ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Prosinec / 2021

Nová řada dalekohledů NIKON MONARCH M7

Myslivost 12/2021, str. 64  Václav Křížek
V září letošního roku přišel Nikon s novou řadou dalekohledů MONARCH. Řada M7 přináší několik inovativních prvků a navazuje tak na skvělou reputaci sportovní optiky Nikon, která se těší vysoké oblíbenosti napříč kontinenty.
V jednoduchosti je síla
 
Oproti starší řadě bez M, tedy jen MONARCH 7, je nová verze dalekohledů jednodušší v pojetí exteriéru. Jednotný design s dobře uchopitelným gumovým povrchem mi na první pohled připomíná vyšší řadu MONARCH HG. Dobře padne i do větších rukou a prsty přirozeně spočinou na ostřícím kroužku.
Otočné očnice lze nově uzamknout na místě. Dobrý oční reliéf (M7 8x30 15.1, M7 10x30 15.8, M7 8x42 17.1, M7 10x42 16.5) se hodí i pro pozorovatele, kteří nosí brýle.
Inovace se dočkal i popruh, který je měkčí, a i při delším pobytu v přírodě prakticky nevíte, že máte přes rameno nebo na krku dalekohled.
K exteriéru dalekohledu se sluší doplnit, že je odolný proti vodě (1 m po dobu 10 minut) a prachu, a to díky perfektnímu složení dohromady a těsnění systémem O kroužků.

307655.jpg
 

Inovativní ochranné vrstvy, ED sklo a široký úhel záběru

 
Dielektrické vysoce reflexní vrstvy na optických hranolech zajišťují vynikající rovnoměrnost propustnosti napříč viditelným spektrem světla, což vede k jasnějšímu obrazu a přirozenějším barvám. Ochranné vrstvy jsou i na všech dalších optických členech dalekohledu a přední objektiv a zadní okulár navíc nesou vrstvy, které odpuzují vodu a mastnoty a případné nechtěné šmouhy mohou být díky těmto vrstvám snadno setřeny.
Široký úhel záběru (M7 8x30 60.3°, M7 10x30 60.7°, M7 8x42 60.3°, M7 10x42 62.2°) se skvěle hodí pro celkový přehled o scéně.
Samozřejmostí je plnění dusíkem pro pozorování bez zamlžení a přítomnost ED skel, které se používají v mnoha prémiových optických soustavách společností Nikon, od objektivů fotoaparátů po monokulární dalekohledy, prakticky eliminují běžné zkreslení, chromatické aberace a barevné lemování. Výsledek? Jasné zobrazení ve vysokém rozlišení za téměř jakýchkoli světelných podmínek.

0G9A0699-1.jpg
 

Kompaktní modely pro pozorovatele přírody

 
I tak se dají popsat dalekohledy MONARCH M7 8x30 a 10x30. S průměrem vstupní čočky 30 mm poskytnou světlo pro pozorování přírody po celý den a přiblížení 8x je dobré pro dostatečně detailní přehled o celkové scéně. Díky své nízké hmotnosti 465, respektive 470 gramů se skvělé hodí pro aktivní vysokohorskou turistiku za jakéhokoliv počasí.

Monarch-stojici-1.jpg
 

Když jde o všechno

 
Potřebujete co nejvíce světla. Ideální na čekanou ráno i večer, nebo pro detailnější pozorování zvěře a ptáků, přesně pro vás tu jsou modely MONARCH M7 8x42 a 10x42. Díky větší velikosti se hodí i pro uživatele s větší dlaní. Vstupní čočka o průměru 42 mm pomůže za zhoršených světelných podmínek a dodá dostatek světla pro pozorování vašeho cíle.

0G9A0764-1.jpg
 

Praktické zkušenosti z používání

 
Je vidět, že inovativní optika se dostává už i do řad dalekohledů, na které cenově dosáhne celkem běžný uživatel. Nikon využil zkušenosti z vrcholových řad a krásně je zapasoval do velmi dostupných dalekohledů, které si najdou cestu k mnoha spokojeným uživatelům.
Pokud bych měl vypíchnout nejlepší novinky na řadě M7, pak to zcela jistě bude čistější design exteriéru, uzamykatelné očnice a perfektní ostrost obrazu s dobrým přenosem barev a kontrastu. Vzhledem k mým větším rukám jsem sáhnul po modelu MONARCH M7 10x42.

Václav KŘÍŽEK, fotograf
 

Zpracování dat...