů a fen. Počtem jednoznačně vedli labrador retrívři, kterých bylo v katalogu uvedeno 106, následovali zlatí retrívři - 103, beaglové - 64, angličtí kokršpanělé - 58 a bulteriéři - 56. Například německých krátkosrstých ohařů se přihlásilo 41 a českých fousků 21. Obdivovatelé jezevčíků si určitě přišli na své, protože jich bylo dohromady přihlášeno 137. Říká se, že plemeno, které se stává módním, většinou prudce ztrácí svoji kvalitu. Je to ale trochu zjednodušený přístup. Spíše by se dalo říci, že ve velkém počtu lze najít jedince vysloveně špičkové, průměrné ale i podprůměrné. Podobné je to i s výše uvedenými plemeny. Právě počty retrívrů v posledních letech stoupají a plemena, která dříve byla raritou se dnes stávají těmi nejpočetnějšími. S problémy se asi potýká řada labradorů i zlatých retrívrů. Ne každý vykazuje požadovaný plemenný typ, ukazují se jedinci se slabší kostrou, a to, že konstituce není jen otázkou stavby těla, ale i povahy, dokazuje někdy méně typická , tedy odtažitá až bázlivá povaha. Zcela odlišná je situace u bulteriérů. Plemeno, které je občas nesprávně nazýváno psem bojovým udělalo za posledních deset let ohromný skok a kvalita českých bulteriérů je vynikající.

Někteří psi získali v Českých Budějovicích k velké radosti svých vystavovatelů krásnou známku i titul, někdy byl výsledek méně radostný. Kladně je ale třeba hodnotit zlepšující se přístup k předvádění psů. Dávno už neplatí názor, že výstavní vodítko a snaha co nejlépe ukázat svého psa patří pouze do výstavních kruhů společenských plemen. Zvláště angličtí a irští setři jsou v poslední době vystavováni na profesionální úrovni. Možná v tom hraje roli skutečnost, že právě v jejich kruzích působí i jedna z našich úspěšných mladých vystavovatelek a že se její dospělí kolegové snaží jí v jejím " handlerském" umění dohonit. Výborně předvedení byli i někteří němečtí krátkosrstí ohaři a bylo potěšitelné, že právě toto plemeno bodovalo v soutěži chovatelských skupin. První výstavní den vyhrál překrásný trpasličí dlouhosrstý jezevčík Ch.WINNER DELLA CANTERANA. Stejný pes vyhrál v říjnu 2000 celou výstavu a stal se také šampiónem šampiónů za rok 2000 v FCI skupině IV. Celou výstavu vyhrál mimořádně krásný černý střední pudl. Celkem lze říci, že úroveň našich loveckých plemen je velmi slušná. A to není jen dojem z jednoho výstavního dne. Například týden před budějovickou výstavou se konala na druhém konci republiky, v Zubří, speciální výstava španělů. Posuzovali tam angličtí rozhodčí a naši lovečtí slídiči, zejména pak angličtí kokršpanělé se jim líbili a poklony skládané jejich chovatelům a majitelům vyzněly velmi upřímně.

Po organizační stránce byla výstava výborně připravená. Slušně velké kruhy byly většinou umístěny v halách a příjemné byly pruhy koberců, na kterých se lépe ukazovali psi, kterým by jinak hladký povrch hal dělal potíže. Personál v kruzích byl zkušený, ocenění se do průkazu původu zapisovalo mimo výstavní kruh a to vše dohromady znamenalo hladký průběh posuzování. Nevím jak to pořadatelé v Českých Budějovicích dělají, ale jejich výstava má vždy velmi přátelskou atmosféru. Ta , která se konala 28. až 29. dubna nesla pořadové číslo XIII. Určitě to nebyla "nešťastná třináctka" . Výstavě dokonce přálo i počasí a diváci i vystavovatelé většinou strávili příjemný den. Řada z nich se tam určitě vrátí 13. a 14. října, kdy se českobudějovické výstaviště opět zaplní psy a lidmi okolo nich. V tyto dny se totiž bude konat XIV. Mezinárodní výstava psů všech plemen v Českých Budějovicích.


Zpracování dat...