ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Květen / 2020

FENIX HT18 Tak trochu „lovecká neklasika“

Myslivost 5/2020, str. 70  Josef Drmota
Když jsem byl před necelými deseti lety poprvé požádán, zda bych se neujal uživatelského testu lovecké svítilny, přijal jsem úkol na jedné straně s rozpaky a na opačné straně jako výzvu. S loveckými (ve vztahu k oné době bych měl spíš použít označení taktickými, protože jejich nasazení při lovu zvěře bylo jedním velkým tabu) svítilnami jsem měl pouze kusé zkušenosti. Můj původní předpoklad byl, že se pokusím představit některé vybrané výrobky a zamyslím se nad etikou jejich používání.
Ani v nejmenším bych si tehdy nepřipustil, že se mi podobné téma vydrží po tak dlouhou dobu. A zejména bych si nikdy nebyl ochoten připustit, jak strhující a prozatím nekončící směr může vývoj relativně úzkého sortimentu nabrat.
Za uplynulé roky prošla mýma rukama řada produktů od nejrůznějších výrobců. Každý z nich přistupoval k problematice propojení svítilny a lovecké zbraně do jednoho funkčního celku (samozřejmě za účelem nočního lovu černé zvěře a redukce jejích stavů) různým způsobem. Týkalo se to zejména způsobu ovládání, příslušenství, dovybavení svítilen doplňkovými funkcemi, eventuálně způsobu upevnění na zbraň. Funkční hodnota výrobků, jejich životnost, odolnost i vynikající světelné výkony byly přitom víceméně porovnatelné. Od nástupu kvalitních LED diod navíc totéž platí i o výdrži zdrojů napájení.
Společným rysem většiny inovací a trendem, který sleduje většina výrobců, je přitom neustálý růst výkonu, který se projeví reálným „dosahem“ světelného kužele v praxi.
V tomto směru jsem opakovaně napsal, že vzhledem k potřebám praktického lovu zvěře tyto výrobky již dávno dosáhly nadstandardních parametrů. Vezmeme-li ovšem v potaz další použití svítilen jakožto pomocníků při obeznávání zvěře v otevřeném terénu, čerstvě osetých zemědělských ploch, respektive v aktuálních podmínkách vznikajících kůrovcových holin, posunuje se nám vysoký výkon do pozice více než jen praktické vlastnosti.

4.JPG
 
Po letech zkušeností a téměř každodenním používání si v rámci potřeb aktivního myslivce dovolím dostupné svítilny rozdělit do tří základních skupin. Záleží pak už jen na koncovém uživateli, kterou kategorií se sám vybaví.
První tvoří drobní pomocníci, kteří nám mohou dělat celoroční společnost v kapse kabátu, v autě, na chatě i v domácnosti. Jsou lehcí, rozměrově nenápadní a přitom dostateční pro většinu našich potřeb. Osobně podobnou svítilnu běžně nosím do honitby přes letní období, kdy ji během dlouhých dnů využiji příležitostně například při dosledu postřeleného srnce nebo při vyvrhování. Je skladná a natolik výkonná, že, je-li to opravdu potřeba, dokáže mi přisvítit na nějakých 50 metrů i na přetahujícího divočáka.
Klasikou jsou lovecké svítilny s montáží na zbraň a dálkovými spínači. Jedná se o svítilny se subtilními rozměry, délkou kolem 12 cm a s výkonem přesahujícím bohatě vzdálenost 150 metrů. Bez problémů je lze nosit, aniž obtěžují, na opaskovém pouzdru. Osobně po nich sáhnu s nastupujícím podzimem, eventuálně v okamžicích čekané u zemědělských kultur zaměřených speciálně na černou zvěř.
Třetí skupinou jsou ultra výkonné svítilny, které jsou nejčastěji nabízeny v kategoriích „vyhledávací“, „záchranářské“ apod. Jejich dosvit je opravdu famózní a přesahuje hranici 500 metrů. V myslivosti přicházejí ke slovu při zvláštních příležitostech – složitých dosledech, dohledu na dění v honitbách a při výše zmíněném sčítání či obeznávání zvěře. Z mého pohledu mají dvě nevýhody, které jsou daní za maximální výkon – masívní rozměry a cena, kterou nebude každý myslivec ochoten zaplatit.
Všem uvedeným kategoriím svítilen jsem se v předchozích ročnících opakovaně věnoval a zájemce si proto dovolím odkázat na archiv našeho časopisu.

