Časopis Myslivost

XPR Hillman - pozornost věnovaná detailům

Myslivost 11/2018, str. 82  Josef Drmota
Poslední desetiletí se vyznačují rychlým rozšiřováním nabídky mysliveckého zboží. Týká se zbraní, střeliva, pomůcek, doplňků a samozřejmě i loveckého oblečení. Mezi četnými výrobky si získává stále více příznivců také značka Hillman. Produkty, s nimiž jsem se měl dříve možnost alespoň krátkodobě seznámit, mne oslovily provedením, komfortností, promyšleností detailů a příjemným pocitem během užívání. Dovolil jsem si proto už před loňskou zimou osobně oslovit dovozce s žádostí o spolupráci na dlouhodobějším uživatelském testu a o zapůjčení vhodné sady oděvů, která by podle jejich názoru a doporučení co nejlépe pokryla chladnou, z hlediska lovu frekventovanou, část sezóny.
Hlavním smyslem podobného kroku bylo zprostředkování zkušeností a poskytnutí detailnějších informací, které by mohly být právě nyní, před příchodem chladnějšího počasí, využity mysliveckou veřejností. Proto i zdánlivě nelogicky v období končícího abnormálně teplého léta směřuji na stránky Myslivosti výsledky testu oblečení pro zimní období.
Ale právě s končícím létem a začátkem hlavní lovecké sezóny se mnozí myslivci zamýšlejí nad tím, jakou pořídit výbavu na zimu, mnozí třeba i donuceni „nečekaným zvětšením“ svých tělesných parametrů. Nakonec tuto logiku mne i potvrdilo procházení mezi stánky na výstavě Natura Viva, kdy se v horké hale překvapivě dost myslivců už zajímalo o nákup vybavení na zimu.
 
Komplet XPR
 
Pro zimní období mi byl dovozcem značky Hillman coby optimální řešení nabídnut komplet kalhot a bundy v barvě „dub“, nesoucí shodné označení XPR. Jako doplněk byly připojeny přehrnovací lovecké rukavice.
Všechny výrobky jsou kromě uvedené barevné kombinace (převládá tmavě zelená barva s hnědavým odstínem doplněná o čistě hnědé prvky) nabízeny i ve variantě „kamufláž“, do níž jsou zakomponovány reálné prvky smíšeného lesa. Přestože uvedené vzory ve většině případů zřejmě neosloví přímo myslivce (s výjimkou specializovaných vábičů), přivítají je určitě fotografové, rybáři a další návštěvníci přírody.
 
Materiál kompletu
 
Představené výrobky mají společně použité materiály, které poskytují dobrou tepelnou izolaci a ochranu před větrem i vodou.
Horní vrstva je vyrobena z materiálu nesoucího označení Deerskin. Při pohybu a kontaktu jednotlivých částí je dostatečně tichá, odolná a netrpí nadměrným ulpíváním nečistot. Na omak působí dojmem hladkosti až přilnavosti, která ovšem není za hranicí nepříjemného pocitu.
Společným rysem materiálů používaných při výrobě oděvů Hillman je vrstva nanočástic stříbra Silvergear, která pohlcuje tělesný pach a ničí bakterie. Díky této vlastnosti se snižuje riziko navětření myslivce zvěří a uvedené oděvy můžeme nosit delší dobu bez potřeby praní.
Pohodlnost při užívání je zvýrazněna promyšleným střihem s označením Emotec umožňujícím snadný pohyb a výztužemi ramen z paměťové pěny Memory Foam pro komfortnější nošení zbraně.
Základní vlastností sezónního oblečení musí být vodoodpudivost. Ta je u řady XPR zajištěna na dvou úrovních. Svrchní představuje nástřik repelentem DWR. Jako vnitřní funguje moderní membrána Atmotec, která byla podle připojených informací vyvinuta na základě technologií využívaných NASA pro americké astronauty. Poskytuje odolnost proti pronikání vody zvenčí při současném odvodu vlhkosti od těla. Podobná vlastnost je dnes zcela nezbytná, protože omezuje propocení při pohybu a následné prochladnutí organismu při usednutí k čekané.
Pro zastánce přesnějších údajů si dovolím doplnit, že prodyšnost membrány je udávána hodnotou 13 000 g/m²/24 hod a její odolnost na 20 000 mm vodního sloupce.
Samozřejmým požadavkem kladeným na zimní oděvy je schopnost udržet teplo. V případě řady XPR je zajištěna kvalitní izolací z dutého vlákna Duraheat a dalšími vylepšeními. Patří mezi ně například příjemná látka Ventafleece, která byla použita pro vypolstrování límce a kapes určených k ochraně rukou.
Komu by snad uvedené materiály nestačily, může si pro vyhřátí vnitřního prostoru oděvů dokoupit vyhřívanou dečku Heatmax, pro jejíž integraci jsou jak kalhoty, tak bunda uzpůsobeny.
Ke komfortnímu pocitu přispívají i některé prvky střihu, jako jsou lícnice, stahovací rukávy a nohavice, prodloužená záda či připínací zádový díl kalhot, o kterých bude řeč v dalším textu.
 
