ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Říjen / 2022

Blaser B2 1-6x24 iC

Myslivost 10/2022, str. 72  Martin Brožek
Uživatelská recenze naháňkové optiky Blaser B2 1-6x24 iC
Po poslední recenzi povedeného univerzálního puškohledu Blaser B2 2-12x50 iC mi bylo chvíli smutno, protože jsem měl jen pár dní, abych si ho před vrácením skutečně užil. Naštěstí ne nadlouho a chvíli po výstavě Natura Viva 2022 na mě v poště čekala naháňková verze Blaser B2 1-6x24 iC. Po několika týdnech testování vzpomínám na nejeden lovecký zážitek, při kterém mi puškohled skvěle posloužil. Nejen, že jsem na B2 1-6x24 iC nenašel žádný technický nedostatek, ale otevřely se mi další možnosti, jak lze puškohled s tímto optickým rozsahem využít. Než se ale dostaneme k recenzi, připomeňme si zaměřovací optiku Blaser B2 obecně.
Puškohledy Blaser B2 přišly na trh koncem minulého roku jako levnější alternativa k zavedené řadě Blaser B1. Na rozdíl od ní jsou puškohledy Blaser B2 vybaveny šestinásobným zvětšením, jsou dostupné jen v základní černé barvě, a především se od B1 liší ve volbě roviny umístění kříže. U B2 je kříž umístěn v druhé zobrazovací rovině – nezvětšuje se při přibližování.
Z hlediska optického výkonu se mi řada B2 líbí víc – má živější barvy a podle mého názoru je s ní lépe vidět za horších světelných podmínek.
Blaser B2 představuje tři puškohledy – univerzál 2-12x50 iC, puškohled pro střelbu na delší vzdálenosti a horší světelné podmínky B2 2,5-15x56 iC a naháňkový Blaser B2 1-6x24 iC.
Všechny puškohledy B2 jsou vyrobeny v Německu, mají čočky pokryté vrstvami zvyšující odolnost proti poškrábání a odpuzující vodu, jsou plněné dusíkem a vodotěsné pro ponoření až 4 metry pod hladinu. Puškohledy B2 jsou proti porovnatelným konkurentům až o 4 centimetry kratší a Blaser garantuje jejich odolnost i při instalaci termovizní předsádky nebo nočního vidění.

Aktivace-cerveneho-bodu-povysunutim-praveho-kominku.jpg
 
Léto s Blaser B2 1-6x24 iC
 
První, na co člověk u naháňkové optiky myslí, je samozřejmě využití při lovu zvěře v pohybu na krátkou vzdálenost. V průběhu roku se nabízí mnoho různých příležitostí, vrchol přichází v době sklizní při lovu černé zvěře (v souladu s výjimkou Státní veterinární správy) a přirozeně v zimě, v naháňkové sezóně.
Lov a střelba na zvěř v pohybu je nejefektivnější a nejbezpečnější, pokud máte obě oči otevřené a sledujete nejen pohyb, rychlost, ale periferním viděním vše, co se okolo lovené zvěře děje. Blaser B2 vám tohle všechno umožní nejen díky skutečnému „přiblížení“ 1x, širokému zornému poli, ale také díky dobře zvolené záměrné osnově a červenému bodu v jejím středu.
Vyzdvihuji skutečné „přiblížení“ 1x, protože to nebývá standard – u B2 1-6x24 iC máte identicky velký obraz pro obě oči. Techniku míření oběma očima samozřejmě dobře využijete nejen s naháňkovým puškohledem, ale třeba i s kolimátorem. Nicméně oproti kolimátoru máte s puškohledem výhodu v možném přiblížení obrazu, výrazně lepší prostup světla optickými členy a především, osnova puškohledu není závislá na bateriích a funguje i v extrémních povětrnostních podmínkách.
Blaser B2 1-6x24 iC mi dobře posloužil v mnoha loveckých situacích. Jediné, při čem jsem ho skutečně nezkusil, byla klasická naháňka. Ne, že by nebyla příležitost se v srpnu postavit vedle „ocelového honce“, ale z vlastního přesvědčení se lovů u sklizní neúčastním. Simulaci naháňky jsem si vyzkoušel při tréninku na střelnici střelbou na cíle v různé vzdálenosti a velikosti.
Intenzivně jsem B2 využíval při večerní čekané a šoulačkách na srnce, které se přirozeně po západu slunce změnily v noční lov. Zvětšení 1-6x mě v tomto případě nijak nelimitovalo, a naopak jsem získal výhodu širokého zorného pole a skvělého prostupu světla soustavou čoček. Zvěř srnčí, černou a lišky jsem lovil stojící i v kroku, nejčastěji na vzdálenosti do 70 metrů. Povětrnostní podmínky odpovídaly pozdnímu jaru a létu včetně nízkých ranních teplot, odpoledních 35 °C a nejednoho lijáku. Puškohled to všechno zvládl bez komplikací.
 
