ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Květen / 2022

Dva termovizní monokuláry v jednom balení?

Myslivost 5/2022, str. 78  Martin Brožek
Infiray ZOOM Za poslední dva roky, kdy se věnuji testování produktů pro myslivost, především termovizím, mě skutečně oslovilo jenom pár produktů. Poslední dobou mám pocit, že se trh extrémně zrychlil a jedná se doslova o boj o každého zákazníka a vyplnění i té poslední tržní mezery na úkor účelnosti a ergonomie. Každé dva tři měsíce přichází nové, mnohdy nezralé produkty, většina z nich jsou jen minoritní evoluce, ale opravdu zajímavých produktů je poskrovnu.
Jedním z těch, který mě vytrhl z termovizní letargie, je zástupce řady ZOOM od Infiray, který jsem si vyzkoušel s 38mm čočkou, nazvaný ZOOM ZH38

880605537-infiray-zoom-zh-38.jpg
 
Na první pohled by se dalo konstatovat, že se v infiray asi zbláznili a běžný 38mm monokulár zabalili do absurdně velkého těla, ale rychle se přesvědčíte o tom, že velikost v tomto případě není vůbec na škodu. Tento monokulár má totiž jednu zásadní funkci, díky které je svým způsobem unikátní - obsahuje soustavu zvětšení, které mění ohniskové vzdálenosti obrazu směřovaného na senzor a fakticky se chová jako monokulár s čočkou 19 mm i 38 mm. Máte tedy dvě zařízení v jednom, kterými dokážete pokrýt prakticky veškeré lovecké situace v různorodých honitbách. A garantuji vám, že nezůstanete jen v režimu „devatenáctka do lesa“ a „osmatřicítka na pole“.
O Infiray ZOOM na krku nebo v kapse určitě budete vědět. Zařízení má kvádrovitý tvar velikosti 190×65×60 mm, hmotnost je 580 g. Velikost je rozhodně nadstandardní, ale je to daň za dvě technické inovace. Tou první je možnost pozorování přes dvě ohniskové vzdálenosti, druhou je výměnný akumulátor. Obě tyto vlastnosti ale oceníte a na velikost si rychle zvyknete. Ovládání je totiž příjemné, monokulár hezky padne do ruky, tlačítka jsou přesně pod prsty a nebudete se s nimi trápit ani v zimě v rukavicích. K celkovému dobrému uživatelskému zážitku pomůže i nastavitelný pásek na zajištění na ruce.

P3284258.JPG
 
Takže opravdu dva monokuláry v jednom?
 
Dá se to tak říct. Samozřejmě je ZOOM pouze jedno zařízení, ale právě systém dvou ohniskových vzdáleností z něj dělá kombinaci dvou monokulárů. Přechod mezi 19 a 38 je snadný a rychlý, že tuto funkci budete s oblibou používat. Já osobně Zoom nejčastěji využívám tak, že pozoruji okolí v režimu 19 mm při jeho optickém zvětšení 1,6x a jakmile mě něco zaujme, přepnu na 38 mm a obraz se změní na optické přiblížení 3,2x. Devatenáctka je tedy prima na detekci, ale identifikaci už dělám s osmatřicítkou.
Nejpřesnější mi připadá přirovnání k variabilnímu puškohledu a přepínání mezi dvěma zvětšeními. S obrazem se nic nestane, nerozpadne se, vidíte jen přiblížený výřez scény.
A jak snadno přepnete? Úplně stejně jako když zaostřujete – otáčíte ostřením, dokud se nedostanete do druhé ohniskové roviny. Změnu vidíte samozřejmě na sledovaném objektu, ale také na stavové ikonce v displeji ZOOMu.

P3284260.JPG
 
Výbava, funkce
 
Když začnu vpředu – germaniová čočka, clona F/0.9/1.2, shutterless modul se senzorem 640x512 12µm a citlivostí pod 25 mK, 32 GB vnitřní paměť na fotky a videa, výměnný bateriový článek, displej AMOLED 1440×1080, dioptrická korekce, očnice tvaru poloviční kapky.
Výbavě asi není co vytknout, zastavme se jen na chvíli právě u baterie. Do ZOOMu budete vkládat nový proprietální Infiray battery pack. Tento druh baterie najdete i v dalších produktech této firmy a dá se očekávat, že u vyšších modelových řad bude Infiray na tento druh napájení přecházet. Udávaná spotřeba v ZOOM je asi 10 hodin, čehož jsem však v průběhu svých testů nedosáhl. S ohledem na to, že jsem testoval především v teplotách kolem nuly a méně, považuji mnou reálně naměřených 7,5 hodiny používání za solidní výkon. V balení dostanete dvě baterie, nedostatku energie se nemusíte bát. Výhodou je určitě také nabíjení baterie jak v přístroji, tak v externí nabíječce, doma se tak nachystáte na 15 až 20 hodin provozu naráz.
Funkční vybavení je současný standard. Klasický obraz Infiray laděný do teplejších tónu, obvyklé obrazové režimy různým způsobem vykreslující teplotní rozdíly, identifikace nejteplejšího místa, poměrový dálkoměr, digitální zoom 1-4x, digitální kompas, záznam fotek a videí včetně nahrávání zvuku.
Menu je přehledné, máte k dispozici dva režimy – snadné menu pro nejběžnější nastavení a dále kompletní menu. Nastavování se nemusíte obávat a bez starostí můžete ZOOM používat rovnou „z krabice“. Sám za sebe bych si ale nastavil alespoň datum a čas, který se mi vkládá do fotek a nahrávek.
 
Závěr
 
Pro koho tedy ZOOM je? S ohledem na cenu to není zařízení, které byste si kupovali jako své první. Aktuální cena testovaného modelu je někde kolem 79 000 Kč, což osloví především profesionální lovce, záchranáře apod. Pokud však hledáte zařízení v této cenové relaci, už máte dobrou představu, co by mělo umět. A ZOOM skutečně umí – jedná se o současnou špičku termovizní techniky, přístroj se v segmentu bude ještě dlouho držet na předních příčkách. Systém dvou ohniskových vzdáleností je praktický, funguje perfektně a práce s Infiray ZOOM je příjemná a pohodlná.
 
Za zapůjčení děkuji společnosti ZÁHOŘÍ TRADE s.r.o. (www.infiray-termovize.cz), která je oficiálním distributorem produktu InfiRay.
 
Ing. Martin BROŽEK
autor projektu JduLovit.cz
Najdete nás na YouTube a sociálních sítích
 

Zpracování dat...