Časopis Myslivost

Šikovný univerzál svítilna Fenix UC35

Myslivost 9/2018, str. 88  Josef Drmota
Svítilny představují jednu ze základních mysliveckých pomůcek, protože velká část loveckých, ale i pobytových a pracovních aktivit, se odehrává za nepříznivých světelných podmínek. Alespoň jednoduchý zdroj osvětlení bychom proto nalezli ve výbavě každého myslivce. Význam loveckých svítilen ještě vzrostl v posledním desetiletí, kdy jsou dosahovány rekordní úlovky černé zvěře, potýkáme se s problémy afrického moru prasat a myslivci běžně řeší otázku vhodného pomocníka pro převážně noční lov divočáků. Není proto divu, že nabídka výrobců cílená na tuto skupinu spotřebitelů roste.
Volba svítilny
 
Za dobu, co se věnuji uživatelskému testování svítilen, jsem obdržel řadu dotazů, jaký produkt si mají kolegové zakoupit. Většina z nich požaduje co nejuniverzálnější svítilnu, která by pokryla jejich potřeby během celého roku. Na jedné straně má tedy disponovat dostatečným výkonem i vhodným příslušenstvím a na straně opačné se má vyznačovat přiměřenou velikostí zaručující bezproblémové každodenní nošení.
Na tyto dotazy odpovídám stručně - univerzálnost je vždy problém a nikdy nepodchytí mezní stavy použití. Osobně se domnívám, že najít jedno jediné univerzální řešení není možné téměř v žádné oblasti. V každém případě ale vždy doporučuji koupi kvalitní lovecké svítilny pocházející od renomovaného výrobce. K ní je už ve většině případů možné pořídit odpovídající příslušenství (držák na zbraň, dobíjecí zdroj napájení, barevné filtry, dálkový spínač aj.).
Je přitom téměř jedno, jakou značku zájemce zvolí. Měl by si nicméně ověřit, zda výrobek splňuje normu ANSI/NEMA FL-1-2009, která je v dané oblasti považována za určitý standard. Měla by zaručit, že produkt je dostatečně kvalitní a odolný vůči běžné zátěži (voda, pády).
Přestože počáteční vklad do podobného zařízení se bude možná někomu zdát vysoký, ony řádově dva tisíc korun se v rámci ostatních investic určitě ztratí a vše se vrátí v podobě mnoha let spokojeného užívání.
V každém případě bychom se měli vyvarovat zdánlivě výhodných nákupů na tržnicích a v rámci různých slevových akcí. Zde jsme sice schopni vše pořídit za čtvrtinu uvedené ceny, nicméně rozdíl pocítíme poměrně brzy.
Z hlediska volby konkrétního rozměru a výkonu svítilny jsem vždy na základě vlastních zkušeností doporučoval svítilny dvě - výkonnější (logicky poněkud rozměrnější) na zimní část roku, kdy se věnujeme zejména nočnímu lovu černé zvěře, a menšího pomocníka na léto, kdy po svítilně sáhneme méně často. Důvody a výhody podobné volby byly opakovaně rozebírány v dřívějších recenzích a vážnější zájemce o tuto problematiku si proto dovoluji odkázat na archiv časopisu Myslivost.
Uvedený přístup k volbě vhodné lovecké svítilny jsem však byl ochoten částečně přehodnotit poté, co se mi do rukou dostal výrobek značky Fenix, který je prodáván pod označením UC35 XP-L.
 
Fenix UC35
 
Fenix UC35 je svítilna, která od svých „větších“ příbuzných přejímá příznivý světelný výkon (1000 lumenů s deklarovaným dosvitem 266 metrů, použitá dioda Cree XP-L HI V3). Zachovává si přitom velmi příjemný kompaktní tvar a hmotnost (139 gramů včetně zdroje, maximální průměr v oblasti hlavy 2,54 cm), které ji předurčují pro opravdu celoroční nošení. Jedinou odchylkou od celkové vyváženosti je snad pocitově poněkud větší délka (14 cm).
Jak jsem měl možnost sám během několika měsíců vyzkoušet, vyhoví svítilna z velké části loveckým požadavkům v běžné lesní honitbě, ale i potřebám během táboření, rybaření aj.
Co na ní každý uživatel ocení na prvním místě, je její odolnost, která odpovídá výše uvedené normě (pád z výšky 1 metr, ponoření do hloubky 2 metry po dobu 30 minut). Tím se svítilna řadí mezi ostatní produkty Fenix, které jsem měl možnost již dříve obsáhle testovat z hlediska poškození při běžných kolizních situacích.
 
