vychází v 6:47 a zapadá v 16:40
vychází v 16:38 a zapadá v 5:11
 

Časopis Myslivost

Jarní zkoušky vloh

Vlastimil HRUBÝ
Jarní zkoušky vloh
Je neděle 13. května, píše se rok 2001. Slunce pozlatilo modrou oblohu a na věžích kostela odbíjí osmá, když se k restauraci Sokolovna v Brně – Tuřanech začínají sjíždět první účastníci jarních zkoušek vloh. Potkávají se staří známí, přátelé, řeč se točí okolo čtyřnohých svěřenců, kteří netrpělivě očekávají, co se bude dít. Scházejí se i rozhodčí, a to ve složení – Stanislav Hlouch, který je rozhodčím vrchním, Jaromír Šmídek, Pavel Fedorko, Miloš Nováček, Josef Nováček, Josef Matula a čekatel Zdeněk Putna.
Vrchní rozhodčí po krátké poradě se svými kolegy vyhlašuje nástup. Následuje krátké uvítání, upřesnění organizace zkoušek, prohlídka psů, losování pořadí a již se skupinky doprovázené koronou diváků vydávají do části honitby MS Halali. Ty vede myslivecký hospodář a zároveň ředitel zkoušek Ing. Zdeněk nezval. Tuto honitbu propůjčuje MS na jarní zkoušky vloh již dlouhou dobu.

První vůdci vyráží, psi nedočkavě prohledávají krytiny. Srstnaté i pernaté zvěře je dostatek, takže každý pes má možnost dokonale ukázat co umí. Zkoušky probíhají v rychlém tempu, a tak se během dopoledne všichni scházejí zpět na místě srazu. Každý už ví, co je potřeba doladit. Vládne však celková spokojenost a čeká se na vyhodnocení výsledků od rozhodčích.

Z přihlášených 19 psů jich nakonec startovalo 16, z toho jich 15 obstálo v I. ceně a jeden pes neobstál. Se 208 body zvítězila fena Ketty z Levíku, majitel a vůdce Karel Šebesta, na druhém místě skončil pes Adar z Ostašova se 206 body, majitel Josef Smutný, vůdce Pavel Kučera a jako třetí se umístil Nero Tišnov se 206 body, majitel a vůdce Stanislav Šafář. Na dalších místech následovala přímo tlačenice, tak těsně byly bodové rozdíly. Vítězové byli odměněni velmi pěknými, hodnotnými cenami.

Srdečné díky za velmi dobré a korektní posuzovaní rozhodčích, za bezchybnou organizaci zkoušek, za milé přijetí v perfektně zazvěřené honitbě a za rok určitě nashledanou.


Zpracování dat...