ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

ONE WITH NATURE

www.onewithnature2021.org
Světová výstava myslivosti a přírody 2021 v Maďarsku
 
Exotická divoká zvěř, největší výstavní akvárium v ​​Maďarsku, výstavy loveckých psů, FeHoVa Plusz a OMÉK, kulturní festival, jehož součástí jsou jarmarky a promenáda zaručující nezapomenutelný gastronomický zážitek.
ONE WITH NATURE - Světová výstava myslivosti a přírody je pro všechny, kteří mají rádi přírodu.
Akce se uskuteční v Budapešti, v areálu HUNGEXPO, od 25. září do 14. října 2021. V rozsáhlém areálu HUNGEXPO v osmi pavilonech čekají na návštěvníky interaktivní výstavy, hry ve virtuální realitě, mezinárodní představení a dioramata, která pomohou poznat jedinečný živý svět naší Země. Účast přislíbila třicítka zemí z celého světa.

hungexpo-reklama-web.jpg
 
Zatímco v minulosti nejlepší vizuální zážitek poskytovala obrazovka nebo filmové plátno, na výstavě díky virtuální realitě ožijí historické postavy, návštěvníci nahlédnou do detailů společných lovů nebo podrobně prozkoumají části speciální brokovnice. Takto se příběh stane úplným: tradice bude představena v nejmodernějším rouchu.
 
Světová výstava je připravena v několika samostatných sekcích. Jsou to ústřední maďarská výstava pod názvem Tisíciletá procházka po Karpatské kotlině, dále maďarská a mezinárodní výstava trofejí, představení tradičních metod lovu a maďarských vodních biotopů. Návštěvník si bude moci vybrat z bohaté nabídky tu tematiku, která ho zajímá, nebo každou sekci navštíví během několika dní.

hungexpo-1.jpg
 
V samostatné hale se představí jednotlivé země, kromě toho během 20 dnů bude výstavu doprovázet celá řada kulturních akcí a prohlídek.
Organizátoři nezapomněli na děti, ve speciálních koutcích si hravou formou shrnou vše, co na přehlídkách viděli.
 
Tisíciletá procházka
 
Centrální maďarská výstava bude procházkou v čase, která trvá od stěhování národů až po současnost. Jednotlivá období budou představena přes autentické příběhy historicky významných osobností spojených s myslivostí. Příběhy budou vyprávěny prostřednictvím filmových instalací, které režírovali umělci. Díky virtuální realitě dostane návštěvník komplexní zážitek. Scény nebudou odehrávat pouze před ním, ale i po jeho pravici a levici.
 
Expozice bude doplněna instalacemi jemného a užitého umění, dobovým oblečením, zbraněmi, nástroji. Celkový obraz doplní mapy Maďarska i celé Evropy. Na speciální mapě se objeví geografie dnešního maďarského mysliveckého systému. Textové a informační tabule budou obsahovat důležité a zajímavé údaje.
V poslední sále překvapí sochy šestnácti vynikajících maďarských myslivců, kteří mohou být vzorem pro současné myslivce a pro milovníky přírody.
 
Tradiční metody lovu
 
Výstavu Tisíciletá procházka provází vztah mezi tradicemi a moderní dobou. Takové propojení bude patrné zejména v hale s tradičními metodami lovu. Lov s chrty, sokolnictví, lov lukem, předovky - to jsou čtyři hlavní části této výstavy, která představí i spojení koní a myslivosti.
 
Na praktické prohlídky kromě pavilonu bude sloužit venkovní prostor. Celá výstava bude bezbariérová.
 
"Nejmladší" tradiční metodou lovu v Maďarsku je lov předovkou. Historické pozadí výroby těchto zbraní představí kopie zbrojařské dílny a obchodu Józsefa Kirnera, která v XIX. století dosáhla svými výrobky úspěch na evropské úrovni. Původní dílna fungovala v Pešti na adrese Szervita tér 2. Svá světoznámá mistrovská díla zde vyráběli József Kirner starší i mladší, císařský a královský puškař.
Při dodržení bezpečnosti bude možné vyzkoušet si perkusní pistole na desetimetrové vnitřní střelnici, která bude imitovat střelnici z roku 1861.
 
O lovech lukem se návštěvník dozví více ve vesničce z období Árpádovců. Ocitne se na zalesněné stepi začátkem podzimu, kde se seznámí s výrobou a používáním tradičního maďarského luku. K výstavnímu prostoru patří lukostřelecké hřiště o rozměrech 6x10 m. S pomocí profesionálů si tu zájemci vyzkouší různé lovecké a historické luky na zajímavých stanovištích. V externích prostorách bude prohlídka myslivecké a historické lukostřelby.
 
Sokolnictví je zasazeno do středověké, renesanční budovy s hlavním nádvořím. Prohlídka se zaměřuje na dravce, zbraně a oblečení sokolníků ale také na řemeslnou výrobu kožených doplňků. Část expozice bude věnována modernímu sokolnictví.
 
Místem prohlídky zaměřené na lov s chrty bude imitace obory mysliveckého zámku z XIX. století, před kterým je zahrada. Ze zbraní zde budou vystaveny zejména studené zbraně, jako jsou kopí a nože na lov kance, medvěda a jelena. Důležitými rekvizitami tohoto oddělení jsou diorámata, která poskytnou autentické zobrazení historických lovů.
 
