ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Prosinec / 2021

Nová česká kulovnice CZ 600

Myslivost 12/2021, str. 58  Martin Brožek
Dne 15. listopadu Česká zbrojovka a.s. (CZUB) uvolnila informace o své nové opakovací kulovnici CZ 600. V současné chvíli výroba dokončuje první kusy, které by se měly začít prodávat v druhé polovině ledna 2022.
 
CZ 600 je zcela novou konstrukcí, která nijak nenavazuje na předchozí kulovnice. Má nový závěr i spoušťový mechanismus, výměnné hlavně i pažby.
Hlavní myšlenkou nové řady kulovnic je modularita a lze očekávat, že ačkoliv se nová kulovnice nabízí momentálně v pěti hlavních modelových řadách, lze oprávněně očekávat, že se CZ 600 záhy stanou součástí „zbrojováckého“ konfigurátoru. Uživatel si pak bude moci složit zbraň přesně podle svých potřeb.

DSC_3731CZ.jpg

Kulovnice se bude vyrábět ve třech délkách závěru: I (Mini), pokrývající ráže 223 Remington, 7,62x39 a 224 Valkyrie (zatím jen pro USA); II (Medium), nabízející ráže 308 Winchester, 6,5 Creedmoor, 6 Creedmoor a 6,5 PRC a III (Long) nabízející ráže 30-06 Springfield, 8x57 IS a 300 Winchester Magnum.
V rámci dané délky závěru je možné hlavně a ráže podle potřeby uživatele měnit.
Hlavně se nabízejí ve třech nových profilech – lehkém loveckém, univerzálním polotěžkém a těžkém terčovém. Všechny hlavně jsou na ústí opatřeny závitem umožňujícím instalaci tlumiče hluku výstřelu nebo úsťovou brzdu. Závity jsou u hlavní určených pro Evropu metrické, pro USA palcové.
Pouzdra závěru jsou buď z hliníkové slitiny nebo ocelová. Pouzdra z hliníkové slitiny jsou opatřena instalační lištou weaver, ocelová pouzdra záměru mají připojovací rozměry pro montáž optického zaměřovače shodnou rozměrově s tvarem kulovnic Remington 700. Bez ohledu na použitý materiál garantuje CZUB životnost pouzdra závěru nejméně 20 000 výstřelů.
Hlavní konstrukční prvky nové kulovnice jsou chráněny patenty. Je to závěr sám, seřizování odporu spouště, manuální pojistka a mechanismus aretace teleskopické pažby modelu TRAIL.
Závěr nabízí jistototu řízeného nabíjení (controled feed) vlastní mauserovu závěru a spojenou odolností krátkého vytahovače remingtonova závěru a blíže se o něm zmíníme v následném podrobném článku v příštím čísle. Ovládací úhel závěru je 60°. To umožňuje použití nízké montáže bez toho, aby rukojeť závěru narážela do těla zaměřovače.
CZ 600 je zásobována náboji z dvouřadého zásobníku, který uživatel kdykoli může změnit na nábojovou schránku. Kapacita zásobníku je standardně 5 nábojů, pouze v případě ráží 300 Winchester Magnum a 6,5 PRC je snížena na 3 náboje.
Nová pojistka je ovládaná pomocí tlačítka uprostřed krku pažby, hned za závěrovou maticí. Odjišťuje se stiskem pojistky směrem dolů, pojistka je tichá. Opětovné zajištění se děje pomocí zatlačení tlačítka pojistky směrem vzhůru.
Významným příspěvkem k pasivní bezpečnosti zbraně je možnost otevřít závěr i při zajištěné zbrani. K tomu slouží stiskátko před kořenem rukojeti závěru.
Naprostá většina ploch nové kulovnice CZ 600 chráněna vlastní povrchovou úpravou CZUB založenou na nitridiaci chráněných povrchů.
Nová kulovnice jde do prodeje v pěti modelových řadách.
 
CZ_600_ALPHA_P.jpg

CZ 600 ALPHA
Základní a nejlevnější v celé řadě kulovnic CZ 600, ALPHA je každodenní, odolný pracovní nástroj, který vydrží nějaké to hrubší zacházení. Pažba je z polymeru opatřená měkčenými vložkami v místech úchopu.
Tento model bude standardně dodáván s duralovým pouzdrem závěru s dvěma úseky instalační weaver lišty na obou můstcích pouzdra závěru.
K dispozici bude ve všech třech délkách závěru a rážích, standardně se středně těžkou hlavní bez mířidel.
Univerzální zbraň, ale zejména osloví mladé začínající myslivce a ty, kteří denně používají pušku jako pracovní nástroj, za každých podmínek.

