ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Červen / 2021

FENIX PD32 Síla ukrytá v jednoduchosti

Myslivost 6/2021, str. 67  Josef Drmota
V rámci několika předchozích ročníků našeho časopisu jsme si představili celou řadu svítilen pocházejících z rozsáhlé rodiny výrobků Fenix. Jednotlivé části jejich široké nabídky jsou cíleně zaměřené na konkrétní skupiny potenciálních uživatelů, myslivce nevyjímaje.
Od kvalitní svítilny samozřejmě očekáváme především spolehlivý provoz, dostatečný světelný výkon, odpovídající odolnost a co nejdelší životnost, nejen zdroje napájení, ale i celé svítilny – tedy vlastnosti, které nám v maximální možné míře zaručí, že nás pomocník nenechá na holičkách v nejméně vhodném okamžiku a bude nám sloužit řadu let.
Předpoklady stručně shrnuté v předchozím odstavci by se na první pohled mohly zdát jako dostatečné pro finální výběr konkrétního produktu. Navštívíme-li ovšem webové stránky www.kronium.cz specializované právě na svítilny Fenix, zůstaneme minimálně překvapení dostupnou škálou výrobků. A při potenciální volbě možná i poněkud bezradní.
Mezi svítilnami Fenix totiž můžeme vybírat z nejrůznějších velikostí, hodnot maximálního výkonu, zdrojů napájení, cenových relací i dostupného příslušenství. Nepomohou nám ani výše zobecněné uživatelské požadavky, protože v podstatě stejný, vysoko postavený standard splňují všechny „Fenixky“ beze zbytku. Pochopitelně v rámci jednotlivých kategorií vymezených účelem použití a z něj vyplývajících charakteristik.

Fenix-PD28-V2-0-15-1.jpg

Z tohoto důvodu bych rád věnoval několik informací jedné z novinek, která se na trhu objevila pod označením Fenix PD32 V2.0. V záplavě ostatních produktů mne oslovila zejména jednoduchostí ovládání, nekomplikovanými základními režimy světleného výkonu, i více než příznivou cenou. To vše při zachování opravdu dlouhého dosvitu téměř 400 metrů. Možná, že tím některým potenciálním zájemcům usnadním rozhodování a obrátím jejich pozornost tím správným směrem.
 
Charakteristika PD32 V2.0
 
Jedná se o svítilnu, kterou na uvedených stránkách nalezneme zařazenou v kategoriích loveckých i taktických svítilen. Jako její jednoznačné a největší plus vidím především příjemné rozměry 12,94 cm na délku, 2,54 cm průměr hlavy a 2,36 cm průměr těla. Hmotnost je navíc pouhých 82 gramů (bez zdroje napájení). Zejména subtilní hlavu svítilny oceníme v okamžiku, kdy se ji pokusíme zasunout do textilního opaskového pouzdra (součást balení) a případně usednout za volant automobilu.
Přestože by se dané mohlo zdát jako malichernost, dovoluji si podotknout, že jsem s podobnými výrobky v honitbě cíleně manipuloval stovky hodin. A to v průběhu celého roku. Dokud se venku pohybujeme v jednoduchém letním oblečení, není v podstatě problém. V této roční době navíc svítilnu až tak často nepotřebujeme z pouzdra vyjímat. V chladné části roku se však jedná o každodenně používanou pomůcku. Věřte, že umístit některý z modelů s objemnější hlavou do opaskového pouzdra uloženého pod několika vrstvami oblečení a dlouhým kabátem, je někdy výkon hodný fakíra…
PD32 je z pohledu uživatele celkově velmi příjemným výrobkem. Dobře „padne do ruky“ a intuitivně se ovládá. Držení napomáhá zdrsněný povrch těla vyrobeného z tradičního, odolného, tvrzeného leteckého hliníku. Konstrukce některých ploch navíc omezuje skutálení z mírně ukloněného povrchu. Samozřejmostí je i tvrzená skleněná čočka s antireflexním povrchem.
Odolnost je obecně u svítilen Fenix velmi vysoká. Testy výrobce zaručují nárazuvzdornost při pádu z výšky 1 metr a ponoření do hloubky 2 metrů po dobu 30 minut (standard IP68). Přestože jsem v tomto směru konkrétně PD32 V2.0 cíleně netestoval, mohu z vlastní letité zkušenosti s obdobnými modely potvrdit, že vydržely mnohdy neuvěřitelné – pády z posedu, na beton, dlouhodobé ponoření do bahna v rybníce i opakované přejetí osobním automobilem. Zájemce o detaily a bohatou fotodokumentaci si dovolím odkázat na archiv časopisu Myslivost.

