ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Jak doma změnit ráži malorážky CZ 457

Myslivost 6/2021, str. 64  Martin Brožek
Na lov lišek jsem po uvážení všech možností začal nosit malorážku CZ 457 zakoupenou začátkem roku 2020, těsně po uvedení této řady do prodeje. CZ 457 mě velmi zaujala z hlediska přesnosti, zpracování, ale i pro některá technická řešení a inovace, které posunuly pušku do kategorie světových moderních zbraní.
 
Ve své domovské honitbě se věnuji převážně lovu lišek. Můj „rajón“ je svázaný hlavní silnicí, vesnicemi a chatovými osadami. Představa, že 11 gramů odraženého, přesto stále dostatečně rychlého a ranivého, olova přeletí do civilizace a někoho zraní, mi zážitek z lovu neustále znepříjemňuje. Rána z kulovnice je také nepříjemně hlasitá, mé střelecké pozice jsou doslova na hranici intravilánu a střílet netlumenou ranou z kulovnice považuji vůči sousedům za bezohledné.
Na lov lišek jsem po uvážení všech možností začal nosit malorážku CZ 457 zakoupenou začátkem roku 2020, těsně po uvedení této řady do prodeje. CZ 457 mě velmi zaujala z hlediska přesnosti, zpracování, ale i pro některá technická řešení a inovace, které posunuly pušku do kategorie světových moderních zbraní.

P3263100-1.jpg

Se svou CZ 457 Lux v ráži 22LR jsem se střelivem Hornady Varmint Express Copper Plated HP 40gr bez obtíží dosahoval v padesát metrů vzdáleném terči vyseknutého čtyřlístku a s jistotou jsem s ní ulovil v sezóně 2020 přes 10 lišek. Více než polovina z nich zůstala v ohni a zbytek jsem bez problémů dosledoval do 20 kroků od nástřelu.
Náboj 22LR má však své limity, a i přes možnost střelby na větší vzdálenosti, je balistika pro potřeby lovu v pohybu a v noci nevyhovující. I když jsem se naučil využívat taktickou osnovu puškohledu pro korekci poklesu v závislosti na vzdálenosti, nebylo vždy možné odstup cíle přesně určit a smířil jsem se s tím, že budu schopen lovit hraničně do 100 metrů.
Nejsem zastáncem „zkusit“ si na zvěř vystřelit, takže jsem opakovaně lišku nelovil, pokud jsem si nebyl odhadem jistý nebo se pohybovala příliš rychle a neměl jsem jistotu v předsazení. Přemýšlel jsem, jakou ráží vylepšit balistiku při zachování požadavku na bezpečnost lovu za vesnicí. Řešení se nabídlo při studiu vlastností CZ 457, jelikož tato malorážková platforma kromě dalších moderních prvků nabízí možnost změny hlavně, a tedy přechod na jinou ráži.
CZ 457 je podle mého názoru skutečně povedená zbraň. Navazuje na léta vyráběnou a úspěšnou CZ 455 a vylepšuje ji hned v několika technických aspektech.
Prvním je spoušťový mechanismus laditelný v rozsahu odporu 8 až 15 N. Původní tovární spoušťový mechanismus v CZ 455 byl pevně nastaven na 12 N a bez výměny spoušťové pružiny nebylo možné odpor snížit. Z výroby je CZ 457 naladěna přibližně na polovinu rozsahu, úpravu odporu provádí uživatel sám jedním šroubkem po demontáži pažby. Možnost úpravy odporu má samozřejmě pozitivní vliv na přesnost střelby.
Další inovací je přepracování závěru a pojistky. Pojistka je umístěná na pravé straně závěru na dotyk palce pravé ruky. Odjišťuje se intuitivním pohybem vpřed, což je řešení vžité u mnoha výrobců. I v noci a v rukavicích je ovládání zcela bezproblémové, pojistka při pohybu nevydává žádný hlasitý kovový zvuk.
V mauserovském závěru „minivelikosti“ přináší CZ 457 hned tři novinky – hmatový a vizuální výstražník nataženého úderníku, otočení natahovací páky na 60° oproti původním 90° v CZ 455 a kompletně přepracovaný úderník.
Hmotnost úderníku je snížená z 38 g na 15 g. Nový úderník je na rozdíl od původního válcového plochý, vyražený z jednoho dílu plechu. Snížením hmotnosti a změnou tvaru se tak výrazně snižují vibrace způsobené pohybem hmoty vpřed při stisknutí spouště a opět se zvyšuje přesnost.
CZ 457 je dostupná v loveckých a sportovních provedeních, v edici s MTR pažbou dodává CZUB malorážku ráže 22LR s těsnější match komorou, se kterou Česká Zbrojovka garantuje soustřel pod jednu úhlovou minutu, 1 MOA.
Jednu důležitou přednost podědila CZ 457 od CZ 455. Tou je možnost výměny hlavně nejen ve stejné ráži 22LR, ale napříč spektrem ráží s okrajovým zápalem: 17HMR, 22LR a 22WMR. Změna hlavně, a tedy i ráže probíhá nákupem tak zvaného Minisetu, který je v nabídce jako příslušenství k produktové řadě 457. Miniset obsahuje veškerý materiál pro změnu ráže a k instalaci nepotřebujete žádné speciální vybavení.
Mezi všemi třemi náboji s okrajovým zápalem je 22LR nejslabší. Ráže 22WMR je magnum varianta náboje 22LR uvedená v padesátých letech minulého století firmou Winchester. Přestože jsou úsťové rychlosti v porovnání s 22LR dvojnásobné, stále bylo možné zachovat subtilní malorážkovou konstrukci stavěnou pro 22LR.
Ráže 17HMR vznikla až v roce 2002. Jak zkratka Hornady Magnum Rimfire napovídá, jejím výrobcem je americká společnost Hornady, která je známá svojí kreativitou na poli vývoje střeliva. Hlavní balistik Dave Emary přišel s novým nábojem ze základu 22WMR. Zaškrcením krčku na průměr projektilu 0.17 palce vznikla „naštvaná blecha“ s úsťovou rychlostí přes 750 ms-1. Náboj bylo možné bez velkých technologických změna začít používat ve zbraních 22LR/22WMR. Nápad se pro svoji jednoduchou implementaci a velmi dobré balistické vlastnosti uchytil a získal širokou podporu výrobců zbraní a střeliva.