910702_Fenix_HT18_metsastyslamppu_02-550x550.jpg
 
Přestože bylo na dané téma již napsáno mnohé, nedá mi, abych čtenářům nepředstavil jednu novinku z bohaté rodiny produktů Fenix nesoucí označení HT18, která je, jak již sám název příspěvku napovídá, určitým přechodem mezi klasickou loveckou svítilnou a svítilnami z nejvyšších kategorií. A to jak z hlediska výkonu, tak z hlediska ceny. I když vzhledem k ceně se po pravdě řešeno drží velmi blízko loveckým svítilnám, což z ní činí minimálně zajímavý výrobek.
 
FENIX HT18 – provedení
 
Každý, kdo má jakoukoliv zkušenost s klasickými loveckými svítilnami, bude pravděpodobně lehce zaskočen již rozměry originálního balení, v němž svítilnu HT18 obdrží a bude jej otevírat s nejistým tušením objemného výrobku.
Jeho představa se ovšem naplní pouze částečně, a to díky hlavě svítilny. Ta je na první pohled skutečně masívní a disponuje širokou kuželovitou parabolou s předním rozměrem 6,8 cm. Je to s ohledem na praktické použití a každodenní nošení po pravdě řečeno již lehce omezující charakteristika, s níž si ale nakonec rozumný myslivec bez větších problémů poradí.
Jako velmi pozitivní hodnotím na straně opačné skutečnost, že se nijak dramaticky nezvětšilo tělo svítilny (průměr 2,6 cm), ani jeho délka. Je to potěšující zjištění zejména při vědomí přítomnosti skutečně výkonného zdroje napájení, kterým svítilna disponuje (viz. dále). Celková délka výrobku je 18,4 cm, v čemž se samozřejmě projeví rozměrnější hlava.
Co je z pohledu uživatele dále příznivé, je nízká hmotnost svítilny, která dosahuje s akumulátorem 292,5 g. Porovnáme-li tuto hodnotu u výrobků s podobným dosahem světelného kužele, zjišťujeme, že se v některých případech pohybujeme na méně než polovině obvyklé hmotnosti.
Pro mne osobně ovšem byl v tomto směru naprosto a jednoznačně nejpozitivnějším prvotním dojmem neskutečná vyváženost svítilny. Téměř jakoby v ruce ani nebyl cítit masivní rozměr hlavy a hmota se sama rozložila po ploše celé dlaně.
 
Mohutnější hlava se samozřejmě projeví při nošení. Pověsit si tuto svítilnu na opaskové pouzdro (je součástí balení) není nemožné, ale přívažek je už pod teplým kabátem znát (v létě bych z podobného dojmu strach určitě neměl).
Kladem určitě je, že pouzdro má poměrně široké poutko, které jej umožňuje nejen bez problémů posouvat po opasku, ale také efektivně naklonit, a to i přes svrchní oblečení. Tím se řeší největší část problémů vznikajících například při usedání do auta nebo na posed.
Osobně jsem velmi rychle přišel na jiné praktické řešení – svítilna se zasune hlavou dolů do vnější kapsy a tělo necháme koukat ven. Kapsu částečně zapneme, ať již zipem nebo knoflíkem. Rozměrná hlava zabraňuje vypadnutí svítilny, která takto v podstatě nepřekáží.
Materiál byl při výrobě svítilny použit obvyklý – tvrzený letecký hliník. Povrch je těžce poškrábatelný, čočka je tvrzená, opatřená antireflexním povrchem, hlava osazená úderným ráfkem pro krizové situace. Odolnost je u výrobku tradiční a splňuje běžný standard, na který jsme u Fenixek zvyklí – svítilna odolá pádům z výšky 1 metru, prachu i ponořením do hloubky 2 metrů. Na základě letitých zkušeností nemám nejmenší důvod o této skutečnosti pochybovat, ani ji zvlášť testovat (viz. některé předchozí recenze).
 