Les trofejí
 
Jedna z nejočekávanějších atrakcí světové výstavy se bude skrývat v hale trofejí. Pro maďarské myslivce to bude příležitost představit své trofeje. V hale na ploše téměř 1200 metrů čtverečních budou umístěny preparáty představující maďarskou zvěř. Tato sbírka po ukončení výstavy bude umístěna v Maďarskem přírodovědném muzeu.
 
V případě zahraničních hostů budou pravděpodobně nejzajímavějšími exponáty exotické zvěře. Velká část preparací celých postav divoké zvěře pochází ze zahraničí, je jich více než dvě stě.
Organizátoři očekávají přes 2000 loveckých trofejí. Exponáty budou umístěny na trofejních stěnách, jeleni budou k vidění v lese trofejí.
Důležitou součástí haly budou diorámata na téměř 600 metrech čtverečních, ve kterých budou umístěny celosvětové lovné druhy zvěře včetně jejich typických biotopů.
 
Ptáci, které lze lovit i v Maďarsku, budou zahrnuti do samostatné instalace. Uprostřed haly bude ve vzduchu více než padesát preparátů bažantů, sluk, divokých kachen a divokých hus.
 
V rámci expozice se uskuteční mezinárodní posuzování trofejí, které bude probíhat dvěma způsoby. Ve vyhrazené části haly bude moci široká veřejnost živě sledovat, jakým způsobem se boduje. V nabídce je i speciální novinka, která využívá virtuální realitu. Nasazením VR brýlí se návštěvník stane členem týmu bodující trofej.
 
Vodní show
 
V pavilonu pod názvem Ryby, voda a člověk návštěvník pozná typické maďarské mokřiny. Cílem organizátorů je představit stojaté a říční vody v Maďarsku. Plánovaná velikost živých vodních ploch na výstavě přesahuje 700 metrů čtverečních. Ve skutečnosti je to monumentální akvarijní systém, podél kterého bude vidět současné a původní jedince rybí fauny.
Autentický pohled v neobvyklých vodou naplněných přírodních dioramat zajistí obrovští jeseteři, tisíce malých ryb, zvláštní, zřídka viditelné chráněné druhy, preparáty, přírodní filmy promítané na zadní stěny a vytištěné panoramatické fotografie.
V číslech to znamená, že na stovkách metrů čtverečních živé vody, v akváriích s objemem asi jeden milion litrů vody bude 2000 jedinců téměř 50 druhů ryb. V historii expozice publikum dosud nevidělo takovou speciální vodní show.
 
Výstavní prostor nabízí příležitost k představení různých způsobů rybolovu. Prostor zde bude i na přednášky známých odborníků a úspěšných sportovních rybářů.
 
Mezinárodní konference
 
Jednou z nejočekávanějších událostí vědeckých a odborných programů je Mezinárodní konference myslivosti a mysliveckého hospodaření, která se bude konat od 29. září do 3. října. Sestavený program bude na mezinárodní úrovni. Odprezentovány práce budou později vydány knižně.
 
World Conservation Forum
 
Příroda, udržitelnost, ochrana a vize budou klíčovými tématy World Conservation Forum. V rámci fóra se během výstavy uskuteční šest mezinárodních konferencí.
Kromě World Conservation Forum se v rámci samostatného "show-room" budou konat interaktivní prezentace, workshopy a výstavy startupů, výzkumných center a muzeí, které se věnují inovacím v souvislosti s udržitelným využíváním přírody.
 
Gastro, FeHoVa
 
Na celodenní program budou návštěvníci nabírat síly na gastronomické promenádě, kde budou hrát hlavní roli světoznámá maďarská jídla ze zvěřiny a ryb.
Kančí a rybí maso z udržitelných zdrojů budou také ústředním prvkem jednoho z klíčových trhů výstavy OMÉK (Celostátní zemědělská a potravinářská výstava a veletrh).
Na světové výstavě bude možné dohnat začátkem roku zmeškanou FeHoVa (Mezinárodní výstava zbraní, rybolovu, myslivosti), která očekává návštěvníky s rozšířeným obsahem.
 
Pet friendly
 
Největší výstava přírody v roce 2021 bude zároveň i největší psí událostí v roce. Znamená to, že na HUNGEXPO budou s radostí vítáni i čtyřnozí hosté. Naše čtyřnohé miláčky očekává odborný veterinární dohled a psí odpočinkové "ostrovy", které uspokojí všechny jejich potřeby.
 
Akce mimo HUNGEXPO
 
Světová výstava myslivosti a přírody se neomezuje pouze na území HUNGEXPO, doprovodné akce proběhnou v mnoha částech země.
Budou to například Mistrovství Evropy v mysliveckém troubení v Pécsi, V4 setkání husarů v Szilvásvárad, retro party a rodinné překážkové dráhy připomínající světovou výstavu v roce 1971 v Hatvane.
 
V souvislosti se světovou výstavou se připravuje výstava loveckých artefaktů nevídané velikosti v Maďarskem zemědělském muzeu.
Na akci spolupracuje pět muzeí. Samotná část výstavy zbraní obsahuje 220 až 230 předmětů.
 
Výstava se otevře již 24. srpna a bude k prohlédnutí do prosince.
 
www.onewithnature2021.org
 
 
 

Zpracování dat...