Časopis Myslivost

Opakovací kulovnice Mauser M18

Myslivost 11/2018, str. 50  Martin Helebrant
Pokud je nějaká firma synonymem pro opakovací kulovnici, pak je to Mauser. Když se řekne Mauser, všichni si vybaví opakovací kulovnici, ti znalejší kulovnici Mauser model 98, se dvěma uzamykacími ozuby na hlavě válcového odsuvného závěru, s dlouhým perem vytahovače dvojřadou nábojovou schránkou a s řízeným zasouváním náboje do komory.
Dnešní Mauser (se sídlem v Isny im Algau) už dávno není ten starý Mauser z Oberndorfu na přelomu 19. a 20. století. Ale stejně jako ten starý, i ten dnešní Mauser, je moderní firma, navíc dnes už součást jednoho z nejrozsáhlejších evropských zbrojařských průmyslových uskupení. Patří do něj i firmy Sauer, Rigby a další. Ale opakovací kulovnice vyrábí Mauser pořád.
Letos, na výstavě IWA 2018, představil novou opakovací kulovnici M18. Přestavení bylo důstojné, odpovídající jménu firmy.
Nový Mauser M18 firma prezentovala jako Volksgewehr – tedy jako lidovou kulovnici – pracovní zbraň pro každého. Prosím teď pamětníky, aby pominuli na chvíli historické konotace spojené s výrazem Volksgewehr. To byly nouzové zbraně z konce druhé světové války a s modelem M18 nemají nic společného.
Dnešní Mauser M18 se prezentuje jako pracovní zbraň, která na jednu stranu nemá žádné zbytečné „serepetičky“, na druhou stranu ale zůstává věrna přesnosti a spolehlivosti, která se se zbraněmi Mauser tradičně pojí.
Byl jsem proto velice potěšen, když mi český dovozce Mauserů, firma Kozap, umožnil novou M18 důkladně prozkoumat a otestovat.
 
Mauser M18 je opakovací kulovnice s válcovým odsuvným závěrem remingtonova typu, uzamčeným třemi uzamykacími ozuby na hlavě závěru.
Na čele závěru je zdvojený vyhazovač v podobě odpružených válcových čepů.
Vytahovač má podobu krátkého, příčně posuvného drápku.
Tělo závěru je válcové, vede závěr v pouzdře svým vnějším povrchem.
Klika závěru je částečně skloněná směrem dolů, ale vůči ose závěru je prakticky kolmá. Je ukončená poměrně rozměrnou klikou, která poskytuje jistý úchop při manipulaci se závěrem.
Pouzdro závěru stojí někde na půl cesty mezi otevřeným nábojištěm známým z Mauseru 98 (nebo našich ZKK) a uzavřeným pouzdrem. Výhozné okénko je hodně rozměrné a umožňuje v případně zádržky poměrně snadnou manipulaci se vzpříčeným nábojem. Na levé straně pouzdra závěru, vzadu, je záchyt závěru.
Pažba je americká, velmi přímá a vyhoví jak pravákovi, tak levákovi. Je plastová, na předpažbí a na pistolové rukojeti jsou na úchopových plochách panely z měkké syntetické pryže, které zlepšují úchopové vlastnosti. Pokud jsem ale četl návod, výrobce počítá i verzí s dřevěnou pažbou.
Botka z měkké pryže je na pažbě přichycená dvěma rozměrnými západkami. Po jejich stisknutí jde botka od pažby snadno oddělit a odkryje malou dutinu, kam s vejde buď jednoduchá protahovací šňůra, nebo pár záložních nábojů. Je to elegantní, jednoduché, a přitom vysoce funkční řešení. Většina prostoru pažby je vyplněná měkčím pěněným plastem.
Prostor předpažbí je vyztužen řadou účelových plastových žeber.
Systém je v pažbě uložený vepředu na ocelovém zálisku, který má podobu příčného pera zachycujícího reakci zpětnorázových sil. Současně je to blok, kterým prochází přední kotevní svorník systému. Součástí pažby je i lučík spouště, vylisovaný jako její integrální část.
Zbraň zásobuje plastový dvouřadý zásobník s kapacitou 5 nábojů. Záchyt zásobníku je před zásobníkem a má podobu mírně zapuštěného tlačítka.
Zbraň se dodává bez mířidel, ale pouzdro závěru má rozměry umožňující použití základen montáže pro Remington 700. Tady Mauser zjevně míří na americký trh, kde montáže s těmito připojovacími rozměry patří mezi nejpočetnější. Ostatně, podobnou strategii zvolila svého času třeba španělská Bergara u své kulovnice B14.
Mauser M18 má manuální pojistku na pravé straně pouzdra závěru. Pojistka má podobu malé páčky s válcovým, křížovým rádlováním zdrsněným hmatníkem. Má tři polohy – zcela dopředu „odjištěno“, uprostřed je „zajištěno, závěr možno otevřít“ a zcela vzadu „zajištěno, závěr zablokován“. Všechny tři polohy jsou poměrně dost daleko od sebe, po krátkém seznámení se zbraní spolehlivě poznáte polohu pojistky pouhým hmatem.
Spoušťový mechanismus má jednoduchý odpor, nemá napínáček. Odpor spouště je možné částečně regulovat pomocí malého šroubku, přístupného otvorem v jazýčku spouště. Při napnutí bicího mechanismu z matice závěru vystoupí malý válcový kousek úderníku s červeným kroužkem – výstražník.
Rozborka zbraně na čištění je jednoduchá – vyjměte ze zbraně zásobník, otevřete závěr, stisknete záchyt závěru a vyjmete jej tahem směrem vzad ze zbraně.
Rozborka závěru samého je ta nejjednodušší, s jakou jsem se u opakovací kulovnice kdy setkal. Prostě uchopíte tělo závěru do jedné ruky, matici závěru do druhé a pootočíte matici závěru směrem doprava. Cvakne to a do ruky vám povyskočí matice s úderníkem a bicí pružinou. Další rozebírání již je třeba ponechat odborníkovi.
Sborka závěru je podobně jednoduchá – zasunete úderník s maticí do těla závěru, zatlačíte směrem dolů a pootočíte maticí doprava, až úderník zaskočí za svůj záchyt.
 