FENIX HT18 – výkon, ovládání
 
HT 18 patří k taktickým (a loveckým) svítilnám s největším výkonem v nabídce výrobce. Její reflektor poskytuje dosvit až 925 metrů a světelný tok až 1500 lumenů. Může za to vysoce výkonná LED XHP35 HI od amerického výrobce Cree. Podíváme-li se na uvedený údaj, zopakuji to, co jsem již několikrát avizoval.
Podobná čísla jsou především marketingovou záležitostí a maximální dosvit odpovídá v místě dopadu stejnému množství světla, které dodává měsíc v úplňku. V případě uživatele, držícího svítilnu v ruce, bude dojem samozřejmě jiný a často individuální.
Pro prosté oko se skutečně rozumně posuzovaný dosvit bez sněhové pokrývky obvykle pohybuje zhruba na polovině uvedené vzdálenosti. Pro HT18 to platí rovněž a vezeme-li její reálné použití bez dalších pomůcek na úrovni mezi 400 až 500 metry, které jsme si ověřili, jedná se o úctyhodný výkon.
Použijeme-li navíc binokulární dalekohled a pomoc osvětlovače, bude výsledek ještě o něco lepší. Proč osvětlovače? Protože jednomu pozorovateli se někdy obtížně sladí osa dalekohledu a úzkého světelného kužele. V případě upevnění na zbraň zajišťuje soulad s osou puškohledu vhodný držák.
V souvislosti s tím mne už dříve napadla malá výzva směrem k výrobci. Nebylo by možné vymyslet jednoduchý systém uchycení některé subtilnější lovecké svítilny k běžným typům binokulárních dalekohledů? Pro noční pozorování by to byl víc než jen šikovný pomocník.
Tím se dostáváme k subjektivnímu posouzení výkonu a tvaru světleného kužele. Jádro kužele je ve porovnání s jinými svítilnami velmi úzké, což může způsobovat drobné komplikace při plném nasvícení blízkých objektů. Je to evidentní daň za dlouhý dosah.
Vezmeme-li ovšem v potaz, že je ho dosahováno jedinou diodou (ostatní výkonné produkty mají diod větší počet, čímž samozřejmě rostou rozměry i hmotnost svítilny), je to pochopitelné. Úzké jádro je poněkud kompenzováno širokou koronou, v níž intenzita dostačuje při nejvyšším výkonu svítilny k velmi dobrému osvětlení širokého prostoru „na blízko“. Hodí se například pro rychlé zaměření na pohybující se zvěř, k dosledům apod.
Šířku jádra jsme se pokusili odhadnout v různých vzdálenostech. Na vzdálenost 25 metrů pokrývá plně nasvícený kruh s průměrem zhruba 2,5 metru. Ve 400 metrech se jedná o průměr kolem 25 metrů. Na blízko má jádro ve vzdálenosti 1 metr průměr asi 10 cm a korona 85 cm.
 
