ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Květen / 2022

Leupold VX-6HD 3-18x50

Myslivost 5/2022, str. 72  Martin Brožek
Leupold na konci roku 2021 inovoval svoji řadu VX-6 o nová skla, čímž nadobro smazal argumenty, že Leupold dělá jenom sportovní optiku. Nová řada byla nazvána VX-6HD. Označení indikuje nejen použití high-definition čoček, ale samozřejmě 6x zoom, který se stává současným standardem napříč trhem puškohledů.
Šestinásobné zvětšení v případě Leupold HD skel není jen marketing. Čočky v této řadě dovolují plně využít celý rozsah zvětšení, při zachování velmi dobré propustnosti světla.
Portfolio VX-6HD přináší sportovní i lovecké puškohledy, včetně naháňkových. Já jsem měl k dispozici k otestování puškohled v přiblížení 3-18x a vstupní pupilou 50 mm.

vx-6hd_3-18x50_cds-zl2_171572_bps-1.jpg
 
Je to sportovní nebo lovecké sklo?
 
Na první pohled se může zdát, že puškohled je určený pro sport. Točítka rektifikace kříže totiž nejsou schovaná pod krytkami, ale na Leupoldu jsou komínky pro stranovou, výškovou korekci a korekce paralaxy. Pro potřeby sportu však chybí sportovní osnova a hraniční přiblížení 3-18x také neodpovídá použití při sportovních disciplínách přesné střelby.
Jako myslivec nicméně dostáváte možnost korekce propadu střely na větší vzdálenosti, což bývá, v souladu s mnoha diskusemi, opředeno zbytečnými obavami.
Obvykle myslivci obhajují puškohledy bez komínků dvěma argumenty. Tím prvním je samozřejmě strach, že dojde k nechtěné korekci třeba při manipulaci nebo případně po střelbě je riziko, že zapomenu vrátit kříž na nástřel a potmě toho nebudu schopný.
Toto Leupold řeší tak zvaným zero-stop s pojistkou – zamknutím nástřelové polohy. Abyste mohli komínkem otočit, musíte zmáčknout tlačítko. Stejně tak vidíte a cítíte, že je komínek otočený a na polohu nástřelu se vrátíte bezpečně i poslepu. Na nule se komínek zastaví, pojistka vyskočí a není jím možné dále otočit.
Druhým obvyklým argumentem nepoužívat korekci pomocí komínků pro střelbu na různé vzdálenosti je ve většině případů obava, že člověk přepočtem balistiky víc pokazí, než získá. Leupold toto řeší systémem CDS (custom dial system). Je to velmi jednoduché přenesení balistiky do stupnice vyznačené na komínku vertikální korekce. Například otočíte na polohu 2,5, tedy 250 metrů a korekce je hotová. Už neřešíte klikání v MRAD nebo MOA, ale na komínku si nastavíte jen vzdálenost. Výroba prvního individuálního komínku je zdarma, hodí se pro potřeby užití puškohledu na jedné pušce.
Pokud však nebudete chtít individuální komínek, ať už z důvodu použití na více zbraních nebo užití více druhů střeliva, není nic jednoduššího, než na balistiku využít on-line kalkulačku či mobilní aplikaci a zapamatovat si počet kliků na klíčové vzdálenosti.
Ať v případě CDS nebo využití mobilní aplikace věřím, že není třeba připomínat, že člověk by měl lovit pouze na vzdálenost, kterou má bezpečně natrénovanou a u které bez váhání, opakovaně trefuje terč velikosti vitální zóny cílové zvěře.
Klikání puškohledu Leupold jsem ověřil na střelnici klasickým testem: nejprve kliknu 10x nahoru, pak 10x doprava, 10x dolů a 10x doleva. Po každé změně vystřelím 2 až 3 rány a očekávám vykreslený pomyslný čtverec s návratem poslední sérií do úvodního nástřelu. Tímto testem Leupold VX-6HD 3-18x50 bez zaváhání prošel.

vx-6hd_3-18x50_cds-zl2_171572_bps-8-1.jpg
 
Jak jsou na tom „skla“?
 