Praktický test
 
Prvním krokem praktického testu byla prohlídka zbraně a jejího provedení. Tady je vidět, že Mauser hledal cestu, jak výrobu co nejvíce racionalizovat a tedy zlevnit. Odstranil proto maximum operací, které nejsou pro funkci zbraně nezbytně nutné. Jako dobrý příklad lze uvést hlaveň, která je na povrchu jen jemně soustružená a ne broušená a leštěná. Pokud rychle přejdete po hlavni dlaní, jemně to zasyčí.
Také tělo závěru je pouze jemně soustružené, ani zde to funkci nevadí. Nos úderníku je tvořen válcovým čepem zalisovaným do těla úderníku.
Pozoruhodný je rozsah použití plastů. Kromě pažby a zásobníku je plastová třeba i rozměrná kulička na klice závěru, jazýček spouště, ale také matice závěru a klec spoušťového mechanismu. Plasty jsou ovšem čistě zpracované a na plastových dílech vidíte, že se nejedná o náhradu kovového dílu plastem, ale že byly jako plastové konstruovány od samého začátku. Výsledkem je optimalizace zbraně pro sériovou výrobu a asi i určité odlehčení zbraně (ačkoliv si myslím, že z pohledu hmotnosti Mauser M18 nijak dramaticky z dnešních zvyklostí nevybočuje).
Spoušť má velmi krátký chod, je skoro bodová, a je hladká a křehká. Odpor kolem 15 Newton (asi 1,5 kg) je dostatečný pro bezpečnou střelbu i v případě, že budete mít zmrzlé ruce.
 
Pak byl čas vyrazit na střelnici. Mnou testovaný Mauser M18 byl v ráži 308 Winchester a byl osazený zcela novým zaměřovacím dalekohledem Zeiss Conquest V4 3-12x56 (k jeho testu se vrátím v samostatném článku) na montáži Kozap odpovídající normě MilStd193.
Nastřelení proběhlo bez závad, Zeiss fungoval jako hodinky.
Jako střelivo jsem si vybral náboje Sellier & Bellot Match s biogiovální střelou o hmotnosti 11,7 gramu (180 grain) – s ním jsem chtěl zjistit, jaké přesnosti je taková „lidová kulovnice“ vlastně schopná.
Druhý náboj, Sellier & Bellot SPCE 11,7 gramu je pro lovecké účely jeden z nejprodávanějších nábojů v ráži 308 Winchester.
K nim jsem přidal dva náboje Geco. První je Geco Express s nepatrně lehčí střelou o vysoké rychlosti, kterou výrobce doporučuje pro střelbu na velké vzdálenosti, druhý je Geco Plus, který se má díky konstrukci střely se zapájeným jádrem vyznačovat velmi dobrou průbojností, neměl by se ani při dopadu na velké kosti příliš rozpadat na střepiny a díky řízené deformaci si přesto zachovat vysokou účinnost ve zvěřině.
Je vcelku zjevné, že sportovní Match nabízel poměrně velmi slušný přesnostní potenciál. Ale nečekal jsem, že tento potenciál naplní M18 v terči na 100 metrů tak vrchovatou měrou. Trojranné nástřelky byly spolehlivě a nečekaně hluboko pod jednou úhlovou minutou, většinou se pohybovaly kolem 2 cm s tím, že dva zásahy se navzájem překrývaly a třetí otvírala nástřelku na konečnou hodnotu. Výjimečné nebyly ani nástřelky, kde se navzájem dotýkaly všechny tři zásahy. Při střelbě vsedě, ze zbraně opřené o solidní střelecký vak, měl Mauser M18 prostě snahu „házet všechno do jedné díry“ a činil tak s docela mimořádnou jistotou.
Je pravda, že terčové střelivo bývá přesné, ale pokud vezmu v potaz relativně lehkou loveckou hlaveň Mauseru, pak výsledek s náboji Sellier & Bellot Match je opravdu mimořádný, náboj se zjevně trefil do „chuti“ hlavně.
Lovecký náboj S&B 11,7 SPCE svými směrodatnými odchylkami sice sliboval podobnou přesnost, ale přesností se Matchi nevyrovnal. Jeho nástřelky byly těsně pod 3 cm na 100 metrů. V případě tohoto náboje jsem zjistil mimořádně dobrou shodu mezi tabulkovými hodnotami průměrné rychlosti podle výrobce a hodnotami skutečně naměřenými s testovanou zbraní, ačkoliv výrobce udává jinou délku hlavně (60 cm).
Náboje Geco jen potvrdily výsledky získané s vlašimským střelivem. Express nabízel trojranné nástřelky kolem 2 cm a 100 metrů, což opravdu umožňuje svou přesností i energií účinnou loveckou střelbu až někam za 300 metrů (samozřejmě pokud to umíte! Pokud nemáte na střelnici nacvičeno, je to hazard z mrzačením zvěře!). Náboj Geco Plus byl svojí přesností blízký SPCE, tři rány se na 100 metrů vešly lehounce pod 3 cm.
Na závěr střeleckého testu tedy mohu konstatovat, že Mauser M18, alespoň ta zbraň, kterou jsem měl možnost testovat, se ukázala jako velice přesná, s přihlédnutím k tomu, že je osazená poměrně lehkou loveckou hlavní, až skoro nečekaně přesná. To je ostatně i v souladu s testy, které dělali jiní autoři v zahraničí.
 
