ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Prosinec / 2021

Příjemný a praktický společník, kterému reklama spíše škodí

Myslivost 12/2021, str. 69  Jiří Kasina
V rámci dlouhodobé spolupráce redakce se zastoupením automobilky Hyundai jsem tentokrát dostal k testu Hyundai Bayon. Předem zdůrazňuji, že není zámyslem představovat pracovní vozidlo do terénu, ale jelikož je nový model postavený na poněkud přizvednutém podvozku a reklama cílí na malé prostorné SUV s vyšším posazem, může oslovit i řady postarších myslivců.
 
Hyundai Bayon je malý městský crossover představený korejskou automobilkou v roce 2021. Jedná se o nejmenší a nejdostupnější model Hyundai v rámci SUV řady, který po letech nepřímo nahradil malé a cenově dostupné „empévéčko“ iX 20 z Nošovic, které bylo velmi oblíbené nejen mezi skupinou aktivních seniorů. Jméno podobně jako u větších SUV značky odkazuje na geografický název, v tomto případě na francouzské město Bayonne.
Bayon vyráběný v Turecku sice vychází z modelu i20, dostává však zvýšenou karoserii crossoveru, po níž údajně dnes zákazníci nejvíce prahnou. Právě malá SUV mají u kupců mimořádný úspěch, byť v jejich nabídce třeba vůbec nenajdete pohon všech kol.

Bayon_PA300193-1.jpg
 
Bayon zaujme svým vzhledem mnohé, ale asi také mnozí, stejně tak jako já při prvním pohledu, pozvednou překvapeně obočí. Musím ale konstatovat, že se mi poněkud netradiční moderní vzhled rychle zalíbil a po týdnu testu jsem byl s nezvyklým exteriérem naprosto souzněný, dokonce snad hrdý na to, že se odlišuji od ostatních.
Příď s velkou tlamou nasávacího otvoru, s hokejkovitými hlavními světly a přimhouřenými linkami denních světel o trochu výše je netradiční, ale nezaměnitelná. Stejně tak záď, sice trochu zvláštně usekaná a s diodovými lampami ve tvaru bumerangů spojených červenou linkou odrazek přes celou šíři, nelze zaměnit s jiným modelem. Boční pohled s prolisy a stříbrnou linkou spodní hrany oken doplňují efektní disky kol.
Ano, jistě své udělá i zajímavá pistáciová zelená, například tmavomodrá nebo červená barva karoserie není zdaleka tak efektní, v každém případě je to netradičně pojatá karoserie, která se umí zalíbit ne hned prvoplánově.

Bayon_PA300256-1.jpg
 
S netradičním exteriérem by se měl logicky pojit i interiér, tam už však tolik extravagance nedorazilo. Interiér je útulný, milý, dostatečně široká sedadla s dobrou boční oporou poskytnou správný posaz a uchopení do ruky padnoucího volantu.
Celou šíří palubní desky prostupuje pás umně skrývající výdechy klimatizace, nad ním najdeme plně digitální přístrojový štít a také centrální displej.
Jediný mechanický knoflík je ovládání hlasitosti rádia, za mechanické lze považovat i dva ovladače klimatizace v podobě výkyvných plošek, vše týkající se klimatizace je pak tlačítkové, vše ostatní lze nastavit na centrálním dotykovém displeji.
Na středovém tunelu se nachází volič automatické převodovky a zůstala tu ještě klasická páka ruční brzdy.
Na předních místech je místa bohatě, řidič má dobrý výhled a napomáhají k tomu i relativně subtilní A sloupky, pohled dozadu zajišťují rozměrná zpětná vnější zrcátka, pohled tím vnitřním je přece jen limitovaný relativně nízkým zadním oknem.
S místem vzadu je to již trochu horší, se svými 182 cm výšky jsem se za sebe sama posadil tak akorát, před koleny bylo docela těsno, svažující se střecha navíc limituje i výšku.
Zavazadlový prostor má objem 411 litrů, po sklopení sedaček 1205 litrů, pod nastavitelnou podlahou najdeme místo rezervy baterii pomocného elektrického pohonu, o tom ale až dále. Praktičnost kufru snad jen limituje poněkud vyšší nákladová hrana.