Obecné zkušenosti
 
Prvotní dojem z oděvů je ryze pozitivní. Umocní jej kvalitní materiál, pečlivé zpracování i řada detailů, jejichž kompletní průzkum na uživatele teprve čeká při praktickém použití.
Jediná věc, která mne na oděvu poněkud zaskočila, je „hlučnější“ membrána. Při pohybu sice přímo nešustí, nicméně lehce „praská“. Zvuk lze nejlépe připodobnit k překládání silnější igelitové fólie. Velmi mne proto zajímala reakce zvěře. Během několika čekaných jsem si opakovaně vyzkoušel, že nenápadný zvuk divočákům na vzdálenost 20 metrů nevadí. V podstatě lze konstatovat, že zvuk klasického masívnějšího zipu je při zapínání rušivější.
Zásadní poznámku si dovolím učinit vzhledem k volbě velikosti obou částí kompletu. Uživatel musí počítat se skutečností, že střihy jsou „vypasované“ a zejména v obvodových partiích mohou při zakoupení obvyklého čísla přinést plnoštíhlejším myslivcům zklamání. Tato skutečnost rovněž omezuje využití některých vnitřních kapes.
Konkrétněji - je-li mi velikost XL obvykle velmi volná, je u této značky nutností a oděvy mi doslova sednou na tělo. Uložím-li do vnitřní kapsy silnější peněženku se všemi kartami a doklady, táhne bunda v pase a obsah překáží při usednutí.
Praktický test voděodolnosti jsem si dovolil realizovat za pomoci figuranta. Po oblečení do kompletu XPR jsem jej vydatně smáčel proudem z hadice asi 10 minut. Po této době jsem vodu ze svrchní vrstvy oděvu nahrubo otřepal, nechal asi 5 minut okapat a hledal případný výraznější průsak. Ten se neobjevil nikde na ploše textilie, na zipech, švech, ani kapsách.
Pocit tepla je vždy zatížený vysokou dávkou subjektivity vycházející z otužilosti konkrétního uživatele. Experimentálně jsem si pro podobné účely vytvořil stupnici: „horko“ (= potím se), „teplo“ (= příjemně), „chladno“ (= pocit nepohody, který se dá vydržet) a „zima“ (= končím s čekanou).
Oděvy jsem se pokusil primárně otestovat v relativně standardní situaci - příchod k posedu v délce do 1 kilometru, po němž následovalo sezení v délce dvě hodiny. Izolační vlastnosti bych si na základě subjektivních dojmů dovolil popsat následujícím způsobem.
Při teplotách kolem +3 °C jsem si pod bundu oblékal pouze tenký bavlněný nátělník a běžnou flanelovou košili. Při chůzi nad 500 m vzdálenosti se dostavil pocit horka, který mne donutil bundu pro další chůzi rozepnout. Při následující čekané přetrvával po celou dobu pocit příjemného tepla.
Při teplotách pod 0 °C je pro dosažení výše popsaného efektu nutné nahradit nátělník mikinou, pod kalhoty není nutné přidávat další oděv.
Klesne-li teplota pod -5 °C, vyžaduje situace další doplnění vrstev o oba díly funkčního termoprádla. V každém případě se s vhodnými doplňky nemusíme obávat pocitu zimy ani při nižších teplotách a vše závisí pouze od vybavení konkrétního uživatele dalšími doplňky. Podotýkám, že uvedené testování jsem prováděl zásadně na otevřeném posedu, pouze s nezbytnou podložkou pod zadní částí těla.
 
