Časopis Myslivost

Jak si vybrat z nabídky?

Myslivost 11/2020, str. 74  @Petrrissa
Za poslední léta technologie postoupila i v myslivosti a některé vymoženosti se staly součástí trhu. Mají za úkol zlepšit podmínky při práci, lovu nebo ochraně majetku.
Termovize pracují na velmi podobném principu jako noční vidění, avšak nevyužívají zbytkové světlo, ale infračervené záření. Termovize tedy nepotřebuje žádné světlo, a díky tomu jsou její možnosti využití větší. Oproti nočnímu vidění má i větší dosah. Díky principu sbírání infračerveného záření lze snadno ve tmě, v mlze, v dešti nebo během sněžení najít a pozorovat člověka, automobil, objekty nebo zvěř. V neposlední řadě přispívají termovize k bezpečnosti kontroly okolí před výstřelem.
Petra-1.jpgJejich využití je však i během dne. Termovize dokáží uživateli nabídnout mnohem víc, než si může myslet. Petra, aktivní myslivkyně, porovnávala a hodnotila termovize více značek. Níže v článku přiblíží nové produkty na trhu - pozorovací termovize značky Tetrao v reálné praxi. Věříme, že právě praktickými poznatky usnadníme výběr termovize a objasníme jednotlivé rozdíly mezi modely.
 
Vybrat si správnou termovizi na základě předem definovaných parametrů nebo jen popisu produktu je mnohdy složité. Často se stává, že se samotný uživatel neví rozhodnout mezi několika zařízeními, nebo nemá žádnou jasnou představu o typu termovize, která by splňovala jeho kritéria. Aby si však uživatel mohl jednodušší vybrat, zkušená myslivkyně Petra, která vystupuje na sociálních sítích pod přezdívkou @petrrissa, otestovala několik typů termovizí.
Při výběru správné termovize se Petra řídila parametry mikrobolometru s jeho rozlišením a velikost použitého objektivu.
Podle jejích slov: „různou kombinací těchto dvou parametrů dostáváme různou maximální detekční vzdálenost a tím i přiblížení. Velmi velké přiblížení bývá spíše na škodu, protože obraz se obvykle kostičkuje". Důležitým prvkem je výdrž baterie, odolnost těla, velikost vnitřní obrazovky, hmotnost a velikost zařízení. Funkce jakými jsou např. WiFi či tvorba fotek a videí jsou už jen bonusy, na které si ne každý potrpí, protože je nepotřebuje, nebo je jednoduše nevyužívá. Petra tedy hodnotila hlavně poměr ceny, kvality a výkonu.
 
Rodinka Tetrao jsou termovize profesionální značky, která byla navržena s projektem podpory návratu ohroženého druhu tetřev hlušec (Tetrao urogallus) zpět do přírody. Po nainstalování přímo určených aplikací, propojíte váš smartphone s termovizí. Aplikace fungují pro operační systém Android i iOS a jsou zdarma. Termovize z řady FALCO - typ G-35 a G-50 mají aplikaci s názvem Track IR a model G-25 má aplikaci s názvem Thermal Viewer. Všechny termovize z řady BUBO mají aplikaci s názvem T-Vision.
Všechny termovize z řady Tetrao FALCO jsou baleny s nabíječkou, USB kabelem, video kabelem, krytkou, poutkem a nylonovým pouzdrem. Všechny termovize z této řady obsahují nabíjecí baterie, které se nabíjejí pomocí USB kabelu v balení.

