ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Užitečný pomocník do ztemnělé honitby

Myslivost 12/2022, str. 64  Josef Drmota
Zápas světla a tmy je starý jako sám vesmír. I člověk již od prvopočátků existence svádí tu více, tu méně úspěšný souboj s nocí, s onou částí dne, která pro nás představuje čas temnoty, čas podvědomého ohrožení a omezení mnoha aktivit. Není proto divu, že se část technického pokroku soustředila na efektivní ovládnutí tmy a zpřehlednění okolního prostoru. Samostatnou kapitolou je pak vývoj prostředků pro mobilní osvětlení terénu, které nutně potřebujeme během mnoha rozličných aktivit, myslivost nevyjímaje.
 
Úvodem k čelovkám
 
Pravidelní čtenáři Myslivosti ví, že se představováním produktů z oblasti prakticky využitelných svítilen věnuji na stránkách našeho časopisu již delší dobu. Ti pozornější si pak možná vybaví, že jsem se již několikrát pokusil sledovat genezi vztahu běžného myslivce vůči kvalitnímu zdroji světla, v poslední době zejména s ohledem na dilema volby mezi klasickou ruční svítilnou a stále častěji prosazovanou čelovkou.
Vůči tomuto typu svítilny jsem měl dlouho poněkud odtažitý vztah. Bylo to dáno skutečností, že jsem měl čelovky spojené zejména s levnými plastovými náhražkami z asijských tržnic, k nimž jsem nikdy příliš důvěry nepobral. Zároveň jsem tak nějak podvědomě cítil, že ta správná svítilna s odpovídajícím výkonem patří zkrátka a dobře „do ruky“. A že z drobného pomocníka umístěného na čele pořádný proud světla pocházet nemůže.
Uvedené představy se výrazně poopravily v okamžiku, kdy se na náš trh dostaly kvalitní čelovky osazené opravdu výkonnými LED diodami. Mnohé se tím změnilo, a to nejen v mém konkrétním případě. S tím, jak navíc mizely lovecké svítilny z hlavní kulovnic, kde je nahradily různé přístroje pro noční vidění, objevily se tyto produkty náhle i v kapsách a batozích mnoha mých mysliveckých kolegů.
Jako obrovské plus uvedené skupiny svítilen dnes vidím nejen možnost nasvícení prostoru při současně volných rukou, ale především subtilní velikost, která již v podstatě není omezujícím faktorem výkonu. Bez významu není ani univerzálnost čelovek, které se dají použít nejen při dosledu, vyvrhování zvěře či přesunech honitbou, ale také při dalších aktivitách v přírodě, sportu, jízdě na kole nebo drobných domácích opravách v okamžiku, kdy nám lidově řečeno „vypadne proud“. Na první pohled sice malým, nicméně z praktického významu značným krokem, je i možnost vyjmout svítilnu z hlavového popruhu, který někdy při manipulaci překáží.

