ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

ATN BinoX 4k 4-16

Myslivost 9/2021, str. 60  Martin Brožek
Uživatelská recenze digitálního dalekohledu
 
Společnost ATN představila svůj pohled na budoucnost pozorování na Shot Show ve Vegas v roce 2019. Hlavní roli hrál jejich digitální dalekohled se Smart funkcemi BinoX 4k 4-16. ATN zmodernizovala předchozí generaci BinoX a výrazně posunula odvětví digitální pozorovací techniky vpřed. Netřeba zastírat – zcela jasně zaútočila na stávající definici trhu tradiční optiky.
Základní idea ATN se opírá o skutečnost, že uživatel si přeje sdružovat více funkcí do jednoho zařízení a využít moderního technologického ekosystému. ATN se podařilo do BinoX 4k vměstnat dalekohled, kameru, noční vidění, dálkoměr, měření náklonu ve dvou osách, kompas a přidat Smart funkce pro spolupráci s dalšími produkty této značky.

foto-01-1.jpg
 
ATN BinoX 4K vypadá na první pohled jako běžný dalekohled. Díváte oběma očima do dvou okulárů, ale místo průhledu optickou soustavou vidíte displej. Přístroj je navržený tak, že levý „objektiv“ je vyhrazen pro IR přísvit, laser a senzor dálkoměru, pravý objektiv slouží k zaostřování a obsahuje 4K UltraHD obrazový senzor se 120 snímky za vteřinu. Dvojice procesorů v přístroji zajistí, že obraz je naprosto plynulý bez ohledu na pohyby přístroje, přiblížení nebo využití dalších funkcí.
Zvětšení obrazu je digitální. Při pohledu na displej přístroje rychle poznáte, že vstupní rozlišení je tak vysoké, že i při nejvyšším nastavení zoomu je obraz stále velmi kvalitní. UltraHD senzor je citlivý, pozorované předměty mají ostré okraje, barvy jsou vyvážené, software si poradí i s přepálenými plochami a odlesky.
Chodil jsem s BinoXem obeznávat srnčí a na běžnou pozorovací vzdálenost jsem byl s výsledkem spokojený. Za hlavní benefit u digitálního pozorovacího dalekohledu považuji možnost natáčení videí a pořizování fotografií. Ke všem pozorováním se tedy můžete bez problémů vrátit. Díky UltraHD rozlišení budete mít na SD kartě během pár minut desítky megabajtů materiálu k dalšímu zpracování.

IMG_0383.jpeg

V barevném spektru se dá pozorovat až na hranici soumraku, kdy už začne být obraz příliš zrnitý a je potřeba přepnout do nočního režimu, dostanete se do něj přes menu přístroje. Zapnutím nočního režimu současně spustíte přísvit v přednastavené intenzitě. Noční režim může podle vaší preference pracovat v režimu 30 nebo 15 snímků za vteřinu. Při menší snímkovací frekvenci získáte, za cenu lehce trhaného zobrazení, výrazně kvalitnější obraz.
ATN BinoX 4k je velmi dobrý ve zpracování zbytkového světla. Pokud bude svítit měsíc, umí BinoX vytáhnout překvapivé množství detailů. V naprosté tmě se bude hodit integrovaný IR přísvit, který ATN doporučuje používat do asi 100 metrů, což odpovídá nastavení na pátý, nejvyšší stupeň výkonu. Na delší vzdálenosti je vhodné použít externí přísvit s regulací úhlu paprsku, který dovolí BinoXu plně využít schopnosti zpracování nočního obrazu. Samozřejmostí je záznam a uložení nočních videí a fotografií.

