vychází v 7:30 a zapadá v 17:58
vychází v **:** a zapadá v 20:25
 

Časopis Myslivost

Svátek hrubosrstých a maďarských ohařů ČR

Petra MRÁZKOVÁ
Svátek hrubosrstých a maďarských ohařů ČR
Malebné město, mnohými nazývané Český Betlém, Nové Město nad Metují, hostilo ve dnech 12. až 14. září 2003 účastníky prestižní klubové soutěže hrubosrstých a maďarských ohařů Memoriál prof. Jaroslava Svobody, jehož pořadatelem se pro tento, již XVII. ročník, stal OMS Náchod.
Zastoupení soutěžících bylo různorodé; memoriálu se vedle 14 vůdců z různých koutů ČR, zúčastnili také tři vůdci maďarských ohařů ze Slovenska a jeden ze SRN s německým drátosrstým ohařem. Na této klubové soutěži mají po dohodě možnost startovat také nečlenové klubu, a to majitelé českých fousků, čtyři z nich tuto možnost využili, a tak bylo startovní pole obohaceno i o tyto všestranné psy.

Rozlosování účastníků, které s sebou přineslo i nezbytnou diskuzi o tom nejlepším startovním postavení pro psa i vůdce, proběhlo ve stylově upravené zimní zahradě hotelu Lázně Rezek.

Deštivé sobotní ráno nebylo sice velkým povzbuzením do prvního soutěžního dne, ale slavnostní fanfáry trubačů nenechaly nikoho na pochybách, že závod začíná a že je třeba se plně soustředit. Memoriál při jeho slavnostním zahájení navštívil také starosta Nového Města nad Metují Ing. Tymel, starosta města Náchoda Ing. Čtvrtečka a starosta města Jaroměře Ing. Čermák. Pro velmi dobré zazvěření soutěžních revírů vybrali totiž pořadatelé soutěžní lokality právě v územích těchto tří sousedních měst Královéhradeckého kraje.

Lesní disciplíny byly připraveny v lesích MS Kostná hora v okolí Náchoda. Tradičně první společnou disciplínou byla ohrádka s liškou, prubířský kámen každého cvičitele. Statný lišák zde udělal problémy nejednomu psu. Následoval kolotoč drobných lesních disciplín - barvy, vlečky, nahánění z houštiny, slídění a dohledávky. Přinášení vlečené lišky a vlečeného zajíce vyřadilo z dalších soutěží jednoho českého fouska a jednoho maďarského krátkosrstého ohaře. Soutěžní výkony ostatních psů, zůstaly na vyrovnané úrovni v nejvyšších známkách až do sklonku dne.

Druhá polovina soutěžního pole se po zahájení rozjela do zhruba dvacet kilometrů vzdálené honitby MS Heřmanice, v blízkém okolí zámku Kuks. Dobré zazvěření honitby bylo dobrým základem k vyrovnaným výkonům na poli. Bohužel i zde hned první den ukončili dva němečtí drátosrstí ohaři své memoriálové účinkování. Dlužno říci, že přetrvávající déšť a chlad nepřidal vůdcům ani psům.

Večer se všichni sešli na příjemném společenském večeru s hudbou. Vzhledem k tomu, že se pořadatelům podařilo zajistit ubytování rozhodčích ve stejném místě jako vůdců, mohlo být vzájemné sdělování zkušeností z výcviku a zážitků z proběhlého dne vedeno až do pozdních večerních hodin. Nedělní ráno, jako by chtělo vynahradit sobotní déšť, a tak vybarvilo oblohu do modra a ozdobilo ji teplými slunečními paprsky. A znovu se početné startovní pole v doprovodu korony rozjelo za vodícími vozidly, aby se dostalo k plnění zbývajících soutěžních disciplín. A znovu psi předváděli své vrozené vlastnosti a naučené dovednosti, znovu měli vůdci nervy na špagátku a znovu mohla korona žasnout nad obdivuhodnou souhrou psa a člověka. Nakonec se ukázalo, že neděle byla k soutěžícím milosrdnější než předešlý den, závod s menšími či většími úspěchy dokončili všichni, kdo jej ráno započali. Až do poslední disciplíny nebylo o prvním místě rozhodnuto. Vyrovnané výkony favoritů, českého fouska vedeného Ing. Stanislavem Hejníkem, německého drátosrstého ohaře vedeného Václavem Prouzou a maďarského krátkosrstého ohaře vedeného Zoltánem Hupkou, zajistily napětí až do konce memoriálu.

Naleštěné poháry, které spořádaně čekaly na své nové majitele, se v závěru nedělního odpoledne dočkaly. Vítěznou cenu a titul CACIT, CACT si do Přerova za výkony své feny NDO Eriky ze Zábečviska odvezl Ing. Stanislav Hejník. Druhý v pořadí skončil domácí Václav Prouza se psem Viktorem ze Supího koše (res CACIT, CACT), bronzový pohár si do Bratislavy odvezl Zoltán Hupka a jeho rezatý přítel, pes MOK, Amys Splněný sen, který také získal titul CACT.Zpracování dat...