fepd32$01-fenix-stock-temp-1.jpg


 
Výkon, provoz a ovládání svítilny
 
PD32 V2.0 disponuje výkonnou LED diodou OSRAM KW CSLPM1.TG s celkem čtyřmi režimy svícení. Při nejvyšším výkonu poskytuje světelný tok 1200 lumenů s deklarovaným dosahem světelného kužele 395 metrů. Výdrž zdroje (standardně se používá dobíjecí li-ion akumulátor 18650 nebo dvě jednorázové baterie CR123A) je v tom případě 2,66 hodiny. Svítilnu lze přepínat do režimů 350 lumenů (výdrž 5,3 hodiny) a 30 lumenů (82 hodin).
Z hlediska praktické myslivosti není nepostradatelný režim stroboskop, který se nicméně může v jistých situacích hodit. Přestože je celkový počet popsaných režimů v kategorii obdobných svítilen nižší, než bývá zvykem, musím po jistém popřemýšlení z hlediska praxe vyzdvihnout i toto zjednodušení.
Nejslabší výkon označený výstižně jako „low“ využijeme při jednoduchých činnostech, bezpečnostním přisvícení během pohybu po komunikaci nebo například označení polohy úlovku v nočních hodinách. Stejně tak je jeho nízká energetická náročnost zárukou, že nám svítilna plně a naráz „nevyhasne“ v okamžiku neplánovaného prodloužení pobytu v přírodě. Při poklesu kapacity napájení totiž svítilna plynule přechází na nižší režim výkonu, který i nadále zaručuje několik hodin fungování.
Střední výkon „med“ využijeme určitě při nočních přesunech honitbou, přisvícení během dosledu nebo při běžných činnostech, pobytu na lovecké chatě apod. Je rozumným kompromisem mezi potřebným světelným výkonem a zašetřením kapacity zdroje.
Nejvyšší výkon „high“ je zjevně určený pro otevřený terén, obeznávání zvěře, případně samotné zamíření.

4-1.jpg

Přepínání režimů je cyklické, pomocí taktického („klikacího“) tlačítka umístěného standardně v zadní partii těla. Při plném namáčknutí se svítilna zapne do naposledy používaného režimu. To považuji u zařízení používaného během lovu zvěře za zcela zásadní požadavek. Do dalších nastavení zařízení přepínáme krátkým částečným namáčknutím tlačítka. Přepnutí do blikání stroboskopu je možné v okamžiku plného stisku a delšího přidržení. V případě vypnuté svítilny lze pouhým namáčknutím tlačítka dosáhnout krátkého přisvícení, které se po uvolnění stisku zruší.
Ovládání je intuitivní, nicméně vyžaduje krátké zacvičení a vyzkoušení různých variant použití. Porovnáme-li ovládání s jinými sofistikovanějšími typy, které pro přepínání disponují dalším samostatným tlačítkem (umístěným obvykle na boku hlavy), nalezneme určitě lehce kritický bod. Je to ovšem otázka diskuse a v některých situacích (tma, potřeba rychlé reakce) může být pro někoho ovládání jediným, dostatečně rozměrným a jednoznačně umístěným tlačítkem přijímáno pozitivně. Jako jednoznačné plus hodnotím z hlediska myslivosti také absolutně tichý provoz vypínače.
 
