ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Prosinec / 2021

Malý „šikula“ Fenix HM51R Ruby V2.0

Myslivost 12/2021, str. 66  Josef Drmota
Lovecké svítilny představují nenahraditelné pomocníky, které nás pravidelně provázejí během každodenního pohybu v honitbě, na delších loveckých výpravách, při pobytu na loveckých chatách i ostatních aktivitách v terénu. Potřebujeme je nejen během zimních měsíců a intenzívního lovu černé zvěře, ale čas od času po nich sáhneme i při méně náročných činnostech jako je například dosled srnce, který nám po ráně nezvykle daleko odskočil.
 
Pravidelní čtenáři Myslivosti si zcela určitě vybaví řadu příspěvků, které byly na stránkách našeho časopisu v uplynulých více než deseti letech loveckým svítilnám věnovány. Nástup jejich popularity je časově synchronizován se zrychlením početního růstu populace černé zvěře a se souvisejícími požadavky myslivců na kvalitní zdroje osvětlení.
Jejich prvotním cílem přitom většinou bylo pořízení výkonné svítilny usnadňující zamíření v nočních hodinách. Ke skutečnému boomu popularity došlo poté, co se na našem území objevilo první ohnisko afrického moru prasat. To fakticky znamenalo plošnou legalizaci loveckých svítilen a usnadnilo jejich použití. Snad jen pro připomenutí – do té doby bylo nutno o výjimku ze zakázaných způsobů lovu požádat orgány státní správy myslivosti.
 
Pod pojem lovecké svítilny zahrnujeme obecně vybranou skupinu tzv. taktických svítilen, které se vyznačují menšími rozměry a možností kompletace se zbraní. Jejich světelný výkon, odolnost a výdrž zdroje přitom zaručují dlouhou životnost i v náročnějších podmínkách. Nezřídka jsou vybaveny barevnými filtry a dálkovým spínačem.
Lovecké svítilny prodělaly v uplynulé dekádě obrovský skok z hlediska světelného výkonu, příslušenství, funkcí, komfortu ovládání i způsobu napájení.
Nastoupený trend masívnějšího využití svítilen přímo při lovu černé zvěře začal ale stagnovat v okamžiku, kdy se na trhu objevily cenově dostupné přístroje pro noční vidění a následně přístroje termovizní, které svými vlastnostmi svítilny poměrně rychle vytěsnily z hlavní loveckých zbraní. Jak však neustále opakuji, ani ty nejkvalitnější optoelektronické přístroje nedokáží klasický zdroj osvětlení plně nahradit. Všechny mají totiž jednu nevýhodu – v okamžiku použití musí být k jejich okuláru přiloženo oko. Uživatel tím ztrácí prostorový přehled a obraz je vždy oproti realitě zkreslený. Hůře se odhaduje vzdálenost i velikost cíle, méně patrné jsou překážky. Zejména u pohybujících se zvěře je tento hendikep jednoznačný. Minimálně pro dosledy prováděné v nočních hodinách je proto více než žádoucí, aby byl myslivec vybaven také kvalitní svítilnou.
Doplním-li tedy předchozí tvrzení, vytěsnily přístroje svítilny možná definitivně z loveckých zbraní, nicméně je nevytěsnily z myslivecké praxe. Pouze je přesunuly do loveckých tlumoků a kapes kabátů, kde čekají na okamžik, kdy svoje modernější příbuzné vhodně doplní.