Světelný výkon
 
Krátké zastavení a podrobnější komentář si zaslouží světelný výkon, který většinu uživatelů zajímá na prvním místě. UC35 disponuje šesti světelnými režimy (1, 50, 150, 350 a 1000 lumenů, plus zábleskový režim stroboskop pro nouzové situace). Přepíná se pomocí tlačítka umístěného na straně hlavy svítilny.
Nejvyšší výkon posouvá horní hranici dosvitu za 250 metrů, což z hlediska praktické myslivosti nejen dostačuje, ale většinu potřeb bohatě převyšuje. Po připojení svítilny na zbraň není problém relativně komfortně zamířit (samozřejmě s optickým zaměřovačem) v noci na cíl vzdálený přes 100 metrů (širší lesní průsek, v plné vegetaci, bez sněhu). A to by při respektování alespoň základních zásad myslivecké rány na černou zvěř mělo postačovat.
Jako podstatný vidím i fakt, že svítilna disponuje pamětí a uživatel se může spolehnout, že se po opětovném zapnutí rozsvítí v naposledy použitém režimu.
Co by si ale měl potenciální uživatel v souvislosti s výkonem rovněž uvědomit, je výdrž zdroje při jednotlivých režimech svítivosti.
Při plně nabitém zdroji (ke svítilně je přibalen dobíjecí akumulátor Li-ion 18650 s kapacitou 3500mAh, jinak lze použít dvě baterie CR123A) vydrží svítilna v nejvyšším výkonu 2,25 hodiny. Se snížením výkonu, ke kterému každý uživatel stoprocentně sáhne během obvyklého provozu, se výdrž zdroje prodlužuje až na neuvěřitelných 800 hodin při 1 lumenu.
Předesílám předem, že nejnižší výkon je použitelný zejména jako bezpečnostní nasvícení myslivce pohybujícího se v honitbě, při odemykání zámku nebo jiné nenáročné operaci. I podobnou „světlušku“ ale určitě oceníme v případě skutečně havarijní situace a za výše uvedený čas, po který se na ni budeme moci spolehnout, budeme zajisté více než jen vděčni (při přepočtu se dostaneme nad těžkou uvěřitelný celý měsíc nepřetržitého svícení!). Nejběžnější výkony, které již podle vyzkoušení postačují pro většinu obvyklých činností (přesuny, dosledy, vyvrhování, manuální úkony aj.), jsou druhý, resp. třetí nejnižší. Odpovídají 50, resp. 150 lumenům, a svítilna při nich vydrží v chodu stále úctyhodných 28, resp. 10,5 hodiny.
 