Bubo-H6-1.jpg
 
Jako první z této řady otestovala Petra termovizi Tetrao BUBO H-6, kterou definovala jako nejnovější přírůstek značky. BUBO se stává nejzákladnějším modelem v dostupné ceně pro každého. Má jádro o rozlišení 160x120px s displejem s rozlišením 720x520px a 6mm objektivem. Má malé šikovné tělo s nízkou hmotností a v nabídce má několik barevných palet. Výdrž baterie je až 10 hodin a má funkci pohotovostního režimu. Výhodou je 8GB velká paměť a detekční vzdálenost na více než 500 m. Za zmínku také stojí lehké ovládání a digitální zoom, při kterém Petra zaregistrovala mozaikové rušení obrazu až při největším přiblížení. Touto termovizí dokázala zhotovit fotografie a zmiňuje i praktickou funkci dálkoměru.

Bubo-H15-1.jpg
 
Termovize Tetrao BUBO H-15 se liší větším 15mm objektivem oproti předchozímu modelu a rozlišením 384x288px, zachovává jednoduché ovládání a obnovovací frekvencí 50Hz. Zde za výhody Petra považuje funkci sledování nejteplejšího bodu, dálkoměr a WiFi. Pomocí funkce WiFi můžete připojit termovizi k vašemu smartphonu, udělat fotky a videa nebo nastavovat termovizi přes jednoduchou aplikaci. Odhalení zvěře v lese můžeme v tomto případě registrovat až na více než 1300m. Pozitivní ohodnocení dostalo opět malé šikovné tělo s nízkou hmotností, které se snadno vejde do kapsy svetru a majitele potěší i výdrž baterie až 7 hodin. Obraz v termovizí je plynulý, rozpoznání zvěře je bezproblémové i na 180m, avšak při 4násobném zoomu obraz citelně ztrácí kvalitu.
 
Falco-G19-1.jpg

Jako dalšího člena rodiny Tetrao Petra otestovala typ FALCO G-19 s 19mm objektivem a mikrobolometrom 400x300px. Třída FALCO se dostává nad třídu BUBO nejen větším průměrem objektivu, který zlepšuje kvalitu obrazu, ale také obnovovací frekvencí 60Hz. Její detekční vzdálenost je až do 1300 m a má funkci automatického stupňování obrazu. Za pozitiva řadí Petra několikanásobný zoom, dlouhou výdrž baterie, odolné pogumované tělo a odolnost vůči pádu. Termovize je napájena vestavěnou baterií Li-ion s kapacitou 3200 mAh. Hmotnost této termovize je již o něco vyšší oproti předchozím modelům, avšak stále nízká. V nabídce najdeme opět několik barevných palet zobrazení. Rozdíl tohoto modelu od jeho vyšších řad je podle Petry kromě velikosti objektivu i absence možnosti nahrávání videí a tvorba fotek. Pozitivně hodnotí zkušenost s pohodlným držení v ruce, snadné ovládání a vysokou kvalitu obrazu i při vícenásobném zoomování.

Falco-G25-1.jpg
 
Do už vyšší třídy zařadila Petra model TETRA FALCO G-25 s 25mm objektivem s rozlišením 400x300px. Jeho vlastnosti jsou 60Hz obnovovací frekvence, dlouhá výdrž baterie, výběr barevných palet, detekční vzdálenost až 1700 metrů, funkce WiFi s aplikací pro smartphone, živý obraz a sledování nejteplejšího bodu. Termovize je také jako předchozí model napájena stejnou zabudovanou baterií, kterou lze rychle nabíjet pomocí USB. Odolné tělo tohoto modelu má hmotnost jen něco přes 370 gramů. Na zařízení je praktická LED dioda, kterou si můžeme posvítit např. na cestu. Tato funkce se Petře osvědčila při lezení z posedu nebo posvícením na chodníku v lese. Dioda se dá samozřejmě vypnout. Termovize je i odolná vůči pádům.
Petra pozitivně hodnotí manuálně nastavitelné doostřování obrazu. Právě tento model je podle ní „zlatou střední cestou“, neboť splňuje všechny parametry, které podle ní potřebuje běžný myslivec. Je malá, praktická a šikovná do kapsy i na krk. Právě tento typ si i sama vybrala.
Dodává, že nahrané videa a fotky si může kdykoliv prohlédnout a sdílet, protože se automaticky ukládají do aplikace, ale i do galerie telefonu. Jako největší pozitivum této termovize vyzdvihuje její využitelnost nejen v noci, ale i za světla, protože objevíte přes ni to, co byste běžně nepozorovali. Svou termovizi nosí neustále s sebou, protože se jí osvědčila jako skvělý pomocník při dohledávání zhaslé zvěře, při detekci lidí, v nepříznivém počasí, při kontrole posedů či dokonce při kontrole tepelně technických vlastností staveb. Nejvíce však oceňuje kontrolu okolí před výstřelem. Uvádí, že do 150 m bylo vidět dokonce paroží jelena a do 200m bezproblémově rozpoznáte zvěř. Stejně zaznamenáte zvěř i při jejím procházení např. lesním porostem.

