vychází v 7:30 a zapadá v 17:58
vychází v **:** a zapadá v 20:25
 

Časopis Myslivost

Krátkosrstý ohař Du Puy

Helena DVOŘÁKOVÁ
Krátkosrstý ohař Du Puy
Jelikož F.C.I. stále ještě registruje standard tohoto nevšedního plemene ohařů, zmíním se o něm i já, i když samotné plemeno již dávno zmizelo v propadlišti dějin.
Du Puyský, či lépe Du Puyův, krátkosrstý ohař býval označován jako "nejkrásnější z ohařů", i když se pochopitelně našly i zcela opačné názory na jeho osobitý a bez diskuze elegantní vzhled.

Plemeno bylo vyšlechtěno okolo roku 1815 panem Du Puy v kraji Poitou. Na jeho vzniku se podílel jak starofrancouzský krátkosrstý ohař těžšího typu, tak chrti a bezpochyby i velcí parforsní honiči, kteří se v Poitou zachovali dodnes. Tento ohař měl v sobě eleganci chrtů, vytrvalost a nos parforsních psů a spolehlivost ohařů a byl poměrně dost oblíben od poloviny 19. století až do období mezi oběma světovými válkami. Nepronikl ovšem nikdy mezi drobné lovce, kteří vždy dávali přednost psům menšího formátu, "ekonomičtějším". Základna chovu Du Puyova ohaře byla vždy na panských sídlech, a právě tato skutečnost patrně zapříčinila jeho neradostný osud.

V období II. světové války, kdy byla Francie a zvláště její severozápadní oblasti zničeny válkou a postiženy bídou, nebyly podmínky pro držení ani využívání tak velkých, reprezentativních psů, a tak v tomto období mizí všechny zmínky o nich. Po druhé světové válce se již nevyskytují.

Du Puyův krátkosrstý ohař byl zbarven hnědobíle, měl suchou konstituci a krátkou, přiléhavou srst. Jeho kohoutková výška se pohybovala mezi 66 až 68 cm. Prut se u něho nekupíroval. Byl považován za vynikajícího trialera a spíše specialistu pro lovy na pláních, kde mohl využít svoji rychlost a výborný nos.Zpracování dat...