fenix-HM51RV20-00.jpg
 
Čelovky a myslivci
 
Výše zmíněná skupina loveckých svítilen se obecně vyznačuje klasickým válcovým tvarem s parabolou uloženou v ose svítilny. Toto uspořádání umožňuje nejen snadné uchopení, manipulaci a ovládání, ale také již zmíněné upevnění na loveckou zbraň tak, aby osa světelného kužele odpovídala ose hlavně. Spolu s vhodnou montáží to během míření umožňuje pokrýt širší okolí cíle. Oceníme to zejména během dosledu poraněné zvěře, kdy musí světlem ošetřený prostor odpovídat pohybu zbraně.
Jediná nevýhoda klasických loveckých svítilen se objeví v okamžiku, kdy dosled dokončíme a potřebujeme mít náhle obě ruce volné k manipulaci se zvěří, vyvrhování či posvícení pod nohy během následného transportu. Osobně mám navíc rád, mohu-li z bezpečnostních důvodů nést během nočních přesunů někde na oblečení nebo batohu malou nenápadnou „bludičku“, která kolegy upozorní na moji přítomnost.
Právě v uvedených specifických případech, ale zajisté i v mnohých jiných, ocení myslivci klasickou čelovku. Tedy svítilnu vybavenou popruhem, který ji umožňuje umístit na hlavu, případně na klobouk nebo čepici. Obě ruce tím pádem zůstávají volné a nasvícený prostor odpovídá směru natočení hlavy pozorovatele.
Osobně jsem měl k čelovkám velmi dlouho rezervovaný vztah. Důvody byly jednoduché. Tyto drobnější svítilny dříve nedosahovaly světelných výkonů svých mohutnějších kolegyň a neustále mi někde vadil, překážel a zachycoval se popruh, na který byla většina výrobků připevněna.
Svůj postoj jsem začal přehodnocovat v okamžiku, kdy soupeření o nejvhodnější technické řešení zdrojů světla vyhrála výkonná LED dioda a kdy posun uživatelského komfortu vedl k možnosti vyjmout čelovku ze závěsného popruhu. V ten moment se drobná svítilna přestěhovala do kapsy. Samotný popruh leží na dně batohu, kde čeká na svoji příležitost a především nepřekáží.
Protože se svítilnám věnuji opravdu dlouhodobě, sleduji samozřejmě, co se kolem mne děje v myslivecké praxi. Výše popsaný trend růstu popularity čelových svítilen zaznamenávám i u mnoha kolegů. S úsměvem jsem si to naplno uvědomil během nedávného ošetření uloveného kance, kdy se na hlavě všech čtyř přítomných velmi rychle objevily a rozžaly uvedené zdroje osvětlení. Ani jeden z nich už nevzal do ruky až dosud běžnou klasickou svítilnu…

DSC_0032-1.jpg
 
Fenix HM51R Ruby V2.0
 
Nejen z výše uvedených důvodů bych proto rád čtenářům Myslivosti představil jednu z novinek webu www.kronium.cz, který provozuje náš přední prodejce zaměřený na řadu svítilen Fenix. Drobná pomůcka uschovatelná bez nejmenších problémů v zavřené dlani překvapí nejednoho uživatele nejen maximálním výkonem 700 lumenů s deklarovaným dosvitem 110 metrů.
Aby snad nedošlo k nechtěné dezinformaci. Ti, kteří opravdu pozorně daný segment sledují, by mne opravili, že podobný typ HM50R se v nabídce již dříve vyskytoval. Ano, je to pravda. Nová verze se nicméně vyznačuje zesíleným světelným výkonem a ještě jednou, z od stolu vedeného pohledu zdánlivě malichernou vychytávkou. Je jí kovová klipsa umožňující upevnění svítilny vyjmuté z popruhu na oděv nebo vnější stranu kapsy. Tato maličkost se však promění v obrovskou výhodu v okamžiku, kdy od pomyslného stolu vstaneme, ustrojíme se a vyrazíme do honitby.
Původní verze svítilny byla v popruhu uchycena pomocí gumového držáku a po vyjmutí se změnila v prostý kovový váleček s bočním výstupem světelného kužele. Nový typ se do úchytu zasouvá bočním pohybem a je upevněn v základně právě díky klasické kovové klipse, kterou známe i z jiných typů svítilen. Doma mne výhoda tohoto řešení také nenapadla. Poprvé mi ale sepnulo v okamžiku, kdy jsem začal nad bundou přemýšlet „kam s ní“.
Svítilnu jsem následně zasunul do malinkaté kapsičky na rukávu, v níž spočívá reflexní popruh vyjmutelný při naháňce. K jinému použití se uvedená kapsička nehodí (maximálně by se do ní vešly malorážkové náboje nebo SD karta do fotopasti…. Vyjmutá čelovka sem však zapadla jako nic. Uložení přes den je ale jen jedním z vyřešených problémů, které klipsa v kombinaci s „pidi“ rozměry svítilny nabízí.
Ten druhý, daleko komfortnější souvisí s upevněním svítilny v noci. Čelovku lze jednak bez nejmenších problémů přichytit na jakýkoliv lem oblečení – kapsu, klopu, případně jen límeček košile. Při nastavení na nejnižší režimy výkonu, zejména červeného světla (viz. dále) perfektně označí vaši polohu, neruší a neoslňuje. Osobně jsem si oblíbil jednoduché uchycení na stuze nebo lemu klobouku. Škarohlídové jistě namítnou, že od toho je čelový popruh. Ano, samozřejmě. Nicméně jej často jen kvůli pár stovkám metrů hledejte na dně batohu a navlékejte na klobouk... S klipsou postačuje jednoduché cvaknutí.
Zde ještě jedna drobná zkušenost. Někoho možná napadne, zda by nebylo možné na odpovídající vzdálenost v případě nouze například zamířit přes klasickou optiku. Není to tak úplně snadné, protože svítilna uchycená popsaným způsobem má kužel namířený ne zcela vhodným směrem a sladit odpovídající polohu hlavy s osou puškohledu je obtížné.
Pro uvedené uchycení tedy hovoří opravdu jen rychlost využitelná při běžných přesunech. Při dosledu, ošetření zvěřiny, případně při provizorním zamíření potřebujeme popruh, který navíc umožní natočení kužele svítilny ve směru svislé osy.
Z hlediska upevnění je HM51R Ruby vybavena také magnetickým dnem, které zajistí opravdu pevné přichycení svítilny ke karosérii auta, doma k zárubni dveří nebo v krajním případě k ocelové montáži puškohledu. Je to šikovná vychytávka, která se hodí nejen při odložení svítilny, ale někdy i při nasvícené odpovídajícího prostoru.
 