Několik dojmů na závěr
 
Nyní pár subjektivních dojmů: po celou dobu testu nedošlo k žádné zádržce nebo jiné potíži se zbraní. Zásobník se velmi snadno a pohodlně plní.
Puška byla nová, závěr šel trochu ztuha, nebylo to vyslovené příčení, ale bylo cítit kolísání odporu. Osobně si myslím, že by se to s časem upravilo samo, zbraň by se zaběhla a jemně soustružený povrch by se ochodil. Pokud ne a pořád by mi to vadilo, buď mohu investovat do zalapování vedení závěru u puškaře, nebo se mohu naučit zasouvat závěr tlakem palce na matici závěru, v jeho ose. Osobně jsem příznivcem druhé varianty, je to velmi jistá cesta jak dramaticky zvýšit spolehlivost jakéhokoliv válcového odsuvného závěru.
Přímá americká pažba mi sedla do ramene dobře a pomáhá účinně kontrolovat zpětný ráz zbraně. Vložky z měkké pryže na úchopových plochách jsou dobré, ale přesto bych dal přednost něčemu trochu drsnějšímu. Pokud by se jednalo o moji zbraň, asi bych na ně nalepil nějaké zdrsňovací pásky, jaké používají například střelci pistolových praktických disciplín. Ale to je moje individuální preference a nemusíte ji sdílet.
Nemám výhradu ke spoušti, je bezpečná a má odpor odpovídající potřebám lovce. Nástřelky dokazují, že pokud umíte spouštět, pak nijak nebrání přesné střelbě.
Pochvaluji si jasně výrazné a jisté polohy pojistky. Naopak nepříjemné je, že při odjišťování prostým pošťouchnutím hmatníku vpřed páčka dopředu poskočí a cvakne. Cvakání se dá ale účinně čelit přidržením hmatníku při odjišťování prstem.
Návrat úložného prostoru pažby vítám hlasitým, nadšeným křikem. Navíc jeho provedení je geniálně prosté a účelné. Pokud by se jednalo o moji vlastní zbraň, nebyl by jistě problém vytvořit v měkké výplni pažby i otvory pro pár záložních nábojů „pro strýčka Příhodu“.
 
Dovolte mi nyní shrnout vše, co jsem až dosud napsal.
Mauser M18 je kulovnice, která zapadá do trendu cenově dostupných kulovnic, který můžeme vysledovat v posledních letech u více výrobců. Nechci se teď zabývat názvem „lidová kulovnice“, spíš bych ji viděl jako pracovní zbraň – „pušku do traktoru“. Odpovídá tomu plastovou pažbou a strohou účelností svého provedení.
Ze standardu pracovních kulovnic vybočuje svojí přesností – ta se týká nejenom mnou testované zbraně, ale zmiňuje ji většina testů, které jsem v literatuře našel. Bohužel, všechny testy se týkaly zbraní v ráži 308 Winchester.
Ing. Martin HELEBRANT

IMG_0092.JPG

 
 
Takticko-technická data
kulovnice Mauser M18
ráže: 6,5 Creedmoor, 6,5 x 55 SE, 308 Winchester, 30-06 Springfield, 243 Winchester, 270 Winchester, 8 x 57JS, 9,3 x 62; v provedení Magnum 7 mm Remington Magnum nebo 300 Winchester Magnum.
délka hlavně: 56 cm; v provedení Magnum 62 cm
celková délka zbraně: 106 cm; provedení Magnum 112 cm
hmotnost nenabité zbraně: 2,9 kg; v provedení Magnum 3,0 kg
kapacita zásobníku: 5 nábojů
 
Zpracování dat...