ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

30 let s vámi!

Myslivost 6/2020, str. 90  Jiří Kasina
O tom, že myslivec se neobejde bez kvalitní optiky není třeba asi vůbec polemizovat. Součástí zásadní změny politických poměrů před třiceti lety bylo také otevření českého trhu světu, do nabídky nejen mysliveckých potřeb vtrhly desítky či stovky značek a firem, nabídka se nebývale rozšířila a rozrůznila. Společenský přerod měl ale také své důsledky v tom, že v té době zcela nových poměrů a možností vznikalo mnoho nových subjektů, firem, značek a podnikatelských záměrů.
Milos-Zalman.jpgKromě jiných se představila nová značka FOMEI a jak mi řekl ředitel divize Foto Miloš Žalman, firma vznikla právě před třiceti lety v únoru 1990 v Hradci Králové v jednom bytě, tvořili ji tři lidé a jeden fax na leasing. Pan ředitel nastoupil do firmy v roce 1991.  Firma se v krátké době již stěhovala do větších prostor s kancelářemi a sklady. V roce 1995 měla již 40 zaměstnanců. Dnes ve firmě pracuje 80 lidí ve třech divizích.
Protože se známe řadu let, firma je pravidelným inzerentem a pravidelně se také vídáme na mysliveckých výstavách a vystoupeních, požádal jsem pana ředitele o krátký rozhovor věnovaný právě výročí firmy FOMEI.
 
Zavzpomínejte na úplné začátky, v jaké stavu se nacházel trh a co jste vlastně v prvopočátcích nabízeli?
 
Na začátku 90. let byl obrovský hlad po spotřebním zboží. FOMEI se specializovala na fotografické příslušenství, zastupovala exkluzivně hned několik firem a značek, především ze SRN, postupně však cizí zboží začala nahrazovat vlastní značkou. Dnes již nabízíme prakticky celý sortiment pod svoji značkou FOMEI. Nejsou to jenom dalekohledy, ale také vybavení pro fotografy a studia. Dále pak vyrábíme materiály pro tisk fotografií. Možná, nebo právě proto, také společně s Myslivostí pořádáme fotografické soutěže jako je například Zlatý Jelen Slávka Štochla
 
FOMEI je tedy vlastní, zcela nová značka?
 
Vlastně od samého začátku jsme na trh dodávali pod vlastní značkou kompaktní fotoaparáty. Byl to fenomén 90. let. Vykrystalizovalo se to vlastně proto, že firmy, které jsme v těch letech zastupovali, neměly takové fotoaparáty v nabídce, resp. přesněji řečeno takové, jaké jsme si představovali my. A tak jsme, ve spolupráci s jednou firmou z Taiwanu, začali nabízet své výrobky. V té době se na náš trh dostávalo zboží různé kvality, servisem se nikdo moc nezabýval, ale my to měli naopak, snažili jsme se hlavně klást důraz na technickou úroveň a také na opravitelnost a dlouhou životnost. Tím jsme se odlišili od ostatních nabídek v dané kategorii a úspěch fotoaparátů FOMEI nám ukázal, že to půjde. Sice to dá víc práce, za nikoho se neschováte, ale výsledek stojí za námahu, a to nám snad zůstalo dodnes.
Nechceme jenom zboží prodat, ale také se o něj dále starat. Spousta jiných značek se tímto nezabývala a nezabývá ani dnes, v době záruky zboží pouze vymění, ale po záruce už není nic. Zákazník pak najednou zjistí, že po skončení záruční doby také často končí životnost výrobku, za který zaplatil. Ve Fomei to máme jinak, snažíme se všechny svoje výrobky navrhovat tak, aby byly dlouhodobě opravitelné a také to ve svém servisu děláme. Proto je pro nás servis stejně důležitý jako prodej, a to platilo a platí nejen pro fotoaparáty, které jsou již minulostí, i pro dalekohledy, které dodáváme dnes.
 
Zatím jste mluvil o fotoaparátech, pochopil jsem, že stály v prvopočátcích firmy. Kdy se ale v nabídce objevily dalekohledy?
 
Rozvoj firmy od samého začátku kopíroval požadavky naších odběratelů. A protože snad všechny fotoprodejny nabízely také dalekohledy, bylo logické, že se v naší nabídce musí objevit také. Zprvu jsme nabízeli pouze dovozové značky, ale již v roce 1995 to byla první řada dalekohledů FOMEI LUX.
K současné nabídce ale byla ještě dlouhá a náročná cesta. Pracujete-li ve fotografickém průmyslu, je to často o optice, optický elementech apod., optický zákon totiž platí stejně pro objektiv fotoaparátu nebo fotografický filtr, jako pro dalekohled. Naši partneři, kteří se podíleli na vývoji fotoaparátů Fomei, měli ve svém výrobním programu buď kompletní dalekohledy, nebo vyráběli alespoň některé elementy, takže tam jsme začali. A jelikož našimi prvními zákazníky byly tehdy fotoprodejny, naše tehdejší modely dalekohledů odpovídaly požadavkům z jejich pohledu. Postupně jsme si ale všimli, že stále více dalekohledů Fomei také používají lidé k výkonu práva myslivosti. V roce 2002 jsme se poprvé s kolegy vypravili na výstavu NATURA VIVA, a byla to pro nás neskutečná škola! Byli jsme nováčci, spousta lidí nás tam za něco pochválila, ale také nám pěkně vynadala. Já sám o té doby tvrdím, že česká myslivost je největší výzkumný ústav na světě, český myslivec totiž neodpustí nic a řekne vám výhrady jadrně a na rovinu. Takže lze konstatovat, že první ročník výstavy byl pro nás asi tím hlavním impulsem a zkušeností, rozhodli jsme se totálně změnit náš přístup k produktu, kterému říkáme optika FOMEI.

