ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Prosinec / 2021

Jak pečovat o psa (nejen) v lovecké sezoně

Myslivost 12/2021, str. 118  Lucie Kolouchová
V minulých číslech jsme si řekli něco o výživě psů. Začala nám sezona honů a naháněk, tak si pojďme říct také něco o tom, jak se nejen v tomto období starat o naše psí parťáky, aby pracovali co nejlépe a do co nejvyššího věku. Ti, kdo se věnují se svými psy různým psím sportům, tematiku péče o psa v zátěži řeší už dlouho, v souvislosti s loveckými psy se ale příliš nezmiňuje, přitom naši psi mnohdy výdejem energie a náročností pohybu psí sportovce předčí.
 
Kdy je pes v zátěži?

Samozřejmě je zátěž a zátěž. Pokud si jdu se psem stoupnout na štont a maximálně ho pošlu dohledat bažanta před sebou, zvýšené nároky nejspíš mít nebude. Něco jiného jsou psi, kteří pracují na honech či naháňkách v leči několikrát týdně, a na úrovni profi atletů pak budou psi, kteří celou sezonu pracují například v bažantnicích a honů absolvují pět do týdne. V zátěži je tedy pes, který se intenzivnímu pohybu věnuje častěji a pravidelně, a právě jemu je třeba dodat energii k výkonu a po výkonu se o něj adekvátně postarat.
 
Jak krmit?

Začněme výživou, která je naprostým základem. Je jasné, že pes v zátěži potřebuje kvalitní krmivo.
Zdrojem pro správnou funkci svalů jsou tuky, cukry a bílkoviny, ze kterých tělo čerpá energii. Tuky – jsou úplně tím nejbohatším zdrojem energie, v 1 g tuku je v porovnání třeba s cukrem energie opravdu hodně, jenže nástup energie, čerpané z tuku, je pomalý a ve větší dávce působí časté průjmy. Cukry zas mají rychlý nástup, ale méně energie, tělo je ale umí dobře a efektivně využít.
Bílkoviny fungují jako ochrana. Když se pes intenzivně hýbe, jako první začne trávit svalové proteiny a rozkládá je na energii. Jenže to by narušovalo svaly, takže když přidáme psovi bílkoviny, tělo je zpracuje místo svalových a bude rychleji i regenerovat.
Obecně tedy v sezoně přejděme na „nabušenější“ krmivo, případně před aktivitou přidávejme tuk (klidně třeba škvarky) a v průběhu aktivity na doplnění, pokud jde třeba o naháňku v těžkém terénu, cukry (třeba hroznový cukr). Krmivo pro psa v zátěži by tedy mělo obsahovat dost tuků (až 20 %) a bílkovin (nejméně 28 %).
 
Hydratujte!

To, nač u loveckých psů často zapomínáme, je hydratace. Pes ztrácí tekutiny nejvíce dýcháním, pak slinou a v menším množství stolicí a potem. U psů v zátěži se ale často setkáváme s jejich dehydratací, způsobenou nechutí přijímat vodu přirozenou cestou, výkon tak může klesnout až o 50 %.
Takže nepočítejme s tím, že každý pes se na honě/naháňce prostě napije někde z louže nebo potoka, někteří dehydratovaní psi mají nechuť přijímat vodu. Nosíme s sebou tedy vodu, a pokud víme, že se nám pes často dehydratuje a unavuje, ochutíme ji přídavkem vývaru masa nebo bujónem. Existuje i psí varianta „energy drink“, ale vývar udělá stejnou službu. Dobré je napojit psa před výkonem, orientační číslo příjmu tekutin je 15 ml/kg, a to dvě hodiny před akcí, aby se tekutina dostala do krve a „nešplouchala“ v břiše.
 
Co přidávat?

Pokud chceme psa udržet výkonného do vyššího věku, a je ve větší zátěži, mysleme i na to, jak dostávají zabrat klouby, vazy a šlachy. Poraďme se s veterinářem a obstarejme si kvalitní kloubní výživu, je dobré ji podávat i preventivně, než se potíže objeví, během lovecké sezony (dají se dělat preventivní kúry, kdy se několik týdnů v kuse výživa podává a pak se na nějakou dobu podávání přerušuje). Kromě kloubní výživy v sezoně zvažme i omega kyseliny, třeba lososový olej, který pomůže udržet zdravé srdce a působí protizánětlivě, dobré jsou i pivovarské kvasnice (klasický Pangamin například), které krom toho, že zvyšují odolnost, jsou i zdrojem energie.
 
I lovci musejí trénovat fyzičku

Pokud chceme, aby náš lovec vydržel celé dny intenzivně pracovat v leči, opět ho na to musíme připravovat, tedy ne na podzim vyndat z kotce. Fyzičku musíme trénovat, tedy mimo sezonu choďte na procházky, pes vás může doprovázet na výletech, na vyjížďkách na kole nebo při běhu (oboje prospěje i páníčkům). Skvělým a zdravým tréninkem mimo sezonu je i plavání. Pohybovému aparátu můžeme pomoci také regenerací. Výborným způsobem mohou být masáže. V případě problému třeba Dornova metoda nebo fyzioterapie, oboje je možné i preventivně.
 
Ustájení

Na pohodu našich psů mysleme i při jejich ustájení. Pokud uhnaného psa po honě zavřeme do studeného kotce, jeho klouby budou nejspíš v pozdějším věku trpět. Máme-li psa venku, investujme do zateplené boudy a kvalitních podložek, ve velké zimě přemýšlejme, zda po výkonu nepustíme psa aspoň do předsíně nebo kotelny. Nejde o změkčilost, ale o péči o parťáka a jeho zdraví.

Oblékat lovecké psy? 

Na závěr kontroverzí téma, ze kterého tradičním starším kolegům asi půjde hlava kolem. Jmenuje se psí oblečky. Opět, majitelé psích sportovců z jiných odvětví je psům po zátěži, kdy jsou rozehřátí, dávají, aby svaly a šlachy nezatuhly, proč se neinspirovat? Sama po honech, pokud jdu ještě třeba do restaurace, do kufru auta krom kvalitní izolující deky dávám psům deku, aby se zahřáli. I veterány pak doma z auta vyndavám celkem svěží, nezatuhlé a nekulhající. Ne, nedala bych jim kabát do leče, nepotřebují ho a nebylo by to ani bezpečné, ale na dlouhé čekání nebo cestu domů kvalitní deku, připomínající ty koňské (tj. žádné kapucky a vyšití mikimauzové), moji psi mají…
 
Lucie KOLOUCHOVÁ
 

Zpracování dat...