Už výše jsem uvedl, že VX-6HD obsahuje high-definition čočky, přesněji řečeno čočky puškohledů této řady jsou ošetřené vrstvami, které zlepšují propustnost světla a redukují lomy a odrazy. Kromě těchto vrstev mají čočky ochranný povrch proti mlžení, ulpívání vody a zvýšenou ochranu proti poškrábání.
Obraz je čirý, nezkreslený, objekty nemají ani za ostrého světla purpurové okraje, nedochází k soudkovitosti, ani deformaci perspektivy, barvy jsou věrné, bílá je bílá. Obraz je jedním slovem perfektní.
Puškohled jsem testoval samozřejmě i za soumraku a fungoval jako „stahovač světla“ – viděl jsem přes něj lépe než na vlastní oči.
VX-6HD bude dobrou volbou například na lov srnčí zvěře, kdy symbolických pár minut za soumraku či úsvitu mnohdy určuje úspěšný lov.

e898556d010da3fb11af7dc9d1297f73.png
 
Osnova, Firedot
 
Mnou testovaný puškohled byl vybavený duplexní loveckou osnovou v druhé fokální rovině, tedy její velikost zůstává stejná, bez ohledu na zvětšení. Tloušťka kříže je zvolená v dobrém kompromisu – linky vidíte za šera, ale ve dne vás neruší tlusté čáry.
Duplexní osnova neobsahuje žádné měřítko, které byste mohli využít například pro přenášení nebo pro odhad vzdálenosti, já osobně bych raději osnovu alespoň s nějakými záchytnými body, ale využití jednoduché osnovy bez dalších bodů vám dozajista dovolí nerušené pozorování a lov.
Uprostřed osnovy na mnou testovaném puškohledu je tzv. Firedot. Jedná se o podsvětlenou tečku ve středu záměrného kříže. Leupold si na Firedot dali záležet – tečka je titěrná, přesto jasně viditelná i ve dne. V noci naopak oceníte možnost nastavit intenzitu svícení na naprosté minimum. Firedot vám pomůže v lovu, aniž by vás oslnil.
Firedot má však ještě druhou funkci – slouží jako indikátor náklonu. Pokud tuto funkci zapnete, tečka zabliká v případě vertikálního náklonu více než 1°. Tuto vlastnost využijete například při instalaci puškohledu.
O životnost baterie nemusíte mít starost – iluminace se samovolně po pěti minutách nečinnosti vypne, průměrná výdrž použité baterie CR2032 je asi 1000 hodin.

vx-6hd_3-18x50_cds-zl2_171572_turret-1.jpg
 
Další výbava, zpracování
 
Testovaný VX-6HD 3-18x50 jsem dostal k testům už vybalený a osazený na montáži – nebudu tedy hodnotit balení, ani jeho obsah. Na puškohledu nechyběla dodatečná páka zvětšení, která usnadňuje a zrychluje přechod mezi zvětšením 3x až 18x. Volitelně lze puškohled vybavit zavíracími krytkami s magnetem, které se šroubují na vnitřní závity puškohledu. Ty bohužel na testovaném modelu chyběly.
Zpracování nemám co vytknout. Puškohled jsem zkoušel jako druhý uživatel, ale nepozoroval jsem žádné škrábance ani na těle, ani na sklech. Veškeré ovladatelné prvky – komínky, dioptrická korekce, zoom – fungují s odpovídajícím odporem. Klikání je tiché a přesné, krok odpovídá rysce. Výše popsaným testem čtvercového posunu a návratu na nástřel puškohled bez obtíží prošel. Samozřejmostí je nárazuodolnost a voděodolnost. Puškohled budí dojem kvality a odolnosti, což je podtržené doživotní mezinárodní zárukou.
 
Pro koho tedy je Leupold VX-6HD?
 
Pokud hledáte precizně zpracovaný puškohled s vynikajícím obrazem a moderní výbavou, VX-6HD je vhodný kandidát. Konkrétně model 3-18x50 je skvělým spojením loveckého skla s možností přesné střelby i na větší vzdálenosti.
Pokud se cítíte ve střelbě silní nebo vás okolnosti nutí přemýšlet o vnější balistice, Leupold vaše potřeby podpoří komínky se zero-stop a dostatečnou rezervou elevace pro střelbu na stovky metrů.
Určitě musím vyzdvihnout kvalitu obrazu, příjemnou iluminaci Firedot a důvěryhodné zpracování. Puškohled se mi líbil, s čistým svědomím jej mohu doporučit.
 
Za zapůjčení puškohledu do testu děkuji společnosti PROARMS CZ, spol.s r.o
 
Ing. Martin BROŽEK
autor projektu JduLovit.cz
najdete nás na YouTube a sociálních sítích
 
Leupold VX-6HD 3-18x50
Tubus 30 mm
Krok rektifikace 0,1 MRAD (1 cm ve 100 m)
Hmotnost 624 g
Zorné pole ve 100 m (3-18x): 11,7m-2m (7,3°-1,2°)
Aktuální maloobchodní cena 42 500 Kč

Zpracování dat...