vychází v 7:34 a zapadá v 16:02
vychází v 15:43 a zapadá v 6:20
 

Časopis Myslivost

Předběžné zkoušky barvářů v Orlických horách

3  Ludvík UHLÍŘ
Pro Ing. Jiřího Berana, Jana Macka, Aleše Izáka a Pavla Švandu začaly předběžné zkoušky barvářů v Orlických horách s předstihem.
Zkouší se na uměle založené nepobarvené stopě jelení, daňčí nebo mufloní zvěře, která musí být nejméně dvanáct hodin stará. Proto uvedená čtveřice našlapala ve vybraném porostu v Lesích Janeček nedaleko loveckého zámečku Pádolí pomocí upravených dřeváků šest 600 kroků dlouhých jeleních stop se dvěma lomy už v pátek. Bylo přihlášeno šest psů a fen.
V sobotu po ránu nastoupilo v prostranství u zámečku (nachází se v komplexu orlickohorských lesů ve vzdálenosti tří kilometrů od Luisina údolí a pěti kilometrů od vrcholu Velké Deštné) šest vůdců s barváři. Převládali bavorští – ti byli čtyři, jeden byl hannoverský a jeden anglický barvář – bloodhound, z čehož dva byli zdejší a čtyři z jiných okresů.
Ředitel zkoušek Ing. Ladislav Šimerda při přivítání účastníků a početné korony uvedl, že pořádání této náročné kynologické akce právě tady není náhodné. Jde o připomenutí, že tu má své kořeny chov barvářů v Orlických horách, a jde o vzpomínku na Jaromíra Ptáčka, který se jako zkušený kynolog zasloužil o uplatnění barvářů při výkonu práva myslivosti v horských lesích ve zdejší jelenářské oblasti.
Po vylosování pořadí se vydal první pes se svým vůdcem na první našlapanou trasu, aby rozhodčí Pavel Bejček, Jan Macek a vrchní rozhodčí Milan Pavlík posoudili zvládnutí hlavní disciplíny. Při předběžných zkouškách barvářů se ověřují vrozené vlohy; posuzuje se, zda mladí psi mají schopnost sledovat postřelenou a uhynulou spárkatou zvěř. Takže hlavními disciplínami byla práce na umělé stopě a vyhledávání spárkaté zvěře. Celkem se známkuje sedm disciplín, z nichž jedna se posuzuje průběžně – jde o chuť k práci.
Výsledková listina předběžných zkoušek barvářů v Orlických horách, pořádaných Okresním mysliveckým spolkem ČMMJ v Rychnově nad Kněžnou, zaznamenala tři úspěšné psy a stejný počet neúspěšných, kteří neobstáli. Na první místo zabodoval bavorský barvář UROK z Krainy Przedkowo, kterého vedl Prof. MUDr. Jiří Veselý, CSc. z Brna – v I. ceně dosáhli 244 b. Druhá v pořadí s 230 body a v II. ceně byla dvojice hannoverský barvář BARON z Plaukenberg – Josef Líbal z Orlického Záhoří. Třetí byl anglický barvář – bloodhound BELLEFLEEUR, vedený Petrem Podávkou z Řečan nad Labem, se 119 body ve III. ceně. 
Text a snímky Ludvík UHLÍŘ

Fotogalerie

Zpracování dat...