fenix-hm65r-2019.jpg
 
Fenix HM65R
 
Pestrou nabídku produktů z uvedené kategorie nalezneme také mezi mými oblíbenými „Fenixkami“, jejichž dovozcem do ČR je pražská firma Ariga provozující internetový obchod www.kronium.cz. Zde si může zájemce vybrat z opravdu pestré nabídky tvarů, výkonů i funkcí.
Jako myslivec bych na první volbu sáhnul po některém drobnějším typu, který by šel navíc vyjmout z hlavového popruhu a uložit jednoduše do kapsy. Možná ale, že bych se vážně zamyslel i nad některou z čelovek osazenou dvěma parabolami.
Užití a účel podobné konstrukce mi nedával jistou dobu spát, a proto jsem se se zástupci výše uvedené firmy dohodl na vyzkoušení vybraného typu „dvouhlavé“ čelovky v praxi.
K testu byla zvolena svítilna s označením HM65R, která sice není horkou novinkou, nicméně daný segment velmi dobře reprezentuje a je díky vysokému kumulovanému maximálnímu výkonu 1400 lumenů s dosvitem až 163 metrů pro myslivce velmi vhodným kandidátem na investici.
celovka-1.jpgZvláštnost konstrukce čelovky Fenix HM65R spočívá v již zmíněné dvojici reflektorů. Jejich význam se stane uživateli zřejmým velmi brzy.
První z nich je označovaný jako dálkový a disponuje úzkým kuželem s prodlouženým dosahem, zatímco druhý pokrývá relativně široký prostor před hlavou svítilny. Stopa širokoúhlého reflektoru je velmi kompaktní a poskytuje rovnoměrné nasvícení. Kombinací obou pak dostáváme velmi solidní výstup, za který by se nemusela stydět ani mnohá klasická svítilna.
Světelný tok dálkového reflektoru je až 1000 lumenů a výkon lze přepínat v krocích 1000-400-130-50 lumenů, čemuž odpovídá výdrž dále uvedeného zdroje napájení 4-22-42-90 hodin. Širokoúhlý reflektor pracuje s výkony 400-130-8 lumenů, což znamená 20-48-280 hodin svícení. Dálkový reflektor dosáhne až do zmíněných 163 metrů, zatímco širokoúhlý pokryje spolehlivě až 55 metrů před uživatelem. Zamyslíme-li se nad uvedenými údaji v klidu a zejména s ohledem na typ a primární použití svítilny, zjišťujeme, že máme v rukou opravdu spolehlivého a výkonného pomocníka s neskutečnou výdrží.
Oba kužely i jejich výkony lze libovolně kombinovat a dosáhnout tím až 1400 lumenů světelného toku.
Ovládání svítilny je velmi snadné. Každý reflektor disponuje vlastním spínačem, který se aktivuje prostým podržením a následným cyklickým přepínáním výše uvedených výkonů. Reflektory si navíc pamatují naposledy použitý stupeň, což je zdánlivá drobnost, která se ovšem při delším používání projeví jako velice komfortní.
Ovládací tlačítka lze uzamknout, aby nedošlo k samovolnému zapnutí svítilny, například v zavazadle. Zapnutí/vypnutí této ochrany se děje podržením obou tlačítek po dobu asi 3 vteřin. Čelovka po nich zabliká, čímž indikuje změnu režimu. Uživatel musí pouze počítat s tím, že tlačítka jsou spíše subtilní a ovládání například v zimě v silnější rukavici bude poněkud komplikovanější.
Pro opravdové zájemce snad ještě uvedu, že světelným zdrojem v dálkovém reflektoru je LED Cree XM-L2 U2, v širokém reflektoru je Cree XP-G2 R5, obě s životností 50000 h. Druhá uvedená dioda disponuje teplejším odstínem světla, které je zejména na kratší vzdálenost příjemnější pro oči.
V uvedeném směru mi trochu chybí červené světlo použitelné v případě havarijních situací, ale také při označení zadní části prostředku pohybující se v noci po komunikaci. Nevím, zda se jedná o konstrukční omezení, které vývojářům neumožnilo do některé paraboly vpašovat červenou diodu, zda jde o omezení dané ovládací elektronikou či zda byla tato varianta jednoduše vypuštěna z důvodu jiného cílového použití výrobku. Nicméně bych zde podobnou funkci očekával. Skutečností ovšem je, že se jedná o náhled člověka, kterému již pár svítilen rukama prošlo, a pro přímé využití v rámci myslivosti není uvedená drobnost vůbec podstatná.
Od svítilny budeme samozřejmě očekávat vyšší míru odolnosti vůči namáhání. U „Fenixek“ s nimi můžeme samozřejmě počítat (zájemce o to, co podobný výrobek opravdu snese si dovoluji odkázat na jedno z předchozích čísel Myslivosti). HM65R je vyrobena z magnéziové slitiny, která je o třetinu lehčí než hliník. Je plně prachuvzdorná a vodotěsná do hloubky 2 metry podle standardu IP68. Nárazům odolává podle údajů výrobce až do pádu z výšky 2 metry. Všechny parametry čelovky (světelný tok, doba provozu na baterie, vodotěsnost, dosvit a nárazuvzdornost) jsou změřeny v souladu s normou ANSI/NEMA FL 1-2009.
U podrobného popisu nesmí chybět ani údaj o velikosti. Rozměry vlastní HM65R jsou 4,0 x 5,5 x 8,0 cm a hmotnost je 147 g včetně akumulátoru. Mezi jinými typy čelovek to určitě není drobeček, nicméně rozměr je v tomto směru malou daní za výkon a výdrž.
Z hlediska praktické myslivosti (již na úvod jsem uvedl, že bych se nad výběrem typu určitě zamyslel) by mi vadila jedna věc, a sice hlavový popruh v podobě „kříže“ s podélným příčným pruhem, který doplňuje pruh obvodový. V zimních nocích, kdy směřujeme zejména za černou zvěří, mám čelovku umístěnou přímo na klobouku nebo čepici. Uvedený kříž není problém v případě kulatého dýnka zimní čepice (kulicha z hlediska tradic zásadně nenosím). Na natvarovaný klobouk v teplejším počasí se ale kříž nasune o něco obtížněji. Je to ale jen osobní pocit a předchozí zkušenost. Podélný popruhu sice můžeme sejmout, nicméně to bude na úkor stability nesené svítilny.
Výhodu HM65R je možnost nastavit svislou osu světelného kužele. Slouží k tomu kloubový úchyt umožňující potočení svítilnou podle vodorovné osy. Jako jediná drobnost, na kterou si musí uživatel zvyknout, je fakt, že oba spínače se při krajní horní poloze svítilny dostávají do částečného zákrytu s plastovým „kšiltem“, který přes ně na horním okraji přesahuje. Svítilnu je proto snazší ovládat v lehce vyosené poloze. Smyslem přesahu je pravděpodobně ochrana spínačů v transportním stavu.
Tak, jako k jiným typům svítilen Fenix, je i v tomto případě možné dokoupit sadu černých popruhů bez reflexních prvků, držák pro uchycení na cyklistickou či jinou přilbu, některý typ pouzdra a adaptéry pro dobíjení z různých zdrojů.
 
