ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Opakovací kulovnice Benelli Lupo

Myslivost 9/2021, str. 56  Martin Helebrant
Benelli Armi představila svoji novou kulovnici LUPO.
 
Továrnu založenou kdysi bratry Benelliovými asi není nutné českému myslivci představovat. Původně motocykloví nadšenci byli i vášnivými lovci a jejich vášeň dostala nový impuls v okamžiku, kdy se s nimi spojil inženýr Bruno Civolani, otec inerčního (setrvačného) systému uzamčení samonabíjecích brokovnic. To byl rok 1967 a továrna bratří Benelliových začala takto konstruované brokovnice vyrábět o dva roky později.
Brokovnice uspěly a z původního modelu 120 vznikla celá dlouhá řada zbraní, s inerčním závěrem jsou i nejnovější modely Vinci a Rafaello.
Ale Benelli nabízí i brokovnice se závěrem poháněným klasicky odběrem plynů z hlavně (model M4 přijala do výzbroje i americká námořní pěchota) či nabíjené pohybem předpažbí (Nova). A není to tak dávno, kdy Benelli představila i vlastní kozlici, model 858U.
Pořád to není konec. Benelli Armi, to dnes nejsou již jenom brokovnice. Pokud už Benelli vyvinul pro svoje brokovnice M4 systém pohonu závěru spalnými plyny odebíranými z hlavně, pak jej aplikoval i na kulové zbraně. Tou první byla samonabíjecí kulovnice Argo z roku 2003, na kterou následovala lehká samonabíjecí kulovnice MR1, směřovaná hlavně na policejní složky.
Benelli Armi vyrábějí zkrátka kde co, včetně sportovních malorážkových pistolí MP 90 a MP 95 a jejich větrovkových sestřiček Kite. Na italskou zbrojovku, která si dovolila sídlit mimo údolí Trompia, v Urbinu, nedaleko Pesara na východním (jaderském) pobřeží Itálie, je to opravdu impozantní výčet. Chybělo jim jen jedno – až doteď nenabízeli klasickou opakovací kulovnici. To se změnilo letos, když Benelli Armi představila svoji novou kulovnici LUPO.

Benelli_Lupo_with_scope_emo1-1.jpg
 
Srdcem zbraně je válcový odsuvný závěr se třemi uzamykacími ozuby, napínaný při otevírání. Je jednoduchého remingtonova typu, tj. má krátký příčně odpružený drápek vytahovače a jeden podélně odpružený pístek vyhazovače uložený v čele závěru. Závěr sám je v pouzdře závěru veden krátkými válcovými plochami na svém těle, střed těla závěru je odlehčen.

