ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Termovize a běžný lov

Myslivost 9/2019, str. 58  Karel Šembera
Je to již několik let, kdy používám noční vidění pro lov černé zvěře, ale rozhodně nepatřím mezi lovce desítky kusů. Můj první přístroj byl Yukon, generace 1+ a již si ani nepamatuji jeho název. Upřímně, byl to rozdíl, když jsem již nekoukal jen do tmy, ale viděl jsem i zvěř. Byl jsem rád, když jsem rozeznal stín od velkého kňoura. Jenže doba pokročila, technologie také a na trhu je nespočet nových přístrojů, s oblibou říkám „hraček“. Pořízení takového přístroje může být někdy opravdu velký oříšek.

 

Jak investovat a nespálit se?

 

Když si tak pročítám dostupné lovecké časopisy, internetová fóra a bavím se s kamarády, nedostávám odpověď, co je nejlepší a co mi vydrží aspoň jako moje první noční vidění.

Můj dlouholetý kamarád se v nočním vidění vyzná jako málo kdo, a tak jsem žádal o radu u něj. Samozřejmě, že ne každý zná profesionála ve svém okolí, a proto se chci podělit s pár radami a svými zkušenostmi.

Kamarád používá noktovizní předsádku generace 2+ a ruční pozorovací termovizi. Značku termovize si nepamatuji, je dovezena z USA. Noktovizní předsádku má je ještě starý model Night Pearl.

Každopádně nejdůležitější pro volbu přístroje je dobře znát použití. Já to mám celkem jednoduché, mou vášní je černá zvěř a škodná. Lišky lovím především u nás ve sdružení, ale na černou mě čas od času pozvou kamarádi do Německa nebo na Slovensko. Proto volba přístroje pro střelbu byla jasná.

Termovize pro střelbu je ideální a pro pozorování na doporučení kamaráda jsem u termovize zůstal také. Pro můj způsob lovu zcela optimální kombinace. Myslivost je drahým koníčkem, ale zastávám názor, že nechci kupovat příliš levné věci a řeším, jak dlouho zde bude prodejce i kde jej budu opravovat.

Rozhodoval jsem podle finančních možností a aktuální nabídky na trhu. Pomohla mi návštěva Natura Viva, prošel jsem si každý stánek s přístroji a porovnával jejich obraz. Technické parametry a zkušenosti z výstavy jsou dobrým pomocníkem a dá se z nich vycházet. Avšak logicky rozhodující je, jak se termovize chová v přírodě, při pohledu do lesa, louky a podobně.

Z technických parametrů jsem především řešil hodnoty jako je rozlišení senzoru, velikost a rozlišení displeje, rázovou odolnost, výdrž na baterie, kvalitu obrazu a záruku kvality. Další hodnoty nebo vymoženosti spojené s přístrojem jsem vyloženě nevyhledával, spíše se rozhodoval do jaké míry je osobně využiji.

Pro střelbu používám předsádku nejen proto, že cestuji do krajin, kde zaměřovače nejsou povolené. A také chodím s více zbraněmi, takže mi předsádka přijde logickým řešením.

Vybíral jsem si přístroje, které jsou běžně dostupné na našem trhu a řešil jsem případnou budoucí opravu nebo záruku.

Podle mých zkušeností není potřeba mít přístroj s vysokým rozlišením, jelikož rozdíl v kvalitě obrazu neodpovídá rozdílu v ceně. Navíc díky puškohledu a menšímu zornému poli využiji stejně jen část obrazu z displeje.

IMG_20190808_185920.jpg

 

Nesmírně důležitým parametrem nákupu byla pro mě přesnost přístroje. To, že výrobce nebo prodejce tvrdí, jak je předsádka přesná mám od kamarádů z Německa vyvráceno. Naprostá většina výrobců moderní lovecké optiky neumí v současné době vyrobit termovizní nebo noktovizní předsádku, která střílí přesně.

