ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Nový dalekohled LEICA Geovid R - ikona, která znovu překvapila

Myslivost 12/2022, str. 68  Ivo Chromčák
Na počátku 90. let minulého století používal dálkoměr při lovu v tehdejším Československu opravdu jen málokdo. Myslivost byla tehdy, troufnu si říct, úplně jiná. Záměrně se ale vyhnu konstatování, že byla lepší… Chyběla nám oproti dnešku řada užitečných a praktických přístrojů a neexistovaly technologie, které nám nyní umožňují lovit etičtěji, bezpečněji a efektivněji. A to se týká i zařízení, kterému věnuji tuto recenzi.
Na úvod ale začnu trochou historie. Píše se rok 1992 a německá společnost Leica - světový lídr na poli prémiové fotografické, sportovní a lovecké optiky - přichází se svým průlomovým produktem. Na trh je uveden první dalekohled s integrovaným laserovým dálkoměrem Leica Geovid 7x42 BD.
Tento binokulární dalekohled znamenal pro lovce obrovský krok kupředu. Najednou se jim dostává do rukou dalekohled, který dokáže stisknutím jednoho tlačítka přesně změřit vzdálenost k pozorované zvěři. Není třeba sahat do kapsy a měřit vzdálenost potenciálního cíle druhým přístrojem, samostatným laserovým dálkoměrem.
Hodnoceno dnešními měřítky: první Geovid byl poměrně velký, těžký a na celodenní lov kamzíka nebo sviště v horách s tímto dalekohledem na krku musela pravděpodobně navazovat uvolňující masáž krční páteře nebo celých lovcových zad. S několika těmito prvními Geovidy jsem se měl tu možnost v posledních dvou letech u mých loveckých přátel setkat a rád konstatuji, že všechny tyto “pionýrské” dálkoměrné dalekohledy Leica měří dodnes.
O 12 let později, v roce 2004, přichází konstruktéři z německého Wetzlaru s novou generací Geovidů. Modely 8x42 BRF a 10x42 BRF už mají ergonomičtější tvar, nižší hmotnost a jejich design už je velmi blízký legendárnímu Geovidu R, který byl uveden do prodeje poměrně záhy v roce 2009.
Od té doby ušla Leica v oblasti pozorovacích dalekohledů s laserovými dálkoměry obrovský kus cesty. Do Geovidů postupně přidávala balistické funkce, zvýšil se také výkon a přesnost laserového dálkoměru, nejpokročilejší Geovidy lze pomocí Bluetooth propojit s Apple Watch či chytrými telefony, kam si lovec může prostřednictvím aplikace Leica Hunting App uložit balistické profily svých zbraní a používaného střeliva. Velkým posunem vpřed je také možnost navádění lovce k naposledy změřenému cíli v terénu pomocí GPS. Vyznavači střelby na velké vzdálenosti pak využívají připojení externí kapesní meteostanice Kestrel Elite, jejíž naměřené hodnoty ještě více precizují podklady pro výpočet balistických hodnot pro přesnou střelbu.
Ano, toto vše už je dnes, po třiceti letech vývoje, možné. Optika Leica vyniká v porovnání s binokuláry konkurenčních značek zejména věrností barev, vysokým kontrastem a špičkovým rozlišením i při slábnoucím světle. To je pro lovce mnohdy klíčové. Jako “třešnička na dortu” je to pak precizní zpracování a ušlechtilý ergonomický design všech výrobků Leica.
Proto všechny Geovidy, které postupně přicházejí na trh, intenzivně testuji a využívám pro myslivost několik posledních let. Upřímně řečeno, v dnešních rychle se měnících přírodních podmínkách a za situace, kdy řada lovců už neprovozuje výkon práva myslivosti pouze ve známém prostředí “své” honitby, si lov bez kvalitního pozorovacího dalekohledu s integrovaným dálkoměrem už dovedu jen velmi těžko představit.

