vychází v 6:47 a zapadá v 16:40
vychází v 16:38 a zapadá v 5:11
 

Časopis Myslivost

Výstava psů ve Žďáru nad Sázavou

Miroslav GORA
Výstava psů ve Žďáru nad Sázavou
Z pověření ČMMJ se v sobotu 2. června letošního roku uskutečnila při OMS ve Žďáru nad Sázavou šestá oblastní výstava psů všech plemen, která jako jedna z mála výstav pořádaných v naší republice byla zaměřena na lovecká plemena psů. Na této výstavě zároveň proběhla klubová výstava Klubu krátkosrstý ohař se sídlem v Brně, klubová výstava barvářů a speciální výstavy bullteriérů, německých dlouhosrstých ohařů a malých a velkých münsterlandských ohařů.
Protože se výstava specializovala na lovecká plemena, byla v jednotlivých plemenech veliká konkurence a vystavovatelé i návštěvníci měli možnost porovnání kvalit jednotlivých psů, což na běžných výstavách, ale i mezinárodních, není možné z důvodu malého počtu psů zastoupených v jednotlivých plemenech. Namátkou uvádím, že jen retrívrů bylo 85, barvářů 57, bullteriérů 63, jezevčíků 132. Účastnila se také plemena, která byla zastoupena pouze jedním představitelem, ale většinou to byla plemena u nás vzácná, s těžko vyslovitelným názvem, která v naší myslivosti své místo teprve hledají.

I na této výstavě platilo známé pořekadlo, že není důležití zvítězit, ale zúčastnit se. Všichni nemohou být vítězi, a pokud se pes neumístil, ještě to neznamená, že je bezcenný. Vždyť v očích svého vůdce je ten nejhezčí, zvláště přináší-li velký užitek naší myslivosti, ať už po stránce pracovní, nebo pouze tím, že je to plemeno lovecké a tudíž myslivost nepřímo propaguje.

Organizátorům výstavy patří velký dík za to, že v současné době, kdy je myslivost v očích veřejnosti všemožně očerňována a práce myslivců bagatelizována, se nebáli a výstavu zaměřili pouze na lovecká plemena.


Zpracování dat...