IMG_0392.jpeg
 
Další výbavou BinoXu je laserový měřič vzdálenosti. Tuto funkci jsem využíval velmi intenzivně a díky ní jsem si zmapoval své okolí a vzdálenosti k výrazným orientačním bodům. Integrace měřiče vzdálenosti do dalekohledu je doslova k nezaplacení. Funkci máte neustále při ruce, můžete změřit vzdálenost právě pozorovaného objektu bez nutnosti koukání do malého hledáčku a ztráty přehledu o situaci. Chápu, že při střelbě do 100 metrů to asi nebude úplně potřeba, ale už běžné kulové ráže typu 7x57, 308W apod. mají mezi 100 a 200 metry pokles bodu zásahu přes 10 centimetrů (v závislosti na nástřelné vzdálenosti) a propad je dobré zohlednit.
BinoX vám vzdálenost změří až na 1000 metrů. Ověřením přes mapu a samostatným rangefinderem bylo měření ke vzdáleným bodům velmi přesné.
 
Na začátku jsem zmínil, že ATN BinoX 4-16 obsahuje Smart funkce. Právě to posouvá přístroj na úplně jinou úroveň. ATN totiž do svých novějších přístrojů s Bluetooth integruje technologii BIX (Ballistic Information Exchange). Pokud v podporovaných přístrojích tuto funkci máte, dovolí vám BinoX plně využít integrovaný balistický počítač.
Celé to funguje tak, že si v puškohledu nastavíte profil zbraně/střely. Budete pro to potřebovat věci jako balistický koeficient střely, úsťovou rychlost a další parametry. Balistický počítač na základě nástřelné, skutečné vzdálenosti a dalších parametrů umí přepočítat a nastavit nový záměrný bod v ATN puškohledu.
Vzdálenost a další údaje se do ATN puškohledu dostane právě z BinoX pomocí BIX. Nejlepší na této funkci je to, že ji stačí zapnout a začne fungovat sama od sebe, bez složitých párování či nastavování. Předání dat je okamžité. Na BinoXu změříte vzdálenost a než přejdete do ATN puškohledu, máte nastavenou balistickou korekci. Scénář funguje samozřejmě i v situaci pozorovatel-střelec.
Schopnosti balistického počítače oceníte nejen při střelbě na dlouhé vzdálenosti, ale především v okamžiku, kdy musíte měnit nástřel z blízka na dálku a naopak. Když sedím 30 metrů od vnadiště, na které mám nastavený bod zásahu a na louce začne lovit liška, změřím si vzdálenost a ATN se díky BIX technologii postará o změnu na vzdálenost lišky v jedné vteřině.
 
BinoX je na první pohled velmi pěkně zpracovaný. Tělo je pogumované, veškeré manuální prvky fungují s odpovídajícím odporem. Nepřízně počasí se bát nemusíte, zařízení je odolné proti vodě. Ovládá se, tradičně pro ATN, pomocí centrálního a čtyř směrových tlačítek. Hlavní volby tlačítek bez nutnosti vstoupit do menu jsou: zachycení fotky, nahrávání videa, zoom plus a mínus. Měření vzdálenosti je namapované na krátké stisknutí vypínacího tlačítka, delším stiskem přístroj vypnete. Vynikající je ověřená výdrž přes 14 hodin na integrovaný nabíjecí akumulátor.
 
ATN se vydalo směrem, který jistě bude mnoho dalších výrobců následovat. Nemyslím si, že by tradiční optika byla vyloženě ohrožená, ale vzniká samostatný segment, jehož tržní podíl se společně s dalšími digitálními přístroji bude zvětšovat.
BinoX 4k 4-16 je velmi zajímavý přístroj, výbavu by mnozí ještě před pár lety považovali za utopii. Dnes je k dispozici za méně než 30 tisíc a není to jen hračka pro nadšence, ale reálně využitelné zařízení.
 
Přístroj pro uživatelský test zapůjčila společnost Zbraně Šubrt, která má ve své nabídce nejen ATN portfolio, ale celý sortiment vybavení pro myslivce, lovce a outdoor.
 
Ing. Martin BROŽEK,
externí spolupracovník,
autor nekomerčního projektu JduLovit.cz
– zdarma aplikace pro myslivce a lovce.

Zpracování dat...