Dobíjení
 
Co je z hlediska dalších charakteristik UC35 excelentní, je možnost dobíjení zdroje přímo ve svítilně. Použít k němu můžeme přiložený propojovací kabel mikro-USB, pomocí kterého můžeme svítilnu oživit například z notebooku nebo stále rozšířenější Power bank. Nejjednodušší dobití je pomocí zcela běžné nabíječky mobilního telefonu, pochopitelně s odpovídající koncovkou mikro-USB („malá plochá“, resp. lichoběžníková). Tímto řešením učinil výrobce obrovský krok k uživatelské úspoře (není potřeba speciální nabíječka), ale i k operativnosti dobití, protože nabíječky s mikro-USB konektory jsou prakticky všude dostupné.
Potřeba dobíjení je indikována barvou diody umístěné uprostřed přepínacího tlačítka. Ta svítí po zapnutí svítilny zeleně v případě, že akumulátor disponuje více než 85 % kapacity. Zelené blikání signalizuje rozsah nabití 50-85 %, pokles pod 50 % je indikován červenou barvou a pokles pod 25 % červeným blikáním. Po přiblížení kapacity k nulové hodnotě reaguje svítilna přechodem do nejnižšího režimu světleného výkonu. Během procesu nabíjení svítí dioda červeně, její přechod na zelenou barvu je znamením plného nabití. Znovuzrození plně vybité baterie zabere zhruba 4 hodiny.
Samotná operace dobíjení je velmi snadná po otevření mikro-USB vstupu na boční straně hlavy svítilny. Uzavřen je pryžovou záslepkou, která se do otvoru zatlačí. Po pravdě řečeno jsem tady viděl nejslabší místo svítilny, zejména s ohledem na voděodolnost. Uživatel si musí dát moc dobrý pozor, aby uzavření provedl opravdu pečlivě.
Protože mi v tomto směru pochybnosti vrtaly v hlavě, podstoupila UC35 běžný test několikaminutovým ponořením, z něhož vyšla bez jakékoliv úhony. Daná skutečnost mi nedala lidově řečeno spát ani poté. Poptal jsem se proto na tento zdánlivý problém upozornil prodejce, který mne ujistil, že i v případě průniku vody pod krytku není třeba mít o svítilnu obavy. Konstrukce konektoru vylučuje další průsak a poškození vnitřní elektroniky.
Pouze pro skutečná „fajnšmekry“ a znalce si dovolím připojit následující poznámku. Špatnou zprávou je, že ve svítilně nemůžeme použít (a tedy ani dobíjet, jak jsem si původně představoval) zdroje z jiných svítilen, které mají plochý (nevystouplý) plusový pól. Podle informace od výrobce je požitá konstrukce vyžadující zdroje s klasicky vystouplým pólem ochranou proti přepólování. Celkem toto opatření chápu, nicméně mi potom uniká poznámka, že UC35 je proti přepólování chráněna, stejně jako jiné produkty Fenix.
 
Manipulace
 
Jak již bylo řečeno, k největším výhodám svítilny UC35 patří kompaktní tvar, který zaručuje snadnou manipulaci a bezproblémové nošení jak v přiloženém opaskovém pouzdře z odolné textilie, tak například v kapse kabátu. S loveckými svítilnami jsem již provedl stovky, spíše tisíce různých úkonů. Většinou bez výrazných problémů. Jeden z nich je ovšem téměř neřešitelný - zasunout plynule svítilnu s rozšířenou hlavou (běžné lovecké svítilny mají v lepším případě průměr hlavy kolem 3,5 cm, zatímco UC35 je štíhlá krasavice s prakticky neměnnou šířkou) do originálního opaskového pouzdra umístěného v zimě pod kabátem (a navíc obvykle ještě pod svetrem), který si musíme vyhrnout nebo rozepnout. V rukavicích je tento úkon téměř nemožný a se svítilnou „bojujeme“ i po jejich sejmutí.
UC35 do pouzdra vklouzne bez problémů, a to včetně postranní spony, kterou jsem na této svítilně, na rozdíl od jejích předchůdkyň, ponechal.
Komentuji-li uvedenou ocelovou sponu, určenou primárně pro zajištění svítilny proti vypadnutí po zasunutí do kapsy kalhot, došel jsem v průběhu používání k jejímu dalšímu šikovnému využití. Subtilnější svítilnu s ní v případě potřeby přichytíme například na klopu či límec silnější mikiny nebo kabátu. Obě ruce nám tak zůstanou volné a do jisté míry tím nahradíme funkci „čelovky“. Tuto skutečnost oceníme nejen při vyvrhování zvěře či umývání rukou, ale uvítá ji také kytarista hrající u táboráku nebo vodák chystající pozdní večeři.
Z hlediska praktického nošení si dovolím vznést směrem k výrobci jednu drobnou poznámku. Nechápu, proč na úzké pouzdro našil ještě užší poutko pro uchycení na opasek, zatímco u jiných typů svítilen odpovídá šířka poutka šířce pouzdra. Použité řešení nedokáže pouzdro na opasku dobře fixovat, svítilna se posouvá, naklání a občas zachytává za různé předměty, například při nasedání do auta. Potenciálnímu uživateli, který to s pořízením a především pravidelným nošením UC35 myslí vážně, bych proto doporučil dokoupení univerzálního robustnějšího pouzdra, které je k „Fenixkám“ běžně dostupné.
 