FOMEI-CLASSIC-1st_gen.jpg
 
FOMEI-FOREMAN-XLD-8x56_a.jpg

V čem změna spočívala?
 
V první řadě jsme se začali víc ptát lidí, především v české a slovenské myslivosti, jak by měl dalekohled pro myslivce vypadat a také kolik by měl jejich ideální dalekohled stát. Dalekohled je jako auto - může být moc pěkné při pohledu na karoserii, ale když do něj sednete, zjistíte, že motor nestojí za nic. U dalekohledu je to stejné - uděláte pěkný design, pogumování, když ale ošidíte hranoly a další elementy, sice možná ušetříte, ale na optickém výkonu dalekohledu to poznáte okamžitě. Optický zákon se nedá obejít.
 
Takže lze použít heslo český dalekohled vyvíjený pro české myslivce českými myslivci?
 
Nepochybně! Strávil jsem hodiny a hodiny povídáním s lidmi z české myslivosti, čtením článků  z časopisu Myslivost, stál jsem hodiny na stáncích na výstavách a jiných akcích, neustále jsem se dozvídal nové věci. Vznikly z toho nejen nové modely FOMEI, ale také nová přátelství. Toto jsou základy našich produktových řad optiky pro myslivce, máme jich dnes již několik a najdete v nich nejen dalekohledy, ale také puškohledy, spoty, kolimátory atd. Je za tím neskutečné množství práce spousty lidí, ale vyplatila se.
 
A dá se nějak konkretizovat, jak dlouho trvá vývoj novém modelu?
 
V ideálním případě počítejte tak dva roky, ale většinou déle. Vždyť jen testování zabere minimálně rok, protože potřebujete poznat, jak se nový dalekohled chová za všech klimatických a světelných podmínek v průběhu roku, to nikde v laboratoři nenasimulujete. Není to ale jen s novými modely, na základě zkušeností z prodeje a servisu se neustále pracuje i na modelech, které jsou v nabídce, snažíme se průběžně zlepšovat nejen optické vlastnosti, ale také se snažíme vylepšovat mechaniku, a to i s ohledem na možnou budoucí opravitelnost. Pořád musíme dbát, abychom se dokázali postarat o náš výrobek i mnoho let po jeho prodeji.
 
Zaregistroval, že jste udělali docela vtipné a názorné webové stránky, na kterých se promítne dlouhá historie…
 
V souvislosti s výročím jsme tak trochu bilancovali a na stránkách  https://30.fomei.com/  jsme připravili rychlý průřez naší třicetileté historie z pohledů naši foto divize a také jsme vydali nový katalog FOMEI optiky. Za ty roky se z původní nabídky tří binokulárů stala komplexní řada výrobků, ve které, jak doufáme, najde právě ten svůj nejen myslivec. Máme radost z toho jak se výrobky FOMEI rozšířily po České republice, ale i do zahraničí a věříme, že lidé, kteří již značku FOMEI používají, ji zůstanou věrni a že jich bude i nadále přibývat. No a ty, kteří nás ještě neznají a chtějí nás poznat blíže, rádi přivítáme na některé z prezentačních akcí jako je NATURA VIVA v Lysé nad Labem, IWA v německém Norimberku, nebo na prezentacích u jednotlivých prodejců, které v průběhu roku pořádáme.
 
Skoro bych zapomenul na závěr zmínit vaší velmi milou aktivitu pro mladé střelce FOMEI CUP? Jak ten vznikal?
 
FOMEI CUP je naše srdeční záležitost, velmi mile nás seriál střeleckých závodů pro mládež překvapil. Letos probíhá, byť v trochu pozměněných podmínkách kvůli epidemiologickým opatřením, již pátý ročník. A to jsme v začátku počítali s jednoroční akcí, maximálně se dvěma ročníky. Ale atmosféra a úspěch celé akce nás vtáhla a už nepustila.
Začalo to tím, že jsem na svých cestách za vývojem optiky FOMEI narazil nejen na diskuze o technice, ale také na celkový stav naší společnosti, nejen myslivosti. Znáte to, probere se opravdu všechno, a velmi často v diskuzích zaznívalo, že mládež není, nikam nechodí, nic dnešní mladé nezajímá. Mám na to ale jiný názor, když se vytvoří něco zajímavého, tak se od těch tabletů a mobilních telefonů mladí dokážou zvednout.
A tak vznikla myšlenka na střeleckou soutěž FOMEI CUP. Samozřejmě, firma dala Impulz, podílí se materiálně na organizaci, ale bez nadšených lidí, kteří se podílejí na organizaci jednotlivých kol, by to nešlo. Také časopis Myslivost má velký podíl na úspěchu. Máme za sebou i kola, kterých se zúčastnilo skoro 100 střelců, což už je pro pořadatele opravdu velmi náročné. Ale je nádhera vidět to nadšení závodníků i jejich rodičů. To jen potvrzuje, že tu určitě nějaká budoucnost je.
 
Na závěr je třeba konstatovat, že tak jako má světlou budoucnost FOMEI CUP, tak přejme neméně úspěšnou budoucnost firmě samotné. Třicet let činnosti je nejen výročím, ale i důkazem, že lze i v těžkých tržních podmínkách obstát, že lze udržet v popředí zájmu i značku, která k nám nepřicestovala s otevřením hranic, ale vznikla z iniciativy a pracovitosti našich lidí. Základem je totiž umění naslouchat a vyjít vstříc přáním běžných řadových myslivců. Ať se to daří optickým přístrojům z Hradce Králové nejméně dalších třicet let!
 
připravil Jiří KASINA
 
 
Zpracování dat...