ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Květen / 2022

Pozorovací dalekohledy značky SOLOGNAC

Myslivost 5/2022, str. 88  David Volný
Pozorovací dalekohledy jsou dnes součástí výbavy každého myslivce a milovníka přírody. Dovoluji si vám tedy předat své praktické zkušenosti s pozorovacími dalekohledy značky SOLOGNAC, která je v České republice prodávána v obchodním řetězci DECATHLON.
Praktický test jsem prováděl s dalekohledy SOLOGNAC 100 10x42, SOLOGNAC 500 8x42 a SOLOGNAC 900 10x42.
Jsem mile překvapen, že se další výrobce lovecké pozorovací optiky ubírá „moderním směrem,“ a to výrobou dalekohledů s čočkou o průměru 42 mm oproti kdysi klasickým 56 mm. Pro mě jako příznivce šoulání je nižší hmotnost dalekohledu, díky menší čočce, velice důležitá vlastnost. Hmotnost dalekohledů pohybuje mezi 660 a 695 g. Všechny dalekohledy mají skleněné čočky opatřené antireflexními vrstvami, pogumované tělo, garantovanou odolnost proti pádu, jsou vodotěsné a čištěné dusíkem pro zabránění zamlžování.

obr-1.jpg

První rozdíly mezi dalekohledy byly znát už při vybalení z krabice. Dalekohledy řady 100 a 500 mají látkové měkké pouzdro, zatímco dalekohled řady 900 má pouzdro z tvrdé „skořepiny.“ V pouzdře pak u každého modelu najdete popruh na zavěšení pouzdra, popruh na zavěšení samotného dalekohledu a ubrousek na čištění čoček. U dalekohledu řady 900 se dá popruh rychleji odepnout oproti dalekohledům z řad 100 a 500.
Optické vlastnosti jsem porovnával vždy za stejných podmínek. Nejdříve jsem začal pozorováním srnčí zvěře přes den. Všechny dalekohledy splnily mé nároky ohledně šířky zorného pole, které bylo porovnatelné a žádný z dalekohledů „nevyčníval.“ Co se obrazových vlastností týče, tak se všemi dalekohledy jsem byl schopen ve dne přečíst srnce bez problémů.
U dalekohledu řady 100 bylo v porovnání s ostatními horší barevné podání scény a nižší ostrost obrazu v krajích, nebylo to však tak razantní, aby se srnčí zvěř ve dne nedala číst. Barevné vykreslení obrazu a celková ostrost byly u dalekohledu řady 500 lepší než v řadě 100. Dalekohled řady 900 svými obrazovými vlastnostmi hravě překonal dalekohledy obou nižších řad. Ostrost obrazu byla dobrá i v okrajích, barevné podání scény bylo živé a realistické. 
Po testech ve dne přišla řada na podvečerní lov. Vyrazil jsem tedy se všemi dalekohledy na čekanou. Nejdřív byla změna kvality obrazu viditelná u dalekohledu řady 100, kdy se při stmívání ostrost obrazu začala snižovat víc než u řady 500 a 900. Za nějaký čas se ostrost obrazu začala snižovat i u dalekohledu řady 500 a po chvíli i u řady 900. Prodleva ve zhoršení ostrosti obrazu byla delší mezi dalekohledy řady 100 a 500 než mezi dalekohledy řady 500 a 900. Příčina tohoto jevu byla možná i ta, že dalekohled řady 500 má optické zvětšení 8x, zatímco řady 100 a 900 mají zvětšení 10x. V pozdějším pozorování za tmy mi pak pomáhal na nebi svítící měsíček.
K mému velkému překvapení se všemi dalekohledy byla vidět na poli zvěř i v noci za tmy jen při pomoci světla z půlky měsíce na obloze. Se všemi dalekohledy lze zvěř najít i za téměř úplné tmy.  U řady 500 jsem v noci při měsíčku byl schopen rozeznat i nahoru a dolů pohybující se hlavu, na rozdíl od řady 100, kdy jsem na poli viděl pouze pohybující se „flek.“ S řadou 900 jsem pak byl v noci při svitu měsíce schopen rozeznat pohyb běhů srnčí zvěře, což je podle mého názoru více než dobrý výsledek, když vezmeme v potaz cenu dalekohledů a malý průměr výstupní čočky. 
Pokud bych měl shrnout poznatky z testování dalekohledů značky SOLOGNAC, hodnotím je celkově velice kladně. Každý z modelů překonal má očekávání, vezmeme-li v potaz fakt, že dalekohledy značky SOLOGNAC nejsou mezi myslivci v České republice moc často používané a možná nejsou mezi lidmi ani tolik známé kvůli tomu, že se neprodávají ve specializovaných loveckých obchodech, ale v řetězci obchodu prodávajícím sportovní vybavení pro desítky různých sportů a zájmových aktivit. Po mé zkušenosti mohu říct, že je to škoda, jelikož všechny dalekohledy jsou vzhledem ke své ceně více než slušné. Samozřejmě nelze porovnávat optiku za pár tisíc a optiku za desítky tisíc, ale v porovnání s dalekohledy ve stejné cenové relaci je poměr ceny a výkonu velice dobrý.
Nejlépe z testovaných dalekohledů dopadl SOLOGNAC 900 10x42, na druhé příčce se podle očekávání umístil SOLOGNAC 500 8x42 a na třetím místě SOLOGNAC 100 10x42. Z mého pohledu můžu každý z uvedených dalekohledů doporučit s tím, že dostanete za své peníze více než byste čekali.
testoval David VOLNÝ
 
Dovětek pro čtenáře: Rád bych se vám v krátkosti představil. Jsem praktikujícím myslivcem již několik let v honitbě Hůrka Holasovice, která se nachází na Opavsku. V rodině žádného myslivce ani lesníka nemám, ale o to víc mě to baví a naplňuje. K myslivosti mě dovedl rodinný přítel, dlouholetý myslivec, Petr Bartoš. Potom co jsem začal s myslivostí jsem se rozhodl, že se přihlásím na Střední lesnickou školu v Hranicích na Moravě, kterou jsem úspěšně dostudoval. Po střední škole jsem začal studovat na České zemědělské univerzitě v Praze obor Myslivost a péče o životní prostředí zvěře, kde stále studuji. Nejsem žádný profesionál, co se optiky týče, avšak jako praktikující myslivec vím, co musí lovecká optika splňovat, aby byla při lovu použitelná.
 
 

Zpracování dat...