Časopis Myslivost

Uživatelský testFOMEI 2-12x50 FOREMAN

Myslivost 11/2020, str. 70  Martin Brožek
Dostupný univerzální puškohled Na začátku srpna přišla do časopisu Myslivost novinka z portfolia českého výrobce optiky FOMEI. Do ruky se mi tak dostal inovovaný puškohled 2-12x50 FOREMAN, který společnost FOMEI nominuje na pozici univerzálního puškohledu napříč střeleckými disciplínami.
FOMEI pro myslivce a sportovní střelce vyrábí řady dvě: levnější BEATER a vyšší řadu FOREMAN. Mnou testovaný 2-12x50 FOREMAN je inovací a kompletním přepracováním úspěšného loveckého puškohledu 3-12x50 FOREMAN. Nový model (2-12x50) je vylepšený hned v několika parametrech.
Narostla délka a tím i nepatrně hmotnost. K tomu došlo jednak z důvodu zachování optimálního průchodu světla, ale také přepracování modulu korekce paralaxy. Nárůst délky měl i vedlejší pozitivní dopad – zvětšilo se rozpětí délky tubusu pro montáž na širší rozsah zbraní.
Klíčovou inovací je snížení spodní hodnoty zvětšení na 2x z původních 3x, jenž dostává  puškohled do sféry naháňkové optiky.
Nejen na naháňkách pomůže podsvícená středová tečka s možností postupného zvýšení intenzity jasu od jemného až po velmi svítivou.
Vnitřek těla puškohledu je proti mlžení naplněn suchým dusíkem a čočky v produktové řadě FOREMAN prošly povrchovou úpravou zvyšující propustnost světla. Odolnost je garantována na energii střeliva do 6000 J, což s rezervou dovoluje použití naprosté většiny loveckých a sportovních ráží. Mnou testovaný kus byl vybaven osnovou German #4 (G4) umístěnou v druhé fokální rovině.

IMG_4983.jpeg

Puškohled přišel v pevné černé papírové krabici s magneticky chráněným otevíráním a vnitřními papírovými vymezovači pohybu. V krabici byl zabalen puškohled, krytka čoček (misky na gumičce) a mikrovláknový hadřík. Návod v krabici nebyl, dostal jsem ho mimo krabici puškohledu, vytištěný na složených listech A4. Z hlediska „uživatelského zážitku“ mě to trochu zklamalo. Už dlouho jsem příznivcem „unboxingu“ jako odměny za nákup nového produktu. Na druhou stranu nutno uznat, že dodaný návod je úplný a psaný i pro laiky.
Puškohled má příjemný povrch, na kterém nejsou vidět otisky prstů a kromě drobných stop z vymezovače v krabici přišel zcela čistý.
Podsvětlení je, klasicky u FOMEI, ovládané tlačítky za okulárem na straně oka střelce. Tlačítka reagují dobře, stisk je cítit i v taktických rukavicích. Cvakání tlačítek je slyšet, ale neměl jsem negativní zkušenost se zrazením zvěře. Podsvětlení je napájené běžně dostupnou knoflíkovou baterií CR2032, která je součástí balení.
Přiblížení v rozsahu 2-12x se ovládá otáčecím prvkem za okulárem oka. Otáčení klade přiměřený odpor, ale je cítit lehké tření kovu o kov a mechanika je slyšet.
Točítko paralaxy je vlevo z pohledu střelce; horizontální i vertikální rektifikace záměrné osnovy probíhá v ¼ MOA (posun asi 0,7 cm na 100 m) a je chráněna krytkami. Samozřejmostí je dioptrická korekce.
S ohledem na to, že FOMEI označuje 2-12x50 FOREMAN jako univerzál, rozhodl jsem se jej osadit na kulobrok v ráži 12/76/308W. V průběhu instalace jsem ocenil, že tubus v kroužcích neklouzal, bylo tedy snazší správně srovnat kříž s osou zbraně. Nastřelení zbraně na střelnici probíhalo bez obtíží. Výšková i stranová korekce reagovaly očekávaně, tedy kolik jsem kliknul, tolik jsem našel v terči.
Osobně bych preferoval vyšší odpor točítek, která podle mého názoru klikají až příliš ochotně. Z hlediska volby MOA bych se rád přimluvil za české myslivce, kteří obvykle mají s MOA měřítkem problém a určitě by většímu komfortu běžného uživatele pomohlo nastavení v násobcích MRAD, nejlépe „1cm/100m“.
Následující téměř dva měsíce jsem sestavu testoval, buď při lovu nebo v okolí domu za různých specifických podmínek. Porovnával jsem 2-12x50 FOREMAN s taktickým puškohledem Vortex DiamondBack 6-24x50 ve stejné cenové relaci a s více než dvakrát dražším Leica Visus 3-12x50. Všechna porovnání probíhala samozřejmě pouze v rozsahu zvětšení shodném pro všechny puškohledy, tedy 6-12x.
Z hlediska světelných podmínek testovaných „z obýváku“ jsem došel k dále uvedeným závěrům. FOMEI 2-12x50 FOREMAN se až na použití za velmi ostrého slunečního svitu blížil kvalitám výrazně dražšího puškohledu Leica. FOREMANu nedělalo dobře především protisvětlo při slunci nízko nad obzorem a za opravdu slunečného dne byla při maximálním zvětšení patrná chromatická aberace, tedy zkreslení lomů a barev. Za šera a v noci puškohled neoslepl a důstojně konkuroval dražšímu puškohledu Leica.