IMG_8573.jpg

Rozmýšlel jsem nad ráží Minisetu, zrevidoval svá očekávání a po porovnání parametrů 17HMR a 22WMR jsem zvolil 17HMR. Náboj je rychlejší, má plošší dráhu letu, „dosáhne“ dál, nicméně je oproti 22WMR více ovlivnitelný vnějšími podmínkami, zejména větrem. Od 17HMR očekávám především střelbu bez balistických přepočtů do optimální nástřelné vzdálenosti (ONV).
Po výběru ráže 17HMR jsem konzultoval náročnost výměny hlavně s techniky České Zbrojovky a Miniset objednal. Obvyklá dodací lhůta je asi dva měsíce, avšak kvůli situaci okolo COVID-19 byla v mém případě bohužel delší. Nákup Minisetu probíhá stejně jako nákup zbraně kategorie C – držiteli zbrojního průkazu s následnou ohláškou na Policii ČR. Hlaveň má vyražené výrobní číslo a je nutné ji v zákonné lhůtě přihlásit. Nové hlavni je vydán průkaz zbraně, hlaveň původní zůstává součástí originálního průkazu zbraně, samostatně se neeviduje.
Miniset obsahuje vše potřebné pro svépomocnou montáž. Hlaveň se závitem 1/2x20UNF, pětiraný zásobník, imbusy a v případě 22LR vymezovací díl do šachty zásobníku. Pracovníci pražské prodejny CZUB mě seznámili s postupem výměny a odkázali mě na přiložený návod, který obsahuje i utahovací momenty pro nastavení momentového klíče. I přes dostupnost svěráku jsem hlaveň vyměnil doma na kuchyňském stole.
Výměna hlavně je jednoduchá a zabere maximálně 20 minut. Samozřejmostí je vyjmutí zásobníku a kontrola, že zbraň není nabitá.
Vyjmete závěr, vyšroubujete šrouby pažby, vysunete lůžko závěru s hlavní a spoušťovým mechanismem.
Dalším krokem je demontáž šachty zásobníku a vymezovacího bloku, který rozlišuje délku 22LR a 22WMR/17HMR.
Následně povolíte dva šroubky, které v lůžku závěru fixují hlaveň, starou hlaveň jednoduše vytáhnete a novou vsunete do lůžka. Nic není přilepené, ani zalisované a po vyšroubování fixačních šroubků jde hlaveň ven velmi snadno. Nemusíte mít starost zda je hlaveň správně natočená a v ose zbraně, protože výřez na hlavni vás spolehlivě navede – hlaveň prostě nelze do lůžka vložit špatně.
V dalším kroku utáhnete jisticí šrouby na požadovaný moment.
Před zpětnou montáží máte příležitost si podle návodu nastavit odpor spoušťového mechanismu a zpětným postupem vše smontujete dohromady.
Montáž staré hlavně zpět je stejně jednoduchá, takže pokud se rozhodnete pro návrat k původní ráži, vše proběhne opět hladce a ihned po ověření nástřelu můžete lovit.
Dostupnost střeliva je veliká. Při nákupu Minisetu jsem se vybavil šesti různými druhy nábojů různé gramáže, konstrukce a výrobce. Hned první náboje se střelou s řízenou deformací VMAX zbrani sedly a již byly ověřeny lovem v praxi. 17HMR je vynikající ráže, která splňuje mé požadavky na bezpečný lov dravé zvěře těsně okolo intravilánu.
Zbraň jsem v polovině března ještě doplnil o modulární tlumič A-TEC CMM, díky němuž se hlučnost snížila jen na lehký třesk, který se okamžitě rozptýlí v krajině. Těším se tedy na letošní mysliveckou sezónu a lovecké zážitky, které mi CZ 457 v 17HMR ráži přinese.
 
Ing. Martin BROŽEK,
externí spolupracovník,
autor nekomerčního projektu JduLovit.cz
– zdarma aplikace pro myslivce a lovce.
 
JduLovit pro Vaše uložená místa ukáže předpověď počasí včetně směru větru, vývoje tlaku nebo pocitové teploty. Dále v aplikaci najdete předpověď sluneční a měsíční fáze, myslivecký deník, doby lovu zvěře, integraci GSM fotopastí a další užitečné funkce.
 
 
 czub457.jpg
QR:
Video návod výměny hlavně z dílny CZUB v anglickém jazyce s českými titulky.
https://www.youtube.com/watch?v=PbAkTIQX2bw

Zpracování dat...