Snad jen pro připomenutí, Česká republika je spoluzakladatelem mistrovství a když jsme v roce 1988 spřádali první myšlenky, ani náhodou jsme netušili, do jakých mezinárodních rozměrů se soutěž ve vábení dostane a kolik evropských zemí procestujeme.
Od prvopočátku je pravidlem, že se pořadatelství střídá a každou zemi reprezentuje tříčlenný soutěžní tým z nejlepších tří v národní soutěži, k tomu rozhodčí a vedoucí výpravy. Celkem se na letošní mistrovství přihlásilo 35 vábičů ze 12 zemí Evropy, jejich výkony posuzovala desetičlenná mezinárodní porota osvědčeným systémem 1-6 bodů.
Už samo množství účastníků plus doprovod klade vysoké nároky na organizaci tří dnů (pátek příjezd výprav, v sobotu soutěž, v neděli odjezd). Největší díl organizace se ujal Klub vábičů, konkrétně Tomáš Třeský s partnerkou Pavlou Wenzlovou. Více než půl roku před soutěží komunikovali se všemi státy a ladily se organizační detaily, část příprav pak zajistila (bohužel ne zcela bez problémů) z ČMMJ zaplacená agentura.
Po příjezdu, ubytování, prohlídce místa soutěže a poradě rozhodčích a vedoucích výprav proběhla v pátek společná večeře.
V sobotu se soutěžilo na rozlehlém a velmi reprezentativním podiu s dataprojekcí ve výstavní hale G2 v sousedství Národní myslivecké výstavy. Sice jsem nikdy v minulosti tak velký soutěžní prostor na ME ve vábení neviděl, ale nazdobené podium v rozlehlé prázdné hale působilo poněkud podivně a bohužel celé mistrovství postrádalo onu pomyslnou jelenářskou sounáležitost a pospolitost. Ale nedá se nic dělat, doby začátků jsou dávno pryč a za více než dvacet let soutěž nabírá stále více charakter sportovního klání, staří respektovaní jelenářští bardi nás už bohužel postupně opouští či už opustili.
Ale účast 12 států, a to ještě nemohli přijet pravidelní účastníci z Běloruska, nebyli Chorvaté, Srbové, logicky ani Ukrajinci, je neskutečné mezinárodní renomé a vyznění, kdy jsou doby čtyřech zakladatelských států!
Vzhledem k počtu soutěžících proběhlo dopoledne základním kolem, odpoledne pak bylo finále 17 finalistů. Dopoledne v základním kole všichni soutěžící předvedli hlas mladého hledajícího jelena a vítězný ryk, jako je již zažitým pravidlem, hlasové ukázky hodnotila desítka porotců systémem 1 až 6 bodů, a do odpoledního finále postoupilo 17 nejlepších. V odpoledním finálovém kole předvedli všichni hlas starého hledajícího jelena a hlas jelena stojícího u laní.
Měl jsem společně s dalšími členy Klubu vábičů za povinnost zajistit sčítání bodů, a tak jsem viděl nejlépe, že se hned od první disciplíny od „startovního pole“ bodově oddělili Honza Brtník, Tomáš Třeský a Estonec Innar Us, kteří si v odpolední finálové části si již nenechali náskok vzít.
Je třeba ještě podotknout, že podle domluvy na páteční poradě se z hodnocení škrtala nejnižší a nejvyšší známka v každé disciplíně, což se ukazuje jako pragmatická nutnost. Obměnila se totiž nejen jména a tváře soutěžících, ale bohužel také porotců a je minimálně na pozvednutí obočí, když při respektované mezinárodní soutěži se v hodnocení jedné disciplíny objeví současně šestka a dvojka! Škoda, že vzhledem k odchodu J. Kupky a období covidu se nepodařilo zatím zorganizovat mezinárodní školení a certifikaci rozhodčích.
Soutěž opanoval a již posedmé (!) se stal Mistrem Evropy Jan Brtník se 173 body, na druhém místě se umístil Tomáš Třeský se 166 body a třetí byl Estonec Innar Uus se 164 body. Český úspěch podtrhl na děleném 7.-9. místě Marek Peiker se 157 body.
Česká reprezentace opanovala i soutěž týmů se 496 body, druzí byli slovenští vábiči se 463 body a třetí Maďaři se 460 body. Detailně výsledky najdete v připojené tabulce.
V sobotu 22.4. v Brně to byl úžasný výsledek našich vábičů a potvrzení, že čeští jelenáři jsou evropskou špičkou.
Velké poděkování patří také moderátorům Vlastovi Hartovi a překladatelce Elišce Trnkové, kteří se ujali premiérově nelehké úlohy provázení celým soutěžním dnem.
Je třeba poděkovat všem sponzorům a podporovatelům, hlavní ceny věnovaly firmy Swarovski, Leica a Nikon, nádherné poháry vyrobilo studio Mildaglass, krásná bola nám vytvořil Roman Provazník, děkujeme i za další věcné ceny (nože Mikov, ochutnávkové packy od pivovaru Poutník, káva Hunters Cofee, oblečení a další ceny Banner, čokolády z Čokoládovny Troubelice, dárková balení vína, kožené dokladovky, dárková balení pálenky a další ceny).
Dovolte mi jakožto jednomu z pěti zakladatelů soutěže na závěr zvláště poděkovat a vyjádřit hlubokou poklonu Tomíkovi Třeskému, který společně s Pavlou Wenzlovou odvedl obrovský kus práce ve dvojroli hlavního pořadatele a i soutěžícího, což si nikdo v minulých ročnících netroufl a nedokázal (!).
Poprvé jsem stál spíše v pozadí a mohl sledovat soutěž z trochu jiného úhlu. A věřte, že slyšet českou hymnu a poslouchat dojatého Tomíka při děkovačce byl nesmírně emotivní zážitek, nejen jemu se hrnuly slzy do očí a v tu chvíli se mi zdálo, že těmi velkými okny brněnské haly G2 shora nakukuje známá vousatá tvář Honzy Kupky a má úsměv od ucha k uchu! Honza má prostě skvělého pokračovatele v čele Klubu vábičů. A věřte, že jsem to při cestě domů po D1 dojatě vzkazoval té Honzově borovici nedaleko Velké Bíteše!
Kdo věděl, ten věděl, co mohlo či mělo být jinak, nervů a starostí si vytrpěli všichni dost, ale nezaujatý divák byl navýsost spokojen a zcela jednoznačně se XXIV. Mistrovství Evropy v Brně pod taktovkou Toma Třeského zapsalo nezapomenutelně do myslí všech přítomných a přispělo svým dílem k významu a lesku oslav stoletého výročí naší myslivecké organizace.
Příští již XXV. ME ve vábení budou pořádat v květnu 2024 polští jelenáři v Goraji, ti, kteří chtějí slyšet naše nejlepší jelenáře jsou zvání na naše už XXV. Mistrovství republiky ve vábení jelenů v sobotu 24.6. na nádvoří loveckého zámku Ohrada.