Napájení
 
Z hlediska jakékoliv „baterky“ přichází ze strany uživatele obvyklá otázka: Jak to budu živit? Opět velmi jednoduše. Součástí dodávky svítilny je Li-ion akumulátor typu 18650 s vysokou kapacitou 3400 mAh. Nabíjí se ze sítě, power banky či autobaterie přes USB-C konektor přímo ve svítilně, aniž bychom jej museli vyjímat. Pro nejjednodušší nabíjení nám poslouží běžný adaptér k mobilnímu telefonu. Plné nabití vybitého zdroje trvá asi 2,5 hodiny.
V případě nouze lze čelovku napájet také dvěma jednorázovými bateriemi typu CR123A. Z hlediska obdobné dlouhodobé potřeby bych ovšem v tomto případě doporučil dokoupit ještě jeden akumulátor výše uvedeného typu, jehož cena začíná při nižší kapacitě v řádu několika stokorun. Sáhneme-li navíc po moderní variantě s bočním microUSB vstupem, nepotřebujeme ani nabíječku. Zde je třeba pouze upozornit, že vzhledem k mechanické ochraně proti přepólování musí mít akumulátory vystouplý plusový pól a starší akumulátory s pólem plochým již není možné použít.
Velmi zajímavá bude určitě i následující informace ohledně prodloužení výdrže světelného toku. Na úvod k tomu snad jen drobná poznámka. Některé typy svítilen s LED diodami regulují svůj světelný tok tak, že zdroj „drží“ nastavený režim výkonu až do poklesu napětí na určitou úroveň. Pak automaticky „padají“ na režim nižší. Jedná se tedy o náhlý skok ve výkonu svítilny. HM65R funguje v tomto směru lehce odlišně.
Při delším použití konkrétně nastaveného světelného režimu snižuje čelovka výkon postupně v malých krocích tak, jak ve zdroji klesá napětí. Tím je dosaženo pocitově prodloužení vyššího stupně výkonu a celkové prodloužení doby použití svítilny. Ta je navíc vybavena indikátorem stavu nabití akumulátoru v podobě modrých čárkových diod umístěných na horní hraně. Při namáčknutí kteréhokoliv z obou spínačů nás upozorní na aktuální stav zdroje. Čtyři rozsvícené LED indikují nabití na více než 80 %, tři odpovídají 60 až 80 %, dvě 40 až 60 %, jedna 20 až 40 % a jedna blikající znamená, že baterie je nabitá na méně než 20 %.

celovka2.jpg
 
Závěrem
 
Možností, jak vyřešit potřebu přisvícení během pobytu v honitbě i při souvisejících pracích dnes samozřejmě existuje nepřeberné množství z hlediska kvality, provedení, velikosti, ovládání i ceny odpovídajících produktů. Netvrdím proto, že představená svítilna Fenix HM65R je tou jedinost správnou cestou. Záleží jen na preferencích a potřebách každého jednotlivce, pro který výrobek se nakonec rozhodne. V každém případě je ale z kategorie řešení opravdu vhodných a jejím pořízením nebudeme určitě zklamáni.
 
A na úplný závěr si neodpustím lehce nadnesené zakončení. Již kdysi na počátku všeho pronesl podle nejmoudřejší knihy Stvořitel: „Budiž světlo!“ A bylo světlo. Viděl, že světlo je dobré, a oddělil světlo od tmy. (Bible, 1. kniha Mojžíšova). S „Fenixkou“ (a nejen s HM65R) to až tak úplně snadné mít samozřejmě nebudeme a určitě se k této největší autoritě nehodláme ani náhodou přirovnávat. V každém případě je ale podobný, byť z pohledu věčnosti zanedbatelně krátký zázrak, možný. Postačuje k němu totiž několik krátkých kliknutí na tom správném vypínači…
Josef DRMOTA

Zpracování dat...