CZ_600_Ergo_Anfas_P.jpg
 
CZ 600 ERGO
Moderní rámečková „thumbhole“ polymerová pažba s pistolovou rukojetí, opatřenou soft-touch povrchem na úchopových plochách je spojená s lehkou hlavní bez mířidel. Pažbu je možné volitelně doplnit o lícnici pro potřeby užití s vysokými montážemi optiky.
I tento model se dodává standardně s pouzdrem závěru z hliníkové slitiny, opatřeným dvěma „weavery“. Zbraň je univerzální, polymerová pažba ji předurčuje do náročnějších podmínek, tvar pažby ocení hlavně střelci na naháňkách a šoulačkách.

CZ_600_LUX_P.jpg
 
CZ 600 LUX
Zbraň tradičního myslivce, s bavorskou pažbou z kvalitního ořechu.
Pouzdro závěru je ocelové, s připojovacími rozměry instalace zaměřovače shodnými s Remingtonem 700. Středně těžká hlaveň je osazená klasickými otevřenými mířidly se záměrným obrazcem podpořeným světlovodnými vlákny. Elegantní tvar pažby doplňuje šupinová rybina a dřevěná kulička na konci rukojeti závěru. Tradiční vzhled podtrhuje navíc i příčné ztužidlo, které chrání dřevo pažby před rozbíjením zpětnorázovými silami.
LUX spojuje tradici a eleganci s moderní konstrukcí a je přirozenou zbraní první volby pro tradičního evropského myslivce.

CZ_600_RANGE_P.jpg
 
CZ 600 RANGE
V zásadě sportovní model CZ 600 s pažbou z laminovaného dřeva, standardně vybavenou výškově nastavitelnou lícnicí. Hlaveň je pochopitelně těžká a pouzdro závěru je ocelové. CZUB v modelové řadě RANGE garantuje pro 5 ran včetně studené rány rozptyl ve 100 metrech pod 2,2 cm (méně než ¾ úhlové minuty).
Ačkoliv se jedná o primárně o nástroj pro sportovní střelbu na velkou vzdálenost, RANGE navzdory své hmotnosti přes 5 kg nalezne jistě své příznivce i mezi myslivci.

CZ_600_Trail_Anfas_P_A.jpg
 
CZ 600 TRAIL
Na první pohled má se zbylými čtyřmi modelovými řadami jen málo společného, ale je to klam. Ačkoliv se tváří jako vojenská zbraň, používá systém řady 600, který je ale zapažbený do stylu vojenských zbraní rodiny AR-15, resp. M4.
Spoušťový mechanismus je s dvojitým odporem snadno uživatelsky seřiditelným ve čtyřech úrovních odporu.
TRAIL má teleskopickou pažbu, kovové předpažbí umožňující vícenásobnou instalaci weaver lišt, pistolovou rukojeť zaměnitelnou s rukojeťmi pro útočné pušky řady M 16 / M4 a tomuto typu zbraní přizpůsobený i obslužný režim. TRAIL umí pracovat i s armádními (STANAG) zásobníky na 20 nebo 30 nábojů.
TRAIL je buď zbraní pro radost a branné sporty, nebo zbraní na expedice do divočiny. Kompaktnost, obratnost a mobilitu ale ocení uživatel i tehdy, když se musí plazit po kolenou pod maliním a každý centimetr vybavení je znát. Kulovnici je možné složenou třeba připnout na batoh, protože ve složeném stavu je TRAIL jen 69 cm dlouhý.
 
Přehled všech ráží a modelových řad, které půjdou do prodeje na začátku roku 2022
 
CZ 600 ALPHA – 223 Rem., 7,62x39, 224 Valkyrie (USA), 308 Win., 6 Creedmore, 6,5 Creedmore, 6,5 PRC, 30-06 Sprg., 300 Win. Mag., 8x57IS
CZ 600 LUX – 223 Rem., 308 Win., 8x57 IS, 30-06 Sprg., 300 Win. Mag.
CZ 600 ERGO – 223 Rem., 308 Win., 6,5 Creedmore, 30-06 Sprg., 300 Win. Mag., 8x57IS
CZ 600 RANGE –308 Winchester., 6 Creedmoor
CZ 600 TRAIL – 223 Rem., 7,62x39
 
Ing. Martin BROŽEK
autor projektu JduLovit.cz
technické konzultace k článku Ing. Martin Helebrant
snímky CZUB

Zpracování dat...