ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Duben / 2020

Bourbonský ohař v Čechách

Lenka Sáblíková
Bourbonský ohař byl po dlouhou dobu považován za vyhynulého. Jeho chov byl obnoven až na konci 19. století. Díky tomu je naopak považován za nejmladší plemeno ze všech v současné době existujících francouzských ohařů.
 
Historie plemene
Toto plemeno pochází z Francie, ze střední části kraje Bourbon. Je nejmenším krátkosrstým plemenem ohaře a je považován za klasického francouzského ohaře. Jeho dávnou existenci a využití potvrzuje italská encyklopedie Bibliotheque Nationale od Ulissi Aldovandiho z roku 1590, kde lze najít ilustraci s názvem Canis Bourbonensis Sagax ad Conthur Nices Capiendas. Zde je bourbonský ohař popsán jako pes v barvě „pstružáka“, výborně se hodícího na lov křepelek. Díky tomuto prokazatelnému důkazu je možné bourbonského ohaře považovat za nejstarší plemeno mezi francouzskými ohaři. Bourbonský ohař byl po dlouhou dobu považován za vyhynulého. Jeho chov byl obnoven až na konci 19. století. Díky tomu je naopak považován za nejmladší plemeno ze všech v současné době existujících francouzských ohařů. Domníváme se, že původní bourbonský ohař existující v 16. století zcela vyhynul během Francouzské revoluce. V 19. století došlo k jeho regeneraci.
 
Povaha bourbonského ohaře
Jedná se o lovecké plemeno, u kterého usilujeme o zachování pracovních vlastností a dále je rozvíjíme v našich podmínkách. Je to pes určený především pro myslivce a lovce. Je výborný do rodin s dětmi, potřebuje dostatek pohybu. Je hodný a snadno vychovatelný, respektuje domácí pravidla, není konfliktní a snese se s každým. Jeho výchova musí být ale důsledná. Je velmi mírné a neprůbojné povahy, jen se nesmí nudit – to vám pak ukáže, co dokáže. S agresivním chováním jsem se nesetkala. Je považován za jedno z nejovladatelnějších plemen z francouzských ohařů. Velmi snadno se cvičí, je učenlivý a má výbornou paměť. Poslušnost loveckého plemene je až nadstandardní. Je velmi obratný a ve skoku je schopný změnit rychle směr podle potřeby. Je hravý a plný energie.
 
Chov a zdraví plemene
Zbarvení je nevšední, ojedinělé a nezaměnitelné. Nebyla zaznamenána žádná vážná onemocnění. Může se však objevit dysplazie kyčelních kloubů – povinností k chovnosti je třeba doložit posudek kyčlí. O srst není třeba pečovat. Postačí vykartáčovat v době línání. Výživa psa je standardní. Z mých zkušeností není toto plemeno vybíravé a má dobrý apetit.
 
Typický představitel plemene
Pes silné kostry, působí robustně a silně, nepostrádá eleganci. Fena je jemnější, s velkou elegancí, výška v kohoutku 47–58 cm, hmotnost 16–25 kg. Tvar hlavy je „hruškovitý“. Její zbarvení odpovídá odstínu srsti, bez známek depigmentace. Okraj pysků je dobře pigmentován. Je vyžadován nůžkový skus. Oči jsou velké, spíše kulaté, oříškové nebo tmavě jantarové, podle zbarvení srsti. Okraje očních víček jsou dobře pigmentované. Slechy jsou středně dlouhé, mohou dosahovat k hrdlu nebo je mírně přesahovat. Jejich úpon je spíš široký, jsou zavěšeny v linii očí nebo mírně nad ní, což je ceněno. Krk není příliš dlouhý, je svalnatý a uvolněný. Horní linie hřbetu je rovná, pevná, kohoutek je výrazný. Hrudník je široký. Žebra jsou dosti klenutá. Někteří jedinci se rodí bezocasí i s ocasem, ten je ponechán v celé délce. Končetiny jsou při pohledu zepředu a zezadu rovné. Kůže je bez kožních řas, pružná a nepříliš jemná. Srst je jemná, hustá a krátká, na hřbetě někdy poněkud tvrdší a delší. Na hlavě a na uších musí být krátká. Zbarvení srsti: na bílém základě je jemné stříkání hnědou nebo drobné tečkování plavou ve všech jejich variantách. Uši jsou obvykle tmavé, bíle stříkané. Barevné plotny na hlavě a také na těle jsou přípustné pouze v malém počtu a jen malých rozměrů.
 
Podle mých zkušeností je bourbonský ohař úžasné plemeno, které si zaslouží být více uznávané a rozšířené. V tuto chvíli je v ČR 12 jedinců, dvě chovné feny, z toho jedna fena u nás v republice hostuje. Česká republika měla historicky první vrh bourbonského ohaře 8. 6. 2019, kdy bylo odchováno sedm štěňat, z toho tři feny a čtyři psi. Nadšenci tohoto plemena se snaží najít co nejlepší spojení hlavně ve Francii, Švýcarsku a Finsku. Je to úkol opravdu velmi náročný.
 
Istra Mažas Brolis, narozena 11. 9. 2018, je další nadějnou fenou naší republiky, krásného světle hnědého zbarvení „barva odkvetlého šeříku“ s vrozenou krátkoocasostí. V roce 2019 se stala Junior šampionem ČR a byla představena na Mysliveckých slavnostech v Praze Ing. Jiřím Kasinou a majitelkou Lenkou Sáblíkovou.
V letošním roce jsou plánovány další zkoušky a alespoň několik výstav a akcí, kde budeme s velkým nasazením nadále představovat toto málopočetné plemeno. Výsledky kyčlí máme v normě krytí bez omezení a nic nám nebrání v dalším pracovním nasazení.
 
Hostovali jsme spolu na pěti honech, a i tam se naše fena ukázala jako pracovně velmi dobrá. Tato fena je lovecky vedena od šesti měsíců svého života a projevuje velkou chuť pracovat. Podle mých zkušeností v loveckém výcviku tohoto plemene je třeba velké trpělivosti, která se vám vrátí nádhernou prací jak v lese, tak i na poli, kde energicky hledá, krásně a dlouze vystavuje zvěř, s chutí aportuje. Nádherný energický pohyb bourbonského ohaře se vám nikdy neokouká. Hodiny dokážete sledovat práci tohoto plemene a určitě si ho zamilujete stejně jako já.
 
   Lenka SÁBLÍKOVÁ 
 
Zpracování dat...