Další postřehy
 
Jak již pozorný čtenář pochopil, oslovila mne UC35 velmi pozitivně a s jejím používáním nemám zásadní problémy. Až na jednu malou (rozměrově, nikoli pocitově) výjimku. Je jí použitý přepínač výkonu. Je totiž nenápadný, ke všemu plně zapuštěný do těla svítilny. Potmě se velmi špatně hledá a pouze pohmatem je to v některých případech velmi složitý úkon vyžadující soustředění a předchozí nácvik. Na rychlém přepnutí výkonu přitom v reálných situacích velmi záleží.
Přepínač je sice opatřen výše zmíněnou diodou, ta nicméně po třech vteřinách od zapnutí svítilny zhasne a uživatel je při hledání tlačítka odkázán opět pouze na hmat. Zde bych se velmi přimlouval za použití vystouplých tlačítek, standardně osazovaných do jiných typů loveckých svítilen.
Jedinou praktickou radou, kterou mohu v daném směru poskytnout, je natočení ocelové spony na těle svítilny přímo proti přepínači režimů. Manipulace se tím poněkud usnadní a zrychlí.
Potenciální uživatele svítilny Fenix UC35 bude zajisté zajímat možnost dovybavení svítilny dalšími doplňky jako jsou barevné filtry, držáky na zbraň nebo dálkový spínač. Prodejce samozřejmě tyto doplňky nabízí a mohu potvrdit, že část z nich je do jisté míry kompatibilní se staršími typy svítilen Fenix. Pouze si musíme dát pozor na odpovídající průměry objímek a závitů.
 
Vzhledem k příslušenství si dovolím jednu praktickou zkušenost. Pro upevnění svítilny mám k dispozici magnetický držák pod hlaveň, který objímkou odpovídá tělu mé stále nejoblíbenější Fenix TK15. Objímka, pomocí které se TK15 upevňovala za tělo, přesně pojme hlavu UC35. Tím dosáhneme zajímavého efektu, Na polopažbené kulovnici se klasický tlačítkový taktický spínač umístěný standardně v zádi UC35 ocitá vzhledem k delšímu tělu svítilny v bezproblémovém a pohodlném dosahu ruky držící předpažbí. Postřeh se může zdát jako banální. Z mého pohledu ale vůbec není. Největší přítěží, která se při přenášení a manipulaci s jakoukoliv loveckou svítilnou projeví, je totiž dálkový spínač, stočený kabel neustále někde překáží, zachytává se a zamotává. Pro šoulačku je tím úplně nevhodný. Ale v případě používání popsané kombinace magnetického držáku plus UC35 jej s klidným svědomím odložím doma do skříně.
 
Na závěr si ještě neodpustím stručnou poznámku, a to i přesto, že jsem se k následujícímu problému na stránkách Myslivosti již několikrát obsáhleji vyjádřil. Je jím etika použití loveckých svítilen, jejich testování a případné uveřejnění reklamy.
Nehledě na skutečnost, že legislativa dnes použití svítilen pro lov černé zvěře umožňuje, dovoluji si tyto pomůcky odjakživa považovat především za výrazný bezpečnostní prvek během nočního lovu. Jednoduše řečeno - vždy víme, na co míříme a na co střílíme. Omezujeme tím pokračování řady tragických omylů.
O zdecimování černé zvěře díky svítilnám obavu mít nemusíme. Černá je na to příliš inteligentní. Používá-li někdo svítilny k nočnímu lovu jiné zvěře, neřku-li k pytláctví, absence uživatelských recenzí a reklamy tomuto jevu stejně nezabrání. Je to otázka osobního přístupu, postoje a slušnosti. Toliko můj zkrácený osobní názor.
 
Takže po půlroční, takřka každodenní zkušenosti, si na v textu zmíněný dotaz, jakou si pořídíme svítilnu, aby bylo co nejuniverzálnější, dovolím na úplný závěr s klidným svědomím odpovědět - například Fenix UC35.
Josef DRMOTA
 
Zpracování dat...