Příslušenství
 
K většině svítilen Fenix nabízí výrobce bohatou škálu příslušenství. V případě PD32 se jedná o součásti balení, které tvoří odnímatelná klipsa na zajištění svítilny v kapse, poutko na zápěstí a již zmíněné jednoduché opaskové pouzdro. Jako volitelné příslušenství lze dokoupit barevné filtry, červený dopravní kužel, bílý difusér, montáže na zbraňovou lištu a hlaveň, držáky na kolo, kvalitnější opasková pouzdra, případně držák na cyklistickou přilbu.
Z hlediska příslušenství bych se rád u některých pozastavil. V první řadě se jedná o vylepšený dálkový spínač na zbraň AER-02. Nový typ disponuje především rovným kabelem. Všichni, kteří znají starší kroucené kabely si v jistém slova smyslu oddechnou úlevou. Tyto kabely se po kompletaci se zbraní kroutily, během nošení často překážely a zachytávaly za nejrůznější předměty. Zafixujeme-li nyní spínač na předpažbí přiloženou samolepkou, je z velké části po problémech.
Zajímavá je v tomto případě i klipsa. Přestože ji u větších modelů obvykle odmontuji, abych dosáhl optimalizace rozměrů, u těchto drobnějších svítilen ji zásadně ponechávám. Jedná se přitom nejen o možnost dočasného zafixování v kapse. Při jisté dávce šikovnosti lze navíc svítilnu pomocí klipsy provizorně zavěsit na límec kabátu nebo rozhalenku košile a na potřebnou chvíli si uvolnit obě ruce pro práci.
Pro uživatele, kteří dosud nedisponují obdobným výrobkem, bych také doporučil držák na kolo, dopravní kužel a difusér. Jedná se o drobnosti, které nám z lovecké svítilny pomohou vytvořit univerzálního pomocníka pro další „civilní“ použití. Osobně mám velmi rád zejména difusér. Jeho nasazením rozptýlíme světlo do bezprostředního okolí hlavy svítilny, což oceníme na chatě, při kempování nebo nočním rybaření.
 
Zdroj napájení
 
Jak již bylo uvedeno výše, je k napájení svítilny možné použít dva způsoby – baterie CR123A nebo dobíjecí zdroj 18650, který není součástí balení. I zde doporučuji zákazníkovi rozhodně připlatit. CR123A nejsou nejlevnější a investice do akumulátoru se velmi rychle vrátí, protože svítilnu Fenix si opravdu nekupujeme na jednu nebo dvě sezóny. Záruka na výrobek je plných pět let! Opět z vlastní zkušenosti mohu konstatovat, že se nejedná o žádný laciný marketingový tah.
Uživatel nemusí dnes mít v případě akumulátoru 18650 ani obavu, jak jej bude dobíjet, protože žádnou extra nabíječku nepotřebuje. Zdroj má v těle zabudovaný klasický mikroUSB vstup, přes který jej lze dobít pomocí nabíječky mobilního telefonu, nebo prostřednictvím jednoduchého mikroUSB-USB kabelu z notebooku, power banky nebo adaptéru z autobaterie. Majitele straších typů uvedeného zdroje si pouze dovolím upozornit, že díky ochraně před přepólováním nelze v PD32 použít akumulátory s plochým plusovým pólem. Novější typy mají tyto prvky vystouplé.
 
Závěrem
 
Jsem si dobře vědom skutečnosti, že největší sláva loveckých svítilen s příchodem cenově dostupných digitálních přístrojů a termovizních zaměřovačů již odezněla. Nicméně i dnes oceníme v honitbě kvalitního, výkonného a rozměrově přijatelného pomocníka. Ať již chceme nebo ne, nemůžeme chodit s okulárem sebekvalitnějšího přístroje neustále „přilepeným“ k oku. Po výstřelu potřebujeme zvěř dosledovat a ošetřit.
Jsou také dny, kdy se do pozdních hodin zdržíme venku s klasickou optikou. Právě tehdy se nám občas hodí i držák na zbraň s dálkovým spínačem ke svítilně. V batohu zas tolik místa nezaberou. Vyhodnotí-li si někdo vnitřně nezbytnost právě těchto možností, bude pro něj PD32 určitě zajímavou, jednoduchou, a především cenově přijatelnou volbou.
Josef DRMOTA
 

Zpracování dat...