Za zmínku určitě stojí, že tato svítilna má oproti některým předchozím modelům o poznání „teplejší“ odstín světla. Výstup tedy není klasicky ostrý bílý, ale spíše s náznakem žlutavého zabarvení. Pro oko tedy v terénu působí poněkud příjemnějším dojmem.
Fenix HT18 disponuje pěti funkcemi svícení v režimu 1500 lumenů (výdrž zdroje 1,6 hodiny), 500 lumenů (4,25 hodiny), 150 lumenů (20,25 hodin), 30 lumenů (61 hodin) a stroboskopem pro nouzové situace. Svítilna si pamatuje naposledy zapnutý režim, což považuji za naprostou samozřejmost u slušného produktu.
Svítilna se zapíná obvyklým a především jednoduchým taktickým spínačem umístěným v zádi svítilny. Přepínání režimů se provádí bočním tlačítkem, které navíc obsahuje indikační diodu signalizující stav zdroje napájení. Při každém zapnutí se aktivuje na tři vteřiny. Zelené světlo ukazuje na více než 85% nabití, zelené blikání znamená 50 až 85 % kapacity, červené svícení indikuje 25 až 50 % a červené blikání značí, že v rezervě zbývá méně než 25 %.
Jediná výtka v tomto směru směřuje právě k přepínači, respektive k jeho tvaru. Zatímco starší typy Fenixek měly snadno nahmatatelné tlačítko tvaru drobné vypouklé čočky, mají novější typy tlačítko víceméně rovné. Potmě, natož například v rukavici, je jeho rychlé nalezení poněkud obtížnější.
 
FENIX HT18 – napájení
 
Již dlouhou dobu si kladu otázku, kam se vlastně ubírá další vývoj v kategorii loveckých svítilen. Samozřejmě kromě neustálého zvyšování výkonu, který, jak jsem opakovaně konstatoval, je z pohledu praktického použití v rámci myslivosti již dávno na horní hranici reálné použitelnosti. Vývoj postihuje zejména oblast, kterou bych původně netipoval – zdroje napájení. Není přitom až tak překvapivé, že roste jejich kapacita, jako spíš komfortnost dobíjení. Během posledních let se rychle rozšířila možnost dobíjet bez dalších problémů zdroje přímo ve svítilně, tedy bez nutnosti vlastnit jakékoliv další zařízení. Jako nejnovější možnost pak jde o samostatné dobíjení pomocí „pouhého“ USB kabelu.
Podobná situace se týká i HT18. K napájení slouží jeden Li-ion akumulátor typu 21700 s kapacitou 5000 mAh přímo se zabudovaným nabíjecím USB-C konektorem. Akumulátor je součástí balení svítilny, které navíc disponuje adaptérem pro případné použití mnohem rozšířenějšího akumulátoru 18650. V tomto případě musíme pouze počítat se snížením maximálního výkonu na 1100 lumenů.
Napájení USB-C konektorem je jednoduché, lze k němu využít notebook, powerbanku nebo jakýkoliv adaptér s odpovídajícím výstupem. Stupeň nabití je indikován barvou diody umístěné přímo na akumulátoru. Přechod od červené po modrou značí postupnou reinkarnaci zdroje a jeho plnou připravenost k použití.
U akumulátoru 21700 bych se s dovolením ještě krátce zastavil. Jedná se o inovaci, která přichází z automobilového průmyslu. Akumulátor je o 3 milimetry širší a o 5 milimetrů delší oproti „klasice“ 18650. Co je zajímavé, je zejména skutečnost, že při uvedených rozměrech je podle sdělení výrobce dosaženo nejlepší kombinace provozních vlastností akumulátoru a nákladů na jeho výrobu. Kapacita 21700 je oproti staršímu modelu o 40 % vyšší a lze předpokládat, že tyto akumulátory brzy v kvalitních svítilnách převládnou.
 