Značka Night Pearl měla vždy precizní přesnost staré noktovize a k jejich termovizním předsádkám dodává certifikát nástřelu. Sám jsem pak s termem střílel a vše sedí i na mých zbraní. Kvalita senzoru je běžná a displej má jemné rozlišení. Lepší než většina značek na trhu. Navíc garantují funkčnost přístroje i mrazech. Opět na rozdíl od většiny výrobků na trhu, displej funguje až do -40 °C.

Rázová odolnost je laboratorně testována na 1200 G, tedy se nemusím obávat použít s termem tropickou zbraň, natož tak mou nejsilnější 9,3x62.

Nakonec jsem volil objektiv o průměru 50 mm, tedy model Night Pearl SEER 50. S kvalitou obrazu jsem opravdu překvapen. Neviděl jsem moc lepších kousků, a když ano, stály nad půl milionu, což bylo nad můj rozpočet. Největší výhodou je přesná střelba, ulovil jsem i lišku vzdálenou 100 m na hlavu. Známí s jinými přístroji jsou spokojení se zásahem do oblasti komory u velkého kňoura. To ale není můj případ.

 

A co na pozorování?

 

Volbu přístroje na pozorování nakonec vyhrála ta samá značka, a to díky dostupnosti servisu v Česku, opět jako jediná firma na trhu umí v u nás opravit komplet celý přístroj.

Tentokrát jsem sáhl po větším rozlišením senzoru a jiném materiálu. Rozlišení 640x512 px, materiál VOx s obrovským displejem 1280x960 px. Na pozorování mě dostačuje, velký displej mi nevytváří pocit, že se dívám do tunelu, ale mám krásně obraz před sebou.

Mám model Scops 35 MAX s optickým zvětšením 2,5x a následně až 4x digitálním, tedy celkem zvětšení 10x. Záruka 36 měsíců na oba dva přístroje se servisem na Moravě mě přesvědčila.

Pro někoho se může zdát lov pouze termovizními přístroji jako špatně zvolená kombinace, pro můj noční lov je dostačující. Nemám možnosti sedět na místech, kde chodí spárkatá za tmy a pozorovat ji. Navíc mou největší vášní je černá zvěř a pro rozpoznání kanečka od bachyňky mi na loveckou vzdálenost bohatě stačí Scops 35 MAX, to hlavně kvůli rozlišení a pěknému obrazu.

Pro ukázku jsem přiložil i pár obrázků právě ze Scopse 35 MAX.

S tímto monokulárem prohlédnou celou louku a vidím zvěř až na kilometr. Samozřejmě již těžko rozeznám, o jakou zvěř se jedná, ale dohled je důležitý pro zhodnocení smyslu čekané. Scops 35 MAX a SEER také mají poměrové dálkoměry, takže mohu zjistit zhruba vzdálenost pozorované zvěře.

Další nespornou výhodou termovize je absence přísvitu, takže neřešením, na jakou vlnovou délku zvěř reaguje anebo nereaguje. Mohu se do lesa vypravit za nízké oblačnosti nebo mlhy. Jelikož mám dvě termovize, nemusím řešit situaci jako kamarádi, kteří v mlze termem obeznají, ale lovit s noktovizorem již nemohou. Také tím, že mám dvě terma, mohu snadno přecházet z pozorováním monokulárem na střelbu předsádkou, se stejným odhadem vzdálenosti a rozmístění jednotlivých kusů zvěře.

Výhoda termovize je i v možnosti zapůjčení dobrému kamarádovi. Po vysvětlení pár základních rad o užívání nemusím mít strach, že se mi přístroje vrátí poškozené. SEER 50 pracuje se senzorem ULIS, což je jednička v termovizní technologii v Evropě a jeho životnost se počítá v desítkách tisíc hodin. Vhodnost použití, výborná kvalita obrazu a zázemí velké společnosti mě přesvědčili ke koupi, které nelituji.

Karel ŠEMBERA

Zpracování dat...