vychází v 7:30 a zapadá v 17:58
vychází v **:** a zapadá v 20:25
 

Časopis Myslivost

Foxteriéři na loveckém zámečku Ohrada

Iveta NOVÁKOVÁ
Foxteriéři na loveckém zámečku Ohrada
Poprvé v historii českého foxteriér klubu se klubová výstava dostala na jih Čech, a to do překrásného prostředí loveckého zámečku Ohrada u Hluboké nad Vltavou. Poprvé proto, že v loňském roce Klub chovatelů foxteriérů ČR oddělil tuto výstavu od výstavy pořádané po dlouhá léta v Praze s Klubem chovatelů teriérů ČR. Důvod byl jediný: Evropská výstava v Bratislavě. Výboru klubu KCHF se zdálo, že bude pro všechny jednodušší nenechávat klubovou výstavu hned na druhý den po evropské, jak se rozhodl teriér klub, ale využil Mezinárodní výstavy v Českých Budějovicích a určil termín na druhý den této mezinárodní výstavy. Kdo z chovatelů teriérů poznal kouzlo i trable trimování, určitě chápe a ocení výhodu absolvovat za jeden víkend dvě výstavy. A ti co netrimují, nepohrdli možností získat během dvou dnů 2x CAC.
Klubová výstava je spolu se speciální výstavou rozhodně jedna z nejprestižnějších chovatelských výstav v roce a ty foxteriéří mají rok od roku vyšší počet vystavovatelů, kteří zajišťují patřičnou konkurenci. Klub chovatelů foxteriérů se také snaží zajistit na tyto akce ty nejlepší a nejuznávanější zahraniční rozhodčí. V loňském roce jsme tak mohli na naší Klubové výstavě přivítat dr. Carolu Möhrkeovou z Německa. Paní Möhrkeová je dcerou velmi známého a celosvětově uznávaného chovatele foxteriérů pana Axela Möhrkeho, majitele chovatelské stanice v.d. Bismarckquelle. Krom zkušeností, které sbírala od mládí u svého otce, absolvovala několik pobytů v předních anglických kennelech a několik měsíců trávila u uznávaných handlerů v USA, aby se zdokonalila v předvádění psů. Rozhodně posuzovala pružně, pečlivě a s přehledem.

Na výstavu bylo přihlášeno celkem 68 foxteriérů z toho 50 hladkosrstých a pouze 18 drsnosrstých. I tato výstava tak ukázala trend, kterým se v poslední době chov foxteriérů ubírá, tedy nárůst hladkosrsté varianty před drsnosrstou. Paní Möhrkeovou velmi potěšilo pozvání od českého foxteriér klubu, byla mile překvapena úrovní hladkosrstých a nadšena jihočeskou krajinou.

Klubovým vítězem v drsných psech se stal Black Star Franke, chovatel a majitel F. Polehňa, Klubovou vítězkou a BOB se stala původem polská fena Irga Abdank, chovatel Zielinská, majitel F. Polehňa. V hladkých se pak Klubovým vítězem stal hnědobílý pes Tizian od Rytíře Malovce, chovatel I. Nováková, majitel M. Interholz, Klubovou vítězkou a BOB pak fena Zimní záře od Rytíře Malovce chovatel a majitel Iveta Nováková. Hladká fena svým vítězstvím nad drsnou Irgou Abdank získala pohár pro vítěze výstavy a důstojně tak ukončila svou výstavní kariéru v ČR. Další podrobné výsledky včetně posudků a fotek najdete na internetových stránkách KCHF www.foxterrier.cz.

Realizační tým v čele s Jitkou Králíčkovou si dal na celé akci patřičně záležet. Samotné nádvoří zámku Ohrada dávalo tušit, že výstava bude mít dobrou atmosféru. Vydařenému víkendu přálo i počasí a tak na závěr lze říct, že KCHF snad s úspěchem odstartoval pořadatelství samostatných klubových výstav. V letošním roce se klubová výstava stěhuje na Moravou. V květnu přivítáme v Kyjově na Moravě opět zahraničního rozhodčího Ing. Kubicu z Německa, který je však legendou i pro české pamětníky, protože před svým odchodem do Německa s úspěchem choval hladké foxteriéry zde v Čechách.Zpracování dat...