Benelli_Lupo_emo8-1.jpg

Tělo závěru je ocelové a podobně jako většina povrchu kovových ocelových částí zbraně je pokryto povrchovou vrstvou BE.S.T – BEnelli Surface Treatment, což je extrémně odolný povrch z rodiny DLC (Diamond Like Coating).
Matice závěru je plastová, na jejím spodním okraji při napnutí úderníku vystoupí malý obdélníkový červený výstupek výstražníku.
Záchyt závěru je tvořen jednoduchým tlačítkem na levé straně pouzdra závěru.
Benelliové i některé zahraniční recenze vysoko vyzdvihují tvar rukojeti závěru a její kuličky, která je lehce eliptická. Nevím, můj subjektivní názor je, že rukojeť je v dobrém dosahu, kulička je příjemná do ruky, ale tu přelomovost jsem v ní nějak nenašel.
Pouzdro závěru je ocelové, pevně spojené s hlavní. Na něj na spodní straně navazuje klec spoušťového mechanismu z hliníkové slitiny. Pouzdro závěru je uzavřené, jen s výhozným okénkem. Okénko je sice rozměrné, ale ne tolik, abyste skrz něj mohli doplnit zásobník bez jeho vyjmutí ze zbraně.
Spoušť je s jednoduchým odporem, regulovatelným přímo uživatelem v rozmezí asi 10 až 20 N (1 až 2 kg).
Hlaveň je hladká, bez mířidel a Benelli se zatím drží tradičních délek mezi 55 až 60 cm. Na ústí pažby nechybí závit na instalaci úsťové brzdy nebo tlumiče hluku výstřelu.
Na horní ploše pouzdra závěru je upravený prostor pro upevnění základen pro zaměřovače. Benelli nabízí vlastní kotevní kameny s rozhraním MilStd 1913. Současně uvádí, že kameny určené pro opakovací kulovnice Remington by měly být použitelné také na LUPO. Zdá se, že se rozměry a tvar pouzdra závěru remingtonek se stává do jisté míry odvětvovým standardem, Benelli se tak šikovně zařadili do houfu.
Hlavně opakovačky LUPO jsou, jako ostatně i jiné hlavně kulovnic od Benelli, kryogenicky (za extrémně nízké teploty) tepelně zpracovány. Proč? V každé hlavni po vykování polotovaru vznikne nějaké napětí, které se částečně odstraní žíháním. Další napětí do hlavně může vnést třískové obrábění. Jednou z cest, jak toto napětí odstranit, je opakované hluboké podmrazení hlavně a její postupné vrácení na normální teplotu. Většinou se tak děje ponořením hlavně do tekutého dusíku (-196 °C). Výsledkem je hlaveň zbavená veškerého zbytkového napětí, což má se příznivě odrážet na opakované přesnosti zbraně.
Pozitivní vliv kryogenního zpracování je faktem, ačkoliv se vedou diskuse o tom, jak velký je skutečný přínos a jak dalece je schopen běžný střelec jej využít či vůbec rozpoznat.  
Zásobování zbraně náboji je z dvouřadého zásobníku s plastovým tělem. Záchyt zásobníku ovládá páčka umístěnou trochu netradičně na přední hraně zásobníku. Navzdory tomu je ovládání záchytu jisté a snadné.
Systém je uložen v rámu zbraně z hliníkové slitiny. Výrobce hovoří o rámu jako o spodní stavbě (lower receiver) a hlavni s pouzdrem závěru a závěrem o horní stavbě (upper reciver), což je terminologie převzatá z armádních zbraní řady M4/M16.
Osobně mi to připadá jako nesprávné, M4/M16 opravdu mají horní a spodní stavbu rámu zbraně, spojenou kloubem a při rozborce se vyklání jako u zbraní s lůžkovým závěrem. Nic takového Lupo nemá, rám Lupa spíše lze nazvat koncepcí šasi, kdy nosník z hliníkové slitiny je základem, nesoucím pouzdro závěru s hlavní, sestavu spoušťového mechanismu a pažbení. Ale netrapme se terminologickými problémy.

Benelli_Lupo_emo5-1.jpg

Systém je v šasi ukotven dvěma šrouby, hlaveň je volně plovoucí a na šasi je ukotveno i plastové předpažbí. Integrální součástí šasi je i prostorný lučík spouště a šachta zásobníku.
Hlaviště pažby s krkem je dutý plastový výlisek a je napojené na šasi dlouhým šroubem. Mezi krkem a šasi je podložka, jejíž výměnou se dá měnit lomení a vyhnutí pažby.
Na horní hraně hlaviště je výměnná lícnice. Na zadní straně dutinu v hlavišti uzavírá pružná botka Progresssive Comfort, která současně slouží jako tlumič zpětného rázu. Skládá se ze dvou dílů, které jsou spojené navzájem propletenými lamelami. Při výstřelu se lamely vlivem zpětnorázových sil prohnou, botka lehounce popojede směrem dovnitř a tím rozloží působení sil v čase a prostoru.
Povrch pažby je potažen měkkým plastem a na úchopových plochách je neagresivní zdrsnění kosočtverečnou rybinou. V Urbinu si zjevně jsou vědomi starého hesla, že hlaveň střílí, ale pažba strefuje. Systém výměnných podložek mezi krkem pažby a duralovým šasi (rámem) spolu se sadou podložek pod botku umožňuje uživateli upravit si pažbu přesně na míru i pokud by byl extrémní postavy. Celkem se nabízí 36 různých kombinací. Dobrá zpráva pro tradicionalisty je, že pažba se za příplatek bude nabízet i v tradičním, ořechovém provedení.
Pojistka je umístěná na krku pažby, odjišťuje se zatlačení hmatníku směrem dopředu. Je to tradiční řešení, které vyhoví jak pravákovi, tak levákovi. Pojistka je (alespoň u kusu, který jsem měl v ruce) zcela tichá. Při zajištěné zbrani nelze otevřít závěr. Pokud potřebujete vybít zbraň, je za klikou závěru malé tlačítko, jehož stiskem záběr odblokujete, aniž byste zbraň museli odjišťovat.