Blaser-B2-s-Night-Pearl-Seer-50.jpg

Lov s termovizní předsádkou
 
Blaser B2 cílí na lovy na rozhraní dne a noci a ani naháňkový puškohled nebyl ochuzen o možnost připojení předsádky. Blaser vyrábí pro optiku B2 adaptéry, které společně se šínou zajistí dokonale pevné, bezpečné a opakovatelné připojení předsádky. Adaptéry jsou k dispozici pro přístroje s připojovacím vnějším závitem M30x1, M43x0.75 a M52x0.75. Blaser evidentně cílí na spřátelený Liemke, který jsem neměl k dispozici, ale puškohled jsem otestoval se svým NightPearl Seer 50 Plus se závitem M43x0.75.
Blaser adaptér mi na Seer něj perfektně sedl, díky upínacímu bodu v šíně odpadlo hledání vodorovné polohy vůči kříži. S bodem zásahu jsem neměl ani při opakované instalaci žádný problém. Připojení předsádky s adaptérem je rychlé, bezhlučné, naučíte se jej i poslepu. Otevírá se tedy i možnost, že pro potřeby nočního lovu budete mít jen předsádku v ruce jako monokulár a těsně před střelbou ji k puškohledu připojíte.
Závity na předsádkách jsou standardizované, pokud používáte předsádku nějakého známějšího výrobce, velmi pravděpodobně bude na puškohledu sedět.
I přiblížení puškohledu B2 1-6x při práci s předsádkou pomáhá. Na 1x vidíte úplně celý displej zařízení a nezalézají vám ikony mimo výhled, 6x je obvyklé maximální zvětšení u předsádek s AMOLED/OLED displejem.

Ovladani-intenzity-cerveneho-bodu.jpg
 
Montáž na šínu a nastřelení
 
Puškohled jsem testoval v konfiguraci se šínou, na pušku jsem jej instaloval dvojicí montáží KOZAP šína-picatinny s rychloupínáním. Díky šíně sice nemusíte řešit správné otočení kříže vůči pušce, ale u dvojice kamenů si musíte pohrát se vzdáleností a přesným usazením na picatinny segmenty. Se základním puškařským vybavením a momentovým klíčem je instalace optiky na pušku záležitostí několika minut.
Nastřelení B2 probíhá standardně, jako u kterékoliv jiné optiky. Točítka rektifikace kříže jsou skryta pod hliníkovými krytkami, krok je 1 klik na 1 cm ve 100 m. Z toho tedy vychází 2 kliky na 1 cm v 50 m, případně 1 klik na 1,5 cm ve 150 m atd. Klikání je přesné, s dobrou haptickou odezvou. Vynulování komínků lze provézt povolením upevňovacích šroubků – toho můžete využít, pokud chcete optiku používat na více zbraních. Zbraň A bude na pozici 0/0, zbraň B např. na 2 nahoru/7 vlevo atp. K puškohledu dostanete hezký Blaser imbus, kterým šroubky povolíte.
 
Rektifikace-zamerne-osnovy-je-schovana-pod-hlinikovymi-kominky.jpg

Optický výkon, osnova
 
Blaser B2 1-6x24 iC má jasný, kontrastní a ostrý obraz, který netrpí výraznou chromatickou aberací. Propustnost světla je podle Blaser 94 % ve dne a 92 % v noci, což je s ohledem na současně dostupné vybavení špička.
S puškohledem vidíte víc než na vlastní oči. Ani za šera neoslepnete a využijete kompletně celý myslivecký den. Perspektiva je od asi 1,5x až po 6x nezkreslená. Na nejnižší přiblížení zůstává střed rovný a okraje se lehce prohnou. Úroveň prohnutí je daní za nízké přiblížení a setkáte se s ním u různých výrobků napříč celým spektrem naháňkových puškohledů. Při porovnání s jinými přístroji je úroveň prohnutí Blaser B2 na úvrati těch kvalitnějších.
Osnova je, jako u ostatních modelů Blaser B2, duplexní 4A – nejběžnější osnova na trhu loveckých puškohledů. V tomto typu osnovy jsou linky kříže tlustší na okraji a tenčí ve středu osnovy. Blaserem zvolený poměr velikostí linek osnovy a středové tečky si zaslouží pochvalu. Silné okraje linek dobře navedou pohled do středu, ale končí přibližně ve dvou třetinách osnovy a ke středu už pokračuje linka tenká. Tenká linka je dostatečně viditelná i za šera a na rozdíl od širší části nepřekrývá cíl.
Podsvícená středová tečka záměrné osnovy je jemná, podsvícení můžete plynule regulovat v intenzitě pro šero až po ostré denní světlo. Podsvícení je navázáno na technologii Blaser iC, tedy reaguje na natažení bicího mechanismu Blaser iC nebo jej můžete aktivovat povysunutím pravého komínku. Intenzitu červeného bodu upravíte pootočením povysunutého komínku.
 
Závěr
 
Puškohledy Blaser B2 zatím patří k jedněm z nejlepších zaměřovačů, které jsem měl doposud možnost vyzkoušet. Naháňková varianta B2 1-6x24 iC přináší vynikající optický výkon, široké zorné pole a vysokou odolnost, kterou Blaser garantuje i pro připojení předsádek.
Naháňkový puškohled Blaser B2 1-6x24 iC jsem aktivně používal téměř čtvrt roku především na večerních čekaných a šoulačkách, na noc jsem na něj adaptérem Blaser připojoval termovizní předsádku NightPearl Seer 50 Plus bez změny bodu zásahu.
Puškohledu nemám co vytknout, byl jsem velmi spokojený.
 
K testům zapůjčila společnost KOZAP Uh. Brod, zbraně a střelivo spol. s r.o.
Ing. Martin BROŽEK
Autor projektu JduLovit.cz
Pro další obsah mě najdete na sociálních sítích
 

Zpracování dat...