Zimní bunda - detaily a postřehy
 
Bunda XPR Coat zaujme každého uživatele, který ji na sebe oblékne. K příjemnému materiálu, líbivému designu a kvalitnímu zpracování se rychle přidává radost z poznávání jednotlivých detailů.
Na prvním místě musíme jmenovat bohatou výbavu kapsami, kterých není vzhledem k praktickým potřebám myslivců nikdy dostatek. XPR Coat má vpředu dvě klasické vnější objemné kapsy opatřené nehlučným zapínáním na magnetky. Dobře se hodí například pro uložení rukavic. Na jejich vnitřní straně jsou navíc našita elastická poutka pro uložení rezervních nábojů. Myslivec tedy nepotřebuje další pouzdro na opasku, volné náboje jsou rychle dostupné, nezatoulají se a nikde nechrastí.
Na úrovni spodní strany žeber jsou umístěny dvě kapsy s již zmíněnou flísovou vložkou, které jsou jak umístěním, tak konstrukcí evidentně určeny pro zahřívání rukou. Tuto funkci plní skvěle především v okamžiku, kdy má myslivec pohotovostně sejmuté rukavice. V pravé najdeme jako další zajímavou vychytávku hadřík pro otření optiky, který je proti ztrátě zajištěný pružnou šnůrou.
K uložení drobností - vábničky, malé svítilny apod. - se hodí vnější náprsní kapsička. Pohotově přístupná kapsička umístěná na levém předloktí je vzhledem k voděodolnému zipu evidentně určena pro mobilní telefon, který dnes již patří k základním doplňkům všech myslivců. Právě zde je okamžitě přístupný, myslivec při jeho hledání nemusí rozepínat hlavní zip a nechávat unikat příjemné teplo.
Vnitřní prostor bundy je opatřen dvojicí klasických náprsních kapes se zipem pro bezpečné uložení dokladů a dvojicí síťovaných kapes v pase. Jejich výhodou je zapínání. Jezdce zipů jsou opatřeny oboustranně ukotvenou šňůrkou, která umožňuje pohodlné otevření bez nutnosti sejmout rukavice.
K detailům, které mne na výrobku oslovily snad nejvíce, patří vnější bederní systém, který plní tři zcela specifické funkce. První z nich můžeme využít díky oboustranně přístupné velké kapse opatřené na vnitřních stranách materiálem odolným proti průsaku barvy z ulovené zvěře. Přestože nepatřím mezi lovce drobné pernaté, dovedu si dost dobře představit bažanta krátkodobě přenášeného v tomto prostoru, stejně jako například promáčené svršky, z nichž mi vlhkost neprosákne do dalších částí oděvu.
Druhou vychytávkou, kterou můžeme v uvedených partiích nalézt, je možnost otevření bederní kapsy na třech stranách a její spuštění dolů, čímž začne plnit funkci voděodolného podsedáku.
Nu, a tím třetím, naprosto originálním řešením, je všitá reflexní vesta, jejíž dva horní cípy lze jednoduchým pohybem vytáhnout a přehodit kupředu přes ramena. Na prsou se nám klopy zachytí pomocí magnetických knoflíčků a můžeme okamžitě nastoupit do leče.
Výrobce věnoval odpovídající pozornost kapuci. Tu lze použít jako integrální součást bundy nebo ji podle potřeby odepnout. Třetí možností je srolování do prostoru v zadní části límce. Toto řešení se mi zdá jako nejméně vhodné, jelikož kapuce vytvoří po ukrytí masívní val, který brání pohodlnému zapínání bundy u krku.
Kapuce je ideální pro deštivé a větrné počasí a poskytuje vysoký komfort. Může za to jednak kšiltový přesah a zejména masívní lícnice, které je v přední části možno sepnout tak, že zůstává volný pouze prostor pro oči. Podobné řešení bude zajímavé rovněž pro ty myslivce, kteří se zabývají vábením zvěře a potřebují zakrýt světlejší barvu obličeje. Jinak má kapuce pouze tu nevýhodu, že se pod ní špatně schová klobouk. V případě myslivecké čepice s kšiltem se dá kapuce nasadit bez větších problémů, nicméně uživatel vpředu nesepne lícnice.
K celkovému komfortu bundy přispívají i některé další drobnosti. Patří mezi ně klopa na magnetické zapínání překrývající hlavní zip. Chrání jednak mechanicky tento prvek, a jednak přestavuje další izolační vrstvu v zeslabené linii. Zapínání na magnety je jednoduché, rychlé a překvapivě účinné.
Jedinou drobnou obavu budí subtilnost použitého dvoucestného zipu. Nejsem si zcela jistý, jaká je jeho odolnost při namáhání, nicméně celou loveckou sezónu při testu fungoval naprosto bezchybně. Spodní zapínání zipu je nutno chápat jako velmi užitečný prvek z hlediska přístupnosti vnitřních kapes, kapes kalhot i opasku. Pánové jej pak samozřejmě přivítají při řešení nezbytných tělesných potřeb.
Na úplný závěr si dovolím upozornit na možnost stahování bundy v pase a na stahovací manžety rukávů, které rovněž přispívají k udržení tělesného tepla. Jedná se o zdánlivé maličkosti, jejich existenci však oceníme tehdy, když nám začne opravdu „zalézat za kabát“. Pro opačný případ, tedy přehřátí vnitřního prostoru bundy, je připraven systém větrání, který je tvořen dvojicí zipů v podpažních partiích.
 
