vychází v 6:47 a zapadá v 16:40
vychází v 16:38 a zapadá v 5:11
 

Časopis Myslivost

Do misky jedině Huberta!

Silvie HÁVOVÁ
Do misky jedině Huberta!
Ti z Váš, kteří se koncem června letošního roku zúčastnili výstavy Natura Viva 2001, zde obdrželi letáčky, plakáty a další reklamní předměty, díky kterým se mohli seznámit s novým granulovaným krmivem pro lovecké psy – HUBERT. Co všechno se skrývá pod tímto názvem jsem se zeptala paní Ivy Blažejové, zástupkyně firmy TEKRO s. r. o., která u nás toto krmivo vyrábí.
Jak vlastně vznikl nápad začít vyrábět granulované krmivo Hubert přímo pro lovecké psy?

Měli jsme pocit, že na trhu chybí krmivo, které by se cíleně zaměřilo na lovecké psy. Vzhledem k tomu, že v našich řadách jsou lidé úzce spjatí s myslivostí a mysliveckou kynologií, chtěli jsme přispět našimi znalostmi a dlouholetými zkušenostmi ve výživě zvířat vytvořením krmiva, které by bylo přesně cíleno právě pro lovecké psy.

Čím se tedy liší od těch krmiv, která jsou na našem trhu dostupná?


Lovečtí psi jsou známí svým pracovním výkonem. Jejich práce je nárazově fyzicky velmi náročná a pes je v době honů pod extrémním tlakem. Právě tady HUBERT bezesporu pomáhá. Receptura krmiva HUBERT je vytvořena tak, aby zajišťovala dobrou fyzickou kondici a kryla specifické potřeby loveckých psů. Speciálně vyvážené poměry jednotlivých komponent vytváří celek, který obsahuje optimální hladiny proteinů, tuků, vitaminů, makro i mikroprvků právě s ohledem na práci loveckých psů. Navíc je krmivo HUBERT obohaceno o Active C pro dokonalý vývoj svalů, posílení srdeční činnosti a zajištění, již zmiňované, vynikající fyzické kondice loveckých psů. Základem Active C je L-carnitin, který umožňuje dosáhnout vyšší aktivity při nárazové zátěži jako je například doba lovu, posiluje srdeční činnost a snižuje únavu.

I dnes jsou myslivci v názoru na krmení svého psa granulemi dosti konzervativní a myslím si, že převážná většina z nich stále ještě krmí způsobem "co dům dá". Jak je chcete přesvědčit, že právě Vaše granule jsou pro jejich psy to pravé?


Na to je jednoduchá odpověď. Co já, jako chovatel loveckého psa, chci? Chci mít psa, který bude zdravý, vitální, bude mě doprovázet při výkonu myslivosti a postupně bude stále platnějším pomocníkem při lovu. Ale proto, aby můj pes mohl vše vykonávat bez větších projevů únavy a s vitalitou, musím ho krmit tak, aby měl vše co potřebuje. Když budu krmit, jak Vy říkáte, "co dům dá", nepodaří se mi vybalancovat krmnou dávku tak, abych zajistila správné poměry jednotlivých živin, budou mi chybět některé vitaminy, jistě i mikro a makroprvky. V HUBERTovi ale Váš pes dostane vše ve správném množství a navíc je HUBERT jako jediné krmivo vytvořeno právě s ohledem na práci loveckých psů. Chovatelé, kteří stále ještě granulemi nekrmí, to často zdůvodňují tím, že granule jsou moc drahé nebo že je jejich psi nežerou. Co k tomu říci? Cena 1 kg Huberta se pohybuje okolo 31,50 Kč, denní dávka například pro českého fouska, který má hmotnost okolo 30 kg je 395 g, tj. 12,50 Kč na den, pro jezevčíka s hmotností okolo 9 kg je krmná dávka 160 g, což činí 5,05 Kč. Myslíte si, že je to drahé? A to ještě musíme vzít v úvahu vitalitu, dobrou kondici a zdraví psa.

A že granule Vaši psi nežerou? Na to je jediná odpověď. Vyzkoušejte! HUBERTa jsme dlouhodobě testovali právě i s důrazem na chutnost krmiva. I psi, kteří zásadně granule odmítali, žrali HUBERTa s chutí. Je ale jasné, že tak jako každý člověk nemusí mít rád například koprovou omáčku, tak ani každému psu nemusí chutnat konkrétní granule. Vezmeme-li ale v úvahu, že většině myslivců chutná zvěřina, tak věřím, že i jejich psům bude chutnat HUBERT.

Před zavedením na trh většinou výrobci své nové krmivo "odzkoušejí" u vybraných chovatelů. Jak je to s Hubertem?


O tom jsem se již krátce zmínila. HUBERTa jsme testovali u dvou význačných chovatelů - v Chovatelské stanici "Z Písků" Ing. Vladimíra Prokopa, který dlouhá léta chová drsnosrsté jezevčíky a v Chovatelské stanici z Průhonické obory pana Pavla Dvořáčka, který chová více než 30 let anglické setry a gordonsetry. Testaci jsme prováděli s ohledem právě na chutnost a dobrý příjem krmiva, stravitelnost, kondici, rychlou mobilizaci sil a sníženou únavu při vyšších zátěžích.

A co říci závěrem? Jak mi paní Blažejová prozradila, koncem září připravuje firma TEKRO s. r. o. malé nahlédnutí do své "kuchyně". K prohlídce nové výrobní linky a návštěvě laboratoří pozvala i naši redakci. A jak to všechno dopadlo, to se dovíte v následující příloze Lovecký pes.

Děkuji za rozhovor

Silvie HÁVOVÁZpracování dat...