Benelli_Lupo_emo3-1.jpg
 
Kulovnice LUPO se nabízejí ve dvou skupinách ráží. První je určená pro náboje délky 30-06 Springfield a jsou v ní ještě 270 Winchester (výkonově podobná naší 7x64 Brenneke) a 300 Winchester Magnum (kterou považuji osobně za rozumné maximum pro evropského lovce). Druhou skupinu tvoří ráže v délce shodné s 308 Winchester, nabízí se 243 Winchester a nesmí chybět dnes čím dál populárnější 6,5 Creedmoor. Každá ze skupin má jiné rozměry šasi, takže je hmotnostně optimalizovaná.
 
Měl jsem možnost si jeden kus kulovnice Benelli Lupo osahat u dovozce, pražské firmy Zbraně Jirkovský Janeček a ten krátký dojem byl veskrze příjemný. Hladký chod závěru i spouště. Povrch plastové pažby příjemně sedí v ruce i na líci. Ačkoliv je rybina na úchopových plochách poměrně oblá, je úchop díky měkčenému „softáči“ příjemně jistý.
Pažba mi svojí geometrií vyhovovala, ale jak jsem řekl, promyšlená konstrukce vám nabízí takovou možnost úpravy jako málokterá jiná kulovnice.
Stejně tak jsem měl příjemný pocit ze zkusmého přilícení. Firma Benelli vyrostla na brokovnicích, které jsou na dobrou pažbu a vyvážení zbraně hodně náročné. A zjevně si ze zkušenosti s brokovnicemi vzala poučení.
 
Pokud shrnu vše výše uvedené, pak Benelli Lupo je opakovací kulovnice, ve které výrobce šikovně využil různé technologie, které již nějakou dobu používá. V tom je podobná nedávno popisované kulovnici Savage Impulse. Extrémní modularitou pažby mi připomněla kulovnici Steyr Monobloc, kterou jsem před nedávnem testoval. A dokonce mám pocit, že Benelli Lupo má v sobě s Monoblocem i tak trochu podobný designový výraz.
Výsledkem je velice úhledná, moderní opakovací kulovnice. Benelli si na design vždycky potrpěla, Lupo není výjimkou, ať již svým tvarem, nebo střídáním lesklého a matného černého povrchu.
Nabídka ráží „je taková americká“, ale co můžete dělat, když největší trh je zbraněmi je v USA. I z té „americké“ nabídky si spolehlivě vyberete vhodnou ráži pro jakýkoliv lov v Evropě. Novu kulovnici americký trh zřejmě přijal příznivě, již stihla sklidit i ocenění novinka roku.
Pokud uvažujete o koupi opakovací kulovnice, která bude stát někde na pomezí mezi „panskou“ a „pracovní“, je Benelli Lupo zajímavou možností.
 
Technická data
Ráže: 270 Winchester, 30-06 Springfield, 300 Winchester Magnum / 243 Winchester, 6,5 Creedmoor, 308 Winchester
délka hlavně: 61 /56 cm, na ústí hlavně závit M14 x 1
délka celková: 113 / 108 cm
hmotnost: 3230 / 3180 g
kapacita zásobníku: 5 nábojů, resp. 4 v ráži 300 Winchester Magnum
 
Ing. Martin HELEBRANT
 

Lupo_detachable_magazine-1.jpg

PROGRESSIVE-COMFORT.jpg
COMBTECH.jpg
Zpracování dat...