Časopis Myslivost

Myslivecká beletrie nyní i v nové čtené nahrávce

Myslivost 9/220, str. 80  Jiří Kasina
Za ty roky, co jsem v redakci jsem poznal celou plejádu spisovatelů, autorů myslivecké beletrie. Bohužel nám autoři spíše stárnou a odcházejí, nových se objevuje poskrovnu. Jedním z té mladší generace je Václav Lajtner. Poprvé se prezentoval svojí tvorbou v roce 2014, kdy nejprve v září vydal Vzpomínky lovce jelenů, sbírku loveckých příběhů na lovce z období před a po druhé světové válce, sestavenou hlavně ze vzpomínek Miloše Rubešky. Následně v listopadu téhož roku vyšla autorova prvotina Z říše lesních bohatýrů. V ní autor popisuje svoji mysliveckou praxi v období od získání prvního loveckého lístku až do čtyřiceti let jeho věku.
Reviry_dobrych_srncu_DISK_finale.jpgV květnu loňského roku uvedl Václav Lajtner na trh doposud poslední svoji knihu Revíry dobrých srnců (vydalo nakladatelství Akcent). Kniha se na české čtenářské scéně velice dobře zapsala především osobitým popisem nevšedních lovů prožitých na území Česka, ale i v zahraničí.
Ale asi právě proto, protože je Václav představitelem přece jen modernější mladší generace, přišel letos s naprostou novinkou na mysliveckém beletristickém trhu – svoji poslední knihu vydal v podobě audioknihy, v namluvené, resp. načtené audioverzi na CD disku.   
 
Rád bych se vás zeptal, co vás motivovalo k vydání audioknihy?
 
V podstatě asi hlavně náhoda a dobrá myšlenka. Vloni 3. září 2019 se konal v Muzeu T. G. Masaryka v Lánech za účasti odborníků i široké veřejnosti křest mojí nové knihy„Revíry dobrých srnců a jiné lovecké příběhy. Večerem nás jako moderátor provázel kamarád, myslivec Aleš Háma, který jako svědomitý profesionál si moji knihu před vlastním křtem celou přečetl.
Samotný křest zdárně proběhl a při následném posezení po křtu, asi proto, že kniha Aleše svým obsahem zaujala, mi vnuknul myšlenku, že by stálo za to knihu obsahující loveckou beletrii namluvit a vydat jako audioknihu. Při svém častém cestování autem mezi jednotlivými divadly prý rád poslouchá audio příběhy, ale jako aktivní myslivec postrádá na české scéně jakoukoliv knihu na téma lovecké beletrie.  No a tak nápad byl na světě.
 
Jak dlouhou cestu jste museli ujít od nápadu k vlastní realizaci?
 
Pokud s vydáváním audioknih nemáte zkušenosti, potřebujete někoho, kdo je má. A opět pomohl Aleš.  Seznámil mě s velikou profesionálkou v natáčení audioknih, paní Helenou Rytířovou, vdovou po hudebním skladateli a hudebníkovi Zdenkovi Rytířovi, která nám umožnila natočit knihu ve svém nahrávacím studiu Chevaliere v Řevnicích. O namluvení knihy jsem logicky požádal Aleše Hámu, který jako myslivec předal nahrávce dramatičnost a s neskrývaným zájmem dodal mluvenému slovu tu správnou šťávu. To, že oslovení Aleše jako hlavního protagonisty byla správná volba ukazuje i veliký zájem o audioknihu z řad čtenářů vašeho časopisu.
 
Ale pokud vím, tak při tvorbě knihy zazněla i jiná zvučná jména…
 
Kromě již zmiňované Heleny Rytířové, která knihu zrežírovala, nám výrazně pomohl také její syn, Zdeněk Rytíř jr. se střihem a masteringem a o výtečný zvuk a hudbu se zasloužil Václav Neckář jr. Fotografické podklady mi poskytl Adam Simandel, a nesmím také zapomenout na Honzu Krečmara, který navrhl grafickou stránku CD a jeho obalu.
 
