ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Časopis Myslivost

Červen / 2023

Postupné úpravy krajiny ve prospěch přírody a zvěře

Myslivost 6/2023, str. 38  Lubomír Hajný
Myslivecký spolek Lichnov – Bordovice na Novojičínsku byl dalším spolkem, který se přihlásil do výzvy časopisu Myslivost, aby prezentoval svoji činnost v úpravě krajiny. Honitba, která zasahuje do Chránění krajinné Beskydy má rozlohu 1566 hektarů a myslivost vykonává 28 členů. Práci v honitbě mi představil myslivecký hospodář MVDr. Ivo Trčka.
 
logo-Myslivci-Mohou-Menit-Krajinu-1.jpgIvoši, můžeš prosím pro čtenáře Myslivosti představit vaši honitbu?
Naše honitba se nachází kousek od Nového Jičína na severní Moravě. Rozlohou se řadíme k větším smíšeným honitbám s normovanou zvěří srnčí a zaječí. V honitbě máme také nenormovanou zvěř jelení, daňčí a černou a také se zde setkáváme s rysem a vydrou.
Ze zemědělských pozemků převládá trvalý travní porost, na kterém se také pase dobytek.
Jako i v jiných honitbách nás trápí velké půdní bloky luk a pastvin a nedostatek klidových míst pro zvěř. Proto jsme se rozhodli, že postupně budeme měnit krajinu ku prospěchu všech druhů zvěře a živočichů.
Během mysliveckého roku se věnujeme rovněž rozmanitým činnostem, například pořádáme kynologické soutěže, oblastní výstavu psů, věnujeme se mysliveckému kroužků a dalším pro nás již tradičním akcím.

20230504_123717-1.jpg
 
Jaké byly první kroky, kde jste začali?
V místech, která nejsou intenzivně obhospodařována, například pod vedením vysokého napětí, jsme se rozhodli vybudovat myslivecká políčka pro potřeby zvěře. K dnešnímu dni jich máme v honitbě pět a uvažujeme o dalším rozšíření.  
Pro zvěř se také snažíme vytvářet klidová místa výsadbou keřů.
Rozhodli jsme se rovněž vysazovat ovocné stromy do krajiny ve spolupráci s vlastníky honebních pozemků.
 
Nejen při hledání volných pozemků pro myslivecký políčka je nutné aktivně spolupracovat s vlastníky pozemků i zemědělci... 
Značnou rozlohu v honitbě obhospodařuje velká zemědělská firma a musím říct, že spolupráce s vedením společnosti je na poměrně dobré úrovni, stejně jako s dalšími vlastníky honebních pozemků.  Když jsme například hledali místa pro výsadbu stromů, tak jsme se zemědělským družstvem našli poměrně rychle společnou řeč. Je to ale hlavně o vzájemném respektu a pochopení, neboť každý má své zájmy a potřeby a je potřeba vše skloubit dohromady. Když uvedu praktický příklad – základem bylo, že při výsadbě stromů jsme měli předem vyjednaný souhlas vlastníka pozemků a se zemědělci jako nájemci pozemků jsme měli dohodu, jak budou stromy vzdáleny od sebe, kde ponecháme průjezd pro zemědělskou techniku. Tímto krokem jsme předešli případně nepříjemnosti v budoucnu a nalezli kompromis vyhovující všem stranám.
 
Proč jste se rozhodli, že se budete věnovat výsadbě ovocných stromů do krajiny?
Výsadbu ovocných stromů bereme jako velký přínos pro přírodu. Ovocné stromy, které lemovaly polní cesty byly kdysi i v naší honitbě zastoupeny v hojném počtu, ale v minulosti díky nešetrnému hospodaření zmizely. Krajina se stromy vypadá nejen hezky, ale přináší užitek zvěři i lidem.
 
Často se u myslivců setkávám s tvrzením, že by rádi stromy vysazovali, ale nemají prostor pro výsadbu?
Dovolím si tvrdit, že v každé honitbě se najdou místa, kde lze výsadbu stromů provést. Je to hlavně o spolupráci s vlastníky pozemků, ať už soukromými nebo obecními. Myslivci ale musí prvotní aktivitu vyvinout a sami oslovit vlastníky pozemků.
U nás jsme k tomu přistoupili tak, že jsme oslovili vlastníky pozemků v místech, kde by podle našeho názoru byla výsadba ovocných stromů vhodná a nabídli jim, že se o celou výsadbu a administraci projektů postaráme. K dnešnímu dni máme vysázeno 299 ovocných stromů na čtyřech místech v honitbě.
 
Jaké ovocné stromy jste vysazovali a které druhy výsadeb jste zvolili?
Vybrali jsme staré odrůdy slivoní a jabloní a v menší míře třešní, které se v minulosti v honitbě vysazovaly. U jednoho projektu jsme sadili alej jabloní, slivoní a třešní po obou stranách polní cesty. Další dvě výsadby měly za cíl rozdělit půdní bloky trvalého travního porostu na menší části. Zde jsme využili k výsadbě staré odrůdy slivoní a jabloní.
Prozatím posledním projektem na výsadbu ovocných stromů byl extenzivní sad slivoní a jabloní, který se díky velmi dobré spolupráci s vlastníkem pozemku vybudovat v místech, kde chceme podporovat krytové podmínky pro zvěř. S vlastníkem pozemku jsme se také dohodli na způsobu sečení v sadu, aby bylo šetrné ke zvěři.
 
Financování výsadeb jste měli podpořeny granty?
Všechny výsadby jsme realizovali ve spolupráci s vlastníky pozemků díky podpoře Státního fondu životního prostředí, který výsadby ovocných stromů v krajině podporuje. Výše podpory nám pokryly náklady na realizaci projektů a také máme zajištěnou následnou péči o stromy, která je velmi důležitá.
 
Jaké jste měli úhyny stromů po výsadbách?
Na všech projektech, které čítají prakticky 300 stromů, jsme měli úhyn do 10 ovocných stromů, což považujeme za velmi dobrý výsledek. Stromy máme důsledně zabezpečeny proti poškození zvěří a škody způsobené zvěří se u nás na ovocných stromcích prozatím nevyskytly.
 
Jaké jsou plány další plány na úpravu honitby?
Budeme chtít postupnými kroky dál upravovat přírodní podmínky, aby co nejvíce vyhovovaly všem druhům živočichů. Jednáme s dalšími majiteli pozemků o výsadbě stromů a keřů a zvažujeme rozšíření mysliveckých políček pro zvěř.
 
připravil Lubomír HAJNÝ

Zpracování dat...