Zimní kalhoty - detaily a postřehy
 
Zimní kalhoty nesoucí označení XPR Pants vhodně doplňují výše popsanou bundu. Platí to pro použitý materiál, střih i celkovou filosofii aplikovanou při vývoji výrobku. Většina rysů je u produktů společných. Vzhledem k těmto skutečnostem bych se proto rád v krátkosti zastavil pouze u některých specifických detailů.
Jako zcela stěžejní si dovoluji vyzdvihnout vylepšené zateplení pasu kalhot pomocí flísového pruhu a velký zádový díl ze stejného materiálu, na který jsou upevněny šle. Ten lze v případě teplejšího počasí nebo náročnějšího pohybu odepnout. Právě zádový díl si dovoluji na tomto místě obzvláště pochválit a zdůraznit jeho význam pro celkový pocit tepla během sezení.
Podobně jako u lovecké bundy, je i u kalhot možná úprava velikosti vybraných partií. Jedná se zejména o pas, který lze v případě potřeby pomocí odolného suchého zipu zkrátit nebo prodloužit až o 5 centimetrů. Proti pronikání sněhu a k zabránění vstupu chladu slouží stejně ošetřené manžety umístěné na dolní straně nohavic.
I k loveckým kalhotám logicky patří dostatečná výbava kapsami. V našem případě se jedná o dvojici klasických vnitřních kapes rozdělených navíc přepážkou, aby se rozdílný obsah nemíchal dohromady. Další pár kapes má uživatel k dispozici na bocích stehen. Jsou opatřeny magnetickým zapínáním a uvnitř nalezneme elastická poutka na náboje a kapsičku na lovecký nůž. V jejich zadní vnější části se nachází zajímavý prvek uzavřený voděodolným zipem. Po jeho rozepnutí se nezpřístupní další vnitřní kapsy, jak bychom možná čekali, nýbrž se nám kalhoty na stehnech rozevřou. Jedná se o netradiční, přitom jednoduchý způsob odvětrání vnitřního prostoru.
Jediný prvek, který mi na kalhotách poněkud vadí, přestavují, po přechozím odstavci možná poněkud překvapivě, právě boční stehenní kapsy. Nejedná se ani tak o jejich existenci, tu v každém případě vítám, jako spíše o velikost. Ta je podle mého pocitu skutečně hraniční a při jejich zkušebním naplnění náboji a rukavicemi jsem se chvílemi cítil dost neohrabaně.