PA310001-1.jpg
 PA310017-1.jpg
PA310004-1.jpg 

A tak hned vysvětlím to, co jsem vyjádřil v titulku. Umím si představit pár aktivních důchodců, kteří byli navýsost spokojeni s iX20 a nechají se zlákat reklamou na „prostorné městské SUV se zvýšeným posazem a výhledem“. Přijdou-li do autosalonu, obávám se, že budou zklamáni, neboť Bayon je sice na zvýšeném podvozku, ale nastupování není zdaleka tak pohodlné jako v iX20, sedačky nejsou zas až tak vysoko, o místech vzadu ani nemluvě, střecha je prostě subjektivně níž a celé auto je tak trochu přikrčené. Troufám si tvrdit, že pak důchodci možná raději sáhnou po Koně, která je na první pohled opravdu vzdušnější.

PA310012-1.jpg
PA310013-1.jpg

I já si při prvním nastupování narazil ucho a teprve po pár dnech vyzkoušení jsem pochopil, že je reklama trochu mimo a Bayonu škodí. Je to totiž normální poctivé a příjemné auto, které se nemusím odvolávat na výhody svého předchůdce, žádné vysoké SUV. 
Do města se ale vyloženě hodí, uspěje i v lehčím terénu, napomáhá k tomu až neskutečný rejd, krátké převisy usnadňují parkování, nemluvě o výtečném obrazu kamery.
Vše je prošpikováno všemi možnými asistenty, elektronická výbava je více než dostatečná a zákazník si při výběru v autosalonu už nemá u vybavenějších verzí moc co navíc vybírat.
Mluvím-li o elektronice, nepochopil jsem jen jedno řešení. Zkoušený Bayon měl litrový motor spojený s automatickou převodovkou. Spolehlivě fungoval adaptivní tempomat, ale při dojezdu na konec kolony a nebo ke křižovatce dobrzďoval, ale naprosto nepochopitelně posledních asi deset metrů najednou tempomat vypnul, start-stop systém vypnul i motor a musel jsem bleskurychle šlápnout na brzdový pedál. Proč tedy automat nedobrzdí do klidu, nezastaví a třeba až pak nevypne motor? Naprosto jsem to nechápal.
 
Zkoušený Bayon poháněl litrový benzínový tříválec o výkonu 120 koní spojený s automatickou sedmistupňovou převodovkou a mildhibridní 48V technologií. 48V mild hybridní technologie modelu BAYON podporuje spalovací motor dalším točivým momentem během akcelerace, to šetří palivo a snižuje emise. Technologie se skládá z kompaktního lithium-iontového akumulátoru o kapacitě 0,46 kWh a hybridního startéru/generátoru s výkonem až 10 kW.
Mildhybridní technologie je nejpřínosnější v městském provozu. Hybridní startér/generátor podporuje spalovací motor při opětovném startu, po zastavení. Startér dodává dodatečný točivý moment a podporuje tak rychlejší a plynulejší rozběh spalovacího motoru, přičemž čerpá energii z 48V akumulátoru. Při akceleraci podporuje hybridní startér/generátor spalovací motor dodatečným kompenzačním výkonem 4 až 10 kW, v závislosti na stavu nabití akumulátoru a míře akcelerace, požadované řidičem. Jakmile je dosaženo požadované rychlosti, hybridní startér/generátor se přepne do neutrálního režimu a nepřináší žádný výkon. Díky tomu lze snížit emise CO2 i spotřebu paliva až o 11 %.
Při konstantní rychlosti jede hybridní startér/generátor buď na volnoběh nebo funguje jako generátor, dobíjející 48V akumulátor - v závislosti na stavu jeho dobití.
Při aktivním brzdění nebo dojezdu pohání klikový hřídel hybridní startér/generátor, ten pak funguje jako generátor s maximálním rekuperačním výkonem 10 až 12 kW. Generátor převádí kinetickou brzdnou energii na elektřinu a dodává ji zpět do 48V akumulátoru. V těchto fázích zůstává spalovací motor zapnutý a spojka je stále spojená, aby mohla přenášet sílu z kol přes převodovku a motor na hybridní startér/generátor.
Zde bych uvedl další drobnou výhradu. Rekuperace energie do akumulátoru je bohužel ale někdy trochu nečitelná, je-li akumulátor potřeba dobít, rekuperace je docela silná a lze ji elegantně využít třeba při jízdě z kopce, nepotřebuje-li ale systém rekuperovat, resp. dobít, najednou jakoby se brždění, resp. rekuperace vytratila, což může přinést trochu překvapení. Jakoby si vůz dělal co chtěl.