IMG_7605_Geovid-R-vlevo-stara-generace-vpravo-novy-1.jpg
 
V těchto dnech přichází na trh nová generace dalekohledu Leica Geovid R - této ikony, která se po třech dekádách vylepšování stala lídrem mezi binokuláry s laserovým dálkoměrem, protože podle mého názoru naplňuje potřeby 90 % evropských lovců a vyniká skvělým poměrem výkonu a ceny.
Měl jsem tu možnost testovat tento dalekohled po dobu čtyř týdnů při svých lovech v nejrůznějších přírodních i povětrnostních podmínkách v Čechách, na Moravě i na Slovensku. Věnoval jsem se i porovnání s předchozí generací “erka”, který se mezi lovci stále těší velké oblibě.
Získané zkušenosti na úvod shrnuji takto: inovace, které vývojáři z Leica dosáhli, byla v tomto případě krokem tím správným směrem. Nový Geovid R má oproti modelu předchozí generace podstatně výkonnější laser, snadno se ovládá a získal moderní líbivější design. Přitom zůstala zachována celková jednoduchost přístroje, kterou ocení drtivá většina lovců a myslivců, kteří sledují při lovu dva hlavní cíle: za prvé spolehlivě a do detailu obeznat zvěř, a to i za zhoršených pozorovacích podmínek, za druhé určit rychle a co nejpřesněji vzdálenost cíle a přizpůsobit tomu případný výstřel tak, aby byl bezpečný a jistý v každé situaci.
Nový Leica Geovid R je přepracován na zcela nové platformě. Zdokonalená mechanická koncepce kombinuje špičkovou optiku Leica s její nejnovější laserovou měřicí technologií. Geovid R po stisku tlačítka, které je oproti předchozímu modelu umístěno na pravé straně binokuláru, vyšle laserový paprsek a měří, za jak dlouho se tento paprsek odrazí od cílového objektu a vrátí se do dalekohledu. Z tohoto nepředstavitelně krátkého intervalu vypočítá integrovaná elektronika s neuvěřitelnou přesností vzdálenost cíle. Do 200 metrů jsou naměřené hodnoty uváděny dokonce s přesností na desetinu metru. Z tohoto důvodu může být Geovid R používán nejen pro velmi dlouhou střelbu na vzdálenost až 1800 metrů, ale je velkým pomocníkem také pro lovce s lukem při střelbě na kratší vzdálenost v řádu několika desítek metrů.
Nový Geovid R jsem podrobil “zátěžovým zkouškám” především v Krkonoších a v Jeseníkách, kde je poměrně běžné lovit přes údolí na vzdálenosti mezi 200 a 300 metry, výjimečně i dál.
Pokud jsou odrazové plochy pro laserový paprsek dostatečné (osvědčilo se mi kromě zvěře zaměřovat na kmeny stromů, pařezy, skály nebo sutě), tak dálkoměr měří rychle a spolehlivě. Kvalitní výkonnější laser odhalil rychle své silné stránky. Dokonce nejvyšší naměřená vzdálenost popřela uváděných 1800 m a podařilo se mi změřit loveckou chatu (to je další příklad vhodné odrazové plochy) na vzdálenost 1922 metrů.
Hliníkové tělo je velmi lehké - hmotnost je pouze 955 g a dalekohled proto ani při celodenním nošení na krku téměř nevnímáte.
Geovid R měřil také v dešti. Vlhkost vůbec není jeho nepřítelem. Přístroj je plněný dusíkem, je proto vodotěsný a snese dokonce i tlak vodního sloupce v hloubce 5 metrů. Při měření v dešti bylo ale znát, že s rostoucí měřenou vzdáleností je dosah laseru o něco nižší, než v optimálních podmínkách. Občas se mi stalo, že nebylo možné hned napoprvé změřit dálku k nedostatečně reflexním objektům - například vzdáleným trsům trávy apod.. Opakovaný stisk tlačítka nebo mírná změna zacílení ale vše vyřešilo.
Co velmi na přístroji oceňuji, je pevné, ale přitom ne příliš robustní tělo, které je pokryté obzvlášť odolným pryžovým obalem, který je nejen velmi příjemný a praktický na držení, ale také svou kvalitou podtrhuje celkové prémiové zpracování, které je hodno Leica dalekohledu.
Nový Geovid R skvěle vypadá. Sparťanská konzervativnost, kterou se dlouhé roky vyznačovala předchozí generace Geovidu R, je ta tam.
Inovovaný dalekohled se skvěle drží a často si vystačíte při pozorování i s jednou rukou.
Příjemná je automatická regulace jasu čtyřmístného displeje, který je provedený v jasně kontrastní červené barvě. Za denního světla svítí údaje výrazněji, za šera a ve tmě se naopak jas displeje sníží na minimum tak, aby uživatele neoslňoval.
A zda změří laser vzdálenost i za úplné tmy? Samozřejmě ano. Dokud je měřený objekt lidským okem viditelný, změříte jeho vzdálenost se stejnou přesností, jako za pravého poledne.
Aby bylo zajištěno, že laser změří pouze požadovaný cílový objekt (nikoli jiné malé objekty, které zkříží dráhu paprsku) je nový Geovid R vybaven inteligentní logikou sekundárního cíle. Vyhledá a změří například požadovanou vzdálenost k jelenovi; pták v popředí před zvěří je ignorován. Na krátkou vzdálenost je také spolehlivě odfiltrována tráva a větve.
Mám rád pokročilé technologie a také je využívám. Současně ale čím dál víc inklinuji k jednoduchosti, zejména při ovládání čehokoliv. A na lovu to u mne platí dvojnásob. Proto u tohoto přístroje kladně hodnotím jeho snadné zprovoznění a následné intuitivní ovládání. Dalekohled stačí vyjmout z praktické odolné brašny, vložit do něj baterii (napájení zajišťuje jeden 3V článek CR2 běžně dostupný ve všech elektro a fotoprodejnách) a můžete jej začít používat bez zdlouhavé přípravy nebo předchozích znalostí.
Velké, snadno uchopitelné ostřicí kolečko na středovém můstku umožňuje přesně a bleskově zaostřit. Lze jej lehce ovládat konečky prstů, a to i v zimních rukavicích. Toto jsem vyzkoušel dokonale v Krkonoších, kde letos ve druhé půlce října teplota na hřebenech po ránu padala několik stupňů pod nulu, a pozorovat bez rukavic dlouho nešlo. Veškerá mechanika u Geovidu R funguje hladce v jakýchkoliv povětrnostních podmínkách. Masivní středový můstek umožňuje snadné a spolehlivé nastavení interpupilární vzdálenosti a je hmatatelným důkazem prakticky nezničitelné konstrukce.