Falco-g35-1.jpg
 
Do vyšší kategorie termovizí řadí Petra podle testu termovize Tetrao FALCO G-35 s 35mm objektivem a s displejem 1280x960px. Má velkou interní paměť o velikosti až 16GB a vyniká dlouhou výdrží baterie. V této termovizi je již baterie s dvojnásobnou kapacitou než u předchozích modelů, což znamená, že i výdrž baterie je větší. Má manuální doostřování a také praktickou LED diodu.
Velkým pozitivem podle Petry je extrémní tichost, funkce obraz v obraze, LIVE režim prostřednictvím telefonu, známou funkci sledování nejteplejšího bodu a odolnost vůči pádu a poškození.
FALCO G-35 má podle ní už o něco větší tělo s hmotností do 500 g a vzdálenost na pozorování zvěře je až 2400 m. Z hlediska obrazu se jedná už o profesionální zařízení. Tento model plní požadavky i nejnáročnějšího klienta.
Samozřejmostí tohoto modelu je WiFi a USB port, pro nabíjení a přenos fotografií či videí. S touto termovizí dokázala Peťa rozeznat zvěř už na větší vzdálenosti, obraz byl čistý a neměla žádný problém ani při zoomování. Tato termovize již poskytuje velmi kvalitní a detailní zobrazení nočního života. Tento model disponuje také funkcí obraz v obraze, která umožní pozorovat objekt v malé části displeje při maximálním zvětšení. 

Falco-G50-1.jpg
 
Absolutní strop a vítěz z řady Tetrao tvoří zařízení FALCO G-50 s 50mm objektivem a obnovovací frekvencí 60Hz. Má lehké a kompaktní tělo s hmotností pouhých něco přes 500 gramů. Jako největší plusy hodnotí Petra vysokou výdrž velkokapacitní Li-liontové baterie, která je ve vyšších řadách Tetrao termovizí již samozřejmostí, interní paměť až 16GB, WiFi s aplikací a vzdálenost k zachycení zvěře až na neuvěřitelných 3000 metrů. Nabízí opět několik barevných palet obrazu a má také pokročilý software pro dokonalý obraz.
Další výhodou je pohotovostní režim, který minimalizuje odběr energie, čímž se prodlužuje doba používání. Skvělou funkcí je již zmíněný režim, ve kterém se na displeji zobrazí malý kříž, který zobrazuje nejteplejší místo v obraze a stejně praktická je i funkce obraz v obraze.
Ve své kategorii tak patří termovize FALCO G-50 do absolutní špičky mezi termovizemi a splní všechny nejnáročnější požadavky. V této termovizí už zachytíte dokonce i srnčí s vytlučeným parožím, objevíte mnoho z nočního života, dokonce rozpoznáte zajíce, ježky, hraboše a také noční ptáky.

petrissa-1.jpg
 
Věříme, že tato recenze alespoň z části objasnila některé dotazy, pomohla při získávání požadovaných informací a umožní si vybrat tu správnou termokameru právě pro vás.
@Petrrissa

Zpracování dat...