FENIX HT18 - příslušenství
 
Jistou dobu bylo trendem osazovat lovecké svítilny dalšími diodami poskytujícími barevný výstup, obvykle zelený nebo červený. Tak, jak se tyto svítilny objevily a začaly být v myslivosti používány, víceméně vymizely. Domnívám se, že hlavní vinu nese v tomto směru masívní nasazení cenově dostupného nočního vidění, které svítilny z oblasti lovu zvěře postupně vytláčí, resp. je vrací tam, kde najdou neustále uplatnění, a kde je jejich role nenahraditelná – při klasickém přisvícení i dosledech zvěře. A právě zde barevné diody nepotřebujeme
Nehledě na uvedené zamyšlení přináší HT18 pro případné zájemce stále možnost použít barevný světlený kužel, a to dokonce přímo v základní sadě. Její součástí jsou totiž zelený a červený filtr. Musíme pouze počítat s poklesem hodnoty dosvitu. Udávaný dosah červeného světla je 325 metrů, zeleného 220 metrů. Omezení se sice může zdát výrazné, nicméně pro přímé pozorování tyto filtry stejně nepoužijeme a pro případný lov černé zvěře je reálně použitelný rozměr nasvícené scény dostatečný.
Jako další příslušenství, které nesmí u taktické svítilny chybět, je zvlášť dodávaný dálkový spínač a adaptér pro uchycení na zbraň. Co se týká držáku je pro skalní uživatele svítilen Fenix více než dobrou zprávou, že vnější rozměry svítilny umožňují použít dříve pořízené adaptéry.
V tomto směru si dovolím připojit ještě jednu poznámku. Při prvním pohledu na masivní hlavu svítilny jsem ihned prohlásil, že se nemůže se standardním držákem „pod hlaveň“ vtěsnat. Rozměr jsem neodhadl. Je to „o chlup“, ale vejde se bez sebemenšího doteku.
Dálkový spínač je jednou z momentálních dočasných slabin HT18. Na trhu se měl objevit během měsíce února, epidemie nového typu koronaviru však zařádila i v této oblasti a veškeré dodávky byly dočasně pozastaveny.
Z ostatních standardně dodávaných drobných příslušenství nesmíme zapomenout na šňůrku na zápěstí, pevné textilní pouzdro na opasek, náhradní o-kroužek, náhradní krytku spínače a již zmíněnou redukci pro použití starších typů dobíjecích akumulátorů, což může být rozhodující zejména v případě přípravy delších loveckých či jiných expedic.
 
Závěrem
 
Mám-li být upřímný, musel jsem poněkud zvažovat, co dodat závěrem. Týká se to nejen daného výrobku, ale loveckých svítilen obecně. Osobně se domnívám, že jejich role při vlastním lovu zvěře poněkud odeznívá. Může za to především masivní nástup nejrůznějších přístrojů pro noční vidění. Nicméně jsem pevně přesvědčený, že žádné sebedokonalejší zařízení lovecké svítilny nevytěsní.
Důvod je jednoduchý. Ať daná věc pracuje na jakémkoliv principu, musíme si ji „přiložit k očím“ nebo do ní alespoň nahlížet. Co to znamená pro prostorovou orientaci, manipulaci se zbraní, pohotovost, celkový přehled apod. netřeba dodávat. Stejně jako je občas potřeba nečekaně podpořit v honitbě světlem klasickou optiku. Právě zde je skutečně kvalitní svítilna nedocenitelná. A moje oblíbené Fenixky kvalitními svítilnami zkrátka a dobře jsou. Ta úplně první TK15 mi slouží bez jakékoliv podstatné údržby již devět let. Nehledě na skutečné rány, které za tu dobu musela snést.
Pevně věřím, že do podobné kategorie patří i HT18. Oproti původním svítilnám doznala výrazné, výše popsané změny. Vyplývají z přirozeného pokroku a jdou až na detaily k lepšímu. Doufám, že si případný zájemce o tento produkt za další desetiletí na můj příspěvek vzpomene a dá mi za pravdu, že se podobná investice prostě vyplatí. I kdyby se přes naše honitby, nedej Bůh i sv. Hubert, přehnal Africký mor prasat a ostatní odložili noční vidění do skříně. Pro svítilnu Fenix totiž najdeme uplatnění při spoustě jiných příležitostí.
Josef DRMOTA
Zpracování dat...