IMG_7609_Geovid-R-vcetne-prislusenstvi-1.jpg

Dálkoměr se ovládá pouze dvěma tlačítky umístěnými velmi ergonomicky na přístupném místě, logicky v dosahu ukazováčku pravé ruky. Geovid R zobrazuje přímou vzdálenost k cílovému bodu po stisknutí tlačítka. Pro první aktivaci laseru je třeba dvojí stisk.
V případě střelby pod větším úhlem můžete v menu přístroj přepnout do režimu EHR. Potom bude Geovid R zobrazovat vzdálenost odpovídající trajektorii přímé střelby – "ekvivalentní horizontální vzdálenost" (EHR).
Nový Geovid R už není prodáván ve dvou variantách - “metrové” a “yardové”, jak tomu bylo u předchozí generace. Inovovaný Geovid R lze nově přepínat v nastavení a volit zobrazení v metrech nebo v yardech.
Každý dalekohled je jen tak dobrý, jak kvalitní jsou v něm použité čočky a optické hranoly. Pro některé dalekohledy s integrovanými dálkoměry je paradoxně handicapem právě vestavěný laser. Toto ale neplatí pro Geovidy. Optika Leica je nejlepší ve své třídě a nabízí kvalitu obrazu téměř shodnou s dalekohledy bez dálkoměru. Je to nejen díky čočkám vyrobeným ze špičkového skla, ale rozdíl je dán i vlastní konstrukcí: laserový dálkoměr je na rozdíl od řady binokulárů jiných značek umístěn mimo optickou soustavu, do středového můstku, a nezatěžuje tak optiku snižováním jejího výkonu.
Čočky jsou samozřejmě chráněny vícevrstvou povrchovou úpravou. To se projevilo například v dešti, kdy kapky vody nezanechávaly na čočkách okulárů i objektivů výrazné stopy.
Brilance barev, rozlišení a kontrast obrazu mají rozhodující význam při obeznávání zvěře, zejména trofejové. U nového Geovidu R si můžete být jistí ostrostí obrazu od středu až k jeho okrajům. A díky vysoké věrnosti barev jsou viditelné i ty nejjemnější nuance. Navíc se zde uplatňují rozsáhlé zkušenosti společnosti Leica s účinným potlačováním parazitního a odraženého světla. Sečteno a podtrženo: tento přístroj svou kvalitou a výkonem plně vyhovuje požadavkům profesionálních lovců, a tak skvěle poslouží určitě i myslivcům, kteří mají lov a pobyt v přírodě jako svůj koníček.
Dalekohled bude již brzy dostupný ve čtyřech optických provedeních: 8x42, 10x42, 8x56 a 15x56. Já jsem měl možnost testovat Geovid R 10x42, který mi dlouhodobě vyhovuje nejvíce a několik let jsem používal k lovu jeho předešlou generaci. Učarovala mi jeho kompaktnost, lehkost a jednoduchost. Rád lovím i na větší vzdálenosti, a tak desetinásobné zvětšení u dalekohledu preferuji. Umožňuje mi to přesnější pozorování detailů. Na posedu či kazatelně nebývá s opřením dalekohledu problém. Při aktivním lovu v terénu je ale vhodným doplňkem lovecká hůl, případně střelecká trojnožka, kterou využívám pro opření Geovidu, který potom v mé ruce po setmění vystřídá termovizní monokulár Leica Calonox View. Při pozorování na větší dálku je obraz vždy výrazně stabilnější s použitím opory. Tou může být samozřejmě i strom, auto, batoh a podobně.
