vychází v 6:47 a zapadá v 16:40
vychází v 16:38 a zapadá v 5:11
 

Časopis Myslivost

Může pes onemocnět BSE?

Silvie Hávová
Může pes onemocnět BSE?
BSE, tzv. nemoc šílených krav, patří do komplexu chorob nazývaných transmisivní spongiformní encefalopatie (TSE). Do tohoto komplexu dále patří scrapie u ovcí a koz, spongiformní encefalopatie koček (FSE), transmisivní encefalopatie norků, Creutzfeldt – Jacobova nemoc u lidí a jiné. BSE byla prokázána i ve farmových chovech jelenů, a to v USA a Kanadě.
Rizika onemocnění u lidí byla již mnohokrát diskutována, ale může také onemocnět náš pes či kočka? První případ spongiformní encefalopatie koček (kočičí verze BSE) byl popsán v dubnu 1990 ve Velké Británii. V současné době je evidováno 90 případů ve Velké Británii, dva ve Švýcarsku, po jednom v Severním Irsku, Norsku a Lichtenštejnsku. Onemocnění se nevyhýbá ani velkým kočkovitým šelmám. Mezi postiženými zvířaty jsou gepardi, tygři i lvi, kteří byli v zajetí krmeni celými hovězími kusy. Inkubační doba je velmi dlouhá a pohybuje se jako u BSE jiných zvířat v rozmezí od několika měsíců do několika let. Průběh již klinicky zřejmého onemocnění je však relativně rychlý, a to od dvou týdnů do šesti měsíců. Nemoc se projevuje změnou chování, zvíře může být bázlivé nebo naopak agresivní, přidává se porucha koordinace pohybu, třes hlavy apod. Onemocnění vždy končí smrtí.

A jak je to se psy? Podle oficiálních stránek ministerstva zemědělství Velké Británie nebyl popsán jediný případ onemocnění psa nebo psovité šelmy chorobou BSE. V případě, kdy pes i kočka požívají stejná krmiva, onemocní pouze kočka, která má k této nemoci pravděpodobně genetické předpoklady. Převládá domněnka, že pes je vůči tomuto onemocnění přirozeně odolný. Pokusy se psy však nebyly nikdy prováděny, neboť shromáždit stovky psů, následně je usmrtit a udělat test na BSE je prakticky nemožné. V současnosti lze onemocnění psa BSE zjistit v případě podezření úhynu na vzteklinu, jejíž klinické příznaky jsou shodné s příznaky BSE. Při pitvě psa se otevírá jeho mozkovna a provádí se histologický rozbor mozkové tkáně, který může BSE prokázat.

Přese všechno bychom se rozhodně měli vyvarovat pokoutně získaného krmiva například z jatek, které skýtá riziko přenosu této choroby. Obecně lze říci, že krmíme-li průmyslově zpracovaným krmivem, je možnost přenosu mizivá. První dobrovolná opatření proti používání rizikových surovin ve výrobě krmiv pro psy udělali značkoví výrobci v Evropské unii ještě před výskytem této nemoci u koček ve Velké Británii. Ve výrobě jsou používány pouze suroviny vhodné i pro výživu lidí a používání vedlejších masných produktů je přísně kontrolováno. Toto opatření mimo jiné chrání zejména děti před rizikem přenosu BSE z důvodu náhodného požití. V Evropské unii mají všechny továrny na výrobu krmiv pro psy speciální registraci a jsou pod veterinárním dohledem.

Další možností ochrany je kupovat pouze to krmivo, ve kterém veškerá živočišná bílkovina pochází ze zemí, kde se případ BSE nevyskytl. Obzvláště opatrní chovatelé mohou svým psům zkrmovat granule, jejichž základem je drůbeží nebo rybí maso. U těchto živočichů nebyla dosud BSE prokázána. N našem trhu se objevila inovovaná řada krmiv Pro Plan, která byla rozšířena o nové krmivo z lososa. Též standardní krmiva Dog Chow mají vylepšené receptury, jejichž základem je krůtí a kachní maso. Nesmíme opomenout ani novinku - granulované krmivo HUBERT, které je také vyrobeno z drůbežího a rybího masa. Můžete si být tedy stoprocentně jisti, že tato krmiva jsou pro vašeho čtyřnohého pomocníka zcela bezpečná.


Zpracování dat...