ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Co nového v zasádkovém světě?

Myslivost 9/2021, str. 62  Martin Brožek
Uživatelské porovnání Sytong HT-66 a PARD 007S
 
Společnosti PARD a Sytong si pro nás letos připravily novinky v portfoliu nočních zasádek. Obě nová zařízení vychází ze starého PARDa, který byl až donedávna u nás jediným dostupným představitelem tohoto návrhového vzoru.
Původní modely PARD 007 a 007A sloužily jako předloha pro značku Sytong, současně na nich společnost PARD nasbírala nemalé množství zkušeností a vydala letošní novinku PARD 007S (též známý jako PARD 2021).
A protože se v různých diskusních fórech a skupinách na sociálních sítích situace okolo Sytongu a nového PARDu z důvodu konkurenčního boje prodejců stala nepřehlednou, rozhodl jsem se tedy oba přístroje položit vedle sebe a udělat si názor sám.
 
Pokud jste netrpělivý čtenář, závěr celého uživatelského testu není jednoznačný. PARD 007S a Sytong HT-66 nejsou stejná zařízení pod jiným logem, oba přístroje mají své výhody a nevýhody a jednoznačného vítěze v tomto testu nenaleznete. Každé zařízení si najde svého uživatele v závislosti na jeho subjektivních potřebách.
 
Nebudu nosit dříví do lesa rozsáhlým představováním zasádek. Je dobré si uvědomit, že zasádky jsou nejlevnější způsob nočního pozorování. Neplatíte za precizní upevnění na pušku, pevnostní montáže a soustavy optického zvětšení.
Předchozí generace PARD přinesly do světa nočního lovu umístění za puškohled a přes mnohé výhrady proti zpracování, kvalitě a ergonomii, si získaly své fanoušky. Není se čemu divit – v porovnání s nabídkou nočních vidění nebo nočních předsádek byla cena nastavena velmi konkurenceschopně a zařízení, i přes oprávněně kritizované nedostatky, dělalo to, co slibovalo. I dnes je možné PARD 007A koupit za méně než devět tisíc a bude dobře sloužit.
Při sbírání uživatelských zkušeností jsem se nejedou setkal s tím, že majitelé PARDu 007A lovili ve vzdálenostech přes 100 metrů, přestože zarputilí odpůrci označují PARD 007A za zařízení vhodné k použití maximálně 20 metrů od krmeliště. Ruku na srdce, kdo z odpůrců skutečně starý PARD používal a kdo jen „papouškoval“ cizí zkušenosti. PARD potvrdil svoji pozici a neznám myslivce, který by o něm alespoň neslyšel.
 
Jak už bývá na trhu běžné, když se začne produktu dařit, objeví se konkurenti. Ozývají se příběhy o odpadlících z PARDu, kteří si přivlastnili know-how, založili Sytong a jen dali zařízení do nového obalu. Všichni víme, jak se čínské firmy staví k duševnímu vlastnictví, takže vznik velmi podobného zařízení není asi tak velkým překvapením. Co je ale důležité zmínit, starý i nový PARD mají se Sytongem společné jenom to, že se jedná o zasádky. Jinak jsou to jiné výrobky.
 
Jak jsem testoval?
 
Definoval jsem si hodnotící parametry a vždy u nich označil zasádku, která požadavek plní lépe. Konečné hodnocení vítěze však nechávám na uživateli, protože některé parametry budou různí uživatelé hodnotit subjektivně jinak.
Celé hodnocení se dá sdružit do kategorií uživatelského komfortu a ergonomie, obrazu, vybavení funkcemi, zpracování a vhodnost využití jako monokuláru.
 
Uživatelský komfort a ergonomie
 
Jak Sytong HT-66, tak PARD 007S při užití jako zasádka připevňují na puškohled na dodanou kleštinu. U Sytong výrobce přidává do balení s novým zařízením elektroizolační pásku, v krabici s PARD dostanete s objímkou i vymezovací kroužky, které s dopasováním na rozměr puškohledu pomohou. Navzájem nejsou objímky zaměnitelné – pokud byste chtěli zakoupit objímku z PARD 007S, na Sytong HT-66 nebude sedět. Objímka u PARDu je také přibližně o 1 cm kratší.
Kleština je, podle mého názoru, z hlediska komfortu uživatele nejslabším místem zasádek obecně. Pokud ji chcete nechat na puškohledu dlouhodobě, není ani u jednoho z výrobců k dispozici žádná přídavná očnice nebo jiný díl, který by hranu při sejmuté zasádce zjemnil.
Mně osobně se trvalá fixace nelíbila a vždy jsem zařízení demontoval i s objímkou, čímž jsem ztratil vycentrované umístění a musel si při novém užití pohlídat osu s puškohledem.
S PARD 007S máte nad rámec standardní kleštiny ještě pákovou objímku Ruslan, která je dostupná jako volitelné příslušenství. Za tuto objímku zaplatíte přibližně 3000 Kč, ale získáte mnohem vyšší uživatelský komfort. Pokud nebudete zasádku sundávat nebo vám objímka na puškohledu nevadí, udělá originální řešení dostatečnou službu jak pro PARD, tak Sytong.
 