Běžný čtenář, resp. v tomto případě posluchač, asi vůbec nemá představu, jaká je časová a finanční náročnost výroby takového díla…
 
Vše závisí na obsáhlosti tvořené knihy. V mém případě Aleš načetl celou knihu v průběhu jednoho týdne, a přestože všichni účastníci dělali co mohli, dříve, než za dva měsíce se kvalitní audio kniha dá vyrobit jen velmi těžko. A vydání by nebylo možné ani bez podpory sponzorů. V dnešní době, kdy se nových literárních děl neprodávají desetitisíce kusů, ale řádově jen tisíce, je těžké na projektu finančně vydělat. A také proto bych chtěl poděkovat redakci časopisu Myslivost za pomoc při výrobě této audioknihy.
 
Známe sice už nějakou dobu, ale vlastně jsme nikdy nemluvili o tom, co vás vlastně vede k vydávání knih, nyní i v takovéto zatím ne příliš obvyklé formě.
 
Já píši a vydávám knihy proto, abych si splnil životní cíle a zprostředkoval čtenářům zážitky a atmosféru zajímavých loveckých okamžiků z nádherných míst jak u nás, tak v zahraničí. A jsem moc rád, že mne Aleš inspiroval l vydání lovecké beletrie v audiopodobě, vždyť je elektronizace všeho možného fenomén dnešní doby a dnes si posluchači přehrávají zvukové soubory v autech, v telefonech a na nejrůznějších nosičích je vnímají při sportu, cestování i v práci. Proč by tedy neměli mít možnost si toto vychutnat i příznivci myslivecké beletrie. A troufám si tvrdit, že pozitivní ohlasy a zájem o CD je potvrzením správné cesty.
 
A je to také zároveň impuls do budoucna? Plánujete další knihu?
 
Co se psaní týká, nikdy předem nic neplánuji. Pokud ale prožiji nějakou událost, která ve mně nechá dojem, nechám příběh vnitřně uzrát a pokud mám v zimě čas, přepíšu ho na papír.
 
Takže píšete hlavně v zimě…
 
Protože mám v průběhu celého roku tak mnoho práce, jsem schopen si k počítači za svojí zálibou sednout většinou až za dlouhých zimních večerů. Momentálně mám napsáno několik doposud nikde nepublikovaných příběhů a doufám, že mě chuť ke psaní neopustí. Hlavně doufám, že stále bude o čem psát a snad budou moje příběhy čtenáře i nadále zajímat a bavit. Takže ano, za pár let snad vydám další knihu, ale kdy to bude, nedokáži odhadnout. Příběh totiž musí být napsaný s dobrým pocitem, od srdce a já to nikdy nechci uspěchat. Nedokáži si proto naplánovat napsání knihy v průběhu několika konkrétních měsíců tak, jak to umějí někteří kolegové, autoři.
 
Takže se máme na co těšit a já vám za čtenáře Myslivosti mohu jen popřát hodně zážitků a loveckých úspěchů, neboť to může být základem pro nejen další knihu, ale třeba také audioknihu.
 
připravil Jiří KASINA
 
Redakční dovětek k rozhovoru: Je pravda, že pro mnoho, zvláště starších, čtenářů Myslivosti je pojem audiokniha pojmem tak trochu neznámým a nezvyklým. Paradoxně ale právě pro staršího čtenáře může být poslech audionahrávky výtečným a pohodlným zážitkem, třeba v křesle u krbu své lovecké místnosti. Nehledě o tom, že si mnozí rádi poslechnou povídku třeba při cestě v autě. Chcete-li si vyzkoušet, stačí si na www.myslivost.cz buď sám, nebo s pomoci dětí či vnuků, stáhnout tři ukázkové audionahrávky, které lze přehrát v podstatě v kterémkoliv jen trochu modernějším přístroji nebo telefonu.  
 

Zpracování dat...