Lovecké rukavice
 
Poslední součástí testované sady jsou rukavice, které bychom nalezli pod označením Windproof flap. Jedná se o lovecké rukavice obvyklého provedení založeného na prstové konstrukci s volnými bříšky, které lze v případě potřeby přeměnit přehrnutím shora našité kapsy na palčáky. Výrobce udává jejich použití až do teploty -15 °C.
Prvotní dojem u mne vzbudil v tomto případě drobné rozpaky. Je-li mi vůbec kdy na některé partie v zimě chladno, jsou to končetiny. Materiál rukavic mi proto na první prohmatání přišel příliš tenký. Tento pocit se měl ovšem ukázat jako předčasný, protože termoizolační vlastnosti materiálu jsou po zkušenostech z praxe dobré. A to i přesto, že jsem se k výše uvedenému teplotnímu extrému během testovacího období přiblížil víceméně výjimečně.
Z praktických postřehů si dovolím připojit tři. První z nich je založen na skutečnosti, že podobné řešení rukavic nemám příliš rád. Vnější díl mi překáží, zachytává za okraj kapes a občas se nechtěně uvolní. Ku chvále výrobku však musím konstatovat, že právě ona výše kritizovaná subtilnost materiálu tento problém částečně eliminuje. Jako druhé plus opět vidím použití účinného přichycení volné kapsy pomocí magnetického zapínání.
Další praktický poznatek se váže k velmi úzkému, částečně elastickému lemu. Jeho rozměr je skutečně hraniční a nasoukání se do rukavic vyžaduje chvíli cviku a zápolení. Na straně opačné mne však napadlo, zda se nejedná o záměr výrobce. Rukavice nám po úspěšném nasazení drží pevně na rukou a vzhledem k volným konečkům prstů není příliš důvodů je sundávat.
Právě řešení prstové části bych rád věnoval poslední poznámku. Návrháři se v tomto případě podařil opravdu úspěšný počin. Rukavice odhalují z prstů přesně tolik, kolik je nezbytně nutné pro manipulaci se zbraní, náboji a ostatními pomůckami. Klouzání zbraně pak zabraňuje přilnavý materiál tvořící úchopovou plochu rukavic.
 
Takže na závěr si dovolím malé shrnutí. Pokud si chcete s předstihem zajistit uživatelský a tepelný komfort v letošní chladné části lovecké sezóny a pokukujete po výrobcích různých značek, mohu se zcela klidným svědomím doporučit zahrnout komplet XPR od Hillmanu do okruhu favoritů. Po praktickém používání a zkušenostech v dlouhodobém celosezónním testu jsem přesvědčen, že tento komplet byl navrhován s rozmyslem a znalostmi praktických reálných nároků myslivců.
Text a snímky Josef DRMOTA
Zpracování dat...