Další částí ergonomie je ovládání ve smyslu ovládacích prvků. Nejprve dvě důležité funkce – dioptrická korekce oční vady a zaostření obrazu. Dioptrická korekce je vyřešena shodně pro obě zařízení u očnice. Odpor nastavení je dostatečný na to, aby odolal náhodným či nechtěným změnám vlivem uživatele, při převozu nebo střelbě.
Nastavení zaostření obrazu je funkce, kterou v případě, že budete používat zasádku i jako monokulár, využijete velmi často. Zaostření PARDu se provádí ovládacím kolečkem na levé straně, nastavení u Sytongu je na spodní části v ose přístroje, které je velké, ovladatelné oběma rukama a s velmi jemným krokem. Zde u mě vede Sytong, u kterého je zaostření subjektivně pohodlnější a myslí na praváky i leváky.
U obou zařízení naleznete i možnost úpravy úhlu kužele přísvitu. Pokud čočku přísvitu vytáhnete, získáte užší, intenzivní kužel infračerveného světla. Zatlačením do přístroje se úhel rozšíří, což je vhodné pro sledování zvěře v blízkém okolí. PARD 007S i Sytong HT-66 lze nastavit tak, abyste dobře a vystředěně přísvit viděli, nicméně zpracování PARDu pro udržení úhlu je na vyšší úrovni.
 
Posledním bodem v kategorii ergonomie jsou tlačítka a jejich namapování na funkce přístroje. Všichni jsme slyšeli výhrady proti původnímu PARD 007(A), kde byla tlačítka tak hlučná, že slovy kamaráda „o vás vědělo půl lesa“. U novinek PARD 007S i Sytong HT-66 se cvakání bát nemusíte. Ani jedno zařízení není při stisku nijak hlučné.
Mně osobně připadala tlačítka Sytongu pohodlnější - nejsou tak tvrdá, je jich o jedno méně a jsou umístěna na vrchní straně přístroje. Přístroj se mi snadněji ovládal jednou rukou především v režimu monokuláru.
PARD 007S navazuje na předchozí model v umístění čelně směrem k uživateli. Tlačítka jsou tužší, nevydávají absolutně žádný zvuk.
Na rozložení si rychle zvyknete s oběma přístroji.
 
TABULKA 1
tabulka-1.jpg
 
Funkce a výbava
 
Sytong HT-66 i PARD 007S mají menu v češtině, které vás spolehlivě provede nastavením přístroje. Shodné funkce pro oba přístroje jsou: barevný a černobílý režim, pořizování fotek a videí, úprava jasu displeje, úprava expozice obrazu, automatické nahrávání, nahrávání ve smyčce, úprava digitálního přiblížení a volba stupně výkonu přísvitu.
PARDu chybí měření náklonu a obraz v obraze, naopak Sytong neumí v přístroji procházet vyfocené snímky.
Oba přístroje se zapínají velmi rychle, PARD se zapne přibližně za dvě vteřiny, Sytong o vteřinu pomaleji.
Sytong i PARD mají ještě další funkci, a to integrovanou laserovou diodu, kterou můžete použít jako ukazovátko.
Obě zařízení obsahují Wifi modul a umí streamovat obraz do obslužné mobilní aplikace. Nastavení je snadné, aplikace mi nepadala. K této funkci, přestože nejsem cílová skupina, nemám výhrady.
 
Tabulka 2
tabulka-2.jpg
 
obraz-den.jpgObraz
 
S ohledem na využití porovnatelného CMOS obrazového senzoru se obrazový výkon Sytong HT-66 a PARD 007S příliš neliší. V barevném režimu máte možnost pozorovat, fotit a nahrávat až do doby soumraku. Postupně bude obraz více zrnit a přirozeně přepnete do černobílého módu.
U Sytongu si výchozí barevnou scénu nastavíte v Menu, PARD si nastavení pamatuje – otevře se poslední barevné schéma.
Obrazový výkon je u obou skutečně velmi dobrý a porovnatelný s mnohem dražšími přístroji. Při užití zasádek na puškohledu se projeví schopnost vašeho puškohledu propouštět světlo. Na méně výkonných puškohledech se pravděpodobně i za jasných nocí bez přísvitu neobejdete. Silou přísvitu je na tom v případě užití s puškohledem lépe PARD, protože má kužel světla více stažený. V režimu monokuláru naopak nedifuzorovaný přísvit PARDu budete v obraze intenzivně vnímat i při nejširším nastaveném úhlu.
Přestože díky oběma zařízením vidíte na v podstatě stejnou vzdálenost, obrazově je na tom podle mého názoru lépe PARD – obraz je čistší. Sytong vidí stejně daleko, ale scéna je více zrnitá.
obraz-noc.jpg
 