Geovid R s čočkou o průměru 42 mm není příliš robustní, má ideální hmotnost i rozměry, skvěle “padne do ruky” a jeho optický výkon za soumraku či při rozednívání je naprosto dostatečný.
Verze 8x42 je vhodná pro aktivní myslivce, kteří loví hlavně za světla a na střední vzdálenosti. Má široké zorné pole, obraz se ani v rukou nechvěje, a tak je to ideální sklo pro lov šouláním. Využijete jej však i ve chvílích s posledními zbytky denního světla. Geovid R 8x42 i 10x42 má shodně výrobcem doporučenou maloobchodní cenu, přičemž skoro až neuvěřitelně je nová generace tohoto dalekohledu o vice něž pět tisícovek levnější než legendární předchůdce. V dnešní době až neuvěřitelné.
Potom je tu provedení s průměrem čočky 56 mm a se dvěma zvětšeními: osminásobným a patnáctinásobným. Geovid R 8x56 je stále ještě poměrně lehký a jeho výstupní pupila o průměru 7 mm zaručuje úspěšné použití za soumraku nebo ráno před rozedněním. Obraz je velmi jasný a čistý a předurčuje tento model pro použití v noci, ideálně při čekané na posedu. Ani delší pozorování touto optikou vás neunaví.
Čtvrtou variantou je Geovid R 15x56. Díky patnáctinásobnému zvětšení je to specialista na rozlišení detailů na velké vzdálenosti. Obraz u tohoto přístroje už je jen velmi obtížné udržet stabilní při pozorování z volné ruky, a proto doporučuji použít stativ nebo alespoň loveckou hůl či jinou oporu. Nejvíce najdou Geovidy s tímto největším přiblížením uplatnění na střelnici či při lovech z kazatelen a posedů na velké vzdálenosti. Velmi pravděpodobně si je oblíbí ornitologové. Hmotnost i rozměry tohoto Geovidu R jsou už ale vyšší a podle mého názoru hraniční pro častější využívání k aktivnímu způsobu lovu. Toto sklo se vám prostě už po půldenním nošení na krku trochu víc “pronese”.
V balení vždy najdete spolu s dalekohledem pryžové krytky objektivů i okulárů, skvěle padnoucí široký neoprenový popruh pro nošení přístroje na krku, kvalitně zpracovanou brašnu pro uložení dalekohledu, originální baterii, návod k použití, utěrku na optiku a Leica certifikát potvrzující původ, datum výroby a provedení individuální výstupní kontroly kvality každého konkrétního přístroje.
Leica na Geovidy R poskytuje záruku v trvání pěti let, na elektronické součástky je pak záruka dvouletá.
 
Závěrem velmi rád konstatuji, že německá Leica opět přichází s výjimečným produktem pro ty, kteří požadují za své peníze špičkovou kvalitu a k tomu možná i dávku výjimečnosti. Příjemné je, že nyní můžeme získat prémiový dalekohled s nejmodernějším laserovým dálkoměrem za méně peněz, než tomu bylo u tohoto přístroje dříve, a současně levněji, než se prodávají opticky méně kvalitní konkurenční přístroje. Leica Geovid R je sklo, které když nerozbijeme o skálu nebo neztratíme, bude skvěle sloužit ještě našim vnukům.
 
Ing. Ivo CHROMČÁK
(případné dotazy směřujte na mail ivo.chromcak@icloud.com)

Zpracování dat...