Bayon_PA300250-1.jpg
 
Co musím pochválit, pak jsou to jízdní vlastnosti. Kola naprosto skvěle a překvapivě tlumila nerovnosti, volant mi poskytnul naprostou jistotu vedení v zatáčkách, karosérie se nenakláněla a ani nijak neodskakovala, k tomu navíc v kabině panuje klid díky skvělému odhlučnění. Vůz zdárně filtruje drobné nerovnosti, na těch větších se ozývá jen jemné podupávání. O velkých výmolech sice víte, není to ale nic, coby na celkový jízdní komfort mělo zásadní vliv.
V rozbitých zatáčkách nemá záď tendenci uskakovat, působí jistě a nenechá se rozhodit. Lehká hmotnost v kombinaci s výše zmíněným řízením a ne až tak vysokou stavbou karoserie znamenají, že se auto ochotně stáčí do zatáček a při náhlé změně směru netrpí výraznými náklony či nedotáčivostí. Řidičsky tedy velmi milé auto a v tu chvíli jsem asi chápal pojem městské SUV – nástrahy ulic velkoměsta a rozbitých okresek Bayon zvládal s elegancí a grácií.
Skvěle si vedl i na dálnici, motor netočí v nijak závratných otáčkách, akumulátor pomůže při zrychlení do kopce a nebo předjíždění.
Citelný rozdíl je mezi volitelnými režimy eco, comfort a sport, řidič si může tak vybrat, zda pojede ekologicky klidně a plynule a nebo chce rychlejší výjezdy ze zatáček a dřívější podřazování, opravdu je rozdíl znát a je zábavné možnosti vyzkoušet.
Z hlediska spotřeby jsem se pohyboval v týdenním testu kolem 6,4 l/100 km, klidnou jízdou se dá dostat i mírně pod šest litrů.
 
Takže suma sumárum. Bayon je milé, praktické a poctivě vymyšlené auto a nemá zapotřebí, aby reklama mátla a lákala zákazníky na nějaké „vyšší posezení, pohled z výšky, vysoké SUV“ a podobné nepravdy. Je to auto pro aktivní moderněji smýšlející důchodce, bezdětné či mladé páry, jako spolehlivé a poctivé druhé auto do rodiny. Kdo nechce pravidelně vozit čtyři dospěláky a nebo cestovat s kupou věcí do kempu na dovolenou, určitě nákupem Bayonu neprohloupí, cenově jsou jednotlivé výbavy a motorizace oproti konkurenci více než zajímavé. Není to sice auto do terénu, ale i polňačky díky trochu vyššímu a festovními podvozku zvládne.
Takže, nedejte se zmást a klidně si v autosalonu vyžádejte zkušební jízdu, myslím, že byrzo bayonu přijdete na chuť a za ne nijak extrémní peníze dostanete spolehlivé a poctivě vymyšlené, vlastně „obyčejné dobré“ auto.
Jiří KASINA

Zpracování dat...