Tabulka 3
tabulka-3.jpg
 
Zpracování
 
Dovolím si do části zpracování zahrnout i velikost přístrojů. Hlavní změna, kterou se nový PARD 007S liší od předchozích modelů, je umístění baterie. Sytong HT-66 má baterii v ose přístroje, PARD 007S přinesl baterii kolmo k ose. Díky tomu bylo možné PARD 007S výrazně zkrátit a výsledná délka zařízení je téměř o třetinu kratší než Sytong HT-66. Pokud se však rozhodnete umístit PARD 007S na kulovnici s otočným Mauser závěrem, teoreticky může dojít ke kolizi páky závěru těla PARDu v místě baterie. Tento nedostatek se může týkat dlouhého Mauser závěru u zbraní, které mají 90° otočení kliky. Na zlamovacích zbraních a těch s medium a short Mauser závěrem a s klikou, která se otáčí kolem osy na v současnosti běžných 60 až 70°, vás širší tělo nijak neomezí a naopak oceníte celkově kratší délku.
PARD 007S i Sytong HT-66 mají tělo vyrobené z pevnostního duralu, ani jedno zařízení nevrže, nenašel jsem nedostatky ani ve slícování, ani v nezačištěných hranách.
Hmotnost je prakticky totožná - 270 gramů Sytong, jen o 5 gramů méně PARD.
Obě zařízení jsou odolná proti vodě a prachu. Rozdíl je v rázové odolnosti – PARD 007S má udávanou odolnost pět tisíc joulů, zatímco Sytong HT-66 o tisíc joulů víc. V obou případech se jedná o vyšší energii, než kterou v našich podmínkách loví 99 % myslivců.
 
Tabulka 4
tabulka-4.jpg
 
 
Využití zasádky jako monokuláru
 
S ohledem na výkon obou zařízení, velmi dobré obrazové vlastnosti, vynikající hmotnost a velikost, se přirozeně nabízí využití zasádky jako monokuláru. Výrobci bohužel na tuto možnost nemysleli a na zařízeních nenajdete žádné oko na poutko. Přesto se svou velikostí PARD i Sytong pohodlně vejdou třeba do kapsy u mikiny.
Sytong HT-66 „z krabice“ s režimem monokuláru nemá problém, u PARD 007S musíte nejprve v nastavení snížit expozici, protože je přísvit příliš ostrý. Obě zařízení bez problémů dohlédnou přes 200 metrů. V režimu monokuláru oceníte možnost digitálního přiblížení.
PARD 007S je podle mého názoru nastaven jako zasádka, čemuž odpovídá difuzor a nastavení stupňů intenzity přísvitu – mezi prvním a druhým stupněm je výrazný skok v nepoměru mezi druhým a třetím.
 
Tabulka 5
tabulka-5.jpg
 
Závěr
 
Zcela záměrně neuvádím, kdo u mě „vyhrál“, protože výsledek není jednoznačný. Noční i denní režimy pracují u obou zasádek velmi dobře, zařízení můžete používat jako zasádku nebo monokulár. Dovedu si představit dlouhodobé užívání obou přístrojů, aniž bych měl pocit kompromisu. Zhodnoťte svá očekávání a zvažte, který z přístrojů bude lépe plnit vaše požadavky.
 
PARD 007S
+ Kratší tělo díky umístění baterie kolmo na osu přístroje
+ Weaver lišta pro externí příslušenství
+ Montážní objímka Ruslan (volitelné příslušenství
Cena k 31.7.2021: 16.749 Kč[JK1] 
 
Sytong HT-66
+ Výkon zařízení porovnatelný s PARD 007S
+ Lépe přizpůsoben pro použití i jako monokulár
+ Obraz v obraze
Cena k 31.7.2021: 12.499 Kč
 
Děkuji všem partnerům, díky kterým bylo možné toto testování uskutečnit: elovec.cz za zapůjčení PARD 007S, Kozap Uherský Brod za zapůjčení Sytong HT-66 a společnosti ThermVisia/Bestguarder.cz za poskytnutí technických konzultací k PARD 007S.
 
Ing. Martin BROŽEK,
externí spolupracovník,
autor nekomerčního projektu JduLovit.cz
– zdarma aplikace pro myslivce a lovce
 
IMG_0230-web.jpg

P7313617.JPG
Zpracování dat...