IMG_5656.jpg

V průběhu testování venku jsem se snažil puškohled vyzkoušet ve všech možných podmínkách, které mi moje domácí honitba poskytuje, a to včetně nočních lovů s nasazenou předsádkou nočního vidění.
Po asi měsíci používání jsem provedl ověřovací nástřel, přičemž vše bylo bez problémů – umístění zásahů odpovídalo předchozímu nastavení.
Použití puškohledu jako naháňkového jsem úspěšně simuloval při lovu holubů s nastavením do minimálního zvětšení (2x). S nasazenou noční předsádkou a při lovu holubů jsem používal červený bod v různé úrovni intenzity osvitu. Osobně mě rozčilovalo, že bod nesvítí dokonale a není osvícený rovnoměrně celý. Nemělo to vliv na střelbu, ale podstatně to snižovalo uživatelský komfort.
Těsnost objektivu a ochranu proti mlžení jsem kontroloval zchlazením do teploty kolem nuly a následným vystavením pokojové teplotě. Podle očekávání se čočky zamlžily, ale pouze z vnější strany a zamlžení rychle ustoupilo. Průhled objektivem po odmlžení zůstal čirý.
Snažil jsem se podle doporučení FOMEI najít uplatnění puškohledu nejen při lovu, ale i při sportovní střelbě. Na dálkovou střelbu však puškohled není vhodný, nemá taktické komínky, a ani osnova neodpovídá účelu. Na kondiční či sportovní střelbu se podle mého názoru hodí se zvětšením 12x a osnovou G4 v druhé fokální rovině maximálně do vzdálenosti 100 metrů. Klasických mysliveckých závodů jsem se s puškohledem bohužel letos kvůli opatřením proti COVID-19 nemohl zúčastnit. Umístění na sportovní samonabíjecí pušku jsem kvůli rozměrům a hmotnosti rovnou odmítl.

IMG_5659.jpg
 
Co říct závěrem?
 
FOMEI doporučuje 2-12x50 FOREMAN jako univerzální puškohled pro různé disciplíny. Z mého pohledu však vidím puškohled spíš v kategorii mysliveckých univerzálů. Pokud tedy máte jednu kulovnici a používáte ji „na všechno“, pak ten jeden puškohled může s klidným svědomím být FOREMAN. Na naháňku sice bude sestava trochu těžší, ale máte možnost zvětšit až do 12x a „dosáhnout“ dál. Veškeré běžné denní i noční myslivecké úkoly s puškohledem zvládnete.
Puškohled po dobu mého testu udržel nástřel a ani není nijak výrazně povrchově poškozený, takže i z hlediska odolnosti je vše v pořádku.
Technické zpracování ovládacích prvků, tlačítek, rektifikace kříže, ovládání přiblížení je na průměrné úrovni. S osvícením záměrného bodu jsem ale spokojený nebyl.
Pokud bych se měl rozhodnout, zda bych si 2-12x50 FOREMAN pořídil, pak s ohledem na velmi dobré optické vlastnosti a prokázanou odolnost si ho právě na svém kulobroku dokážu představit.
  
Ing. Martin BROŽEK,
externí spolupracovník,
autor nekomerčního projektu JduLovit.cz
– webové aplikace pro myslivce a lovce.
 
JduLovit.cz je webový portál, kde pro Vaše uložená místa naleznete předpověď počasí včetně směru větru, vývoje tlaku, nebo pocitové teploty. Dále v aplikaci najdete předpověď sluneční a měsíční fáze, myslivecký deník, doby lovu zvěře a další užitečné funkce. JduLovit.cz je zdarma a dostupné z jakéhokoliv moderního webového prohlížeče na adrese https://jdulovit.cz.
 
 

Zpracování dat...