Několik technických dat
 
Velmi slušné pokrytí prostoru světlem je u HM51R Ruby dáno výkonem použité diody LED Cree XP-G3 s neutrálním odstínem světla (4500 K) a životností 50000 hodin. Parabola svítilny je navíc osazena dvojicí červených diod LED Everlight. S danou výbavou umožňuje přepínání mezi pěti režimy bílého světla s výkony 700 lumenů (výdrž plně nabitého li-ion akumulátoru 0,5 hodiny), 400 lumenů (1,5 hodiny), 150 lumenů (2,5 hodiny), 50 lumenů (8 hodin) a 3 lumeny (120 hodin). Červené diody disponují čtyřmi režimy s výkonem 5 lumenů (36 hodin), 1 lumen (100 hodin), červené blikání 5 lumenů (72 hodin) a SOS blikání 5 lumenů (72 hodin).
Ovládání je intuitivní pomocí spínače umístěného v čele svítilny. Podržením aktivujeme naposledy použitý režim bílého svícení a další režimy cyklicky přepínáme krátkým stiskem. Červené diody se aktivují po rychlém dvojkliku a přepínání je obdobné jako v případě režimů bílých. Zajímavá je i skutečnost, že při uvedení do chodu nám svítilna krátkým podsvícením zelené nebo červené diody umístěné přímo ve spínači dává informaci o stavu nabití zdroje napájení.
Dobíjení zdroje RCR123A, který je součástí balení, je velmi komfortní pomocí USB-C konektoru prostřednictvím jakékoliv nabíječky na mobilní telefon, počítače nebo power banky. Kompletní nabití trvá pouhých 90 minut. Zdroj napájení se přitom nemusí vyjímat ze svítilny a konektor se zapojí přímo do otvoru v boku svítilny. Napájení diody je během provozu digitálně kontrolováno a zaručuje přísun konstantního proudu i při snižování napětí v baterii.
Podobně jako ostatní produkty Fenix má i HM51R Ruby celokovovou konstrukci z tvrzeného leteckého hliníku garantující vysokou odolnost, optimální chlazení a plnou vodotěsnost podle standardu IP68, tedy až do hloubky ponoření 2 metry. Proti nárazům je odolná při pádech až ze 2 metrů. Všechny parametry jsou měřeny v souladu s normou ANSI/NEMÁ FL 1-2009.
Za zmínku stojí určitě i skutečně miniaturní rozměry 66 mm na délku a maximálně 36 mm na šířku. Hmotnost přístroje je pouhých 80 gramů včetně popruhu a akumulátoru.
Ke svítilně lze dokoupit speciální držáky na řídítka kola (pro příležitostné i pravidelné cyklisty doporučuji), obal na nošení či adaptéry pro dobíjení z autobaterie nebo sítě. Na svítilnu poskytuje výrobce záruku pět let, na akumulátor dva roky.

sloup_ve_vzdalenosti_60_m-1.jpg
 sloup ve vzdálenosti 60 m


Závěrem
 
O svítilnách využitelných v myslivecké praxi toho bylo řečeno mnoho a mohlo by se zdát, že již není co nového objevovat. Osobně jsem se však opakovaně přesvědčil, že alespoň v malé míře může překvapit téměř každá novinka, která se na trhu objeví. Platí to i v případě právě představené čelovky.
Kdysi jsem napsal, že v praxi používám svítilny dvě. Tu první, menší, nosím v teplém půlroce, v době intenzívního odstřelu lovu srnčí zvěře a víceméně příležitostného lovu divočáků. Za klasickou, výrazně výkonnější loveckou svítilnu ji vyměním v okamžiku, kdy se k nám do lesního prostředí vrátí černá zvěř z posečených polí.
Nyní mám z hlediska volby první varianty víceméně jasno. Je jí Fenix HM51R Ruby V2.0. Poopravit také poněkud musím výše popsanou zvyklost. Svítilny již s podzimem neměním. Větší klasickou svítilnu k HM51R Ruby pouze přidám. Drobná čelovka mi totiž dokáže poskytnout více než platné souběžné služby. A navíc – její přítomnost v kapse vzhledem k rozměrům v podstatě nevnímám.
Josef DRMOTA
 

Zpracování dat...